dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Przewód 4x1 do rolet

    Witam,
    Jestem w trakcie budowy, coraz bliżej końca więc zamówiłem rolety (14 szt) majster zamontowal, pociągnął przewód wokół domu, rolety połączone szeregowo. Zasilanie z pilota. Przewód to 4x1.
    Teraz elektryk, który robił mi cała elektrykę w domu nie chce podjąć się wpięcia przewodu w rozdzielnie bo jego zdaniem przewód jest zły i powinien być inny.
    Przetrzepałem internety i zdania podzielone. Gdzieś trafiłem info ze nawet 3x0.75 będzie wystarczające.
    Chodzi o to czy do podnoszenia/opuszczenia wszystkich rolet jednocześnie wystarczy przewód który mam? Wolałbym uniknąć przegrzania i spalenia kabli pod elewacja :/

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8128428

    Cytat Napisał Edbol Zobacz post
    Zasilanie z pilota.
    Tesla próbował tak zasilać, ale na większe odległości nie wychodziło (i myślałem, że do dzisiaj to się nadaje do ładowania telefou, a nie do zasilania na odległość kilkunastu metrów). Co to za rozwiązanie?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-05-2023 o 12:37

  3. #3

    Domyślnie

    Rolety będą zapewne podłączone równolegle a nie szeregowo.
    Co złego jest w tym przewodzie? Przekrój, izolacja, rodzaj przewodu?

    Pozdrawiam Łukasz

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za brak rzeczowej odpowiedzi. Czy coś może się stać z przewodem (przegrzanie, spalenie). Samo podnoszenie/opuszczenie rolet nie trwa super długo, a nikt sie tym nie będzie bawił. Nie chodzi mi o przepisy, normy itd. Tylko o czystą praktykę.

    Co do zasilania z pilota, wystarczy tylko troszeńkę pomyśleć żeby wiedzieć że oczywiście chodziło mi o sterowanie a nie zasilanie -.-

  5. #5

    Domyślnie

    Właśnie w tym rzecz że majster powiedział że jak jedna padnie to reszta za nią też dalej nie pójdzie. Przekrój jest zły ponoć.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Edbol Zobacz post
    Dziękuję za brak rzeczowej odpowiedzi.
    Masz minimalną grubość przewodu i jej podstawę. Co może być bardziej rzeczowego?

    I nawet jak tym przewodem będą płynęły ułamki ampera i będzie zabezpieczony 1A zabezpieczeniem niczego nie zmieni. Podobnie jak to, że przyczyną wprowadzenia takiego limitu jest nie obciążalność tego przewodu, a wytrzymałość mechaniczna. Jedyne co się liczy, że tak stoi w normie przywołanej w Załączniku nr 1 do Rozporządzenia w sprawie WT.

    Nawet, jak znajdziesz jakiegoś elektryka (w co wątpię) co podpisze się pod protokołem z instalacją 1mm2, to kwestia czasu, gdy kolejny się tego przyczepi przy obowiązkowych przeglądach. Więc nie kombinuj, tylko wymień na 1,5mm2.

    Cytat Napisał Edbol Zobacz post
    Co do zasilania z pilota, wystarczy tylko troszeńkę pomyśleć żeby wiedzieć że oczywiście chodziło mi o sterowanie a nie zasilanie -.-
    Nie wiem, co miałeś na myśli. Wiem, co napisałeś. Dlaczego mam zakładać, że piszesz coś innego, niż myślisz?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-05-2023 o 13:44

  7. #7

    Domyślnie

    Czyli muszę wymienić na 1.5, bo inaczej może się zdarzyć że będzie trzeba elewacje ściągać i spalone kable wymieniać?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Edbol Zobacz post
    Czyli muszę wymienić na 1.5, bo inaczej może się zdarzyć że będzie trzeba elewacje ściągać i spalone kable wymieniać?
    Taka możliwość jest i przy 5x50mm2.
    Natomiast tu masz pewność, że nie dostaniesz uczciwie wystawionego protokołu odbioru instalacji elektrycznej, który musisz załączyć zgłaszając zakończenie budowy. A jak zdobędziesz nieuczciwie wystawiony to co 5 lat szukasz speca, co się podpisze, że to zgodne z normami i przepisami.

    A przy spalonych kablach spalone kable (czemu niby elewacja? Masz kable pociągnięte na zewnątrz?) to najmniejszy problem. Większy to strata bezcennych rzeczy jak życie, zdrowie, poczucie bezpieczeństwa czy pamiątki.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Edbol Zobacz post
    Witam,
    Jestem w trakcie budowy, coraz bliżej końca więc zamówiłem rolety (14 szt) majster zamontowal, pociągnął przewód wokół domu, rolety połączone szeregowo. Zasilanie z pilota. Przewód to 4x1.
    Teraz elektryk, który robił mi cała elektrykę w domu nie chce podjąć się wpięcia przewodu w rozdzielnie bo jego zdaniem przewód jest zły i powinien być inny.
    Przetrzepałem internety i zdania podzielone.
    Bo w internetach wypowiadają się też głupcy.
    A Ty, jak wielu przed Tobą( i po Tobie pewnie też) pozwala wykonywać instalacje elektryczne jakimś murarzom. A to jest błąd. Stąd w nowych obiektach babole, ze hej. A konkretnie - przewód 4 x 1 nie jest przewodem instalacyjnym i nie ma prawa być elementem instalacji domowej. Przede wszystkim ze względu na przekrój. Najmniejszym przekrojem dopuszczalnym w instalacjach jest 1,5 mm2. Pytanie tylko, czy 4 x 1,5 jest przewodem wystarczającym ze względów projektowych. Nie znam Twojej instalacji, więc nie mogę nic powiedzieć.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony