dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Dobór mocy kotła na pellet

    Witam

    Kupiłem nowy dom w stanie deweloperskim, dom ma 150m2, ogrzewanie w całości podłogowe, planuję kocioł na pellet.
    Dom docieplony styropianem 15cm, podłoga od gruntu styropian 12cm, strop wełna 30cm.
    Z obliczeń na cieplo.app, wynika, że kocioł powinien mieć 7kw, ale żeby mieć pewność zleciłem też profesjonalne ozc i wyszło 16kw...
    Czy to możliwe, żeby nowy dom, wybudowany w 2023 miał aż takie duże zapotrzebowanie?
    Wszędzie gdzie czytam każdy przestrzega przed przewymiarowanym kotłem

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz00-94 Zobacz post
    żeby mieć pewność zleciłem też profesjonalne ozc i wyszło 16kw...
    Wrzuć dane wejściowe i resztę wyników.
    Osoba, która się podpisała pod tym jest na liście:
    https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych
    ?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-05-2023 o 17:00

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Ja mam dom po podłogach 200m2 z roku 1936 fakt docieplony i kocioł 10 kw nie miał co robić ,nigdy nawet do połowy swojej mocy nie dochodził więc zastanawia mnie to 16kw , nie licz CWU bo to bezsens.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wrzuć dane wejściowe i resztę wyników.
    Osoba, która się podpisała pod tym jest na liście:
    https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych
    ?
    Nie ma tej osoby na liście.

    Co do danych wejściowych to niestety nie wiem o jakie dane chodzi, dostarczaliśmy tylko projekt domu oraz kilka dodatkowych informacji:
    - rodzaj kuchenki (indukcyjna)
    - parametry okien (trzyszybowe)
    - poziom wód gruntowych (dokładnie nie znany, ale podczas budowy na ponad 2 metrach było sucho)

    Reszta wyników ze świadectwa:

    WSKAŹNIK ROCZNEGO ZAPOTRZEBOWANIA NA ENERGIĘ UŻYTKOWĄ - 102,6 kwh/m2
    WSKAŹNIK ROCZNEGO ZAPOTRZEBOWANIA NA ENERGIĘ KOŃCOWĄ - 215,2 kwh/m2
    WSKAŹNIK ROCZNEGO ZAPOTRZEBOWANIA NA ENERGIĘ PIERWOTNĄ - 52,7 kwh/m2

    Łącznie dla budynku:

    ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ UŻYTKOWĄ [kWh/rok] 15 460,3
    ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ KOŃCOWĄ BEZ URZĄDZEŃ POMOCNICZYCH [kWh/rok] 31 809,5
    ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ KOŃCOWĄ DO NAPĘDU URZĄDZEŃ POMOCNICZYCH [kWh/rok] 633,1
    ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ KOŃCOWĄ WRAZ Z URZĄDZENIAMI POMOCNICZYMI [kWh/rok] 32 442,6
    ZAPOTRZEBOWANIE NA NIEODNAWIALNĄ ENERGIĘ PIERWOTNĄ BEZ URZĄDZEŃ POMOCNICZYCH [kWh/rok] 6 361,9
    ZAPOTRZEBOWANIE NA NIEODNAWIALNĄ ENERGIĘ PIERWOTNĄ DO NAPĘDU URZĄDZEŃ POMOCNICZYCH [kWh/rok] 1 582,7
    ZAPOTRZEBOWANIE NA NIEODNAWIALNĄ ENERGIĘ PIERWOTNĄ WRAZ Z URZĄDZENIAMI POMOCNICZYMI [kWh/rok] 7 944,6

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz00-94 Zobacz post
    Nie ma tej osoby na liście.

    Co do danych wejściowych to niestety nie wiem o jakie dane chodzi, dostarczaliśmy tylko projekt domu oraz kilka dodatkowych informacji:
    - rodzaj kuchenki (indukcyjna)
    - parametry okien (trzyszybowe)
    - poziom wód gruntowych (dokładnie nie znany, ale podczas budowy na ponad 2 metrach było sucho)

    Reszta wyników ze świadectwa:

    WSKAŹNIK ROCZNEGO ZAPOTRZEBOWANIA NA ENERGIĘ UŻYTKOWĄ - 102,6 kwh/m2
    WSKAŹNIK ROCZNEGO ZAPOTRZEBOWANIA NA ENERGIĘ KOŃCOWĄ - 215,2 kwh/m2
    WSKAŹNIK ROCZNEGO ZAPOTRZEBOWANIA NA ENERGIĘ PIERWOTNĄ - 52,7 kwh/m2

    Łącznie dla budynku:

    ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ UŻYTKOWĄ [kWh/rok] 15 460,3
    ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ KOŃCOWĄ BEZ URZĄDZEŃ POMOCNICZYCH [kWh/rok] 31 809,5
    ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ KOŃCOWĄ DO NAPĘDU URZĄDZEŃ POMOCNICZYCH [kWh/rok] 633,1
    ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ KOŃCOWĄ WRAZ Z URZĄDZENIAMI POMOCNICZYMI [kWh/rok] 32 442,6
    ZAPOTRZEBOWANIE NA NIEODNAWIALNĄ ENERGIĘ PIERWOTNĄ BEZ URZĄDZEŃ POMOCNICZYCH [kWh/rok] 6 361,9
    ZAPOTRZEBOWANIE NA NIEODNAWIALNĄ ENERGIĘ PIERWOTNĄ DO NAPĘDU URZĄDZEŃ POMOCNICZYCH [kWh/rok] 1 582,7
    ZAPOTRZEBOWANIE NA NIEODNAWIALNĄ ENERGIĘ PIERWOTNĄ WRAZ Z URZĄDZENIAMI POMOCNICZYMI [kWh/rok] 7 944,6
    Gdzie tu masz podane projektowe obciązenie cieplne budynku?
    Po co zlecac profesjonalane ozc skoro sie błednie odczytuje otrzymane wyniki.
    Z podanych tu danych nie wynika aby to obciązenie mogło miec wartosc az 16 kW.
    Po co podawac na forum błedne dane i przez to rozpoczynac niepotrzebną dyskusję?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Ja mam dom po podłogach 200m2 z roku 1936 fakt docieplony i kocioł 10 kw nie miał co robić ,nigdy nawet do połowy swojej mocy nie dochodził więc zastanawia mnie to 16kw , nie licz CWU bo to bezsens.
    Nie zastanawiaj sie, pytajacy nie rozumie tego co otrzymał w obliczeniach i podaje to co obciazeniem cieplnym nie jest.

  7. #7

    Domyślnie

    A co wynika z tych danych? Nie rozumiem ich, dlatego zapytałem autora audytu czy kocioł, jaki doradza mi instalator (16kw) będzie ok.
    W skrócie dostałem odpowiedź, że dom ma zapotrzebowanie na energię użytkową na poziomie 102,6kW/m2k/rok czyli po przemnożeniu przez powierzchnię ogrzewaną mamy 13,235kW potrzebnych do ogrzania i ciepłej wodu użytkowej, że kocił 16kw będzie ok.

    Nie interpretowałem sam tych wyników. Jakbym się na tym znał nie szukałbym pomocy na forum.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz00-94 Zobacz post
    A co wynika z tych danych? Nie rozumiem ich, dlatego zapytałem autora audytu czy kocioł, jaki doradza mi instalator (16kw) będzie ok.
    W skrócie dostałem odpowiedź, że dom ma zapotrzebowanie na energię użytkową na poziomie 102,6kW/m2k/rok czyli po przemnożeniu przez powierzchnię ogrzewaną mamy 13,235kW potrzebnych do ogrzania i ciepłej wodu użytkowej, że kocił 16kw będzie ok.

    Nie interpretowałem sam tych wyników. Jakbym się na tym znał nie szukałbym pomocy na forum.
    Gdybys wybrał odpowiedniego audytora to bys na forum pytac nie musiał.
    Ja zawsze pytam klienta po co mu obliczenia ozc, w jakim celu je zamawia. Jak mniemam zamówiłes te obliczenia w celu doboru mocy kotła pelletowego.
    Ty znac sie na tym nie musisz, wystarczy ze zna (?) sie "audytor" (pomimo ze nie jest centralnym rejestrze), który powinien wiedziec co i po co liczy. Po zakonczonych obliczeniach powinienes otrzymac od niego komplet obliczen i krótkie objasnienie, moze byc naprawde krótkie czyli powinien podac wartosc projektowego obciązenia cieplnego budynku gdyz do tego odnosimy moc kotła i zapotrzebowanie na ciepło. Podając te dwie wartosci tu na forum uniknieto by dodatkowej i niepotrzebnej dyskusji na tymi wynikami skupiajac sie raczej na wyborze konkretnego modelu.
    Nawiasem mówiąc zapotrzebowanie na ciepło dla domu nowowybudowanego o tej powierzchni wydaje sie troche za duze, chyba ze brak rekuperacji.
    Z danych nie wynika jaka jest wartosć projektowego obciązenia cieplnego, o to trzeba zapytac autora tych obliczeń.
    A tak na marginesie z przemnozenia kWh/m2*a, kWh a nie kW jak napisałes przez powierzchnie nie otrzymamy kW. Błednie zapisujesz jednostki, mylisz rózne wielkosci i jeszcze sie upierasz ze to moze byc dobrze.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 25-05-2023 o 10:27

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz00-94 Zobacz post
    Wszędzie gdzie czytam każdy przestrzega przed przewymiarowanym kotłem
    Tak było w wypadku kotła nie automatycznego.
    Czy to możliwe, żeby nowy dom, wybudowany w 2023 miał aż takie duże zapotrzebowanie?
    Gdyby tak nie było można by w pompach ciepła ustawiać stałą krzywą grzewczą tylko na podstawie powierzchni domu.
    Z obliczeń na cieplo.app, wynika, że kocioł powinien mieć 7kw, ale żeby mieć pewność zleciłem też profesjonalne ozc i wyszło 16kw...
    Spokojnie możesz nawet zainstalować kocioł do 20 kW.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 25-05-2023 o 14:44
    Regulamin forum

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post

    Gdyby tak nie było można by w pompach ciepła ustawiać stałą krzywą grzewczą tylko na podstawie powierzchni domu.

    Spokojnie możesz nawet zainstalować kocioł do 20 kW.
    I znowu bajkopisarstwo tym razem na temat krzywej grzewczej. Straty wcale nie rosną wprost proporcjonalnie do powierzchni ogrzewanej budynku.
    Nawet w budynkach pasywnych sie nie stosuje takiego ustawiania krzywej grzewczej, nie stosuje sie bo nie ma takich regulatorów pogodowych wykorzystujacych jako parametr
    powierzchnie budynku. Widocznie producenci tych regulatorów nie wpadli na tak rewolucyjny algorytm sterowania, jakby czytali to forum byłoby całkiem inaczej, a tak calkowity brak postepu.
    .......
    Po co kocioł o mocy do 20 kW, w tym przypadku 10 kW bedzie z duzym zapasem.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    I znowu bajkopisarstwo tym razem na temat krzywej grzewczej. Straty wcale nie rosną wprost proporcjonalnie do powierzchni ogrzewanej budynku.
    Nawet w budynkach pasywnych sie nie stosuje takiego ustawiania krzywej grzewczej, nie stosuje sie bo nie ma takich regulatorów pogodowych wykorzystujacych jako parametr
    powierzchnie budynku.
    Byle się czepić i przekręcić na swój "olimp" - czytaj ze zrozumieniem "Gdyby tak nie było można by".

    Widocznie producenci tych regulatorów nie wpadli na tak rewolucyjny algorytm sterowania, jakby czytali to forum byłoby całkiem inaczej, a tak calkowity brak postepu.
    Właśnie o tym pisałem.
    Po co kocioł o mocy do 20 kW, w tym przypadku 10 kW bedzie z duzym zapasem.
    Moc kotła w tym przypadku nie ma negatywnego znaczenia - szybciej dogrzeje i ma większy kosz.
    Regulamin forum

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Byle się czepić i przekręcić na swój "olimp" - czytaj ze zrozumieniem "Gdyby tak nie było można by".


    Właśnie o tym pisałem.
    ....
    Moj olimp mnie nie interesuje, piszę nie z powodu uzyskania odpowiedniego okreslenia przy moim nicku, a bardziej z powodu prostowania bzdurnych teorii.
    Co do regulacji pogodowej powiazanej z powierzchnia domu. Nie jest mozliwa i inigdy nie bedzie mozliwa i stosowana bo jest bez sensu. To tylko wymyslunek bez zadnego teoretycznego i praktycznego uzasadnienia. W historii było juz wiele takich bezsensownych pomysłow oktorych nikt nie pamieta.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    a bardziej z powodu prostowania bzdurnych teorii.
    Co ty prostujesz skoro potwierdzasz to co napisałem.
    Co do regulacji pogodowej powiazanej z powierzchnia domu. Nie jest mozliwa i inigdy nie bedzie mozliwa i stosowana bo jest bez sensu. To tylko wymyslunek bez zadnego teoretycznego i praktycznego uzasadnienia. W historii było juz wiele takich bezsensownych pomysłow oktorych nikt nie pamieta.
    To już jest możliwe tylko trzeba wiedzieć o czym się pisze. Nowe oprogramowania pomp gruntowych dają taką możliwość. Nowy algorytm sterownika sam podnosi lub obniża krzywą grzewczą dla uzyskania zadanej temp. na panelu pokojowym.
    Regulamin forum

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Co ty prostujesz skoro potwierdzasz to co napisałem.

    To już jest możliwe tylko trzeba wiedzieć o czym się pisze. Nowe oprogramowania pomp gruntowych dają taką możliwość. Nowy algorytm sterownika sam podnosi lub obniża krzywą grzewczą dla uzyskania zadanej temp. na panelu pokojowym.
    Co ma wykonczenie podłogi do powierzchni budynku w ustawieniach krzywej grzewczej, nie ma nic, po co dalej podajesz przyklady nie mające zwiazku z powierzchnia budynku.
    Co paneli to musiałyby byc wszedzie aby taki algorytm działał prawidłowo, a łazienki, kuchnie zwykle mają gres i wtedy taka funkcjnalnosc nie nada sie na nic ale jak ładnie reklamowo to wyglada bo mozna nabierac na to tych ktorzy nie znaja sie na tym, nawet Ty tez sie dajesz nabierac na takie hasła reklamowe. Znakiem tego spece od marketingu sie dobrze spisali.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Znakiem tego spece od marketingu sie dobrze spisali.
    Głodnemu chleb na myśli. Czy ty w przeciwieństwie do ciebie widzisz żebym coś tu sprzedawał lub promował.

    Co ma wykonczenie podłogi do powierzchni budynku
    Zaczynasz mylić post lub ręce się zaczynają trząść z nerwów.
    Co paneli to musiałyby byc wszedzie aby taki algorytm działał prawidłowo
    Ty tez sie dajesz nabierac na takie hasła reklamowe
    Mowa o jednorodzinnym domu a nie hotelu.
    Regulamin forum

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Głodnemu chleb na myśli. Czy ty w przeciwieństwie do ciebie widzisz żebym coś tu sprzedawał lub promował.


    Zaczynasz mylić post lub ręce się zaczynają trząść z nerwów.


    Mowa o jednorodzinnym domu a nie hotelu.
    Jaki chleb?, to Ty dajesz sie nabierac na hasla o cudownych algorytmach, a nie ja.
    Gdzie widzisz w dyskusji z Tobą jakiekolwiek promowanie lub sprzedaż, czy ładnie tak kłamac?
    To pytanie akurat retoryczne.
    Nic nie myle, palnąłes bzdure o krzywej grzewczej zaleznej od powierzchni budynku i dalej w to brniesz piszac o kolejnych cudownych algorytmach tym razem uwzgledniajacych wykonczenie podłogi
    W nawet najmniejszym domu jednorodzinnym mamy i panele i gres, o jakim hotelu piszesz?.
    Ciągle mnie poprawiasz ze jakoby nie wiem oczym piszę ale widomo ze najlepszą obroną jest atak, ale nie idz tą drogą. Tak na marginesie gdzie mamy gorące wody nawet te z 20 oC na 100 m?, nie raczyłes na to odpowiedziec, co chwila piszesz rózne glupoty na kliku wątkach i potem sie dziwisz ze ktos to prostuje.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    tym razem uwzgledniajacych wykonczenie podłogi
    Gdzie ja piszę o jakiś panelach. Co ma temp. w domu do paneli lub jakiś gresów.
    palnąłes bzdure o krzywej grzewczej zaleznej od powierzchni budynku
    Czy ty człowieku zrozumiałeś moją ironiczną odpowiedz na pytanie:

    Czy to możliwe, żeby nowy dom, wybudowany w 2023 miał aż takie duże zapotrzebowanie?
    Gdyby tak nie było można by w pompach ciepła ustawiać stałą krzywą grzewczą tylko na podstawie powierzchni domu.
    Nic nie myle,
    Jak nie mylisz - robisz z prostej sprawy taki mętlik tylko po to by pokazać że tacy jak ty są niezbędni.
    W nawet najmniejszym domu jednorodzinnym mamy i panele i gres,
    Co mnie obchodzą podłogi, panele i gresy. Ma być w domu zadana temp. i tyle w temacie.

    co chwila piszesz rózne glupoty na kliku wątkach i potem sie dziwisz ze ktos to prostuje.
    Kto pisze głupoty pozostaw ocenie innym użytkownikom.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 26-05-2023 o 11:40
    Regulamin forum

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz00-94 Zobacz post
    W skrócie dostałem odpowiedź, że dom ma zapotrzebowanie na energię użytkową na poziomie 102,6kW/m2k/rok czyli po przemnożeniu przez powierzchnię ogrzewaną mamy 13,235kW potrzebnych do ogrzania i ciepłej wodu użytkowej, że kocił 16kw będzie ok.
    Zacznij od podstawówki - co to jest moc i co to jest energia. Czego jednostką jest kW a czego kWh i na czym polega różnica.
    Poszukaj w obliczeniach obciążenia cieplnego i zysków słonecznych oraz bytowych.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zacznij od podstawówki - co to jest moc i co to jest energia. Czego jednostką jest kW a czego kWh i na czym polega różnica.
    Poszukaj w obliczeniach obciążenia cieplnego i zysków słonecznych oraz bytowych.
    Bo on ze starej szkoły i myśli sobie no 10kw by wystarczył z zapasem ale lepiej dać 16 kw bo bo bo bo . a potem płacz bo kocioł się poci bo kocioł produkuje sadzę itp itd.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony