dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dude88pl

    Zarejestrowany
    Apr 2022
    Skąd
    Siemonia
    Kod pocztowy
    42-595
    Posty
    6

    Domyślnie Ogrzewanie kombinowane - dom 100m

    Witam wszystkich
    Od dłuższego czasu śledzę to forum, za niecały miesiąc zaczynam budowę domu z projektu SEJ-PRO Energo 026
    Dom o powierzchni 100m EP wyliczone na poziomie 69 ale będę chciał go lepiej ocieplić niż w projekcie (choćby styropian w projekcie jest 15stka a dam 20stke)

    Nie mam możliwości opłacalnego podpięcia gazu

    W domu w salonie będzie najzwyklejszy kominek bez płaszcza wodnego

    Dom wyposażony w wentylację mechaniczną

    Będzie zamieszkany przez 3 osoby


    Rozważam dwa źródła ogrzewania

    1. Pompa ciepła 7kW - polecają mi firmy Thermatec + zasobnik CWU 150L

    2. Kable grzewcze w wylewce betonowej (pewnie ELEKTRA - cena/jakość) + dwa klimatyzatory o mocy 3,5kW (jeden w salonie drugi w korytarzu) z funkcją grzania jako dodatkowe źródło ogrzewania w miesiącach nie wymagających odpalania kabli. (możecie polecić jakieś w których idzie w parze cena/jakość/energooszczędność) + Bojler CWU Atlantic Cube 100L - i oczywiście taryfa G12



    Zakładam że w kominku będzie palone 1/3 miesiąca

    Nie ukrywam że druga opcja jest zdecydowanie tańsza zwłaszcza że całe ogrzewanie elektryczne w wylewce jestem w stanie wykonać sam.

    Zapewne na domu w przyszłości pojawi się fotowoltaika (możliwe że już na etapie budowy - wszystko będzie zależeć od zasobności portfela)

    Z góry dziękuje za pomoc, porady i konstruktywną krytyke!

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.269

    Domyślnie

    Cytat Napisał dude88pl Zobacz post

    W domu w salonie będzie najzwyklejszy kominek bez płaszcza wodnego
    Zakładam że w kominku będzie palone 1/3 miesiąca
    Jeśli pod uwagę jest brane drewno, może by tak wynieść źródło ciepła poza bryłę domu (budynek gospodarczy) i zainwestować w kocioł zgazowujący drewno z buforem.
    Rozważam dwa źródła ogrzewania
    Tylko gruntowa pompa ciepła - trzeba się odezwać do jakieś firmy i sprawdzić czy i jak się da ją wykonać.
    Zapewne na domu w przyszłości pojawi się fotowoltaika
    Latem nie ogrzewamy domu więc to źródło ma inne przeznaczenie.
    Regulamin forum

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Jeśli pod uwagę jest brane drewno, może by tak wynieść źródło ciepła poza bryłę domu (budynek gospodarczy) i zainwestować w kocioł zgazowujący drewno z buforem.

    .
    Ale jak ? Że niby trzeba budynek gospodarczy budować dla kotłowni ?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.269

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson29 Zobacz post
    Ale jak ? Że niby trzeba budynek gospodarczy budować dla kotłowni ?
    Może już jest - nie wyobrażam sobie samego domu bez jakiegoś budynku na działce z przeznaczeniem na jakieś narzędzia. Lepiej adoptować lub wybudować niż mieć syf w domu i rachunki od których siwieje głowa.
    Regulamin forum

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dude88pl

    Zarejestrowany
    Apr 2022
    Skąd
    Siemonia
    Kod pocztowy
    42-595
    Posty
    6

    Domyślnie

    Pomieszczenie gospodarcze będzie ale nie w bryle budynku. Nie biorę pod uwagę nawet takiego rozwiązania jak piec zgazowujący drewno - ogrzewanie ma być w miarę bezobsługowe - kominek jest dodany tylko temu że oboje z żoną lubimy jak się pali w nim w zimie

    Nie wiem co to znaczy rachunki od których siwieje głowa - jak dla mnie najdroższym źródłem ciepła na chwilę obecną jest węgiel - w domu którym obecnie mieszkam spala się około 5 ton orzecha czyli z transportem koszt ogrzewania zima to 8tyś zł i jeszcze trzeba codziennie palić w piecu.

    Co do do pompy gruntowej - koszt takiego rozwiązania jest na tyle wysoki że mija się całkowicie z logiką i ekonomią przy tak małym budynku

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.269

    Domyślnie

    Cytat Napisał dude88pl Zobacz post
    Pomieszczenie gospodarcze będzie ale nie w bryle budynku. Nie biorę pod uwagę nawet takiego rozwiązania jak piec zgazowujący drewno - ogrzewanie ma być w miarę bezobsługowe - kominek jest dodany tylko temu że oboje z żoną lubimy jak się pali w nim w zimie
    Przecież pisałem "poza bryłą budynku". Kocioł zgazowujący z buforem ciepła można porównać do kotła automatycznego z ta różnica że palimy co 2-3 dni.

    jak dla mnie najdroższym źródłem ciepła na chwilę obecną jest węgiel - w domu którym obecnie mieszkam spala się około 5 ton orzecha czyli z transportem koszt ogrzewania zima to 8tyś zł i jeszcze trzeba codziennie palić w piecu.
    Mylisz się - węgiel to kaloryczne paliwo w porównaniu do tych wszystkich innych zabawek. Jeśli masz kocioł zgazowujący + bufor + super sterowanie = masz najtańszy i w miarę bezobsługowe ogrzewanie. Nie wyliczam niezależności energetycznej.

    Co do do pompy gruntowej - koszt takiego rozwiązania jest na tyle wysoki że mija się całkowicie z logiką i ekonomią przy tak małym budynku
    Wydajesz raz, np. 70 tyś. i masz spokój na 40 lat. Rachunki za prąd na poziomie 2 tyś.
    Regulamin forum

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja mam kocioł gazowy i zaglądam do niego dwa razy w roku włączając i wyłączając ogrzewanie. To się nazywa bezobsługowy, a nie palenie co 2 dni i wynoszenie popiołu.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.269

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ja mam kocioł gazowy i zaglądam do niego dwa razy w roku włączając i wyłączając ogrzewanie. To się nazywa bezobsługowy, a nie palenie co 2 dni i wynoszenie popiołu.
    Wolę zaglądać do kotła niż do poradni psychologicznej. Każdy ma inne życie i inny charakter choć z tego co słyszę nawet Ci którzy maja ogrzewanie gazowe zakładają kotły na drewno.
    Poza tym pisał:
    ogrzewanie ma być w miarę bezobsługowe
    Regulamin forum

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dunia - nie bardzo wiem co ma wspólnego poradnia psychologiczna z kotłem gazowym, ale to pewnie jakieś twoje prywatne tajemnice i problemy, nie będę dopytywać.

    Dla mnie zaglądanie do kotłowni co 2 dni nie mieści się w definicji bezobsługowości, pewnie jak 99,99% ludziom na świecie.

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dude88pl

    Zarejestrowany
    Apr 2022
    Skąd
    Siemonia
    Kod pocztowy
    42-595
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Dla mnie zaglądanie do kotłowni co 2 dni nie mieści się w definicji bezobsługowości, pewnie jak 99,99% ludziom na świecie.
    W pełni się zgadzam z Tobą, paliłem w piecu przez 15 lat, potem 7 lat tylko grzejnik odkręcałem w bloku, obecnie znowu muszę palić w piecu węglem i wiem jakie jest to uciążliwe i drogie

    Niestety nie mam możliwości założenia gazu.

    Dobudowanie osobno na zewnątrz kotłowni też nie wchodzi w grę (doliczając koszt tego to wersja ogrzewania proponowana wyżej przez forumowicza robi się jednak bardzo droga)

    Poza tym bardzo mi zależy na tym żeby każdy pokój miał osobne sterowanie a tutaj elektryczne bije na głowę wszystko inne.

    Moje pytanie w sumie się nie zmienia, czy warto inwestować w pompę + podłogowe ogrzewanie wodne czy założyć kable i klimę

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Przecież pisałem "poza bryłą budynku". Kocioł zgazowujący z buforem ciepła można porównać do kotła automatycznego z ta różnica że palimy co 2-3 dni.


    Mylisz się - węgiel to kaloryczne paliwo w porównaniu do tych wszystkich innych zabawek. Jeśli masz kocioł zgazowujący + bufor + super sterowanie = masz najtańszy i w miarę bezobsługowe ogrzewanie. Nie wyliczam niezależności energetycznej.


    Wydajesz raz, np. 70 tyś. i masz spokój na 40 lat. Rachunki za prąd na poziomie 2 tyś.
    100 metrów i Ep 70. Teoretyczny max 7MWh, w praktyce wyjdzie góra 5000-6000 kWh, zwłaszcza z grubszym ociepleniem. Grzanie gazem 1000-1200 zł na sezon. 2000 już razem z CWU, opłatami stałymi i przeglądami kotła. Nawet jakby gaz wystrzelił pięciokrotnie w górę - do złotówki za kWh, to się dopiero zbliży do kosztu grzania węglem. Przy czym jak kWh z gazu będzie po 1zł, to z prądu po 2 i więcej.
    Ludzie mają uraz do gazu, z czasów jak budowali komunistom na złość domy po 300 metrów, za to bez żadnego ocieplenia, i te monstra im wciągały po 20 MWh rocznie.

    W nowoczesnym domu rozsądnej wielkości grzanie gazem jest tanie i kompletnie bezobsługowe. Instalacja też niedroga. Kocioł z osprzętem za 10 tysięcy, komina za 5-10 nie ma sensu budować, bo wystarczy wyrzut przez ścianę za tysiąc. Dopóki można grzać gazem, to jest najlepsze rozwiązanie.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.269

    Domyślnie

    Cytat Napisał dude88pl Zobacz post
    W pełni się zgadzam z Tobą, paliłem w piecu przez 15 lat, potem 7 lat tylko grzejnik odkręcałem w bloku, obecnie znowu muszę palić w piecu węglem i wiem jakie jest to uciążliwe i drogie
    Jak się nie umie palić i na dodatek nie ma się w czym palić węgla to nie wina systemu tylko braku wiedzy.

    Dobudowanie osobno na zewnątrz kotłowni też nie wchodzi w grę (doliczając koszt tego to wersja ogrzewania proponowana wyżej przez forumowicza robi się jednak bardzo droga)
    A jest w bryle domu jakieś pomieszczenie na kotłownie czy tylko salony.

    Poza tym bardzo mi zależy na tym żeby każdy pokój miał osobne sterowanie a tutaj elektryczne bije na głowę wszystko inne.
    Zwykłe głowice lub termostaty w każdym pokoju i po wszystkim.

    Moje pytanie w sumie się nie zmienia, czy warto inwestować w pompę + podłogowe ogrzewanie wodne czy założyć kable i klimę
    Tylko pompa gruntowa ma jakiś sens - mam od 12 lat.
    Regulamin forum

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.269

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Dla mnie zaglądanie do kotłowni co 2 dni nie mieści się w definicji bezobsługowości, pewnie jak 99,99% ludziom na świecie.
    Czy widzisz różnice w zdaniu "w miarę bezobsługowe" a "bezobsługowe".

    PS.
    Nie wymuszam na nikim co ma zrobić - wskazuję jedynie drogę na aktualne czasy.
    Regulamin forum

  14. #14

    Domyślnie

    Teraz spojrzałem, @dude88pl nie ma możliwości podpięcia gazu. Nie szkodzi. Dzisiaj nawet propan nie wygląda źle. Tysiąclitrowy zbiornik to około 6000 kWh czyli cały sezon grzewczy, a jego napełnienie od zera do pełna kosztuje 2500 złotych. A kotłownia identyczna jak do gazu ziemnego.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    problem z ogrzewaniem czystym prądem polega na tym ze nasz rynek jest niestabilny a infrastruktura przestarzała i nie jesteś w stanie oszacować nawet na 5 lat do przodu trendów cenowych. Z drugiej strony PC na dobrze ocieplony, ale mały dom to koszty instalacyjne nieproporcjonalnie wysokie - w cenie montażu pewnie masz grzanie kilka lat za darmo czystym prądem.
    Gorzej, jak w przyszłości ceny PC spadną a ty będziesz miał dom bez podłogówki.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    problem z ogrzewaniem czystym prądem polega na tym ze nasz rynek jest niestabilny a infrastruktura przestarzała i nie jesteś w stanie oszacować nawet na 5 lat do przodu trendów cenowych.....
    Zeby to był tylko jeden problem, ogrzewanie czystym prądem poki co aby spełnic wymagania WT dotyczy tylko stosunkowo niewielkiej czesci nowych bydynków. Gros nowobudowanych domów nie jest tyle dobrze ocieplonych aby spełniac wymogu Ep. Co prawda ostatnio zmniejszono wsp. nakladu nakladu energii elektrycznej na 2,5 ale to pomoze niewielu procentom nowych domów w wyborze zgodnie z przepisami ogrzewania czystym pradem w roznych postaciach

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dude88pl

    Zarejestrowany
    Apr 2022
    Skąd
    Siemonia
    Kod pocztowy
    42-595
    Posty
    6

    Domyślnie

    No właśnie to moim zdaniem największa wada prądu. Z drugiej strony cały świat opiera się na prądzie i to działa. Zero serwisu, kabli nie zepsujesz ewentualnie sterownik, nie zajmuje miejsca w domu. Tak jak piszesz koszt instalacji pompy ciepła na dom 100m jest bardzo wysoki a oszczędności w porównaniu z grzaniem czystym prądem nie są aż tak wielkie gdy doliczymy koszty serwisu PC.

    Co do butli na gaz myślałem o tym ale niestety mam też żonę a chyba żadna nie ucieszy się z takiego cuda w ogrodzie także niestety gaz całkowicie odpada jako źródło ogrzewania.
    Od razu dodam że pellet również z racji braku miejsca na składowanie i jednak konieczności obsługi.

    Ja ogólnie nie wieże w reklamy, mam paru znajomych co grzeją PC i sobie chwalą ale koszta używania wcale nie wychodzą tak super jak to reklamują sprzedawcy

  18. #18

    Domyślnie

    Gruntowe pompy są fajne, ale drogie. Chyba zostaje tandem pompa powietrze-powietrze plus kable, albo wodna podłogówka zasilana tanią pompą powietrze-woda.
    Tu masz pełne kompendium:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ht=kanałówka

  19. #19

    Domyślnie

    Czemu @dude dom bez piwnicy? Chyba, że woda wysoka...
    Dom parterowy podpiwniczony to idealny wariant pozwalający praktycznie ulokować kotłownię. Po drewno do palenia zimą w kominku nie trzeba wychodzić na dwór. Domy parterowe z piwnicą bez poddasza, mogą w tym rozwiązaniu zyskać na przestrzeni życiowej.
    Piwnica pozwala na przechowywanie np. rzeczy związane z realizowanym hobby, saunę, siłownię, warsztat, kącik z narzędziami, czy też spiżarkę cotygodniowych zakupów.

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dude88pl

    Zarejestrowany
    Apr 2022
    Skąd
    Siemonia
    Kod pocztowy
    42-595
    Posty
    6

    Domyślnie

    Bo jej nie potrzebuje i by nie potrzebnie podnosiła koszt budowy domu. Od dziecka licząc mieszkam już w 4 miejscu, były to domy, mieszkania i wiem czego potrzebuje i piwnica jest jedną z tych rzeczy których nie potrzebuje tak samo jak garażu w bryle budynku. W sumie pierwszy pomysł był budować dom 70m2 ale jednak padło na 100m2. Spiżarnię mam przy kuchni
    Co do wody nie ma szans żeby mi podeszła pod dom

    Myślę jeszcze czym grzać CWU w drugiej opcji. Tak naprawdę ogrzewanie budynku jak dobrze go ocieple to nie będzie duży koszt niezależnie od źródła ogrzewania. Tak myślę teraz czy do grzania wody nie zainwestować w bojler z pompą ciepła z tym że wtedy już musi to być z 200L z racji że woda grzeje się do niższej temperatury.
    Takie urządzenie ma COP w granicach 3 i to raczej cały czas bo jednak pracuje ona w stabilnych warunkach bo jest wew. budynku
    A szacując że na CWU idzie z 2000kWh i koszt prądu 1zl za kWh to urząd powinno się zwrócić po kilku latach.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony