dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16

Temat: Panele luxen

  1. #1

    Domyślnie Panele luxen

    Witam wszystkich.
    Przymierzam się do założenia fotowoltaiki na dachu. Dostałem ofertę z panelami LUXEN 450Wp LNVK-450M. Ogólnie przekopałem internet i bardzo mało informacji odnośnie tych paneli i nie pojawiają się w żadnym rankingu. Dlatego czy ktoś miał może z nimi styczność, lub mógłby powiedzieć czy są warte zainteresowania, czy raczej ich unikać?

  2. #2

    Domyślnie

    To może w drugą stronę. Ogólnie rozmawiałem z dwoma przedstawicielami i tak:
    1. Przedstawiciel pierwszy zaproponował mi instalacje 4,5 KW za kwotę brutto 41018zł Vat 17%)
    - panele 12 x bruk bet perfect edge 375
    - falownik Huawei SUN 2000 - 8KTL (albo 9,6) hybryda, żeby dało się rozbudować instalację w przyszłości
    2. Drugi przedstawiciel zaproponował 5 kW za kwotę brutto 20705zł (tutaj vat 8%)
    - panele 11 x luxen 450Wp LNVK-450M
    - falownik Sofar Solar 5,5 KTLX-G3

    Lub z możliwością rozbudowy i odrazu z większą mocą paneli 7,65 KW za kwote brutto 28317 zł (vat 8%)
    - panele 17 x luxen 450Wp LNVK-450M
    - falownik Sofar Solar 8,8 KTLX-G3

    Pytania:
    - Z czego wynika taka duża różnica w cenie? Te piersze podzespoły sa jakieś dużo lepsze jakościowo?
    - Z czego wynika różnica vatu dla tych dwóch wycen?
    - Którą ofertę polecacie, a może żadną?
    - Czy w drugiej ofercie z możliwością rozbudowy odrazu trzeba zakładać większa liczbę paneli, żeby falownik lepiej pracował, czy nie jest to konieczne?
    Ostatnio edytowane przez Michalolechow ; 26-05-2023 o 15:30

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michalolechow Zobacz post
    Vat 17%
    Mieszkasz w Luksemburgu czy jesteś po prostu jakimś trollem?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie rozumiem, może wytłumaczysz? Człowiek rejestruje się na forum po to żeby zasięgnął fachowej opini, a tu zawsze znajdzie się ktoś, kto chce wszcząć awanturę. Podałem najprościej jak się da dwie oferty (bez żadnych reklam),które otrzymałem od przedstawicieli z prośbą o pomoc i tyle. Jeśli można to proszę o rzetelną odpowiedź jak dla laika i tyle.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michalolechow Zobacz post
    To może w drugą stronę. Ogólnie rozmawiałem z dwoma przedstawicielami i tak:
    1. Przedstawiciel pierwszy zaproponował mi instalacje 4,5 KW za kwotę brutto 41018zł Vat 17%)
    - panele 12 x bruk bet perfect edge 375
    - falownik Huawei SUN 2000 - 8KTL (albo 9,6) hybryda, żeby dało się rozbudować instalację w przyszłości
    2. Drugi przedstawiciel zaproponował 5 kW za kwotę brutto 20705zł (tutaj vat 8%)
    - panele 11 x luxen 450Wp LNVK-450M
    - falownik Sofar Solar 5,5 KTLX-G3

    Lub z możliwością rozbudowy i odrazu z większą mocą paneli 7,65 KW za kwote brutto 28317 zł (vat 8%)
    - panele 17 x luxen 450Wp LNVK-450M
    - falownik Sofar Solar 8,8 KTLX-G3

    Pytania:
    - Z czego wynika taka duża różnica w cenie? Te piersze podzespoły sa jakieś dużo lepsze jakościowo?
    - Z czego wynika różnica vatu dla tych dwóch wycen?
    - Którą ofertę polecacie, a może żadną?
    - Czy w drugiej ofercie z możliwością rozbudowy odrazu trzeba zakładać większa liczbę paneli, żeby falownik lepiej pracował, czy nie jest to konieczne?
    Ceny są jakie są, dziwi tylko ten VAT 17%, jeśli już koniecznie chcesz tą fotowoltaikę to celuj w najniższe ceny, działać będzie.
    Co do wielkości to dla typowego domu co najwyżej 3 kW bez bajerów i magazynów

  6. #6

    Domyślnie

    Pomijając już ta sprawę vatu i idąc za radą, żeby wybrać tańsza instalacje, to zostaje kwestia falownik o większe mocy w razie konieczności rozbudowy pod pompe ciepła. Czy będzie dobrze jeśli teraz zamontuje falownik 8,8 kW i panele na ~ 4 kW? Bo w ofercie usłyszałem, że jeśli instalacja ma sensownie działac bez strat, to trzeba odrazu zamontować więcej paneli. Wymieniać falownik na nowy przy rozbudowie, to chyba większy koszt, niż odrazu dobrać większy falownik.

  7. #7

    Domyślnie

    Mam pytanie powiązane z tematem.
    Ogólnie jeśli chodzi o fotowoltaikę to panele będą zakładane na budynku gospodarczym w którym nie ma instalacji elektrycznej. Skrzynka elektryczna jest na ścianie budynku mieszkalnego. Będą kopać i puszczać kabel ziemia od budynku mieszkalnego ze skrzynką elektryczną do budynku gospodarczego z panelami. chciałbym przy okazji stworzyć sobie możliwość wykonania instalacji elektrycznej w budynku gospodarczym, więc pytanie czy na tej trasie kabla w budynku gospodarczym po prostu wystarczy założyć rozdzielnie i z niej będę już mógł rozprowadzić elektrykę na cały budynek?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Jeśli falownik zamontujesz w budynku gospodarczym, to i tak musisz tam ciągnąć linię AC. Dorobienie przy okazji rozdzielni nie powinno być problemem. Wszystko do dogadania z wykonawcą.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michalolechow Zobacz post
    na tej trasie kabla w budynku gospodarczym po prostu wystarczy założyć rozdzielnie i z niej będę już mógł rozprowadzić elektrykę na cały budynek?
    Łatwo to osiągnąć montując falownik blisko paneli i rozdzielnicę AC (rozdzielnia to budynek) znacznie przewymiarowując, żeby było w niej wolne miejsca na osprzęt jak będziesz chciał rozbudować instalację. Jednak im dłuższy kabel AC tym większy spadek napięcia i rośnie ryzyko, że falownik będzie się wyłączał przez przekroczenie 253V. Można temu przeciwdziałać w pewnym zakresie dając przewymiarowany kabel do głównej rozdzielnicy.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    197

    Domyślnie

    A jaka jest rozsadna dlugosc kabla AC do rozdzielnicy przy danym przekroju zeby nie bylo problemu z napieciami?

    Mam taki kabel ok 20.5m dlugosci od falownika do rozdzielni w domu.

    Czesciowo jest na zewnatrz (ok10.5m) a czesciowo zakopany w ziemi (ok 5m) w arocie (przepust instalacyjny z zewnatrz do domu) i potem juz wewnatrz domu po scianie do rozdzielni ok 6m.

    Mam problem ze zbyt wysokimi napieciami i zbyt wysoka czestotliwowcia. Czy ten moj przewod AC jest ok?
    Ostatnio edytowane przez Maniek82r ; 04-06-2023 o 06:46

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Częstotliwość za wysoka? czym to zmierzyłeś? może zasilanie jest z agregatu

    6mm2 raczej na pewno spełnia zalecenia spadku poniżej 1%, ale podaj moc instalacji

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    197

    Domyślnie

    Wywala mi takie bledy na falowniku. Ostatnio mialem przerwe w produkcji 50minut w poludnie i blad o za wysokiej czestotliwosci sieci.
    Z logow falownika wynika ze caly czas bylo 50.6 w tym 50-minutowym czasie, a z reguly jest od 49,8-50,3.
    Instalacja polnocny wschod-poludniowy zachod w sumie 12.88kw ale falownik Sofar Solar 8kw wiec w poludnie max produkcja to 8.8kw na wiecej nie pozwala falownik.

    Ostatnio edytowane przez Maniek82r ; 04-06-2023 o 07:22

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Biorąc do obliczeń 13kW, odl. 21m i przekrój 6mm2 to ΔU% = 0.509 %
    Z tym że spadek napięcia występuje jeszcze na wcześniejszej instalacji łącznie z tzw. wlz i przyłączem

    50,3 Hz to raczej niespotykane na zasilaniu z sieci, tak podwyższona częstotliwość to zdarza się jak jest awaria i zasilanie jest z agregatu

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    197

    Domyślnie

    No to nie wiem, wg logow z falownika praktycznie codziennie czestotliwosc waha sie miedzy 49.8-50.3.
    Wtedy gdy byla ta 50 minutowa anomalia bylo 50.6.

  15. #15

    Domyślnie

    A czy w jednym końcu Polski może być inna częstotliwość niż w drugim?
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maniek82r Zobacz post
    A jaka jest rozsadna dlugosc kabla AC do rozdzielnicy przy danym przekroju zeby nie bylo problemu z napieciami?
    Nigdy nie masz gwarancji - jak w złączu masz 252,5V to i 30mm2 może być mało żeby to falownik sąsiada wcześniej się odstawił, niż Twój.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony