dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie kotłem De Dietrich C 32 (na olej opałowy)

    Witam
    Mam możliwość zakupu domu w którym właściciel dla wygody zamontował w 2017r kocioł olejowy De Dietrich C 32kW. Dom jest duży, powierzchnia zabudowy jakies 100mkw - piwnica+parter+piętro + nieużytkowy strych (dach z blachy, upchany wełną - ale chyba max 10cm i to raczej do poprawy). Powierzchnia między strychem a piętrem to strop. Dom pochodzi z lat 80, zbudowany z pustaka i cegły dziurawki z pustką pomiędzy. Dom ocieplony styropianem 10, fundament 5, okna dwuszybowe - mają jakoś 6-8 lat, wyglądają na szczelne.

    Dodatkowo jest zamontowana pompa ciepła CWU o mocy 3kW ze zbiornikiem 290l (równiez z 2017 roku). Ciekawostką jest że została tam założona podłogówka... na całej powierzchni piwnicy plus w łazienkach na piętrze (tylko) a a pozostałych pomieszczeniach kaloryfery. Dom jednak od 5 lat stoi opuszczony i jest prawie nieogrzewany (piec podobno chodzi w trybie 10 stopni czy jakoś tak w zimie). Do tego na piętrach są duże balkony - tak 2/3 szerokości budynku (typowy dom w tamtych czasach).

    Niestety prawdopodobnie nie będzie mnie stać na dzien dobry po zakupie na pompę ciepła a tym bardziej fotowoltaiki. Mam prośbę o porady - z góry przepraszam jeśli niektóre pytania się wydają trywialne - gdy mieszkałem 20 lat temu w podobnym domu z rodzicami (nieocieplonym) wrzucało się tylko węgiel (tak z 8 ton rocznie) do pieca byle się woda nie gotowała, przykręcało kaloryfery/otwierało okna i poza tym niczym się człowiek nie przejmował . Wiięc moja wiedza w tych tematach jest dopiero raczkująca.

    1) Na którym poziomie użytkowanie domu będzie najekonomiczniejsze (wiem że ciepło idzie do góry, ale góra to strych średnio wyizolowany) - zakładając że do czasu wprowadzenia się 2-giej rodziny na 1 poziom wystarczy mojej rodzinie jeden poziom, niektórzy też gadają że podłogówka najbardziej się opłaca (ale w piwnicy ??? )

    2) czy jest sens używać równocześnie pompy ciepła CWU i kotła 32KW (!) w zimie ? Co ciekawe na rurach i trójnikach widziałem że można używać tą pompę ciepła 3kW jako bufor do ogrzewania bądź chyba nawet puścić ciepłą wodę na podłogówkę (może na ogrzanie 2 łazienek by jakoś starczyło)

    3) co zrobić aby podłogówka w piwnicy nie zamarzła / żeby nie pękły rury? Czy w ogole nalezy się tym przejmowac póki nie ma -20 na dworze? Przecież to jest w gruncie + styropian od spodu, posadzka od góry, czy może wystarczy wymuszać jakoś obieg tylko

    4) oczywiste pytanie - jakiego zużycia oleju napędowego się spodziewać przy użytkowaniu 1-dnego poziomu (powiedzmy 100m) chcąc mieć 21-22 stopnie. Znam wzór V = A x B - tyle że nie wiem jakie to B przyjąć (czekam na świadectwo energetyczne aktualnie) - tym bardziej przy użytkowaniu 1-dnego poziomu -a do tego przecież ciepło z jednego poziomu będzie przenikać na pozostałe przez strop chyba więc A też jest niejasne - pomijąc informacje z neta że się mieści między 10 (dla nowych) a 30 dla starych nieocieplonych budynków. Poza tym nie wiem czy ten kocioł 32kW nie okaże się wyjątkowo nieekonomiczny dla grzania 1 poziomu

    5) Czy aby nie opłaci się nawet w tym sezonie jeszcze stanąć na głowie (kredyty) żeby zakupić pompę ciepła bez fotowoltaiki? A może po prostu wywalić ten kocioł (i zbiornik 2000l) i zamontować po prostu piec na ekogroszek i i tak wyjdzie 2x taniej co najmniej?

    6) Jakies inne budżetowe alternatywy - budżetowe jak chodzi o ogrzewanie takiego domu - lub chociaz 1-dnego poziomu - chętnie równiez poznam. Klimatyzatory, lokalne grzejniki/piece akumulacyjne elektryczne? Czy nie warto w ogóle brać pod uwagę takich półśrodków?

    Z góry bardzo dziękuję za porady/dyskusję i przepraszam raz jeszcze za "moj niski stan wiedzy" w tym temacie. .
    Ostatnio edytowane przez xavud ; 05-06-2023 o 23:30

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony