dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Domyślnie Rekuperacja decentralna do jednego pomieszczenia

Witam wszystkich,
    potrzebuję fachowej porady co do montażu rekuperatora decentralnego w jednym pomieszczeniu 18m2. 30-letni dom(grube ściany), bez możliwości montażu prawdziwej, centralnej rekuperacji.
    Pomieszczenie nie ma praktycznie żadnej wentylacji.
    Jako że jest to sypialnia, potrzebuje urządzenia niemal niesłyszalnego na najniższych obrotach.
    Obecnie rozważam 3 opcje:
    1. Prana 150 (możliwe, że dopłaciłbym do wersji Premium)
    2. Zehnder ComfoSpot 50 (spore urządzenie, wydaje mi się, że sterowanie wyłącznie na panelu na obudowie)
    3. Dwa rekuperatory Alnor HRU-WALL-WI-150-60 (jeden do tłoczenia powietrza a drugi do wyciągania. Montaż możliwy wyłącznie na jednej ścianie, około 3 metry odstępu między urządzeniami. Plus za sterowanie WiFi).

Cenowo wyszłoby to w granicach 5-6 tys, tak myślę.
    Kompletnie nie znam się na temacie rekuperacji itp.
    Rozważałem również opcje montażu w pomieszczeniu obok jakiegoś mini rekuperatora i poprowadzenie kanałów do sypialni, ale nie wiem czy coś takiego w ogóle się wykonuje (w tej cenie).

Uprzejmie proszę o pomoc i dziękuję.

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Kod pocztowy
    05-540
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

Domyślnie

Jak jeden nawiewa a drugi wywiewa, to nie może być odzysku ciepła ani wilgoci.
    Jak rekuperator działa tym samym kanałem i tym samym filtrem cyklicznie - przez jakiś czas nawiewa, a potem wywiewa to ma niską sprawność odzysku a do tego co w jednym cyklu zbierze się na powierzchni filtra to po odwróceniu kierunku wdmucha z powrotem.
    Więc bierz tylko takie rekuperatory, które w tym samym czasie nawiewają i wywiewają powietrze jak np. Mitsubishi Lossnay VL‑100EU5‑E. Oczywiście centralny ERV byłby znacznie lepszy.

Domyślnie

Dziękuję za odpowiedź,
    montaż rekuperatora centralnego do całego domu niestety odpada ze względu na warunki.
    A czy montaż takiego rekuperatora jak ABP 160/125 WIFI ECO jon16 ma sensu do jednego pomieszczenia? Czy nawet jak będzie chodził na minimalnych obrotach to czy nie będzie „za mocny”? Przypuszczam, że w ostateczności mógłbym podłączyć jeszcze dwa- trzy niewielkie pomieszczenia.
    Link do urządzenia, które mnie zainteresowało:
    https://o3ozon.pl/centrala-wentylacy...owa-p-621.html

Dziękuję.

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Kod pocztowy
    05-540
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

Domyślnie

Cytat Napisał Tomasz9106 Zobacz post
    A czy montaż takiego rekuperatora jak ABP 160/125 WIFI ECO jon16 ma sensu do jednego pomieszczenia? Czy nawet jak będzie chodził na minimalnych obrotach to czy nie będzie „za mocny”?
    Jak to faktycznie wymiennik entalpiczny i wentylatory EC (czyli nogą zejść z obrotami bardzo nisko) i sterownik umożliwia zejście do 20-30% maksa, to może być. Zwłaszcza, jak da się włożyć dokładniejsze filtry co stłumi jeszcze przepływy.
    Tylko w tej firmie nie podają pełnej specyfikacji i nie masz pewności, czy każda partia to dokładnie ten sam sprzęt nawet, jak znajdziesz opis czy zdjęcia kogoś, kto już kupił.

Domyślnie

Jeszcze jedno pytanie.
    Czy przy zastosowaniu np tłumików akustycznych itp szum i praca rekuperatora nie będzie dochodzić przez kanały do anemostatów? Można to całkowicie wyciszysz? Dziękuję.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia