dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21

    Domyślnie

    Nie przedsiębioraca

    410 pow użutkowej + 288 podpiwniczenia. Dom duży.
    Natomiast z dyskusji to Panowie nic nie wynika. Nadal nie wiem w którym kierunku iść

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał radek majsterek Zobacz post
    Jakie 35 tys za gaz jak jak gaz to 0.25 pln za 1kWh?
    Ludzie juz dostają informację że od Nowego roku cena 1 kWh to 64 gr brutto.
    Poza tym to Kraków więc paliwa stałe odpadają.
    Samo centrum czy jakieś obrzeża.
    Regulamin forum

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Ludzie juz dostają informację że od Nowego roku cena 1 kWh to 64 gr brutto.

    Samo centrum czy jakieś obrzeża.
    Obrzeża, 500m od granicy. W zasadzie wioska, lasy, ziemia rolna

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Moje myśli ująłem w poście #4.

    Może być juz na 50 metrach.

    Polska ma jedne z najlepszych powierzchniowo zasobów wód geotermalnych - trzeba poczytać.
    1."myśli" ujęto w #4 to 35 tys. zł
    głupia myśl
    2.może być na 50m ale czy jest na 50m ??
    3.wg niektórych Polska to ma wszystko co najlepsze, tylko rzeczywistość koryguje te głupie osądy / "myśli"
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Ja bym sprawdził wiedzę urzędników, podjechał i zapytał czy mogę używać kocioł zgazowujący węgiel (bo drewno na pewno) z buforem ciepła.
    Ustawa jak to w Polsce jest do interpretacji jak komu podejdzie:
    Dom jest w Krakowie na obrzeżach. 500m mam do granicy, ale to jest Kraków

  6. #26

    Domyślnie

    Mój temat został zniszczony przez kolesi, którzy się kłócą.
    Macie jakieś personalne problemy?

    Mam do wyboru gaz vs pompa ciepła. 60kWh na rok. Co robić?

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał radek majsterek Zobacz post
    27,5kW to szacowana moc grzewcza (C.O. + CWU)
    [...]
    Inwestycja koszt 55000 pln
    Jak masz ofertę za takie pieniądze na pompę, która przy -20* (a nawet przy -15) osiąga taką moc, to nic tylko brać.

    Tylko 60MWh podzielone na 3,5 daje ponad 17MWh prądu które nie kosztują 9K zł, a jakieś 17K zł przy grzaniu w 100% w taniej strefie. I to w cenach z ustawowym limitem, a nie z zatwierdzonych taryf.

    Ale https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-05-2023 o 02:38

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał radek majsterek Zobacz post
    Mój temat został zniszczony przez kolesi, którzy się kłócą.
    Macie jakieś personalne problemy?

    Mam do wyboru gaz vs pompa ciepła. 60kWh na rok. Co robić?
    Bardzo dobrze zarabiać.

    Ale żarty na bok. Na razie kWh z gazu jest kilkakrotnie tańsza niż z prądu, co likwiduje przewagę COP pompy. Jeśli gaz mocno podrożeje, to podrożeje też prąd, bo przez najbliższe dwie dekady w systemie będzie przybywać elektrowni gazowych. Kotłownia gazowa jest śmiesznie tania w porównaniu z pompą wystarczającą do twojego budynku.
    27,5kW to szacowana moc grzewcza (C.O. + CWU)
    56 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie (bez CWU)

    3 osoby w gospodarstwie. Wszędzie ma być podłogówka. W zimie minimum 23 stopnie.

    Pompa ciepła powietrzna koszt roczny 9000. Inwestycja koszt 55000 pln
    Gaz koszt roczny 11600. Inwestycja koszt 15000 pln
    Rachunki za energie, niezależnie od nośnika, będą bardzo wysokie.

    Weź jeszcze pod uwagę, że przy tak dużej mocy grzania podłogówką, posadzki mogą się okazać niekomfortowo i niezdrowo ciepłe.

    Musisz porządnie ocieplić ściany. To samo od dołu. Inaczej cię ten dom puści z torbami. Poziomu nowoczesnych energooszczędnych domów nie osiągniesz, bo raczej się nie uda wszystkich mostków cieplnych zlikwidować, ale trzeba zrobić co się da.

  9. #29

    Domyślnie

    Ściana 3 warstwowa - ocieplenie problematyczne ze względu na architekturę. Przeróbki rynien i klinkierowych łuków.
    Mogę dać na podłogę w piwnicy tyle ile trzeba ocieplenia (ile i czego?) ale nie za dużo bo teraz tam jest od chudziaka 256 cm
    Na podłogę na parterze rónież mogę dać ile trzeba (ile i czego?) - wysokosc beton- beton 193 cm
    Poddasze na podłogę na parterze rónież mogę dać ile trzeba (ile i czego?) - wysokość 3m
    Dach przyjmie każdą ospowiednią ilość ocieplenia

    Rekuperacja wymagałaby przeprojektowania domu. Teoretycznie można ale mam sumarycznie 11 pokoi i 3 łazienki. Koszty tego będą kolosalne podejżewam. Opłaci się?

    Okna będą nowe dobrej klasy, bez oszczędnośći
    Ostatnio edytowane przez radek majsterek ; 22-05-2023 o 07:43

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał radek majsterek Zobacz post
    Nie przedsiębioraca

    410 pow użutkowej + 288 podpiwniczenia. Dom duży.
    Natomiast z dyskusji to Panowie nic nie wynika. Nadal nie wiem w którym kierunku iść
    Na razie poszedłes w kierunku CW i własnych obliczen o ile korzystanie z tego kalkulatora mozna nazwac obliczeniami. Tak duzy dom i skomplkowany architektonicznie wymaga profesjonalnych obliczen OZC i dodatkowo audytu energetycznego. Oczywiscie zaden audytor nie ma zdolnosci Nostradamusa w przepowiadaniu przyszłosci , ale w porównaniu z CW bedzie to niebo a ziemia.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał radek majsterek Zobacz post

    11 pokoi i 3 łazienki. Koszty tego będą kolosalne podejżewam.
    Radek ale to jest twoja stara budowa niedokończona czy kupiłeś taki niedokończony pałacyk?
    To będzie docelowo budynek mieszkalny jednorodzinny?
    Z tego co chcesz wymienić i poprawić to wymieniłeś już połowę domu.
    Nie lepiej wybudować od podstaw coś mniejszego?

    Co do ogrzewania - jeszcze rok temu powiedziałbym POMPA.
    Dzisiaj trudno coś sensownego podpowiedzieć.
    Nikt nie ma szklanej kuli na biurku i nikt nie wie ile będzie kosztował prąd i gaz za 2-3 lata.

  12. #32

    Domyślnie

    Coś musisz zrobić, bo w czasach drogiej energii stan obecny jest nie do utrzymania.

    Najpierw porządne OZC, dla stanu obecnego i różnych wariantów ocieplenia. Na pewno się zwróci. Za duże wydatki żeby robić to na czuja.

    Jeśli ocieplenie zewnętrzne bardzo popsuje wygląd domu, rozważ wewnętrzne. Powierzchnia jest ogromna, to straty 6, 8 czy nawet 10 cm na płyty Multipor nie powinieneś odczuć zbyt boleśnie. Oczywiście to nie to, co porządne ocieplenie z zewnątrz, ale powinno zmniejszyć straty ciepła przez ściany przynajmniej o 30% przy cienkiej warstwie i z 50-60 przy grubej. Tylko ktoś ci to musi policzyć - gdzie się będzie w ścianie skraplać woda.

    Do tego obowiązkowo wentylacja mechaniczna, najlepiej z odzyskiem ciepła. Nie tylko dla oszczędności energii, ale przede wszystkim do zapanowania nad wilgocią, żeby możliwie mało właziło w ściany. Inaczej zamiast tych 6 cm styropianu będzie w nich 6 cm mokrej gąbki.
    Elastyczne przewody wentylacyjne fi 50 zmieścisz bez większego problemu. Miejsca na centralę też nie zabraknie. Taka instalacja nie jest przesadnie skomplikowana i da się nawet zrobić samodzielnie. Co najwyżej w wynajęciem na jeden dzień fachowca do powiercenia otworów w stropach.

    Co planujesz w piwnicy? Musi tam być taka sama temperatura jak w pokojach? Porządna izolacja od dołu to ze 20 cm styropianu. Minimalna 10 cm. Razem z wylewką i posadzką zrobi się tam 230-240 cm. Skoro każdy cm jest cenny, to EPS grafitowy, a nie zwykły - można dać 5-10% cieńszą warstwę. Ściany piwnicy będą mostkiem termicznym i za dużo z tym nie zrobisz, chociaż ocieplenie od wewnątrz ograniczy ucieczkę ciepła z pomieszczeń parteru przez mury w dół.
    Ostatnio edytowane przez Juan ; 22-05-2023 o 09:23

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał radek majsterek Zobacz post
    Mój temat został zniszczony przez kolesi, którzy się kłócą.
    Macie jakieś personalne problemy?

    Mam do wyboru gaz vs pompa ciepła. 60kWh na rok. Co robić?
    Na dzisiaj to kocioł gazowy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Tak jak pisali przedmówcy przede wszystkim ocieplenie , ocieplenie i jeszcze raz ocieplenie . Nawet kosztem zrobienia jeszcze raz elewacji. Jeżeli w piwnicy nie planujesz funkcji mieszkalnych to odpuściłbym tam ocieplenie posadzki , wszak ziemia od dołu też trochę grzeje ( na tyle na ile jest to wymagane w piwnicy ) i nie ma co się od tego izolować .Dużą uwagę poświęciłbym natomiast izolacji stropu piwnica - parter. Jeżeli miejsca tam mało to zaizoluj płytami PIR . Są wprawdzie droższe od EPS-a ale tam gdzie ma on lambdę 030-040 to PIR ma 022-026 czyli możesz go dać połowę tej grubości co najtańszego białego a lambda wyjdzie podobna. Zleć np. ASOLT-owi zrobienie profesjonalnego OZC i potraktuj jego wyniki jako wstęp do rozważań o sposobie ogrzewania.I zrób po całości wodną podłogówkę . Jaki byś nie wybrał rodzaj ogrzewania i rodzaj jego zasilania to płaszczyznowe i niskotemperaturowe będzie najtańsze w eksploatacji. Rozważ wentylację mech. z rekuperacją . Cała stolarka na której jak piszesz nie zamierzasz oszczędzać jest bardzo szczelna , co za tym idzie szczelne są domy a przy Twojej powierzchni odzysk ciepła z wentylacji może dać już jakieś oszczędności na ogrzewaniu , o komforcie mieszkania nie wspominając.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał siinski Zobacz post
    przy Twojej powierzchni odzysk ciepła z wentylacji może dać już jakieś oszczędności na ogrzewaniu , o komforcie mieszkania nie wspominając.
    Dziękuję za radę
    Piwnica 280m2 z garażem w bryle budynku.
    Parter 230m2
    Poddasze 45 stopni dach - 210m2 po obrysie, użytkowej 180m2
    Rekuperacja generalnie jestem za, ale dom to projekt z lat '90 i nie zaprojektowany w tym celu. Trzeba kombinować
    Podłogówka na parterze i piętrze. Razem ponad 440m2 - tutaj nie ma wyjścia
    Piwnica. Tutaj chcę zrobić kino, siłownię i salę bilardową. Grzejniki. Temperatura może być niska, ale jak będę chciał tam przebywać to do 20 stopni musi się nagrzać, przynajmniej w części imprezowej.
    Poddasze. Na chwilę obecną nie wykńczam, tylko walnę styropian po podłodze i odetnę schody (tymczasowa klapa). Dach wymaga delikatnego remontu, folia wiatroizolacyjna zdewastowana przez kuny. Poddasze wykończę za jakieś 2 lata od teraz.

  16. #36

    Domyślnie

    Jeśli dom jest jeszcze w stanie surowym, przed wylewkami, to nie ma żadnego problemu ze zrobieniem wentylacji. Tutaj przykładowy film jak to wygląda:
    https://youtu.be/5Zrc-ekfWVY
    Te zielone rury mają 75 mm średnicy (wewnętrzna 63). Liczy się instalację tak, żeby powietrze płynęło w nich z prędkością 2-5 m/s. Jak jest wolniej lub szybciej, zaczyna hałasować. Jeśli pomieszczenie wymaga dostarczenia objętości dającej szybszy przepływ, prowadzi się do niego dwie równoległe, w razie potrzeby trzy itd. Trzeba zaprojektować tak, żeby opory do wszystkich pomieszczeń były podobne, bo inaczej popłynie głównie tam gdzie opory mniejsze, a wyregulować na anemostatach jest bardzo ciężko. W praktyce się nie da.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony