dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Skosy na strychu, zabezpiecznie wełny

    witam
    mam na strychu wełnę podwiązaną sznurkami, nad nią membrana dachowa i dachówka.
    Chce aby wychodząc na ten strych nie wdychać tej wełny bo mnie to denerwuje poza tym chce mieć czysto tam i schludnie (w miarę jak na strych).
    Miałem zabezpieczyć tą wełnę poprzez nabicie pod nią na krokwie membrane dachową paroprzepuszczalną ale tak patrzę i liczę to podobnie wyszłoby mnie nabicie tam płyty HDF grubości 3mm.
    Czy to dobry pomysł czy taka płyta zablokuje "oddychanie" wełny i będzie problem później?
    Wiem że ludzie pakują na skosy i podłogę strychu płyty OSB nawet grubości 15-18mm a to przecież też nie oddycha raczej.
    Płyty HDF będą trwalsze i lepsze jak membrana dachowa także proszę o poradę czy można je uzyc czy lepiej zastosować oddychająca membranę ?
    Nigdzie w sieci nie znalazłem takiego rozwiązania więc domyślam się, że pewnie się tak nie robi no ale może ktoś ma tak i wie czy bedzie ok ?
    Dodam że strych mam nie za wysoki także nie chce tam na skosach przebijać nic grubego, dlatego wymyśliłem sobie membrane lub HDF bo to max 3mm

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Ten strych jest użytkowy?
    Co jest na stropie pod strychem?
    To oddychanie wełny jest konieczne?....... jak zakryjesz to folią paroszczelną to pylenie ustanie a i tak wełna będzie oddychać przez membranę i szczelinę pomiędzy nią a wełną.
    Czy może brak jest szczeliny wentylacyjnej i wełna dotyka membrany ?
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-06-2023 o 07:13
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Strych jest tylko z włazem i jako magazyn, nie mieszkam tam
    Pod nim jest normalnie czesc mieszkalna (która też jest częścią tego dachu i jest to w całosci zawełnowane od dołu aż po szczyt (na strychu też mam wełnę tylko 20cm między krokwie, a na dole 20 +10 + regipsy na częsci mieszkalnej) pomiędzy mieszkalna a strychem oczywiście kolejne 30 cm wełny też na syfitach (czyli podłodze strychu)
    Na stropie pod strychem są przybite na jętkach deski 32mm nie są szczelnie, są szpary niewielkie pomiedzy deskami (specjalnie, nie chciałem zamykać wełny szczelnie)
    Dokładnie tak, jak zakryję na strychu tą wełnę membraną paroizolacyjną (a nie folią paroszczelną jak piszesz) to będzie ta membrana przepusczała wilgoć do wełny (tak samo domyślam się jak teraz sie to dzieje kiedy nie jest ona osłonieta) i całość będzie "oddychała" wilgoć bedzie przechodziła z domu do góry przez dach, tak jak to sie teraz dzieje i jak w każdym jednym domu domyślam się. Stąd moje pytanie właśnie, czy jak zamiast membrany paroprzepuszczalnej umieszcze tam płyty 3mm HDF to nie będzie ten HDF blokował przechodzenia wilgoci przez dach ? tylko ta wilgoć moze bedzie się kumulowała na strychu ? w tych płytach ? O to dokładnie pytałem. Nie zamierzam dawać od dołu wełny foli paroizolacyjnej. Taka folia jest umieszczona na dole w pomieszczeniach mieszkalnych pod regipsami.
    Czy moze jestem w błędzie i powinienem tam umieścić też taką folię ? bo ponoć ona nie jest tak na 100% paroizolacyjna, tylko ona wznacznym sopniu obniża prędkosc przepuszczania wilgoci, spowalnia go, aby własnie mozgło sobie to powoli systematycznie odparowywać .
    Szpary dylatacyjnej się nie daje pomiędzy membraną paroprzepuszczalna a wełna, daje się wtedy jak dach jest deskowany, a mój nie jest, mój ma tylko dachówkę, membranę, wełnę (z tego co się naczytałem na wszyskich mozliwych forach zanim zaczałem wełnowanie)
    ehhh, czytać te fora wszystkie, człowiek nie wie co do czego i własciwie jeden pisze tak, drugi siak
    Ostatnio edytowane przez silnor3ki ; 05-06-2023 o 07:47

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał silnor3ki Zobacz post
    Dokładnie tak, jak zakryję na strychu tą wełnę membraną paroizolacyjną (a nie folią paroszczelną jak piszesz) to będzie ta membrana przepusczała wilgoć do wełny (tak samo domyślam się jak teraz sie to dzieje kiedy nie jest ona osłonieta) i całość będzie "oddychała" wilgoć bedzie przechodziła z domu do góry przez dach, tak jak to sie teraz dzieje i jak w każdym jednym domu domyślam się.
    O jakiej wilgoci piszesz skoro:

    Cytat Napisał silnor3ki Zobacz post
    .....foli paroizolacyjnej. Taka folia jest umieszczona na dole w pomieszczeniach mieszkalnych pod regipsami.
    Skoro pod wełną w stropie jest folia paroszczelna to wilgoć produkowana w domu nie jest wchłaniana przez wełnę a potem nie idzie do strychu aby następnie wejść do wełny a jeszcze potem ulotnić się przez membranę dachową.
    Jej większość uchodzi przez kanały wentylacyjne a mała część przez mury.

    Wilgoć na strychu który nie jest ogrzewany jest taka sama jak na zewnątrz.
    Temperatura może być trochę wyższa ponieważ z domu jednak ciepło się ulatnia i napotykając na drugą warstwę wełny pozostaje na strychu.

    Dlatego jeśli nie chcesz mieć zapachu i pyłu z wełny to obłóż strych folią paroszczelną pozostawiając tylko wolną przestrzeń w np. kalenicy, lub tam zamontuj pasek membrany dla zachowania wietrzenia.
    Na folię możesz położyć płyty osb lub boazerię.
    Swoją drogą strych nieużytkowy powinien być wietrzony a więc mieć okno lub kratkę wentylacyjną i dachówkę wentylacyjną lub ujście w kalenicy.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-06-2023 o 08:11
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    hmmm, no właśnie gdzies czytałem na forach ze ta folia paroizolacyjna tak czy siak przepuszcza wilgoć, nie zatrzymuje jej w 100%, no ale tak jak pisałem co forum to inne opinie tak samo jak z tą szczeliną miedzy membraną dachowa a wełną
    a wracając do pytania głownego - nie chcę OSB, osb jest cieżkie, drogie, chciałem rzucić 3-4mm grubości płytę HDF (jest lekka, mam juz wykończone wszytko dawno temu, więc właz jest jedynym miejsciem gdzie mogę tam wtaszczyc te płyty, a że odległosci między krokwiami nie przekraczaja 70-80 cm to nie bedzie problemu wnieść na górę takich pasków wielkości 260cmx80cm i przybijać pomiedzy krokwiami te kawałki .
    I nie za bardzo też widzi mi się kłaśc folię paroizolacyjna na tą wełnę, nie lepiej bedzie przykryć jedynie tym HDF i dać tej wełnie oddychać sobie ? (skoro jak mówisz, od czsci mieszkalnej jest odizolowane porządnie folią paroizolacyjną i mało wilgoci z domu przechodzi do strychu )
    Wentylacja strychu jest.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Jak Ci się nie widzi to nie kładź. Chcesz HDF....... tak zrób.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał silnor3ki Zobacz post
    hmmm, no właśnie gdzies czytałem na forach ze ta folia paroizolacyjna tak czy siak przepuszcza wilgoć, nie zatrzymuje jej w 100%, no ale tak jak pisałem co forum to inne opinie tak samo jak z tą szczeliną miedzy membraną dachowa a wełną
    a wracając do pytania głownego - nie chcę OSB, osb jest cieżkie, drogie, chciałem rzucić 3-4mm grubości płytę HDF (jest lekka, mam juz wykończone wszytko dawno temu, więc właz jest jedynym miejsciem gdzie mogę tam wtaszczyc te płyty, a że odległosci między krokwiami nie przekraczaja 70-80 cm to nie bedzie problemu wnieść na górę takich pasków wielkości 260cmx80cm i przybijać pomiedzy krokwiami te kawałki .
    I nie za bardzo też widzi mi się kłaśc folię paroizolacyjna na tą wełnę, nie lepiej bedzie przykryć jedynie tym HDF i dać tej wełnie oddychać sobie ? (skoro jak mówisz, od czsci mieszkalnej jest odizolowane porządnie folią paroizolacyjną i mało wilgoci z domu przechodzi do strychu )
    Wentylacja strychu jest.
    Tak w sumie się zastanawiałem po położeniu foli paroizolacyjnej czy to ma sens , przecież otwór z schodami strychowymi to jest jedna wielka dziura i chyba żadna bariera do wilgoci

  8. #8

    Domyślnie

    Mam właz na dach z 3 uszczelkami, gruby, nic tam nie wieje
    Pytanie jeszcze jedno mam co do przykrywania tych skosów na strychu płytami. Czy waga 6kg na m2 dołożona do tego dachu ma jakieś wielkie znaczenie ?
    Tak liczyłem to sama dachówka to około 40kg/m2. Krokwie mam 18cm. Czytam i gmeram całego neta na ten temat okrywania wełny na strychu i tak ludzie pakują 12 mm OSB ciężkie na te skosy i nikt tam raczej nie myśli o tym dodatkowym ciężarze na dachu ani o wentylowaniu tej wełny :O
    A ja jednak wolę sobie sam na złość nie robić, więc najpierw muszę sie dowiedzieć konkretnie co i jak bo szkoda kasy, czasu, pracy i jeszcze problemów sobie zrobić

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony