dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Drzwi wejściowe zlicowane z wewnętrzną krawędzią muru

    Dzień dobry,
    Pisze w takiej sprawie, miałem montaż drzwi zewnętrznych. Zakupiłem ościeżnice termo i poszerzenie podprogowe w celu zminimalizowania strat cieplnych. Przyjechała ekipa i doradziła zlicowane ościeżnicy z wewnętrzną krawędzią muru, tzn. od wewnątrz budynku drzwi są równo ze ścianą, od zewnątrz jak na załączonym obrazku.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	5,9 KB
ID:	465000

    1 Styropian fasadowy
    2 Silka
    3 Ościeżnica

    A tutaj zdjęcie, żeby uzmysłowić jak to wygląda:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	33333.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	2,7 KB
ID:	464999

    Wierząc ekipie od drzwi i ufając w jej profesjonalizm tak zaakceptowałem. Przyjechała ekipa od elewacji i twierdzi, że może być problem bo na wyeksponowane pustaki z otworu drzwiowego może nakleić tylko 3 cm styropianu, boją się, że te kawałki mury będą przymarzać, stworzy się mostek i będzie uciekać ciepło. Mury są ze silki.

    Czy rzeczywiście obrabiając dookoła paskami 3 cm styropianu grafitowego narażam się na mostki i starty ciepła? Więcej nie mogą dać bo wjadą zbyt mocno na ościeżnice.
    Czy ekipa od drzwi wprowadziła mnie w błąd?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	4,1 KB
ID:	464998  

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale prawdopodobnie wprowadzono Cię w błąd. Ościeżnica powinna być równo z zewnętrzną częścią muru lub nawet wchodzić na ocieplenie .
    Problem w tym że drzwi zewnętrzne otwierają się na zewnątrz więc drzwi poprzez styropian mają ograniczony kąt otwarcia.
    Im większa jest grubość ocieplenia tym mniejszy ten kąt. W tym wypadku oprócz grubości ocieplenia dochodzi jeszcze pewna grubość muru.

    Zamieść może fotki bo odręczny rysunek nie odda w pełni realiów.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 16-05-2023 o 18:03
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź Mareks77
    Drzwi mam zamontowane tak, że otwierają się do środka - to też był argument ekipy montującej w kwestii wyboru montażu. Mam tylko takie zdjęcie jak w załączniku.
    Poradź proszę.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-05-16 203651.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	2,9 KB
ID:	465001

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Jeśli drzwi otwierają się do środka to OK. W takim razie ekipa montująca doradziła dobrze. Jeśli ekipa od ocieplenia może zmieścić tylko 3 cm warstwę to prawdą jest twierdzenie o mostku cieplnym.
    Szerokość mostka jest uzależniona od różnicy pomiędzy grubością muru a ościeżnicy.
    Niestety takie są czasem mankamenty w drzwiach zewnętrznych. Montaż zlicowany z zewnętrzną warstwą muru przy normalnym ociepleniu umożliwiał by ich otwarcie tylko do kąta 90 - 95' , ścięcie ocieplenia o pewien kąt tworzy mostek cieplny ale umożliwia szersze otwarcie drzwi. np 120 - 130'
    Wybór otwierania do środka był pewnie w jakimś konkretnym celu.
    Zamieszczona fotka jest zbyt mała i małej rozdzielczości gdyż po powiększeniu ujawnia się już straszna pikseloza.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Nie wiem czy ekipa wprowadziła w błąd, bo nie wiem czym uzasadniali złamanie ogólnych wytycznych montażu i przesunięcie ich do wewnątrz.
    Tak jak napisał Marek - jeśli szerszy kąt otwarcia -to tak. Ale po co Ci ten szerszy kąt? Dalej światło przejścia zostanie takie same a technicznie jest to błąd.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Dodam że przy drzwiach otwieranych do wewnątrz musisz mieć dość duży przedpokój lub wiatrołap aby otwierane skrzydło nie ograniczało go lub nie zagradzało przejścia do innych pomieszczeń.
    Nad takimi drzwiami przydał by się daszek lub cokolwiek aby ograniczał przenikanie do wewnątrz wody z zacinających opadów deszczu lub śniegu po ich otwarciu.

    Ogólnie przepisów jednoznacznych dla domów jednorodzinnych nie ma. Drzwi otwierane do wewnątrz niejako zapraszają gościa do wejścia a te otwierane na zewnątrz powodują iż musi on odejść aby je otworzyć.
    Co do ciepłego montażu to dla drzwi otwieranych na zewnątrz licowanie ich z zewnętrzną warstwą muru oraz ścięcie ocieplenia o pewien kąt lub wysunięcie poza i zamontowanie ich w warstwie ocieplenia daje lepsze rezultaty i wygodę.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja mimo wszystko polecałbym montaż ze zlicowaniem do zewnętrznej krawędzi. Styropian i tak z założenia lekko wejdzie na ościeżnicę. Po to masz np. poszerzenia boczne albo chociaż zawiasy regulowane od czoła. Są lepsze jak poprzednie ale i tak cudów nie ma - trzeba się trochę nagimnastykować.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał theme Zobacz post
    Ja mimo wszystko polecałbym montaż ze zlicowaniem do zewnętrznej krawędzi. Styropian i tak z założenia lekko wejdzie na ościeżnicę. Po to masz np. poszerzenia boczne albo chociaż zawiasy regulowane od czoła. Są lepsze jak poprzednie ale i tak cudów nie ma - trzeba się trochę nagimnastykować.
    Styropian można lekko sfazować przy ościeży od strony zawiasów. Żadnych poszerzeń nie potrzeba.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Styropian można lekko sfazować przy ościeży od strony zawiasów. Żadnych poszerzeń nie potrzeba.
    Można, by drzwi otworzyć szerzej niż 90 stopni. Tylko po co? Swiatło przejścia nadal zostanie 90cm (jeśli konstrukcja drzwi takie zapewnia).
    A poszerzenie - pozwala na zminimalizowanie mostka na styku ościeżnica - mur.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Styropian można lekko sfazować przy ościeży od strony zawiasów. Żadnych poszerzeń nie potrzeba.
    Przy zlicowaniu z zewnętrzną płaszczyzną muru efekt poszerzenia mniej spektakularny niż przy zlicowaniu z zewnętrzną krawędzią - ale też zauważalny (zwłaszcza przy silce - przy niej bym bardzo ciepło myślał o poszerzeniach na bokach żeby je przykryć jeszcze termoizolacją).
    Niby najlepiej zamontować drzwi w warstwie ocieplenia - ale koszty takiego rozwiązania IMO drastycznie przekraczają korzyści.

    A co do otwierania do wewnątrz - to ma jedną zaletę. Można więcej futryny przykryć termoizolacją (ile tylko poczucie estetyki pozwala).
    Za to otwieranie na zewnątrz poprawia szczelność gdy smaga deszczem wiatr (dociska uszczelki), otwarcie drzwi nie wymaga cofnięcia się wszystkich wychodzących w głąb domu, nie utrudniają otwarcia drzwi buty jak ktoś pozostawił zaraz za drzwiami.

    Zatem najlepiej zlicować z zewnętrzną płaszczyzną muru i otwierać na zewnątrz - wszystko dokładnie odwrotnie, niż doradziła ekipa autorowi wątku.

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Można, by drzwi otworzyć szerzej niż 90 stopni. Tylko po co? Swiatło przejścia nadal zostanie 90cm (jeśli konstrukcja drzwi takie zapewnia).
    A to już zależy, czy dalej chcemy wejść na wprost, czy np. zaraz za drzwiami wejściowymi są drzwi do pomieszczenia technicznego i chcemy wjechać wózkiem czy wnieść coś długiego pod skosem. Wtedy światło przejścia zależy od szerokości otwarcia drzwi. Ale to lepiej rozwiązać kierunkiem otwierania drzwi.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-06-2023 o 11:28

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony