dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Projekt kuchni

    Witam. Czy taka kuchnia będzie funkcjonalna, czy może da się ją lepiej zaprojektować. Jedna wersja jest oryginalna, a druga lekko zmodyfikowana, gdzie lodówka jest wsadzona we wnękę spiżarni. Która wersja jest lepsza? Czy dało by się to jakoś mądrze zaprojektować żeby kuchenka była po stronie spiżarni (mógłbym wtedy butle gazową schować w spiżarni).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20230518_085843.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	92,4 KB
ID:	465013   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20230518_042121.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	91,6 KB
ID:	465014  

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    2112wojtek

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    4.617

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafał1983 Zobacz post
    Witam. Czy taka kuchnia będzie funkcjonalna, czy może da się ją lepiej zaprojektować. Jedna wersja jest oryginalna, a druga lekko zmodyfikowana, gdzie lodówka jest wsadzona we wnękę spiżarni. Która wersja jest lepsza? Czy dało by się to jakoś mądrze zaprojektować żeby kuchenka była po stronie spiżarni (mógłbym wtedy butle gazową schować w spiżarni).
    1.Wersja oryginalna jest mimo wszystko bardziej optymalna. Wysoka zabudowa z lodówką we wnęce (z lewej strony zlewozmywaka) powodują , że kuchnia jest kompaktowa, zwarta i ułożona ergonomicznie.
    Modyfikacja ( Twoja wersja) daje tylko nieco większą powierzchnię podłogi, co wydaje się zbędne a zyskujesz trochę tylko lepszą dostępność do ok 60 cm blatu. Przestrzeń okołolodówkową, czasami potrzebną, wynieść będziesz musiał do spiżarni.
    Moim zdaniem gra niewarta świeczki. Wstawienie lodówki do spiżarni będzie się łączyło nie tyko z wykuciem otworu ale z wyburzeniem i przesunięciem całej prawej ściany spiżarni. Komunikacja wewnątrz niej będzie mocno utrudniona a i dostęp do wciśniętej w kąt lodówki nie będzie w ogóle wygodny.
    Nie znam grubości ścianki spiżarni, ale przesunięcie jej powinno wynieść minimum = grubość ściany spiżarni + ok. 25 cm.

    2. Próba ustawienia kuchenki na ścianie spiżarni będzie też miała swoje wady. Architekt projektując taki układ jak na obrazku, trzymał się zasad ergonomii : "droga z płyty na stół powinna być możliwie krótka". Po zmianie stanie się akurat odwrotnie.
    Projekt oryginalny zachowuje też logiczny ciąg technologiczny pracy kuchni - lodówka, zlew, kuchenka, stół i mimo zabudowy, obojętnie typu "L" czy " U" jego trójkąt roboczy trzyma wciąż wymiary.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak właśnie mi się wydawało że oryginalna wersja lepsza. Plus jest taki że mam dopiero fundamenty i mogę ustawić co gdzie chcę, bo dopiero się zabieram za kanalizacje, dlatego muszę się zdecydować co gdzie ma stać żeby później nie kuć w ścianach zbyt długich podejść do zlewu i zmywarki, tylko od razu w miejscu docelowym. Tak że ściany spiżarni mogę przesunąć, tylko ciężko mi coś wymyśleć mądrzejszego, a chciałem mięć więcej blatu, bo tego "półwyspu" raczej nie będzie.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    2112wojtek

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    4.617

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafał1983 Zobacz post
    Tak właśnie mi się wydawało że oryginalna wersja lepsza. Plus jest taki że mam dopiero fundamenty i mogę ustawić co gdzie chcę, bo dopiero się zabieram za kanalizacje, dlatego muszę się zdecydować co gdzie ma stać żeby później nie kuć w ścianach zbyt długich podejść do zlewu i zmywarki, tylko od razu w miejscu docelowym. Tak że ściany spiżarni mogę przesunąć, tylko ciężko mi coś wymyśleć mądrzejszego, a chciałem mięć więcej blatu, bo tego "półwyspu" raczej nie będzie.
    Rozumiem.
    Sęk w tym, że zyskasz tylko 60 cm blatu bardziej użytecznego a wszystko będzie otwarte.
    Półwysep może być blatem bardzo użytecznym. Z tego co widać, można go chyba nawet nieco wydłużyć. Przejście do strefy kuchni pomiędzy blatem a spiżarnią o szerokości 90cm będzie już wystarczające.
    Od strony jadalni blat taki można zabezpieczyć, choćby blendą czy dodatkową półką umieszczoną na wysokości 110cm. Przesłoni to nieco widok roboczy i zachowa w ryzach przedmioty np. przed spadaniem do jadalni. Meble kuchenne, bez dodatkowych zabiegów nad ich formą, najmniej efektownie wyglądają z boku.
    Zyskasz też wizualnie . Strefa pracy będzie optycznie wydzielona a całość wnętrza sprawiała bardziej uporządkowaną przestrzeń.

  5. #5

    Domyślnie

    Przemyśl czy na pewno chcesz gaz z butlami zamiast indukcji.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tylko indukcja. gaz to prehistoria.

    może zamiast robić małe spiżarki zrobić duże szafy - w sumie same drzwi (z prostymi półkami warsztatowymi w środku) i przejście bezpośrednie z kuchni do wiatrołapu.
    W takim układzie da się wstawić słupek z piekarnikiem


  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi, po przemyśleniu zostanę jednak przy oryginalnej wersji. A z kuchenką to jeszcze pomyślę o tej indukcji.
    Ostatnio edytowane przez Rafał1983 ; 22-06-2023 o 15:34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony