dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    yorgo13

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    4

    Domyślnie Moc falownika 8.8kw do mocy paneli 3.69kw

    Witam,
    Mam małą zagwozdkę.
    Firma dobrała mi zestaw pv: panele Sunlink 410W 9szt. Czyli 3,69kW i do tego falownik SOFAR 3.3KTLX-G3. Zaproponowali też, w tej samej cenie zamianę falownika 3.3 na 8.8 jako możliwość do rozbudowy systemu w przyszłości.
    Podpowiedzcie czy ma to sens.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    197

    Domyślnie

    Zobacz moj post sprzed kilku dni, praktycznie o tym samym.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...lt-do-rozruchu


    U mnie byla mowa o podlaczeniu 8 paneli 460W do Sofara 8.8. czyli pod 3,68kw
    Pełne piętro - "skosy to zło"!
    Nowoczesna kostka 11,1x8,9 na płycie fundamentowej - 20cm Xps pod spodem;
    Pow. użytkowa 145m2;
    ściany 20cm styro 0.36;
    strop 40cm styro 0.36;
    dach dwuspadowy 144m2; strych nieużytkowy nieocieplony;
    okna Vetrex v82 + HST Vetrex slide v82;
    WM + reku Airpack 400V air++;
    CO + CWU gaz - kocioł Victrix Exa 24kw + zasobnik Immergas 125L;
    100% podłogówki; brak kominka; klima 4x split Mitsubishi Heavy Premium.
    PV 12.88kW NE(5.52)+SW(7.36). 30st.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał yorgo13 Zobacz post
    Podpowiedzcie czy ma to sens.
    Moc to pikuś. Patrz na zakres napięć - czy panele dadzą mieszczący się w zakresie pracy MPPT. W tym kontekście ma też znaczenie, jak łączysz panele - czy wszystkie są skierowane w tę samą stronę i żadne nie są zacienione (bo może mieć sens podział paneli na dwa stringi, żeby cień robił krzywdę tylko części produkcji).

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.741

    Domyślnie

    Cytat Napisał yorgo13 Zobacz post
    Witam,
    Mam małą zagwozdkę.
    Firma dobrała mi zestaw pv: panele Sunlink 410W 9szt. Czyli 3,69kW i do tego falownik SOFAR 3.3KTLX-G3. Zaproponowali też, w tej samej cenie zamianę falownika 3.3 na 8.8 jako możliwość do rozbudowy systemu w przyszłości.
    Podpowiedzcie czy ma to sens.
    Ja tak mam czyli falownik FOXees T8G3 czyli 8 kilowatowy 3 fazowy ale mam tylko 10 paneli AXITEC 400 watowych i napięcie całości pokazuje na falowniku ok 300 volt moc też w słoneczną pogodę wacha się między 3,5 do 3,7 kwp ale jak są cieniutkie chmurki takie smużki to moc o dziwo przekracza 4 kwp nie kapuję o co kaman ale pomijając to to dziennie średnio naskrobie ok 25-28 kwh , kiedyś mam zamiar dołożyć drugie 12 sztuk ale czy to będzie opłacalne hm zaczynam mieć wątpliwości .

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    yorgo13

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Moc to pikuś. Patrz na zakres napięć - czy panele dadzą mieszczący się w zakresie pracy MPPT. W tym kontekście ma też znaczenie, jak łączysz panele - czy wszystkie są skierowane w tę samą stronę i żadne nie są zacienione (bo może mieć sens podział paneli na dwa stringi, żeby cień robił krzywdę tylko części produkcji).
    Wszystkie panele mają być obok siebie na jednym stringu. Nie mam zacienienia.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    yorgo13

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Ale czy przez to że falownik jest "większy" nie będzie strat? Z parametrów wynika że wszystkie falowniki z tej serii startują od 160V.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał yorgo13 Zobacz post
    Ale czy przez to że falownik jest "większy" nie będzie strat? Z parametrów wynika że wszystkie falowniki z tej serii startują od 160V.

    https://www.forum-fronius.pl/moc-ins...nikow-fronius/


    https://growatt.pl/sprawnosc-falownikow-analiza/

    Wnioski w tekście - a w skrócie:
    Najwyższa wydajność jest osiągana wtedy, gdy moc wynosi od 40% do 60% znamionowej mocy wyjściowej. Wraz ze wzrostem mocy ponad 60%, wydajność ponownie maleje. Dlatego też, aby uzyskać najlepszą wydajność systemu, zaleca się utrzymywać moc w zakresie od 40% do 60% mocy wyjściowej falownika.


    Tylko te różnice nie są duże. Za to falownik startuje przy określonym % mocy i na początku z bardzo małą sprawnością. Więc z jednej strony przy znacznie przewymiarowanym falowniku nie dojdzie on do prawej części wykresu, gdzie sprawność spada, za to będzie dłużej pracował "na początku" wykresu z niską sprawności i będzie później startował i wcześniej się wyłączał. Pewnie temat na pracę doktorską, kiedy i o ile większa produkcja, ale różnice nie będą duże i IMO jak masz w tej samej cenie (co dziwne) to bym brał większy, o ile inne rzeczy nie wpływają na decyzję. A cokolwiek dopłaciłbym tylko, jak w bliskiej perspektywie planowałbym rozbudowę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony