dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 71 z 71

Temat: Wybór pompy

  1. #61
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Metodologia obliczen ozc nie przewiduje Twojego sposobu obliczeń, to jest bardziej taka radosna twórczość. Ja odniosłem do obliczen ozc wykonywanych zgodnie z metodologią i normami. Co do pomiarów skąd wyszło Kaizenowi akurat 42% zysków w konkretnym miesiącu, jak podzielił na podstawie pomiarów na bytowe i słoneczne to jego kolejna nieodgadniona tajemnica. Ogolnie liczenie projektowego obciazenia cieplnego na podstawie zuzycia opału jest sztuką dla sztuki o wątpliwej dokladności , czy raczej bardzo małej dokladnosci.
    To jest metoda na oszacowanie zapotrzebowania na podstawie rzeczywistego budynku. To nie są obliczenia OZC. Nie jest to radosna twórczość tylko fizyka. Jeżeli gdzieś popełniłem błąd to proszę powiedz gdzie.
    Poruszyłem ten temat tylko i wyłącznie dlatego, że autor wątku twierdzi że spalał 6t węgla a OZC mu wyszło 9kW. To albo miał złodzieja w kotłowni, który mu węgiel po nocach podbierał albo całą zimę miał pootwierane okna.
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie odróżniasz obliczeń od pomiarów?



    Które konkretnie pomiary masz na myśli? Temperatury?



    Fantazjujesz. Nigdzie nie podawałem wyników pomiarów zysków. Zacytuj dokladnie, co kwestionujesz.
    Bezposrednio nie podawałes,ale cyt. "U mnie w najgorszym miesiącu system grzewczy potrzebuje pokryć niespelna 42% strat"
    Nietrudno obliczyc stąd ze skoro system grzewczy pokrył 42% strat to pozostała energia na ogrzewanie musiała pochodzic z zysków bytowych i słonecznych o niewiadomej proporcji. Przyznaję Tobie racje napisałem o 42% zysków a miało byc 58%, moja pomyłka, jak zmierzyłes/ wyliczyłes te 42% nie wiem. Moze to dokladnie objasnisz ile w tej wartosci jest obliczen ile pomiarów. Potrafie odróznic pomiary od obliczen, ale nie napisałes skąd sie wzieło te 42% to powstały wątpliwosci.

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMPC Zobacz post
    To jest metoda na oszacowanie zapotrzebowania na podstawie rzeczywistego budynku. To nie są obliczenia OZC. Nie jest to radosna twórczość tylko fizyka. Jeżeli gdzieś popełniłem błąd to proszę powiedz gdzie.
    Poruszyłem ten temat tylko i wyłącznie dlatego, że autor wątku twierdzi że spalał 6t węgla a OZC mu wyszło 9kW. To albo miał złodzieja w kotłowni, który mu węgiel po nocach podbierał albo całą zimę miał pootwierane okna.
    Przyjąłes okresloną ilosc spalonego wegla w danym miesiącu, na jakiej podstawie, na ile szacujesz bład tej wielkosci? Przyjmujesz kolejne wielkosci, a są one nie do zmierzenia metodami domowymi (sprawność kotła lub wartość opałową wegla bo to wymaga badan w laboratorium) Po zsumowaniu tych wszytkich błedów co otrzymamy? Czy ta wartosc obciązenia cieplnego przy sumie tych wszystkich błedów wynikajacych z oszacowan jest tyle wiarygodna aby opierac na dobór mocy PC? pomijam zyski
    Co do tych 6t wegla i 9 kW to oczywiscie wynika to z uzycia amatorskiego CW i oszukiwania samego siebie ze jest sie dobrym audytorem potrafiacym samemu dokladnie obliczyc projektowe obiciązenie budynku. Nic wiecej.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 23-05-2023 o 11:15

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMPC Zobacz post
    ....
    Poruszyłem ten temat tylko i wyłącznie dlatego, że autor wątku twierdzi że spalał 6t węgla a OZC mu wyszło 9kW. To albo miał złodzieja w kotłowni, który mu węgiel po nocach podbierał albo całą zimę miał pootwierane okna.
    Autor podawał dwie różne wartości.
    Początkowo podawał 9 kW i 5 ton ekogroszku w piecu z podajnikiem.

    Później podał, że założył do nowych obliczeń 6 ton groszku i wyszło mu 11,3 kW OZC.

    Co do kradzieży opału, to też pisał, że ma 2x za mocny ciąg kominowy wysysający ciepło z kotła i nieszczelności w samym piecu oraz źle ustawione nastawy.
    To być może i sprawność kotła wyszła bliżej 50-60% niż katalogowych 80%.

    Cóż, to wszystko są szacunki. Bardziej lub mniej zbliżone do realiów.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 23-05-2023 o 11:44
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  5. #65
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Przyjąłes okresloną ilosc spalonego wegla w danym miesiącu, na jakiej podstawie, na ile szacujesz bład tej wielkosci? Przyjmujesz kolejne wielkosci, a są one nie do zmierzenia metodami domowymi (sprawność kotła lub wartość opałową wegla bo to wymaga badan w laboratorium) Po zsumowaniu tych wszytkich błedów co otrzymamy? Czy ta wartosc obciązenia cieplnego przy sumie tych wszystkich błedów wynikajacych z oszacowan jest tyle wiarygodna aby opierac na dobór mocy PC? pomijam zyski
    Co do tych 6t wegla i 9 kW to oczywiscie wynika to z uzycia amatorskiego CW i oszukiwania samego siebie ze jest sie dobrym audytorem potrafiacym samemu dokladnie obliczyc projektowe obiciązenie budynku. Nic wiecej.
    Przyjąłem ilość węgla dla przykładu. Nie wiem jaki jest problem zapisywać ile worków groszku wrzuciło się do zasobnika w miesiącu.
    Wartość energetyczna węgla też jest podawana. Oczywiście zawsze są rozbieżności ale nie takie duże żeby można było odrzucić to co jest na worku napisane.
    przykład:
    https://biznesalert.pl/wp-content/up...C5%82o-PAS.png

    Niewiadomą jest w zasadzie tylko ile rzeczywiście sprawności ma kocioł. Mój kocioł miał napisane 85% na tabliczce znamionowej, ale to są wartości nieosiągalne w kotle który nie jest idealnie czysty i dobrze ustawiony.

    Jakie znaczenie w obliczeniach mają zyski bytowe i słoneczne jeżeli wymieniasz jedno źródlo ciepła na drugie w tym samym budynku? Czy po wymianie coś się w tej kwestii zmieni?


    Jak mnie pytasz jaka dokładność jest takiego pomiaru to ja chętnie od Ciebie dowiem jaki błąd zakładasz jeżeli masz budynek z
    -izolacją podłogi na parterze lub bez - nikt nie wie
    -pustką miedzy warstwami pustaka lub wełną mineralną, ewentualnie w niektórych miejscach bez pustki (nie wiadomo gdzie).
    - z oknami niektórymi szczelnym niektórymi nie nie wiadomo jakiego producenta.
    - część podpiwniczona, część nie, fundamenty może zaizolowane może nie.

    Zderzyłem sie z tym osobiście i przed zmianą na PC zmierzyłem co się dało na ile się dało inaczej to jedna wielka niewiadoma.
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMPC Zobacz post
    Przyjąłem ilość węgla dla przykładu. Nie wiem jaki jest problem zapisywać ile worków groszku wrzuciło się do zasobnika w miesiącu.
    Wartość energetyczna węgla też jest podawana. Oczywiście zawsze są rozbieżności ale nie takie duże żeby można było odrzucić to co jest na worku napisane.
    przykład:
    https://biznesalert.pl/wp-content/up...C5%82o-PAS.png

    Niewiadomą jest w zasadzie tylko ile rzeczywiście sprawności ma kocioł. Mój kocioł miał napisane 85% na tabliczce znamionowej, ale to są wartości nieosiągalne w kotle który nie jest idealnie czysty i dobrze ustawiony.

    Jakie znaczenie w obliczeniach mają zyski bytowe i słoneczne jeżeli wymieniasz jedno źródlo ciepła na drugie w tym samym budynku? Czy po wymianie coś się w tej kwestii zmieni?


    Jak mnie pytasz jaka dokładność jest takiego pomiaru to ja chętnie od Ciebie dowiem jaki błąd zakładasz jeżeli masz budynek z
    -izolacją podłogi na parterze lub bez - nikt nie wie
    -pustką miedzy warstwami pustaka lub wełną mineralną, ewentualnie w niektórych miejscach bez pustki (nie wiadomo gdzie).
    - z oknami niektórymi szczelnym niektórymi nie nie wiadomo jakiego producenta.
    - część podpiwniczona, część nie, fundamenty może zaizolowane może nie.

    Zderzyłem sie z tym osobiście i przed zmianą na PC zmierzyłem co się dało na ile się dało inaczej to jedna wielka niewiadoma.
    Ty zmierzyłes ale Przemek28 zapewne nie, bo nie doczytałem aby podawał jakie ilosci wegla spalał w kazdym miesiącu lub ma te dane ale ich nie podał. W kazdym razie są one niewiadomą. Skoro nie znamy wielkosci tego zuzycia to cała metoda nic nam nie da. Zuzycia opału nawet w przypadku gdy jest on workowany mało kto notuje, w przypadku opału luzem nie znam takiego przypadku, a rozmawiam z bardzo wieloma klientami. Oni nawet dokladnie nie wiedzą jakie było sezonowe zuzycie bo zostało z poprzedniego sezonu, bo nadrobili drewnem itp., a co dopiero spisywanie ilosci miesiecznie opału nie workowanego. Pomarzyc mozna o tym jak to ogrzewajacy weglem robią za GUS, ale trzeba zejsc na ziemie i zderzyc sie z rzeczywistoscią. Do jakichkolwiek obliczen trzeba miec dane, a jak sie ich nie ma, to sie za obliczenia nie ma co zabierac.
    Jezeli mam budynek o ktorym nic nie wiem bo ci co budowali zmarli, bo nowi własciciele nic nie wiedzą to sie po prostu za obliczenia nie zabieram. Nie mam wzroku przenikajacego mury i posadzki. Chyba ze własciciele pozwolą zrobic kilka drobnych odwiertów bo ma byc remont to wtedy jakies dane próbuje uzyskac. W całkiem starych domach o styropianie i welnie nie ma mowy a mury niezaleznie z czego powstały nie mają duzych róznic odnosnie oporu cieplnego. Co do okien to wiek ich ma znaczenie, są tabele opracowane przez naukowców podajace zakresy Uw okien w zaleznosci od ich stanu, jakosci i ilosci szyb czy konstrukcji.
    Jezeli chodzi o piwnice to jezeli budynek jest ocieplony mozna przypuszczac ze fundamenty sa ocieplone i wykonac wykop kontrolny, jezeli budynek jest nieocieplony to istnienie ocieplenia fundamentów przy jednoczesnym braku ocieplenia scian zewnetrznych jest praktycznie niemozliwe a przynajmnniej ja nie słyszałem o takim przypadku, a gdy to jest budynek co najmniej 35 letni i starszy praktycznie wykluczone. Przypadki gdy aktualny własciciel nic nie wie o budynku są w mojej praktyce bardzo rzadkie a jezeli są to raczej taki budynek jest przeznaczony do generalnego remontu połaczonego z termomodernizacją i wymianą wszystkich instalacji i dlatego stan przed w zasadzie mnie nie interesuje jezeli chodzi o obliczenia ozc. Kazdy przypadek jest inny, ale jak juz wczesniej napisałem gdy nie mam zadnych informacji o budynku poza wymiarami to odstepuję, obliczenia ozc to nie zgaduj zgadula.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Bezposrednio nie podawałes,ale cyt. "U mnie w najgorszym miesiącu system grzewczy potrzebuje pokryć niespelna 42% strat"
    Naprawę nie czytasz tego, co komentujesz?
    Cytat akurat skończyłeś tam, gdzie był link do odpowiedzi na Twoje pytania.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    U mnie w najgorszym miesiącu system grzewczy potrzebuje pokryć niespelna 42% strat.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...5-zyski-bytowe
    Oczywiście, że to obliczenia bo zmierzenie zarówno strat jak i zysków budynku przekracza moje możliwości. Jak znasz publikacje, gdzie całościowo takie rzeczy zostały zmierzone to podziel się.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-05-2023 o 20:24

  8. #68
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek28

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    30

    Domyślnie

    Dom z 94 roku. Pustak żużlowy cały i połówka, pomiędzy 5cm wełny mineralnej.
    Okna Thermoplast z 94 roku. Szczelne.
    Mój przypadek jest dość złożony, stad bardzo się cieszę, ze wywiązała się merytoryczna rozmowa a jednocześnie obnażacie moja ułomność w temacie ogrzewania domu. Mieszkam w domu dopiero kilka lat, wcześniej tylko w bloku i niektóre tematy to dla mnie nowość.
    Poruszony został temat otwierania okien zima. I tu kolejna zagwozdka a w zasadzie jakaś odpowiedz bo moje Panie w domu uwielbiają mieć w domu ciepło a jednocześnie otwierać okna. Stad duża ilość ciepła myśle, ze w dni poza największymi mrozami uciekalo przez otwarte okna a piec w najlepsze sobie hulał. Największym jednak problemem był uszkodzony kocioł. Raz, ze jest przewymiarowany (bo teść chciał mieć górkę) a dwa to był po prostu rozszczelniony i z popielnika wyciągałem 40% popiołu, 30% szlaki i 30% kompletnie nienaruszonego, czarniutkiego węgla. W domu było ciepło ale ilości spalanego węgla były duże. Po rozmowach, dziesiątkach już rozmów z fachowcami mniej i bardziej zorientowanymi dochodzę do wniosku, ze gdybym teraz mając sprawny i poprawnie ustawiony kocioł przy zmniejszeniu ciągu kominowego do wymaganej wartości oscylującej w granicach 10-15MPa, a nie jak teraz 25, spalałaby w granicach 4 ton węgla.
    Wspominałem, ze dzisiaj miała być i byla wizyta ekipy która najbardziej przypadła mi do gustu. Przyjechali, podglądali, policzyli i stwierdzili, ze nie jest tak zle jak myślałem Zaproponowali pompę o mocy 8kW a zastanawiają się czy nie jest to moc za duża. Finalnie stanęło na pompie Vaissmann Vitocal 8kW.
    Na pewno nie jest to koniec mojego rozpoznawania rynku i szukania odpowiedniej ekipy ale jakiś zalążek w głowie już mam. Koszt takiej kotłowni wycenili mi na 47k na tzw. gotowo.

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Ciekawe ile by kosztowała na tzw. gotowo kotłownia z kotłem gazowym.
    I ile wynosić będą rachunki za prąd do PC a ile za gaz do kotła gazowego.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemek28 Zobacz post
    ...
    Wspominałem, ze dzisiaj miała być i byla wizyta ekipy która najbardziej przypadła mi do gustu. Przyjechali, podglądali, policzyli i stwierdzili, ze nie jest tak zle jak myślałem Zaproponowali pompę o mocy 8kW a zastanawiają się czy nie jest to moc za duża. Finalnie stanęło na pompie Vaissmann Vitocal 8kW.
    .....
    To liczenie jakos za bardzo im to nie poszło skoro dalej maja wątpliwosci do co mocy pompy, watpie aby to były profersjonalne obliczenia ozc, mogły to byc jedynie obliczenia za pomocą kalkulatora doborowego, ktory jak sama nazwa wskazuje jest tylko kalkulatorem. Co do okien to okna 30 letnie maja bardzo słabe parametry, czy nie czas ich wymienic?

  11. #71
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek28

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    30

    Domyślnie

    Kocioł gazowy 1/3 wartości PC. Rachunki za gaz w granicach 3-4k rocznie. Z tym, ze ja zacząłem od instalacji FV. Przewymiarowanej, z myślą o PC. Na dzień dzisiejszy ogrzewanie gazem jest ma pewno najlepiej opłacalne, biorąc pod uwagę kwotę inwestycji i późniejszych rachunków.
    Przed dzisiejsza wizyta u mnie w domu juz kilka razy się widzieliśmy i dokonywaliśmy pewnych obliczeń. Jak wspominałem nie myślą o większej mocy pompy, przeciwnie, jeżeli juz to mniejsza niż wspominane 8kW.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony