dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Jak uzyskać lepsze EP?

    Skracając pytanie dla tych którym się nie chce czytac: czy w uproszczeniu dom z 40cm grafit w ścianie, 40cm wełna poddasze, 30cm styrodur pod płytą fundamentową, rekuperacja, bez kominów, dobrej jakości okna największe na południe, najmniejsze na północ, dach 2 spadowy, prosta bryła zazwyczaj będzie w okolicach wartości EP klasyfikujących jako dom pasywny np EP =~ 10 ? Czy trzeba dodać jeszcze jakieś parametry, na coś zwrócić szczególną uwagę?

    Zastanawiam się jak obniżyć EP w domu albo może czy powinienem skorygować wyliczenia z charakterystyki energetycznej.

    Zastanawiam się z czego wynika że domy pasywne mają ją na poziomie np 10, gdzie u mnie wyszło 57 (co prawda to wartość projektowa była, użyłem trochę lepszych materiałów/drzwi, więc możliwe że ta wartość będzie niższa). Nie rozumiem do końca jak oni to liczą.

    U mnie ściana zewnętrzna ma 0,13
    dach 0,118
    podłoga na gruncie 0,21
    okna 0,8
    okna połaciowe chyba 0,7 (ale musze to potwierdzić, tu nie jestem pewny na 100%)
    drzwi zewnętrzne 0,9


    Z tego co liczę jakbym dał 40cm styropianu to dla ściany byłoby 0,064 z pustakiem
    Wełna na dach 40cm to by było ok 0,081
    Podłoga 30cm styrodur = 0,11
    Okna pewnie też dałoby większą wartość

    Czy jakbym miał takie parametry to EP by wyniosło np w okolicach 10 jak dla domów pasywnych, tak pi razy drzwi?

    Dom mam prostą bryłę prostokąt, dach 2 spadowy, największe przeszklenia od południa, małe z północy.

    Czy jeszcze coś wpływa na EP o czym nie wiem? Np instalacja FV zmienia ten parametr czy nie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    [B]Skracając pytanie dla tych którym się nie chce czytac: czy w uproszczeniu dom z 40cm grafit w ścianie, 40cm wełna poddasze, 30cm styrodur pod płytą fundamentową, rekuperacja, bez kominów, dobrej jakości okna największe na południe, najmniejsze na północ, dach 2 spadowy, prosta bryła zazwyczaj będzie w okolicach wartości EP klasyfikujących jako
    Źródło ogrzewania ma kluczowe znaczenie. Pelet da w dokładnie tym samym domu z 5x mniejsze EP niż gaz. Klik w sygnaturkę.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Źródło ogrzewania ma kluczowe znaczenie. Pelet da w dokładnie tym samym domu z 5x mniejsze EP niż gaz. Klik w sygnaturkę.
    Po lekturze Twojego opisu EP dochodzę do wniosku że jest to jeszcze bardziej zagmatwane niż sądziłem. Bo sądziłem że to EP to jest zapotrzebowanie na energię. Czyli przykładowo:
    dom pasywny – 15 kWh /m2 na rok,
    dom energooszczędny – 40 kWh /m2 na rok
    u mnie by wyszło 57 kWh /m2 na rok

    Pompę mam aquarea split z r32, ogrzewanie niskotemperaturowe 100% podłogówka, nie wiem dokładnie która to pozycja z Twojego opisu. Ale to jest jakoś tak zamotane że szczerze sam nie rozumiem do końca tego.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    Po lekturze Twojego opisu EP dochodzę do wniosku że jest to jeszcze bardziej zagmatwane niż sądziłem. Bo sądziłem że to EP to jest zapotrzebowanie na energię.
    Bo jest. Na Energię Pierwotną. Stąd skrót. Oznacza, ile energii nieodnawialnej trzeba zużyć do ogrzania domu. Oczywiście to pewne uproszczenie, bo nie opiera się to na faktycznej sprawności i stratach przesyłu i wytwarzania.
    A że EP nie jest tożsame z Energią Użytkową (EU) czy Energią Końcową (EK) to masz w sygnaturce rozpisane, jak się przelicza i co która oznacza.

    Edyta. We wpisie masz tabelkę 1 ze współczynnikami nakładu. Zgodnie z rozporządzeniem zmieniającym powyższe rozporządzenie od 28 kwietnia 2023 dla energii elektrycznej z sieci współczynnik nakładu wynosi 2,5 (wcześniej 3). I dobre pytanie, czy to oznacza, że ktoś, kto dostał wcześniej PnB projektem z PC "na styk" może teraz pofolgować i oszczędzić np. na oknach czy termoizolacji ścian (oczywiście w ramach limitu U dla ścian) .

    Więc jak jesteś ministrem, to możesz też jednym pociągnięciem pióra zmienić EP wszystkim.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-06-2023 o 11:04

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bo jest. Na Energię Pierwotną. Stąd skrót. Oznacza, ile energii nieodnawialnej trzeba zużyć do ogrzania domu. Oczywiście to pewne uproszczenie, bo nie opiera się to na faktycznej sprawności i stratach przesyłu i wytwarzania.
    A że EP nie jest tożsame z Energią Użytkową (EU) czy Energią Końcową (EK) to masz w sygnaturce rozpisane, jak się przelicza i co która oznacza.

    Edyta. We wpisie masz tabelkę 1 ze współczynnikami nakładu. Zgodnie z rozporządzeniem zmieniającym powyższe rozporządzenie od 28 kwietnia 2023 dla energii elektrycznej z sieci współczynnik nakładu wynosi 2,5 (wcześniej 3). I dobre pytanie, czy to oznacza, że ktoś, kto dostał wcześniej PnB projektem z PC "na styk" może teraz pofolgować i oszczędzić np. na oknach czy termoizolacji ścian (oczywiście w ramach limitu U dla ścian) .

    Więc jak jesteś ministrem, to możesz też jednym pociągnięciem pióra zmienić EP wszystkim.
    Akurat za bardzo na temat EU i EK się nie rozpisałeś tam, ale doczytałem w googlach.
    Teraz rozumiem to tak że urzędnika interesuje EP a mnie w sumie bardziej EU a w sumie to nawet bardziej EK ostatecznie.
    EU 32, EK 19 u mnie podobno wyszło wg założeń projektowych.

    Prośba o potwierdzenie czy dobrze rozumiem. w domach pasywnych chwalą się że potrzebują max "15 kWh/m2/rok", w tej definicji jest mowa o EU czy EK? Bo ja mając 19 to już byłbym blisko tej wartości. Na niektórych stronach widziałem że piszą o EP max 15kWH ale to chyba jest wprowadzenie w błąd?

    Z tymi wymysłami urzędników to taka Komuna 2.0, oni sobie coś wymyślają a ludzie kombinują.


    Przymusowy remont domu albo zakaz jego sprzedaży – Parlament Europejski poparł dyrektywę, dotyczącą norm energetycznych dla wszystkich budynków na terenie UE. Przewiduje ona między innymi zakaz sprzedaży i wynajmu mieszkań, które nie spełniają wymogów klimatycznych. W praktyce oznacza to przymusową termomodernizację domów.


    Mnie interesuje abym mógł kiedyś sprzedać dom i abym mało płacił za prąd czyli EK. Co jest powiązane z pytaniem z poczatku wątku o domy pasywne, jakie mają te domy EK, EU? Bo może się okaże że za pare lat swój dom będę musiał docieplać albo budować od nowa przez takie przepisy.
    Ostatnio edytowane przez zergeling ; 02-06-2023 o 12:06

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    EU 32, EK 19 u mnie podobno wyszło wg założeń projektowych.
    Przy pompie ciepła? Straty na przesyle wewntrz domu masz niewielkie. Więc EU będzie prawie 3,5x większe od EK (z gniazdka wyciągasz 3,5x mniej energii końcowej niż dostarczasz do systemu grzewczego).

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    Prośba o potwierdzenie czy dobrze rozumiem. w domach pasywnych chwalą się że potrzebują max "15 kWh/m2/rok", w tej definicji jest mowa o EU czy EK?
    Nie ma formalnej definicji domu pasywnego. Każdy się może chwalić, czym chce. A jak patrzysz na jakieś opracowania z Europy zachodniej, to one sorry, inny klimat mają i ten sam dom u nas będzie potrzebował znacznie więcej.
    A jeżeli Ci chodzi o dawne dofinansowanie do NF15 i NF40 to odnosiło się to do EUco - czyli energia użytkowa i to bez CWU.

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    Z tymi wymysłami urzędników to taka Komuna 2.0, oni sobie coś wymyślają a ludzie kombinują.
    Jakieś uzasadnienie to ma. 3.0 pasuje do prądu z węgla. A coraz więcej prądu trafiającego do PC (trzeba pamiętać, że to jest istotne - a nie udział OZE w produkcji, która do ogrzewania nie trafia) jest z wiatraków a do CWU również z PV (chociaż do tego powinni wydłużyć latem tanie strefy w dziennym oknie a skrócić nocne - to by sporo problemów z PV rozwiązało).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-06-2023 o 13:03

  7. #7

    Domyślnie

    Czyli te wyliczenia z charakterystyki o kant tyłka rozbić?

    "Nie ma formalnej definicji domu pasywnego" <- chciałbym się porównać do kogoś u nas w kraju raczej

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    Czyli te wyliczenia z charakterystyki o kant tyłka rozbić?
    Dobrze policzone są jak najbardziej wartościowe. Tylko trzeba je odpowiednio interpretować. EP ma duże znaczenie ekologiczne i zerowe ekonomiczne. I to ekologii ma służyć. Z punktu widzenia ekonomicznego patrz na EK a oceniając energooszczędność budynku (z wyłączeniem systemu grzewczego i jego sprawności) na EU.

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    "Nie ma formalnej definicji domu pasywnego" <- chciałbym się porównać do kogoś u nas w kraju raczej
    To masz spory wątek o zużyciu prądu przez PC. Grzejący z COP1 też mają spory wątek gdzie podają zużycie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-06-2023 o 13:51

  9. #9

    Domyślnie

    Hej, ja również mam pytanie w kontekście wyliczania EP i budowy domów energooszczędnych. Buduje dom dwukondygnacyjny z dwuspadowym dachem. Z racji geometrii nad drugą kondygnacją wychodzi strych nieużytkowy. Czy ten strych powinien być wliczany do wskaźników? na stopie w tym strychu nieużytkowym jest przewidziana warstwa ocieplenia. Pyta, ponieważ dostałęm wyliczenia gdzie dla tego struchu przy temp -20 temp w nim to -16 co podwyższa wskaźniki...

    W załączniku statystyka pomieszczeń i rzut strychu nieużytkowego.

    Zastanawiam się czy we wszystkich domach ten strych jest wliczany. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strych_nieuz.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	16,6 KB
ID:	465564
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stat_pom.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	465565

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Danek89 Zobacz post
    W załączniku statystyka pomieszczeń i rzut strychu nieużytkowego.

    Zastanawiam się czy we wszystkich domach ten strych jest wliczany. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strych_nieuz.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	16,6 KB
ID:	465564
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stat_pom.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	465565
    Skoro nieogrzewany to nie może zużywać energii na ogrzewanie. A skoro jest w nim wyższa temperatura, niż na zewnątrz to straty z pomieszczeń ogrzewanych które mają z nim przegrodę będą mniejsze, niż gdyby było tam -20*.

  11. #11

    Domyślnie

    Czyli taki strych nie powinien być uwzględniany w kalkulacji, tak?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony