dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Instalacja Elektryczna a izolacja przeciwwilgociowa chudziaka

    Hej,

    instalacja elektryczna będzie szła u mnie w podłodze ale tutaj mam pewne wątpliwości.

    Jak peszle będą przymocowane do chudziaka to czy folia hydroizolacyjna ma iść na peszle ?
    Czy może mam je odrywać i dać na folię ? Ale jak dam na folię to jak je przymocuję ponownie to będę dziurawił tą folię .
    A może jeszcze wcisnąć je od góry w pierwszą warstwę styropianu ? Tylko co w tedy z odprowadzaniem temperatury?

    Kurczę jak pogodzić tą instalacje elektryczna z hydroizolacją chudziaka?

    Dodam że w styropianie będą jeszcze szły rurki od cwu i podłogówka.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Co się stanie, jak peszle nie będą przymocowane do chudziaka?
    Folia to złudzenie hydroizolacji.
    Cytat Napisał janzar Zobacz post

  3. #3

    Domyślnie

    Pozostawić sprawę dobremu elektrykowi, on będzie wiedział.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Pozostawić sprawę dobremu elektrykowi, on będzie wiedział.
    Żeby poznać który dobry, trzeba samemu takim elektrykiem być. A wtedy się okazuje, że innych dobrych nie ma.

  5. #5

    Domyślnie

    @elpapiotr - elektryk nie będzie mi robił hydroizolacji. Przywali mi peszel do chudziaka i sobie pójdzie. Tez sam post bym założył po elektryce pewnie wiec staram się wyprzedzić fakty.

    @Kaizen - czy papy można stosować wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. bo mnie to w nich najbardziej obawia.

    Dalej czy to papa czy folia nie wiem jak to zrobić. Czy Elektryka później tynki i później podnoszenie przewodów z chudziaka i wciskanie pod nie papy/folii ?

  6. #6

    Domyślnie

    Witam :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Hol rury.jpg kopia.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	465246
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Pozostawić sprawę dobremu elektrykowi, on będzie wiedział.
    Mamy rozumieć ze Ty jesteś nic nie warty? Ok.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    @elpapiotr - elektryk nie będzie mi robił hydroizolacji. Przywali mi peszel do chudziaka i sobie pójdzie. Tez sam post bym założył po elektryce pewnie wiec staram się wyprzedzić fakty.

    @Kaizen - czy papy można stosować wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. bo mnie to w nich najbardziej obawia.

    Dalej czy to papa czy folia nie wiem jak to zrobić. Czy Elektryka później tynki i później podnoszenie przewodów z chudziaka i wciskanie pod nie papy/folii ?
    Ja przewody do gniazd puściłem w bruzdach, które robiłem w chudziaku. Później zaciągnąłem zaprawa i tyle. To pracochłonne owszem ale docinanie styropianu tez czas zajmuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Mamy rozumieć ze Ty jesteś nic nie warty? Ok.
    Pokaż sam, ile jesteś wart. Najlepiej przy pomocy fotek ze swej roboty.
    Czy klienci zadowoleni?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Moi klienci? Ja się tu nie reklamuje bo robiłem to sam dla siebie Wniosek taki ze Ty musisz fotografować swoją robotę bo na słowo nikt Ci nie wierzy. To już nie mój problem

  11. #11

    Domyślnie

    Bredzisz, człowieku. Fotki sa po to, by klient miał pokazane, gdzie i jak cokolwiek zostało zrobione.
    Ty jako murarz nie musisz udokumentowywać swojej roboty, każdą robotę możesz spaprać.
    To już nie mój problem
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 12-06-2023 o 09:26
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    @elpapiotr - elektryk nie będzie mi robił hydroizolacji. Przywali mi peszel do chudziaka i sobie pójdzie. Tez sam post bym założył po elektryce pewnie wiec staram się wyprzedzić fakty.

    @Kaizen - czy papy można stosować wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. bo mnie to w nich najbardziej obawia.

    Dalej czy to papa czy folia nie wiem jak to zrobić. Czy Elektryka później tynki i później podnoszenie przewodów z chudziaka i wciskanie pod nie papy/folii ?
    Dasz folię to po dwóch lub trzech latach zostaną z niej strzępy i hydroizolacja żadna.
    Daj papę termozgrzewalną paskami na całość chudziaka.zgrzaną z folią lub papą czyli izolacją poziomą ścian fundamentowych
    Kilkanaście otworów fi 6 - 8 przy ścianach na uchwyty mocujące peszle którymi idą przewody niczego tu nie zmienia.
    Pod chudziakiem lub inaczej płytą podłogową masz pospółkę a jej poziom jest ponad gruntem więc to nie jest tak że tymi otworami zaraz zacznie woda tryskać zalewając styropian i pozostałe.
    Zasada jest taka aby było oddzielenie i styropian lub wełna i instalacja nie leżała na betonie który może chłonąć wilgoć unoszącą się z gruntu na powierzchnię.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 04-06-2023 o 13:07
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    @Kaizen - czy papy można stosować wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. bo mnie to w nich najbardziej obawia.
    To od chudziaka mierzysz wysokość pomieszczenia, że uważasz to miejsce za wnętrze?
    5. Przeznaczenie i zakres stosowania: do wykonywania izolacji przeciwwodnych w konstrukcjach ścian lub na lub pod podłogami lub płytami posadowionym w gruncie, w celu zabezpieczenia przed wodą, wywierającą ciśnienie hydrostatyczne, przechodzącą z gruntu do wnętrza lub jednej części konstrukcji do innej.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Ta folia ze zdjęcia #2 nie wygląda na ułożoną na chudziaku a raczej pod nim. Jak ktoś chce to da się wykonać izolację przeciwwodną na chudziaku (tylko czy na pewno chce) np wanna z żywic wzmocniona siatką, będzie na bogato tylko trzeba sobie zdać sprawę z tego że w przypadku małej awarii wodnej np. pralka nie da się tej wody z tej wanny usunąć w prosty sposób.
    Do pytającego z #1 jeśli ma być folia na chudziaku to można ułżyć przewody pod np korytami kablowymi wysokość np 3-5cm i ułożyć pierwszą warstwę styro tej grubości, nic nie mocujesz tak dla własnego sumienia. Wszelkie osłony (peszle, koryta, rurki stosuje się w celu ochrony mechanicznej. Wszystko zależy od kondygnacji (piwnica, parter, piętro). Proponuję też przeczytać projekt i to co projektant przewidziałw poszczególnych warstwach bo można przedobrzyć. Co do odprowadzania ciepła z przewodów to sobie temat podaruj, przy dobrze dobranych przewodach i zabezpieczeniach temat będzie pomijalny.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 04-06-2023 o 17:31
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  15. #15

    Domyślnie

    Hej,
    Projekt przewiduje folie PE min 0,3mm. I jest to parter.
    Nie rozumiem co miałeś na myśli pisząc ze nic nie mocuje. Jak korytka będą pod filia to już chyba obojętnie czy je przebije do chudziaka . No chyba że nie jest to obojętne

  16. #16

    Domyślnie

    Zapomniałem dodać. Izolacje pozioma fundamentów mam poucinana równo ze ściana w niektórych miejscach. Czy folie/papę powinienem wywijać na ścianę? Pytam bo każdy inaczej mówi.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Witam :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Hol rury.jpg kopia.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	465246
    I czego to zdjęcie ma dowodzić ?

    Tego że hydraulik będzie miał dodatkową robotę z wycinaniem bruzd w styropianie
    Rurki spięte kawałkiem przewodu(?)

    A powinno być :

    -listwa kablowa o wysokości pierwszej warstwy styropianu lub docelowej gdy mamy jedną warstwę
    -taśma perforowana jeżeli już muszą być rurki a najlepiej listwa kablowa kołkowana do podłoża
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  18. #18

    Domyślnie

    Co ma piernik do wiatraka a hydraulik do przewodów ułożonych w rurkach i położonych na chudziaku?
    No i pokaż, jak powinno być, dobrze? Może czegoś się nauczę?

    PS. Ja już widziałem, jak spece wiąchy przewodów bez żadnej osłony kołkowali taśmami perforowanymi do podłoża.
    Było szybciej, było więcej kasy za robotę.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 08-06-2023 o 09:47
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Co ma piernik do wiatraka a hydraulik do przewodów ułożonych w rurkach i położonych na chudziaku?
    No i pokaż, jak powinno być, dobrze? Może czegoś się nauczę?
    Hydraulik, bo to zazwyczaj on układa styropian i musi rzeźbić. A że mu się zazwyczaj nie chce (albo jak kto woli jak wyceni godziny pracy spędzonej na tym to nikt go nie zatrudni) to albo tnie z grubsza i w najgorszym wypadku zostawia dziurę przykrywając kolejną warstwą styropianu, w najlepszym pianuje.
    Ja sam układałem styropian, straciłem na tym mnóstwo czasu (ale zrobiłem dobrze) i kląłem na elektryka - jakbym budował następny raz to zabronię kładzenia kabli na podłodze.

  20. #20

    Domyślnie

    A zamiast układać przewody, wziąłeś się za ... styropian. Dobre.
    Później się dziwi.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 09-06-2023 o 11:30
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony