dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Jak ustalić położenie rur na mojej działce

    Witam

    Mam przyłączony prąd, gaz oraz wodę. Dom przejęty w trakcie budowy, trochę budowa już trwa.
    Mam wątpliwości jak ustalić gdzie biegną rury z gazem, wodą oraz elektryka w ziemi. Mam się zwrócić do gazowni i wodociągów o wydanie jakiś mapek?
    Dokumenatacja budowy, którą posiadam jest lekko wątpliwa i nie ufam, bo dużo było samoróbek.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Zobacz na mapie w starostwie, niekiedy w necie ale na stronie starostwa - włącz opcję GESUT. O ile były robione inwentaryzacje przyłaczy na bieżąco to zobaczysz. Jesli czekali do ukończenia budowy to nie wiesz nic. Geodeta wykryje kabel ew. rurę wody i gazu - o ile miały folie z taśmą, kanalizacja między studzienkami biegnie po prostej (niekiedy są kolanka na podejsciu do studni PCV). Z przekopami kontrolnymi to ostrożnie: primo właściciel sieci musi być, secundo można se szkód narobić = ręcznie i ostrożnie. Niekiedy metody nienaukowe, ale to ryzyk fizyk czyli 50/50. Trafisz lub nie. Generalnie najkrótsza droga od zaworu czy trójnika w ulicy(na magistrali ) lub od szafki (gaz, el.) Uwaga na ewentualne obce sieci!!! Ewentualnie popytaj w sieciach, może ktoś coś robił i pamięta. Pamięć brygadzistów jest bezcenna (idziesz do nich z mapą syt-wys. ,taką z sieciami w ulicy! , może być z projektu budynku ).
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 29-05-2023 o 02:05

  3. #3

    Domyślnie

    Skomplikowane. Nie mogę po prostu z gazowni zarządać na piśmi informacji w którym miejscu przebiegają ich instalacje na mojej działce?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Jak na piśmie? Branże nie wydają żadnych map! Chłopie na jakim swiecie ty żyjesz? Prościej nie można opisać. Jeśli wymiękasz na takim drobiazgu , to jak chcesz skończyć budowę? Zlecasz i ktoś to ogarnie. Pomijam drobny fakt, że generalnie branże nic nie mają do twoich instalacji na działce. Chyba że ktoś, coś robił na fuchę i w tym nadzieja. Przecież samo się nie zrobiło.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.317

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Jesli czekali do ukończenia budowy to nie wiesz nic.
    RACJA..... O ile były robione to są w starostwie lub mapie na stronach.

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Geodeta wykryje kabel ew. rurę wody i gazu - o ile miały folie z taśmą,
    Inwestor zazwyczaj ma mapkę bo potrzebował jej podczas wykonywania tych instalacji, a przynajmniej gaz, woda.
    Dostał z odręcznie naszkicowanym przebiegiem
    Przecież geodeta nie chodzi po działce wykonując dołki sondujące gdzie coś jest

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Jak na piśmie? Branże nie wydają żadnych map! .
    Fakt....... Z tym może być trudno ale spróbować może.

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    ............ Pomijam drobny fakt, że generalnie branże nic nie mają do twoich instalacji na działce. Chyba że ktoś, coś robił na fuchę i w tym nadzieja. Przecież samo się nie zrobiło.
    Możliwe że jestem trochę mało aktualny bo budowę skończyłem 10 lat temu. ale że nic do nich nie mają to bym nie powiedział.

    Projekt gazowej instalacji wewnętrznej na działce wraz z mapką uzgadniasz.
    To samo wodociągi. Przyłącze do licznika jest ich więc chcą wiedzieć gdzie
    Mapki miałem zarówno od "gazownika" jak i "hydraulika".
    Przyłącze wody i kanalizacji odbierali w odkrytym wykopie.
    Jedynie WLZ sam pokazałem gdzie wkopałem
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 30-05-2023 o 06:49
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Teoretycznie przyłączenie nie będzie/nie powinno być odebrane (czyli nie ma licznika, medium nie płynie) bez mapy inwentaryzacji pwykonawczej przyłącza. Praktycznie często opiera się na zaufaniu. Geodeta daje papier "inwentaryzację wykonałem dnia ...., mapa będzie w terminie do .....", licznik założony medium płynie, inwestor happy. Niekiedy to załatwiałem ustnie czy na telefon, gdy ja znam przedstawiciela sieci a on mnie i współpracujemy (spotykamy się na inwestycjach) od lat. Papiery wymagają trzech tygodni, moze 2 i pół tygodnia, przy założeniu że nie mam nic innego do roboty. Zgłoszenie (via net), zapłata, pobranie papierów, pomiar, operat, 14 dni czekania na protokół weryfikacji. Czyli gdybym LDGB i czekał na telefon, a tak nie jest. Nawet jak wybrzydzam i wiele tematów oddaję młodszym to i tak zawsze kilka spraw biegnie jednocześnie. Jeśli coś musi być na już, to inny temat trzeba odsunąc na później. Czas nie jest z gumy, doba ma tylko 24 h, coś na sen, może dwa dni na Warszawę uda sie wykroić itp.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Przecież geodeta nie chodzi po działce wykonując dołki sondujące gdzie coś jest
    Ogarnięty wykonawca dzwoni że już wykopali, położyli i chcą zasypywać, chociaż miało byc za dwa dni a my akurat jesteśmy daleko w górach czy w lesie. Mówię, aby na załamaniach instalacji postawił kołki (gdy duzo - to z podpisem która sieć) i po problemie. Byli tacy którzy potrafili głębokosci na kołkach podać, ale teraz wolno inwentaryzowac zasypane. Aczkolwiek zawsze uważałem, że co widziane podczas pomiaru to jest pewne, a to co przykryte ziemia to zawsze loteryjka albo modlitwa. Znam miasto w którym przyłacza wody kończyły się na magistrali telefonicznej, bo lata temu na łuku ulicy ktoś pomylił sygnał wykrywacza nad telefonem tA z sygnałem nad wA150. Telefon biegł łukiem wzdłuż ulicy, woda po cięciwie ale na mapie było na odwrót. I kto to wiedział? Nikt, dopóki działek plombowych nie zaczęto zabudowywać. I wyszedł zonk. I wytłumacz inspektorowi, że ja mam racje a nie jaśniepańska mapa z bardzo ważnego urzędu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony