dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Odliczenia tylko jako termomodernizacja? Czy są odliczenia na budowę?

    Stawiamy nowy budynek mamy faktury na siebie, rzekomo można to odliczać od podatku.

    Ale jak patrzę to jest tylko ulga termomodernizacyjna, która NIE obowiązuje na nowo stawiane budynki. Więc co można z tymi fakturami zrobić jako osoba fizyczna jako co to odliczać?

  2. #2

    Domyślnie

    Można je sobie schować do segregatora na pamiątkę, można podliczyć jaką kwotą VAT się zasiliło Skarb Państwa, można sobie podłożyć taki plik faktur, jak się komuś chwieje kredens. No różne są sposoby wykorzystania, ale generalnie jeśli liczysz na to, że nasze państwo Ci ulży w czymkolwiek, jako osobie fizycznej budującej dom, to chyba pora nauczyć sie porząniej liczyć

    Jeśli chcesz fotowoltaikę robić, czy coś takiego (magazyn energii np.), to najpierw zakończ budowę, uzyskaj pozwolenie na użytkowanie i dopiero zabieraj się za termomodernizację takiego budynku, wówczas możesz liczyć na ulgę. Jeśli dobrze się orientuję, nie ma żadnego warunku, żeby budynek modernizowany był w użytkowaniu od jakiegoś czasu, ale mogę się mylić, proszę mnie poprawiać śmiało.
    Dziennik budowy: Nowoczesna stodoła na stoku - proj. indywidualny
    Komentarze do dziennika budowy: tutaj

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał aks_762 Zobacz post
    Można je sobie schować do segregatora na pamiątkę, można podliczyć jaką kwotą VAT się zasiliło Skarb Państwa, można sobie podłożyć taki plik faktur, jak się komuś chwieje kredens. No różne są sposoby wykorzystania, ale generalnie jeśli liczysz na to, że nasze państwo Ci ulży w czymkolwiek, jako osobie fizycznej budującej dom, to chyba pora nauczyć sie porząniej liczyć
    .
    No ale to inni też nie umieją liczyć? Po co im te wszystkie faktury jako osobom fizycznym? Coś muszą gdzieś odliczać.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Mogą liczyć, że odliczą.
    I to byłoby na tyle - J.T.S

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    418

    Domyślnie

    Faktury na osobę fizyczną przy kontroli wydatków po sprzedaży domu/mieszkania i przeznaczenie pieniędzy na remont/kupno/budowę nowego

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał VCG Zobacz post
    No ale to inni też nie umieją liczyć? Po co im te wszystkie faktury jako osobom fizycznym? Coś muszą gdzieś odliczać.
    ale komu i jakie faktury? mi są niepotrzebne, ja tam biorę faktury za materiał na wykonawcę i potem wykonawca mi wystawi fakturę z vatem nieco powyżej 10%, zamiast 23%. a mi ta faktura od wykonawcy tez jest potrzebna jak dziura w moście.

    dokumentowanie wydatków do ulgi mieszkaniowej nie musi być zawsze fakturą, można wszelkie dowody przedstawić, ale oczywiście fv jest całkiem niezłym dowodem, więc pewnie niektórzy po to faktycznie zbierają. tylko to dotyczy wyłacznie opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.
    Dziennik budowy: Nowoczesna stodoła na stoku - proj. indywidualny
    Komentarze do dziennika budowy: tutaj

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    FV urząd skarbowy nie zakwestionuje, może tylko podważyć celowość wydatku. Innymi świstkami można sobie wytapetowac domek z serduszkiem. W normalnym kraju FV czy paragon są oczywiste jak oddychanie, w Polandii jak w nie przymierzając w Turcji, obywatel jest i czuje sie dymany, więc dyma państwo. Stąd tyle propagandy o patriotyźmie, zamiast równości stron wyznaczonych w ustawie zasadniczej mamy pustosłowie.

    Słówko (jedna z wersji) z historii Europy:
    Legendę o młynarzu z Sanssouci datuje się na 1787 rok. Mówi ona o tym, że królowi pruskiemu, Fryderykowi Wielkiemu, przeszkadzał stukot skrzydeł wiatraka i dlatego zaproponował młynarzowi, niejakiemu Graevenitz’owi, kupno młyna. Młynarz odmówił i na groźbę króla, odpowiedział groźbą, że poda króla do sądu w Berlinie. Zawzięty młynarz miał wówczas wypowiedzieć znamienne słowa „są jeszcze sądy w Berlinie”. Co najciekawsze król, który był władcą absolutnym, przywykłym do tego, że jego wola staje się prawem, słysząc te słowa zrezygnował z powiększania parku przy swoim letnim zamku Sanssouci i uznał wolę młynarza. Proces i historia młynarza z Sanssouci zostały w legendzie ze sobą powiązane i miały podkreślać sprawiedliwość króla w stosunku do jego podwładnych.

    (źródło: Kancelaria/KW)


    Czytaj więcej na Prawo.pl:
    https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/m...uci,27742.html

    Nun geht es weiter – „für Deutschland“ nach Bertha
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 06-06-2023 o 10:59 Powód: histora

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    FV urząd skarbowy nie zakwestionuje, może tylko podważyć celowość wydatku.
    no to powodzenia, jak podważy celowość wydatku, skoro jedyną de facto przesłanką skorzystania z ulgi mieszkaniowej jest przeznaczenie dochodu ze zbycia na własne cele mieszkaniowe. nie masz może wrażenia, że jak taki cel zostanie podwazony, to już z ulgi nici?


    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Innymi świstkami można sobie wytapetowac domek z serduszkiem.
    Cytat Napisał Ordynacja podatkowa
    Art. 180. [Definicja dowodu w postępowaniu podatkowym. Oświadczenie o stanie majątkowym]
    § 1.
    Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
    no ale co tam ordynacja podatkowa, skoro jakiś random na forum muratora napisał, że tylko faktura.

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    W normalnym kraju FV czy paragon są oczywiste jak oddychanie,
    żebyś sie nie zdziwiła jadąc gdzieś na zachód Europy. Nie wiem, jaki kraj uważasz za normalny, ale spróbuj poprosić o paragon lub fakturę na jakiejś włoskiej czy francuskiej wiosce. Abstrahujac, to po co mi, jako osbie fizycznej nieprowadzącej dzialalności gospodarczej i niebędącej podatnikiem vat faktury i paragony? oddychanie jednak mi się od czasu do czasu przydaje, a paragon to chyba tylko do loterii paragonowej MF. Rejestracja transakcji i dokumentowanie ich w sposób zgodny z ustawą o podatku od towarów i usług jest obowiązkiem i leży w interesie sprzedającego. Ja, jako osoba fizyczna dokonuję zakupów, mnie interesuje należyte wykonanie usługi czy otrzymanie towaru, dbam o to, żeby mieć dowody na zawarcie i rozliczenie umowy, które będą mnie w razie problemów chroniły, ale przykro mi, ja się nie będę zajmował kontrolą realizacji obowiązków wynikających z ustaw podatkowych przez każdego, kto mi coś sprzedaje. od tego są organy Krajowej Administracji Skarbowej i mój obowiązek współdziałania z nimi nie rozciąga się na wyręczanie ich.

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    w Polandii jak w nie przymierzając w Turcji, obywatel jest i czuje sie dymany, więc dyma państwo. Stąd tyle propagandy o patriotyźmie, zamiast równości stron wyznaczonych w ustawie zasadniczej mamy pustosłowie.
    nie wiem, gdzie obywatel jest bardziej dymany, w Polsce czy Turcji, ale szczerze mówiąc, jeśli chodzi o praktyki z zakresu tzw. szarej strefy w budowlance - mam wrażenie, że akurat ta branża jest najmniej dymana przez państwo, a ich niechęć do prowadzenia biznesu zgodnie z prawem jest niezależna od sytuacji makro czy sytuacji w branży i tak samo zatrudniali na lewo 10 lat temu, jak i w 2021 i teraz, tak samo nie odprowadzali VAT jak i teraz i tak samo ukrywali dochody jak ukrywają teraz.
    Dziennik budowy: Nowoczesna stodoła na stoku - proj. indywidualny
    Komentarze do dziennika budowy: tutaj

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Dwustronne dymanie w Turcji, widziałem w czasach gdy u nas o podatku vat nikt nie słyszał. Przepraszam, słyszelismy bo wywożąc z Niemiec sprzęt video czy sat mogliśmy odzyskac 14% melversteuer. to był właśnie vat. To było w czasach startu ustawy Wilczka.

    Co nie jest zabronione (
    przepisami) to jest dozwolone.

    Tak było...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony