dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Czym zaślepić otwory po ściągach w szalunkach - wieńce, nadproża.

    Hej tak jak w tytule.

    Czym zaślepić takie otwory? Dystanse były z rurki pcv.
    Czy wystarczy jakąś pianką to zakleić czy mam to jakoś inaczej robić?
    Zależy mi na tym by właściwości termiczne nie były gorsze od Porotherm 25.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Te otwory po ściągach masz w żelbecie czy w Porotherm 25 ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Hej tak jak w tytule.

    Czym zaślepić takie otwory? Dystanse były z rurki pcv.
    Czy wystarczy jakąś pianką to zakleić czy mam to jakoś inaczej robić?
    Zależy mi na tym by właściwości termiczne nie były gorsze od Porotherm 25.
    Najprościej pianką, ale to najgorszy sposób. Dopuszczalne jeśli otwory nie są w części podziemnej oraz ściana zostanie w miarę szybko zamknięta (ocieplenie, tynk wewnętrzny). Ale to rozwiązanie to taki standard pt. "tani deweloper".
    Najlepiej jakąś masą cementową. Najważniejsze i tak jest ocieplenie elewacji, więc takie uzupełnienie nawet jeśli będzie jakimś mostkiem to wyłącznie niewielkim punktowym, którego wpływ jest praktycznie żaden. Na upartego możesz do masy dorzucić perlitu albo kupić gotowy produkt z taką domieszką. Tu warzniejsze od tego czym jest jak. Można masę wciskać powoli spzachelką, ale przy wielu otworach to syzyfowa robota. Polecam pompkę ręczną do zapraw cementowych - wypełnienie otworów to jest moment i nawet nie trzeba już wracać do tematu jak z pianką, którą trzeba później obcinać. Sam używam takiej pompki do uzupełniania różnych ubytków, bruzd, itp. Jeden z fajniejszych zakupów u mnie na budowie.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Hej tak jak w tytule.

    Czym zaślepić takie otwory? Dystanse były z rurki pcv.
    Czy wystarczy jakąś pianką to zakleić czy mam to jakoś inaczej robić?
    Zależy mi na tym by właściwości termiczne nie były gorsze od Porotherm 25.
    Klejem/zaprawą, na której murowałeś.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5

    Domyślnie

    Otwory w żelbecie.

    Tylko w nich jest ta rurka pcv i czy ten klej/zaprawa się jakoś będzie trzymać tego? Wiem może głupie pytanie ale pianka to się klei do wszystkiego

    Tym pistoletem to lać aż na druga stronę czy z obu po trochę i pusto po środku?
    Ostatnio edytowane przez Janki19 ; 15-05-2023 o 19:50

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Otwory w żelbecie.

    Tylko w nich jest ta rurka pcv i czy ten klej/zaprawa się jakoś będzie trzymać tego? Wiem może głupie pytanie ale pianka to się klei do wszystkiego

    Tym pistoletem to lać aż na druga stronę czy z obu po trochę i pusto po środku?
    Ja rurki wypełniałem masą cementową CX20 i na drugi dzień było nie do ruszenia (lekko opukałem młotkiem, bo sam byłem ciekaw, pewnie może gdybym solidnie walną młotem to coś by się jednak stało). Rurki nie były też tak idealnie prostoliniowe, były lekko zdeformowane chociażby poprzez ich cięcie, więc wypełnienie miało się też o co dodatkowo zaprzeć. Masa klejowa powinna układać się jeszcze lepiej niż masa cementowa.
    Pompką wciskałem masę z jednej strony a z drugiej brat krzyczał czy wylatuje i zacieraliśmy packą. Rurki miałem w 6 rdzeniach żelbet, cała ta operacja zajęła może z 30 min. Więcej zabawy było z przenoszeniem i rozkładaniem drabiny niż z samym wypełnianiem.
    Po kilku godzinach miejsca te potraktowałem jeszcze odrobiną wodą ze spryskiwacza. I tyle.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za informacje, zrobię chyba tak samo jak ty

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Zależy mi na tym by właściwości termiczne nie były gorsze od Porotherm 25.
    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Otwory w żelbecie.

    Tylko w nich jest ta rurka pcv i czy ten klej/zaprawa się jakoś będzie trzymać tego? Wiem może głupie pytanie ale pianka to się klei do wszystkiego

    Tym pistoletem to lać aż na druga stronę czy z obu po trochę i pusto po środku?
    Nie widzę większego sensu wypełniania a tym bardziej dokładnego wypełniania tych rurek osadzonych w żelbecie.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    Hmm czyli co? Tynk z jednej i styropian z drugiej strony i wystarczy ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Czy zapełnisz czy nie zapełnisz to nic nie zmieni.
    Chyba że ktoś zakłada, że w tych rurkach będzie wykraplać się woda, powstanę grzyby lub będzie mostek termiczny.
    Wg mnie możesz zaślepić tylko same końcówki tych rurek.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie widzę większego sensu wypełniania a tym bardziej dokładnego wypełniania tych rurek osadzonych w żelbecie.
    Ja to robiłem dla idei, że mur powinien być jednorodny bez większych ubytków czy dłużej otwartych pustek powietrznych. Poza tym SSZ miał jeszcze trochę postać bez tynków i ocieplenia a nie chciałem, żeby tam zalęgło się życie a tym bardziej zostało zamknięte, gdy kolejne ekipy wpadną. A i tak gdy już zabrałem się za robotę znalazłem w kilku rurkach pajęczyny.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Polecam pompkę ręczną do zapraw cementowych - wypełnienie otworów to jest moment
    Też tak robiłem, ale ja tych otworów miałem kilkaset.
    Problem był jednak taki, że na początku po załadowaniu pompki szło fajnie, ale w miarę zbliżania się do końca zawartości pompki coraz trudniej się wyciskało.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Czy zapełnisz czy nie zapełnisz to nic nie zmieni.
    Chyba że ktoś zakłada, że w tych rurkach będzie wykraplać się woda, powstanę grzyby lub będzie mostek termiczny.
    Mostek termiczny nie wystąpi, bo rurka jest z materiału o niższej lambdzie niż mur. Woda się nie wykropli, jeśli rurka będzie zaślepiona przynamniej od strony wnętrza. Grzyb to nie wiem, ale teraz bloczki można kleić pianką, która chyba grzybem nie zachodzi.
    Naprawdę nie wiem czym się różni rurka z dziurą od szczelin pionowych między bloczkami, których zazwyczaj nikt nie uszczelnia i ludzie jakoś żyją (tylko płacą wysokie rachunki).
    Wg mnie możesz zaślepić tylko same końcówki tych rurek.
    Dokładnie tak.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Też tak robiłem, ale ja tych otworów miałem kilkaset.
    Problem był jednak taki, że na początku po załadowaniu pompki szło fajnie, ale w miarę zbliżania się do końca zawartości pompki coraz trudniej się wyciskało.
    Fakt, zależy jak trafi się z gęstością mieszanki. Mi raczej sporadycznie zdarzały się takie sytuacje. Ale jeśli już, wystarczyło odciągnąć nieco tłok, wstrząsnąć pompką i dalej już było lżej wyciskać.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  15. #15

    Domyślnie

    Nikt nie wypełnia rurek. Normalnie są korki wklejane na żywicę, to w strefie podziemnej. Wyżej zakleja się otwory zaprawą, klejem. Nie powstaje żaden mostek, wręcz odwrotnie. Zamknięte powietrze jest izolatorem, napychanie całych rurek po ściągach jest błędem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony