dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Drenaż / odwodnienie rynien - ile żwiru

    Witajcie,
    planuje położyć samemu drenaż (chodzi mi o odprowadzenie wody z rynien, nie drenaż opaskowy fundamentów).
    Zakupiłem rurę z otuliną (z otworami) fi 100 i geowłókninę w rolce, teraz przyszedł czas zamówić żwir.
    Mam następujące pytania:
    - ile cm żwiru pod rurą?
    - ile cm żwiru na rurze?
    - żwiru po bokach będzie tyle ile szerokość łyżki minikoparki (prawdopodobnie 40cm) minus szerokość rury, czyli 15 po obu stornach
    - ile przeliczać m3 na tony
    - czy żwir 8-16 będzie dobry?

    Ja planowałem 15cm pod rurą i 5 cm nad rurą oraz 40m bieżących.

    Z moich wyliczeń wychodzi:
    0,4m x 0,3m x 40m = 4,8m3 i to liczę jako 8ton (odejdzie jeszcze objętość rury).

    Pytanie czy dobrze to wyliczyłem i czy uważacie, że tak będzie prawidłowo?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał matestro Zobacz post
    Witajcie,
    planuje położyć samemu drenaż (chodzi mi o odprowadzenie wody z rynien, nie drenaż opaskowy fundamentów).
    Zakupiłem rurę z otuliną (z otworami) fi 100 i geowłókninę w rolce, teraz przyszedł czas zamówić żwir.
    Mam następujące pytania:
    - ile cm żwiru pod rurą?
    - ile cm żwiru na rurze?
    - żwiru po bokach będzie tyle ile szerokość łyżki minikoparki (prawdopodobnie 40cm) minus szerokość rury, czyli 15 po obu stornach
    - ile przeliczać m3 na tony
    - czy żwir 8-16 będzie dobry?

    Ja planowałem 15cm pod rurą i 5 cm nad rurą oraz 40m bieżących.

    Z moich wyliczeń wychodzi:
    0,4m x 0,3m x 40m = 4,8m3 i to liczę jako 8ton (odejdzie jeszcze objętość rury).

    Pytanie czy dobrze to wyliczyłem i czy uważacie, że tak będzie prawidłowo?
    w mojej opinii taki drenaż nie odprowadzi efektywnie wody z rynien, nawet nieduża burza to setki/tysiące litrów w ciągu kilkudziesięciu minut. Zbudowałem taki drenaż ( francuski) ale do odprowadzenia wod po deszczu aby nie stały kałuże na ziemi a mimo to i tak na końcach trzeba było dać dość spore tunele rozsączające. Mój drenaż francuski ma około metra głębokości i jakieś 40 cm szerokości + dobrej klasy geowłóknina (żadna tam agrowłóknina), tylko żwir bez żadnych rur. Materiał obliczony jako objętość prostopadłoscianu, nie piamiętam już ile waży 1m3 żwiru ale to pewnie w internecie łatwo znaleźć.
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 15-05-2023 o 10:12

  3. #3

    Domyślnie

    Z dwóch rynien, dach nad 50m2 domu, to będzie niewystarczające?
    Całe osiedle okolicznych domków tak ma i nie ma z tym problemów, więc wydaje mi się, że powinno wystarczyć.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał matestro Zobacz post
    Z dwóch rynien, dach nad 50m2 domu, to będzie niewystarczające?
    Całe osiedle okolicznych domków tak ma i nie ma z tym problemów, więc wydaje mi się, że powinno wystarczyć.
    podałeś m2 kwadratowe powierzchni dachu, myślałem że to coś poważniejszego , ja mam ponad 300. Tak czy inaczej można w internecie znaleźć wzory na obliczenie ile wody Twój dach jest w stanie zgromadzić i jak to efektywnie odprowadzić. Ale skoro empirycznie masz to już zweryfikowane (Całe osiedle okolicznych domków tak ma i nie ma z tym problemów) to tak zrób.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony