dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Angry Chemiczny smród z kominka

    Cześć,

    Temat się pojawiał i niejedno czytałem, ale...
    Od dłuższego czasu po odpaleniu jest taki chemiczny smród w domu.

    Był na początku - sądziuliśmy, że coś tam się musi wypalić.
    Potem było lepiej ale od czasu do czasu się pojawiał
    A teraz za każdym razem

    Kominek ma 10 lat, ale od roku w ogóle nie palimy bo śmierdzi.

    Poczytałem, wezwałem 2 fachowców. Żaden nie był w stanie stwierdzić o co chodzi.
    Postanowiłem zatem rozebrać obudowę górną, aby sprawdzić czy to nie jakaś wełna się pali, albo czy nie chodzi o złą cyrkulację powietrza.

    Ale niestety kominek wygląda jak na zdjęciach obecnie i wciąż śmierdzi.

    Czy ktoś ma jakieś pomysły? Może to ta pasta na ostatnim zdjęciu, ona sparciałą jest i się kruszy?

    Z góry dziękuje za odpowiedź.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230509_210211.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	464922
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230509_211036.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	464923
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230509_211040.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	464924
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230509_210202.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	464925

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Mam ostatnio podobny problem tylko jeszcze nie jestem w tym etapie desperacji żeby obudowę rozbierać Ale już niedługo coś czuje. Temat zgłębiałem oczywiście. Pisali ludzie, że to wina rury do kominka do otworu kominowego , że niby jak nie zalecana przez producent to może śmierdzieć...Inni piszą o tych taśmach , że klej z nich śmierdzi... Wziąłem kawałek tej taśmy i potraktowałem wysoką temperaturą - stwierdzam , że to nie to. Ty masz wełnę wszędzie ja mam w 90% płyty VARMSENA i na stropie wełnę. Piszą też , że to wełna... kurz... ch... wie co w sumie bo to strasznie ciężko dojść. Jak rozpalam kominek to nic nie czuć , dopiero jak się już ostro napali to wtedy zapach się uwalnia.
    Jak dojdziesz co i jak to proszę o informację

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    99.99% tego typu problemów bierze się z nieprawidłowego użycia tzw wełny kominkowej. Wskutek zbyt małej wentylacji wnętrza obudowy, dochodzi do przypalenia lepiszcza wełny. Lepiszcze raz przypalone, będzie smrodzić do końca swoich dni.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    99.99% tego typu problemów bierze się z nieprawidłowego użycia tzw wełny kominkowej. Wskutek zbyt małej wentylacji wnętrza obudowy, dochodzi do przypalenia lepiszcza wełny. Lepiszcze raz przypalone, będzie smrodzić do końca swoich dni.
    Lepiszcze to ta taśma? Jakie powinny być otwory wentylacyjne? U mnie są 2 prostokątne kratki z obu stron obudowy na górze (wylot ciepłego powietrza) i na dole też dwie . Myślałem żeby dać jeszcze jedną po całej długości od frontu ale czy to coś da...
    Generalnie moja wina bo nie dopilnowałem tego , była umowa że obudowa kominka ma być z płyt VARMSENA i jest ale na stropie nad wkładem dali wełnę jak i na ścianie tej z tyłu gdzie jest otwór kominowy. Teraz bym wymagał żeby płyty były wszędzie.
    Zastanawiało mnie jeszcze czy czasem nie smrodzi klej do płytek którym fachowiec zabezpieczył nogi wkładu (żeby jak to stwierdził - wkład się nie przesunął po jakimś czasie od ciągłego otwierania i zamykania drzwiczek) - tzn rzucił na nie trochę tego kleju taki jakby kopiec mały ... jednak tam na dole w czasie palenia temperatury nie ma wysokiej.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Lepiszcze to ta taśma? Jakie powinny być otwory wentylacyjne? U mnie są 2 prostokątne kratki z obu stron obudowy na górze (wylot ciepłego powietrza) i na dole też dwie . Myślałem żeby dać jeszcze jedną po całej długości od frontu ale czy to coś da...
    Generalnie moja wina bo nie dopilnowałem tego , była umowa że obudowa kominka ma być z płyt VARMSENA i jest ale na stropie nad wkładem dali wełnę jak i na ścianie tej z tyłu gdzie jest otwór kominowy. Teraz bym wymagał żeby płyty były wszędzie.
    Zastanawiało mnie jeszcze czy czasem nie smrodzi klej do płytek którym fachowiec zabezpieczył nogi wkładu (żeby jak to stwierdził - wkład się nie przesunął po jakimś czasie od ciągłego otwierania i zamykania drzwiczek) - tzn rzucił na nie trochę tego kleju taki jakby kopiec mały ... jednak tam na dole w czasie palenia temperatury nie ma wysokiej.
    Smród z taśmy to przereklamowany problem, choć może trochę też dokładać...Lepiszcze to materiał sklejający drobne frakcje wełny. Bez tego byłby to materiał sypki. W całej grubości jest tego ok 2-3%. I to wystarczy. By tego nie przypalić wentylacja powinna mieć odpowiedni wymiar przepływu powietrza. Na dole producenci podają zwykle 800 - 1000 cm2. U góry 1000 - 1400 cm2. To nie ma być wymiar kratki, tylko CZYSTY PRZEPŁYW POWIETRZA. Po odliczeniu ramek kratek (ok 20%) i siatki (ok 25%). Klej, nawet jak smrodzi to krótko....Połączenie izolacji z wełny z izolacją krzemianowo wapniową, to miSZCZOwski zabieg...

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Smród z taśmy to przereklamowany problem, choć może trochę też dokładać...Lepiszcze to materiał sklejający drobne frakcje wełny. Bez tego byłby to materiał sypki. W całej grubości jest tego ok 2-3%. I to wystarczy. By tego nie przypalić wentylacja powinna mieć odpowiedni wymiar przepływu powietrza. Na dole producenci podają zwykle 800 - 1000 cm2. U góry 1000 - 1400 cm2. To nie ma być wymiar kratki, tylko CZYSTY PRZEPŁYW POWIETRZA. Po odliczeniu ramek kratek (ok 20%) i siatki (ok 25%). Klej, nawet jak smrodzi to krótko....Połączenie izolacji z wełny z izolacją krzemianowo wapniową, to miSZCZOwski zabieg...
    Dzięki za odpowiedź widać że jesteś fachowcem . Szkoda , że ja na takowego nie trafiłem ;/ No nic, rozbiorę trochę obudowy żeby się dostać do środka - zdemontuje wełnę i zamiast tego dam płyty - innej rozsądnej opcji nie widzę niestety . Dodatkowo dołożę kratkę od frontu dla lepszej wentylacji .
    Jakoś wrzesień - październik się za to zabiorę myślę bo teraz bezsensu . Przed odtworzeniem obudowy wypadałoby wkład rozpalić żeby zobaczyć czy smród ustał a w lato trochę niebardzo

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź widać że jesteś fachowcem . Szkoda , że ja na takowego nie trafiłem ;/ No nic, rozbiorę trochę obudowy żeby się dostać do środka - zdemontuje wełnę i zamiast tego dam płyty - innej rozsądnej opcji nie widzę niestety . Dodatkowo dołożę kratkę od frontu dla lepszej wentylacji .
    Jakoś wrzesień - październik się za to zabiorę myślę bo teraz bezsensu . Przed odtworzeniem obudowy wypadałoby wkład rozpalić żeby zobaczyć czy smród ustał a w lato trochę niebardzo
    Przymus odpowiedniej, podanej wyżej ilości powietrza wentylującego obudowę kominka dotyczy tylko wełny. Płyty krzemianowe dobrej jakości nie boja się wyższych temperatur. Z drugiej strony, podnoszenie temperatury we wnętrzu kominka, to produkcja niezdrowego, przypalającego kurz, alergogennego czynnika grzewczego - powietrza.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony