dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 79 z 79
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    Zdurniałem już całkiem. Ja tego nie będę sam montował, ale pewnie jak z resztą tematów w budowlance i z tego co widzę tu też, każdy mówi co innego. Dlatego chciałem się trochę dowiedzieć.

    To po co te bufory??? Dotacje nawet na nie dają na "magazyn ciepła". Chyba dla samej pompy, żeby się nie włączała tak często.

    No, ale szczerze mówiąc właśnie co z temperaturą? - CWU musi być wyższa od CO podłogówki? Chyba?
    Pojemność zbiornika c.w.u. zależy także od źródła ciepła - czy to będzie PC
    (i jakiego tylu) czy kocioł gazowy lub inne źródło.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post


    Zdurniałem już całkiem. Ja tego nie będę sam montował, ale pewnie jak z resztą tematów w budowlance i z tego co widzę tu też, każdy mówi co innego. Dlatego chciałem się trochę dowiedzieć.

    To po co te bufory??? Dotacje nawet na nie dają na "magazyn ciepła". Chyba dla samej pompy, żeby się nie włączała tak często.

    No, ale szczerze mówiąc właśnie co z temperaturą? - CWU musi być wyższa od CO podłogówki? Chyba?
    Tak zdrowo myślący facet nie będzie wydupcał kasy w błoto więc zwykły ale porządny bojler z dużą wężownicą co najmniej 3m2 a buforek nie bufor to ewentualnie jak masz mieszane ogrzewanie typu parter podłogówka poddasze kaloryfery a jak masz tylko podłogówkę to żadnego bufora nie potrzeba koniec kropka owszem można tylko niczego to nie zmienia bo pompa ma sterowanie i modulację więc stałe zasilanie podłogi np 26 stopni jest zdecydowanie tańsze niż rwanie po 40 stopni a potem aż do wychłodzenia i znów start a co do cwu to w każdej pompie ciepła jest zabudowany zawór 3 dr przełączający i jak bojler zawoła (czujnik) grzać to zawór się przekieruje na grzanie bojlera i idzie tak aż nagrzeje ile zadałeś i się przełącza na grzanie co ,daj sobie spokój z buforami ja ten temat przerabiałe już 2 krotnie i nic kompletnie to nie wnosiło ani plus ani minus poza kosztami , jeśli mają ci montować pompę ciepła to weź mniejszą niż większą to najważniejsze.

  3. #63

    Domyślnie

    Tak do niczego nie dojdziemy.
    Trzeba od początku.
    Rodzina 3 osoby, z czego za jakiś czas prawdopodobnie zostaną 2 osoby. Będzie wanna, ale znając życie będzie bardzo rzadko używana. Jaki powinienem mieć zbiornik?

    Od zawsze jadę na dwufunkcyjnych kotłach gazowych, więc nie mam pojęcia ile potrzebuję. Raczej nie używamy dużo ciepłej wody. Zmywa zmywarka. Wieczorem prysznic i tyle.
    Nikt ci tego nie powie. Musisz policzyć sam.

    Trzy osoby, używające raczej prysznica niż wanny. Prysznic to około 10 litrów na minutę (przynajmniej tyle mi wyszło jak kiedyś sprawdzałem), wody o temperaturze 35-40 stopni. Deszczownica przynajmniej o połowę więcej.
    Sprawdź ile minut typowo spędzasz pod (włączonym) prysznicem sam, a ile pozostałe osoby, przemnóż przez te 10 litrów i masz zapotrzebowanie na wodę do kąpieli. Dodatkowo zastanów się ile razy dziennie myjecie ręce, zmierz ile typowo idzie na to wody, i znowu przemnóż. Dodaj trochę na potrzeby kuchenne i masz potrzebną ilość ciepłej wody z kranu.

    Zasobnik musi być grzany do tych 55 stopni, żeby w nim legionella nie rosła. Czyli na baterii mieszamy gorącą (55 stopni) z zimną (5-15 zależnie od pory roku) żeby dostać te 35-40. W lecie wychodzi mniej więcej pół na pół. W zimie 2/3 gorącej i 1/3 zimnej. Mnożysz więc uzyskane zapotrzebowanie przez 0,66 i masz szukaną pojemność zasobnika.
    Dodatkowo zastanów się, czy lubicie prysznic ciepły, czy gorący. Ja czasem lubię gorący, taki że prawie parzy. Przy takim w środku zimy wyszły mi proporcje 8l gorącej i 2 zimnej, więc jeśli lubicie właśnie taki, to poprawka +20 do 30% pojemności zasobnika.

    Czy większy zbiornik to większe zużycie energii, czy może wręcz przeciwnie?
    Większy to, wbrew intuicji, mniejsze straty. Straty ciepła są przez powierzchnię. Jak zwiększasz zbiornik - objętość rośnie szybciej niż powierzchnia. Ale to nie jest ważne, bo z powodu legionelli nie powinno się robić zasobnika CWU większego niż dobowe zużycie.

    To wszystko dla klasycznego zasobnika albo bojlera. Jak masz bufor z wodą kotłową i wężownicę grzejącą CWU przepływowo, to ogranicza cię tylko miejsce i koszt budowy bufora. Duży bufor przy powietrznej pompie może też być grzany nisko - do 35 stopni. Tyle ile potrzebuje podłogówka. Wtedy za końcem wężownicy, wypuszczającym powiedzmy 32 stopnie, mały ogrzewacz przepływowy dogrzewający w locie o 5-10 stopni wodę do użycia w kranach i prysznicach. Tylko musisz dobrać taki, co może pracować na ciepłej wodzie, bo niektóre tolerują tylko zimną na wejściu.

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Większy to, wbrew intuicji, mniejsze straty. Straty ciepła są przez powierzchnię. Jak zwiększasz zbiornik - objętość rośnie szybciej niż powierzchnia.
    Jak masz większą powierzchnię, to większe straty. Sam to napisałeś.
    I co z tego, że objętość również rośnie - strat to nie zmienia. Jak będziesz miał różne zasobniki o tej samej powierzchni a różnej objętości to będą miały takie same straty. Tylko, że w tym samym typoszeregu zasobniki różnią się wysokością przy tej samej średnicy - a to oznacza wzrost powierzchni. I to można uznać za zasadę od której może znajdzie się jakiś wyjątek - ale generalna zasada jest taka, że zasobnik o większej pojemności (co samo w sobie nie wpływa na straty) ma większą powierzchnię a to przy tej samej termoizolacji oznacza większe straty. Bo straty to U x powierzchnia x różnica temperatur. Tak samo dla zasobnika, jak dla okna czy ściany.

    Weźmy taki przykład:



    Jak widać im większy zasobnik tym większe straty. Oczywiście przy tej samej termoizolacji.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	StratyPostojowe.jpg
Wyświetleń:	371
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	465011  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-05-2023 o 14:48

  5. #65
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post


    Zdurniałem już całkiem. Ja tego nie będę sam montował, ale pewnie jak z resztą tematów w budowlance i z tego co widzę tu też, każdy mówi co innego. Dlatego chciałem się trochę dowiedzieć.
    Każdy mówi co innego, bo każda chałupa jest inna a też nie każdy musi być specjalistą od fizyki budowli. Budowa to system naczyń połączonych i często jedno rozwiązanie jest podyktowane takim a nie innym założeniem projektowym podjętym na wcześniejszych etapach, itd.
    Kto ma rację? W skrócie: to zależy.
    Od czego zależy, to można pisać elaboraty, czego próbka jest w tym wątku. Nie jest to przytyk do kogokolwiek. Taka po prostu natura rzeczy.

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    To po co te bufory??? Dotacje nawet na nie dają na "magazyn ciepła". Chyba dla samej pompy, żeby się nie włączała tak często.
    Bufor jako "magazyn ciepła" jest dotacją powiązaną z fotowoltaiką. Bufor w tym ujęciu służy do gromadzenia energii (w postaci ciepła, niezależnie od źródła ciepła czy to PC czy bezpośrednio grzałka), w czasie gdy prąd jest tani (tzn. w sieci jest nadwyżka produkcji, z która nie ma co robić) i oddawania tego ciepła do użytku, gdy prąd jest drogi. Na tym polega oszczędność. W teorii. W praktyce jest w chwili obecnej sporo zamieszania z tym.
    W instalacji z PC bufor może służyć też jako dodatkowy zład wody, gdyby z jakiś względów dana instalacja tego wymaga. Różnych wariantów jest trochę. Czy wymaga... to wszystko można wyliczyć z projektu.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    To i ja coś dołożę...
    Im lepszy, cieplejszy dom zbudujesz to dla ogrzewania go PC bufor potrzebniejszy.
    Kaizen jest zapatrzony w straty (ciepła) takiego bufora, ale...
    Straty bufora są zyskiem domu!
    Czyli jak jakieś są to mniej musisz dom grzać.

    Nikt wyraźnie nie napisał, ale wszyscy rozważają jedynie pompy powietrze-woda.
    Z nimi zawsze są kłopoty - co wybrać, jak to połączyć, co mi to da a co zabierze.
    W cenie bardzo dobrej pompy PW można kupić gruntówkę, która z definicji uwalnia od tych problemów.
    Żeby dla siebie coś sensownego dobrać trzeba się sporo naczytać i narozmyślać.
    Także policzyć koszt kilku różnych rozwiązań - inwestycyjny i utrzymania.

    Zwykle jest tak, że im tańsze urządzenie tym drożej pracuje.
    Grzałkę trójfazową sporej mocy kupisz za około 350zł. Do niej termostat za 35zł - i masz ogrzewanie z COP1
    A prąd drożeje i drożeje.
    W mrozy przeciętnie domy przyzwoicie zbudowane potrzebują około 100kWh na dobę energii.
    WEZMĄ ILE MUSZĄ z takiego źródła ciepła, jakie wybierzesz.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Bufor jako "magazyn ciepła" jest dotacją powiązaną z fotowoltaiką.
    Podobno go liczą w ramach tej dotacji na PC z MP 5.0., a nie jako dodatkowe te 5000. To jest chyba albo PC albo Magazyn ciepła. Tak słyszałem...

    Na razie proponowano mi właśnie założenie małej fotowoltaiki 3,2-4 kWp i PC oraz dużego zbiornika 400L, żeby w dzień PC z energii PV nagrzała wodę i nie grzała w nocy.

    Tak patrząc po liczniku to my zużywamy około 180 l dziennie ale w całości - to są też spłuczki, mycie rąk - tak czy siak idzie z zimnej zwykle. Przez większa część dnia nikogo nie ma w domu.
    Ostatnio edytowane przez KowalM ; 24-05-2023 o 08:10

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    PV o mocy 3,2-4,0 kWP to wystarczy na cele bytowe.
    A zasilanie PC będzie już z normalnej taryfy czyli drogo a od 2024 jeszcze drożej.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #69

    Domyślnie

    No gaz też pewnie będzie drożał, doliczą tam jakieś emisje CO2. Nawet jak na rynku stanieje, to oni już tak uwolnią ceny, żeby były wyższe.

    W okresach kiedy PC chodzi najbardziej to i tak PV produkuje mało prądu, a w nocy i pod śniegiem wcale. Dlatego net-billing to największe oszustwo i cała ekologia traci sens, bo jest nieekonomiczna. Magazyn energii może ktoś sobie kupi z dotacji gminnej lub innej termomodernizacji, ale dla nowych domów te dopłaty są za małe, żeby miało to sens.

    Tak samo PV ile tam dostaniesz 6000-7000, a żeby to miało ręce i nogi z magazynem energii musisz ile wydać 70 tys.? Szybciej się spie.....li niż się zwróci.
    Ostatnio edytowane przez KowalM ; 24-05-2023 o 12:16

  10. #70
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    No gaz też pewnie będzie drożał, doliczą tam jakieś emisje CO2. Nawet jak na rynku stanieje, to oni już tak uwolnią ceny, żeby były wyższe.

    W okresach kiedy PC chodzi najbardziej to i tak PV produkuje mało prądu, a w nocy i pod śniegiem wcale. Dlatego net-billing to największe oszustwo i cała ekologia traci sens, bo jest nieekonomiczna. Magazyn energii może ktoś sobie kupi z dotacji gminnej lub innej termomodernizacji, ale dla nowych domów te dopłaty są za małe, żeby miało to sens.

    Tak samo PV ile tam dostaniesz 6000-7000, a żeby to miało ręce i nogi z magazynem energii musisz ile wydać 70 tys.? Szybciej się spie.....li niż się zwróci.
    No nigdy się nie zwróci bo jak mówisz energia potrzebna zimą akurat wtedy kiedy jej nie ma i dupa blada ,to wciskanie to służy tylko komuś nie nam więc po kiego ?

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    Tak samo PV ile tam dostaniesz 6000-7000, a żeby to miało ręce i nogi z magazynem energii musisz ile wydać 70 tys.? Szybciej się spie.....li niż się zwróci.
    Gwoli ścisłości na PV z magazynem jest 23K zł dopłaty. Nie więcej, niż 50% kosztów.
    Jakbyś nie liczył bardziej opłaci się on-grid z dopłatą niż off-grid bez dopłaty. Zarówno w instalacji jak i w używaniu.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8188968

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    No gaz też pewnie będzie drożał, doliczą tam jakieś emisje CO2. Nawet jak na rynku stanieje, to oni już tak uwolnią ceny, żeby były wyższe.
    Na giełdach gaz tanieje a tylko w Polsce ceny chwilowo stałe a później chcą je "uwolniść" ale chyba "uwolnić w górę".
    To wszystko m.in. dzięki "Tarczy Solidarnościowej" albo innej ściemie dla myślących inaczej

    https://energiapolska.com.pl/rzadowa...paliwo-gazowe/

    Zamrożone ceny gazu
    Dzięki inicjatywie rządu, od 1 stycznia 2023 obowiązują zamrożone ceny gazu. To kolejny kluczowy element Tarczy Energetycznej, która chroni polskie rodziny przed drastycznym wzrostem cen surowców energetycznych wywołanych bezpodstawną agresją Rosji na Ukrainę. Zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych sprawia, że ceny gazu i usługi dystrybucji nie wzrosną w 2023 r.

    Najważniejsze rozwiązania – zamrożenie cen gazu w 2023 r.:
    Wprowadziliśmy maksymalną cenę gazu ziemnego na poziomie 200 zł netto/MWh oraz zamrożona została wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.

    https://www.gov.pl/web/chronimyrodzi...a-energetyczna

    Państwo polskie to potrafi łupić i jeszcze wmawiać, że pomaga
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 24-05-2023 o 14:33
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #73

    Domyślnie

    To co jednak gaz sobie założyć... Mają zabronić go chyba w 2030, ale nie wiem na ile to realne.

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Gaz może być lepszym i tańszym rozwiązaniem w montażu i w eksploatacji.
    Nie ma (jeszcze) zmiennych cen godzinowych a sprawność nie jest uzależniona od temperatury na zewnątrz.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #75
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Oooo! Konfa jest przekaźnikiem pisowych kłamstw.
    Jak by PO zajumało to już by wszyscy z PO dawno siedzieli.
    No 15-tu siedzi a góra sam wiesz nie tykajmy się , to takie ich prawo jeszcze okrągłostołowe.

  16. #76

    Domyślnie

    No polityka nic mi nie da poza wkurzaniem, także może wróćmy do chociaż zbliżonych tematów z PC, PV, zbiorników, prądu / gazu

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Wracamy do tematu :Jaka pojemność zbiornika CWU?"
    Masz już jakieś bliższe postanowienia typu PC lub gaz ?
    Od tego wyboru zależy pojemność zbiornika CWU.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #78

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o zdecydowanie.
    80% PC
    20% Gaz (mam warunki techniczne, ale nie mam przyłącza) Gaz przy granicy.



    Nie mam rachunków za wodę, bo żona wyrzuca, ale spisałem licznik to wyciągnę średnią. Tylko, że to cała woda nie tylko ciepła.

    Przy PC + jakaś mała PV to podobno lepiej mieć taki zbiornik duży, żeby w nocy nie grzało.


    Państwo polskie to potrafi łupić i jeszcze wmawiać, że pomaga
    Dosłownie na każdym kroku.

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Jeżeli wybierzesz PC ze słabym COP to będziesz płacił więcej niż przy kotle gazowym.
    Powinieneś celować w COP > 4.
    PC jest bardziej eko niż kocioł gazowy.

    Domyślam się że nie masz PV na starych zasadach.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony