dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Wylewka cementowa 5cm i ogrzewanie podłogowe - ryzyko

    Hej,

    zmieniam wentylację z grawitacyjnej na WM w domu w stanie SSZ i mam problem bo chce upchać na piętrze w podłodze kanały Fi75.
    Skutkuje to tym, że muszę dać 3 cm styropianu więcej.
    Jak to zrobię to od styropianu do skrzydła okna balkonowego zostaje mi 7,5 cm.

    Zastanawiałem się nad anhydrytową ale nie jestem przekonany do niej więcej zabawy jest z nią i to że nie lubi wilgoci raczej mnie odstrasza.

    No i tu zaczyna się moja walka o każdy cm grubości.

    1.Czy jak będzie podłogówka to wystarczy 5cm wylewki cementowej?
    2.Czy będzie pękać?
    3.Czy da się to jakoś jeszcze zabezpieczyć by nie pękała?
    4. A jak popęka to tak naprawdę jaki jest w tym problem? Przykryje to panelami i nie będzie widać wiec niech sobie pęka Czy jest w tym pękaniu jakiś inny problem? Będzie podłogówka więc panele raczej klejone będą.
    5. Czy jak w kilku miejscach skrzynka rozprężna od WM będzie wystawać o 0,5cm lub 1cm ponad styropian to powoduje to jakiś problem jeżeli chodzi o wylewkę?

    Strop jest nierówny i po jednej stronie domu wylewka by miała te 5 cm a po drugiej miała by 7 cm. Wiec zagrożone są dwa pokoje gdzie będzie 5 cm.
    Dodam że jak dam 5-7cm cm wylewki to zostaje 2,5 cm do skrzydła okna balkonowego + 1cm na panele i zostaje ok 1,5 cm miedzy gotową podłoga a skrzydłem okna.
    Dzwoniłem do firmy która mi wstawiała okna i mówili, że nie widzą w tym problemu by było 1,5 cm przerwy.
    Dzwoniłem też do chłopa co robi wylewki i mówił, że 5 cm może gdzieś pęknąć ale on nie widzi problemu by mi tą wylewkę zrobić

    Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?
    Z góry dzięki.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.726

    Domyślnie

    Ja bym nie ryzykował z betonem 5 cm bo to ciutkę za mało może pękać , daj dla swiętego spokoju anhydryt.

  3. #3

    Domyślnie

    Kurczę boje się ze z tym anhydrytem ze nie będę miał tez spokoju bo jest łazienka i pon gospodarcze i jak tam mi cos wyleje to będę zrywał wszystko bo mi popuchnie.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    1.Czy jak będzie podłogówka to wystarczy 5cm wylewki cementowej?
    2.Czy będzie pękać?
    3.Czy da się to jakoś jeszcze zabezpieczyć by nie pękała?
    4. A jak popęka to tak naprawdę jaki jest w tym problem? Przykryje to panelami i nie będzie widać wiec niech sobie pęka Czy jest w tym pękaniu jakiś inny problem? Będzie podłogówka więc panele raczej klejone będą.
    5. Czy jak w kilku miejscach skrzynka rozprężna od WM będzie wystawać o 0,5cm lub 1cm ponad styropian to powoduje to jakiś problem jeżeli chodzi o wylewkę?
    5cm to za duże ryzyko pękania, ponad rurkami tej wylewki będzie za mało. Raczej nie ma na to sposobu, zawsze ryzyko będzie podwyższone, rurki się nagrzewają i to powoduje zbyt duże naprężenia. Anhydryt jest bardziej elastyczny na ruchy termiczne i szybciej przekazuje ciepło, więc z nim nie ma tego problemu.
    W rejonach ewentualnych pęknięć wylewka będzie inaczej wzajemnie pracować. To są ruchy o ułamki milimetra, z pozoru niewiele, ale siły potężne, bo działające ustawicznie przez dziesiątki lat. Nawet grube i mocne rurki ogrzewania w tych miejscach będą miały skróconą żywotność. Czyli instalacja, która powinna pracować bez awarii co najmniej 50 lat po np. 30 latach może wymagać remontu (ale równie dobrze może funkcjonować i 80 lat, tu mówimy tylko o pewnym podwyższonym ryzyku).
    Cementowa jest generalnie lepsza moim zdaniem, ale w tych warunkach mimo wszystko ja bym szedł w anhydryt. Jedynie warunek by w łazience wykonać solidną hydroizolację podpłytkową (najlepiej samemu albo bezwzględnie pilnować majstrów): folia w płynie i zatopione w niej taśmy hydroizolacyjne we wszystkich miejscach styku ścian z wylewką.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  5. #5

    Domyślnie

    hej a czy mogę mieszać? to znaczy czy na dole mogę sobie zrobić cementową a na górze anhydryt? będzie to miało jakiś negatywny wpływ na ogrzewanie poza nierównomiernym nagrzewaniem się ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony