dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Który projekt wybrać ?

Głosujących
18. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Agnieszka

    8 44,44%
  • D88 Reprezentacyjny

    10 55,56%
Strona 1 z 627
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 12535
  1. #1
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami

    Chcielibyśmy przedstawić na łamach "Muratora" dylematy i zmagania inwestorów, wybierających projekt. Jak dopasować go do potrzeb rodziny, jak wybrać dom odpowiadający warunkom działki i stronom świata, jak spełnić szczególne wymagania i życzenia. Jeśli chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, to czekam: f[email protected]

    Pozdrowienia
    Redakcja
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 16-12-2020 o 23:25

  2. #2

    Domyślnie

    Projekt wybierałem dobre 4 lata temu. Co ważne po tym czasie nie znudził mi sie ani trochę.
    Założenie było proste, wynikające z lektur muratora, bo dom miał być tani w budowie:
    - projekt bez piwnicy,
    - użytkowe poddasze,
    - zwarta bryła,
    - dach dwuspadowy,
    Na ukierunkowanie względem stron świata nie patrzyłem.
    Przeglądając dziesiątki a może setki projektów, po pierwsze projekt musiał "wpaść mi w oko", dopiero potem patrzyłem na funkcjonalność pomieszczeń. Dodatkowo założyłem, że skoro mieszkam z rodziną na 35 m2 to 100-110m2 wystarczy.
    Takim sposobem wybrałem projekt domu, który spełnia moje wymagania, jest prosty i sądzę, że tani w budowie, a przy tym funkcjonalność wnętrz zadowala mnie w 100%.
    Dla wnikliwych podam, że jest to projekt nr 9 z katalogu Dom Dostępny z 1996 roku.
    Pozdrawiam

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Do budowy domu przymierzamy sie od kilku lat. I przez ten cały czas przechodzilismy droge trudnego wyboru domu. Obejrzelismy pewno setki projektow. Zaczynalismy od dworkowatych,z urozmaicona architektura, chetnie przyjmujac detale architektoniczne w elewacji. Uklad funkcjonalny nie zmienil sie w naszych myslach:
    -salon +jadalnia
    -zamknieta spora kuchnia
    -gabinet
    -lazienka(niewielka)
    -kotlownia
    Poddasze
    -3-4 pokoje
    -łazienka
    -ew. garderoba
    Z czasem uznalismy,ze przy naszych warunkach(niewielkie mozliwosci finansowe, zero wkladu wlasnego przy pracach,i korzystanie z ekip z Polski) musimy isc na kompromis. Powoli "odpadały" kolejne gzymsy, pilastry, tympanony,....i zaczal sie wylaniac-prosty z dwuspadowym dachem domek, bez skomplikowanych rozwiazan. Znalezlismy go w koncu-W konwalich z pracowni Archon.Jeszcze go ogołocilismy z wykuszu, balkonow, pozostawiajac w srodku jaki jest.Plusem tego jest to, ze dworki i tak nam sie juz nie podobaja,ze wzgledu na ich mnogosc w otoczeniu .A nasz projekt, choc jest troszke zblizony stylistyka do dworku, jest prosty i bezpretensjonalny-czyli taki jaki chcielismy.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    to bylam ja -opal

  5. #5

    Domyślnie

    Mąż chciał mieszkanie, ja dom. Wyszło moje na wierzchu
    Zalezienie odpowiedniego projektu zajęło nam około roku. Mąż powstawił tylko jeden warunek: taras musi być częściwo zadaszony . Reszta spadła na moja głowę. Tak więc oglądałam katalogi, strony www, gazety, ale ciągle mi "coś" nie pasowało. Muszę przyzanć, że nie zwracaliśmy wówczas uwagi na technologie, układ dachu i inne ważne elementy decydujące o kosztach jego budowy. Ważny był wygląd bryły i rozmieszczenie pomieszczeń w środku. Przy naszej ówczesnej wiedzy można powiedzieć, że wybór ten okazał się celny. Poprostu mieliśmy więcej szczęścia niż rozumu , bo co mogą wiedzieć ekonomiści o budowaniu...
    Dziś jesteśmy zadowolneni bardzo z wyboru i już nie możemy sie doczekać kiedy rozpocznie się budowa ( po świętach Wielkiejnocy , a nasze doświadczenie rośnie z dnia na dzień, można by rzec z numeru na numer Muratora.
    A! Nasz projekt to "Marzena" pracowni Archipelag.
    Pozdrawiam
    Bułeczka_77

  6. #6

    Domyślnie

    Ja miałem to szczęście, że działkę mam bardzo ustawną 28,5 x 34,5 metra. Od razu z żoną stwierdziliśmy, że nie będziemy mieli ani jednego schodka w domu. Nabiegaliśmy się (i nadal biegamy po schodach) u teścia w klocku z epoki późny Gomułka wczesny Gierek.
    Więc:
    1) Dom parterowy
    Nie mamy zbyt dużo pieniędzy i budowa rozłożona jest na parę lat to odszedł problem z poddaszem i piwnicą
    Czyli:
    2) Z poddaszem nieużytkowym i bez piwnicy
    Mamy córkę 8 lat i syna żony, który już ma 21 lat i nie chce z nami mieszkać (pamiętajcie o tym inwestorzy, dzieci nie są związani z Wami na stałe), czyli:
    3) Tylko 3 pokoje + salon
    Ja mam samochód służbowy a żona prywatny, czyli:
    4) garaż na 2 samochody
    I co nam wyszło? D-08 zwłaszcza, że bryła tego domu podobała nam się od pierwszego wejrzenia.
    A ponieważ jest nas mało oddaliśmy z premedytacją jeden pokój między sypialnią a salonem na łazienkę z dużym oknem na ogród. W miejscu łazienki daliśmy garderobę z wejściem z sypialni. Po gierkowskiej łazience 2,9 m2 marzymy, żeby urządzić sobie naszą 11,5 metrową.
    Dom jest może trochę na wyrost (dom na 102 byłby tańszy i może bardziej dopasowany do potrzeb) ale jego bryła jest dla nas naprawdę ładna i cały czas tak uważamy od paru lat.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Rafter dnia 2002-03-09 22:18 ]</font>

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Rafter dnia 2002-03-10 11:40 ]</font>

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    beata

    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    My szukając projektu domu mierzyliśmy siły na zamiary ( + trochę naszych marzeń), więc wyszedł nam dom:
    - z poddaszem użytkowym( bo 4 osoby)
    - prosty w budowie
    - dach bez skomplikowań
    Więc wybieraliśmy z projektów gotowych patrząc się na metraż ( ok. 100-130 pow. użytkowej), koniecznie z garażem w bryle domu,duży salon koniecznie z kominkiem. Wyszedł nam dom o pow. użytkowej 135m2, na dole część dzienna-salon z kominkiem+jadalnia+kuchnia+prysznic i kotłownia oraz poddasze-4 sypialnie+łazienka i garderoba. Dach dwuspadzisty z kopertą.Patrząc się na wybudowany w stanie surowym obecnie nasz dom jesteśmy zadowoleni z wyboru.

  8. #8

    Domyślnie

    Jak w większości badanych przypadków wizja i wybór przyszłego domu należał do mnie. Wiedziałam, że musi to być dom w zupełnie starym stylu, rodzinny, bez żadnych klatek schodowych (takie mam w bloku). Oprócz nas z mężem będzie mieszkała męża mama i mój ojciec czyli osoby starsze i nie znające się zbyt dobrze.
    W związku z powyższym mój dom powinien być miejscem, w którym każdy mógłby oddać się swoim ulubionym zająciom, z odrobiną intymności i bez możliwości izolowania się. Dlatego pomieszczenia dzienne powinny być integracyjne, otwarte, wytwarzające więzi pomiędzy domownikami. Sypialnie natomiast powinny być usytuowane na poddaszu.
    Ponad rok intensywnego szukania w różnego rodzaju wydawnictwach i na stronach internetowych, dziesiątki tysięcy obejrzanych projektów i nagle jest! Zobaczyłam go i wiedziałam, że taki dom był przedmiotem moich poszukiwań.
    Podsumowująć: przy wyborze ELIZY kierowałam się względami rodzinnymi, funkcjonalnością domu i estetyką, natomiast mąż zatwierdził stronę techniczną i ekonomiczną mojego wyboru.

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    Szukaliśmy projektu domu trochę od końca: najpierw spisany był na kartce program domu: wszystkie pomieszczenia i minimalna, wymagana powierzchnia. Do tego warunki dodatkowe typu: spiżarnia przy kuchni, odpowiednie pomieszczenie gospodarcze, minimum 4 pokoje, itd. Warunek ogólny: dom musiał mieć nie więcej niż 150m2. Tak sporządzony program domu porównywaliśmy w tabeli z gotowymi projektami z katalogu. Akceptowaliśmy takie projekty, które spełniały minimu 80% założeń. Z tej, krótkiej listy wybraliśmy dwa projekty. Te porównaliśmy pod względem kosztów budowy, warunków na działce no i wyglądu zewnętrzengo. I tak został wyłoniony finalista. Całość zajęła nam około 5 miesięcy - przeglądnęliśmy około tysiąca projektów.

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Witam.
    Nasze założenia dla wymarzonego domu były następujące:
    Dom z użytkowym poddaszem.
    Dół: Podzielony na dwie części: wizytową i gospodarczą
    Część wizytowa miała się składać z salonu 30 m2, kuchni 10m2, jadalni 10 m2,
    Część gospodarcza to garaż na dwa samochody 30m2, pomieszczenie gospodarcze 10m2, oraz łazienka 10m2
    Góra to sypialnia rodziców na 20m2, dwa pokoje po 16 m2 dla dzieci oraz łazienka 10m2. Może na koniec dodam dlaczego z użytkowym poddaszem, a nie parterowy. Sypialnie ze skosami mają niepowtarzalny urok, są fizycznie oddzielone od parteru co przez co majądużo intymności. Z sypialni rodziców jest wyjście na loggę, z której rozciąga się piękny widok na całą okolicę. Po drugie dach zamierzamy pokryć dachówką, co znacząco wpłynie na obniżenie kosztów, w porównaniu do domu parterowego, zresztą to samo się tyczy fundamentów. Z takimi ogólnymi założeniami szukaliśmy domu i znaleźliśmy projekt gotowy, który po drobnych korektach właśnie teraz realizujemy.

  11. #11

    Domyślnie

    Ja z żoną również przetrząsnęliśmy tysiące projektów, ale każdy musielibyśmy adaptować do naszej działki (17 x 320 m).
    Z biur najbardziej odpowiadały nam Studia Atrium GL77, ale niestety wiązałoby się to z dużą ilością zmian. Dodatkowo budujemy się w otulinie Parku Narodowego, wskutek czego musieliśmy uzyskać akceptację w Ojcowie pod kątem architektury regionalnej, w myśl której najlepiej odkupić coś ze skansenu .
    W końcu zaprojektowaliśmy indywidualny z osobnym garażem u znajomego architekta... Wymagań nie mieliśmy ekstrawaganckich, domek parterowy z użytkowym poddaszem, otwarty, niepodpiwniczony, powierzchnia 130 m2. Notabene, jesteśmy z niego bardzo zadowoleni i pomimo roku od jego zaprojektowania nie chcemy niczego w nim zmieniać.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    agnes

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    577
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Mając doświadczenie ze schodami ,pierwszym punktem ,którym sie kierowałam był domek parterowy bez schodów .Oczywiście na strychu mogłaby znajdować się suszarnia,jakaś pracownia czy coś podobnego lecz nie pomieszczenia mieszkalne.Pod tym katem wybierałam również działkę 23 m na 65 m .Na takiej działce rozłożysta parterówka bedzie wyglądała super a miejsca i tak pozostanie wiele szer.Garaż w bryle z domem .jedyny mankament takiego typu projektów to duży dach czterospoadowy /240 m2/z tym,że brak jest dodatkowej kondygnacji mieszkalnej i chyba kosztowo sie to wyrównuje.Oczywiście kominek/przewiduje ogrzewanie kominkowe/.Kuchnia i salon /taras/znajdują sie od południa.I jeszce jedno-zawsze marzyłam aby w sypialni było wyjście na taras-i taki projekt znalazłam.

  13. #13

    Domyślnie

    Mamy działkę dość wąską typu tramwaj, więc przez dwa miesiące lektury Muratora + przeglądanie każdego katalogu przy wizycie w empiku nie dało rezultatów, więc sam na papierze milimetrowym zaprojektowałem rozkład pomieszczeń. Potem wizyta u architekta i szybka ucieczka po usłyszeniu ile będzie kosztować projekt.
    Nagle jak grom z jasnego nieba. W ofercie muratora znalazłem "swój" D06 gotowy projekt. Pierwsza myśl, to wytoczyć architektowi proces o plagiat tak były do siebie podobne.
    Buduj dom na miarę - tak brzmi najlepsza z rad jaką otrzymałem od "Muratora". Ten projekt spełnia to założenie





  14. #14

    Domyślnie

    Bułeczka.
    Gratuluję - ładny projekt !

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Galgan

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Nie było to łatwe. Najpierw wybrałem projekt wg kryterium głównie kosztów. Wyszedł dom parterowy bez użytkowego poddasza 110m kw. Potem dopiero szukałem działki wg schematu najwazniejsze są strony świata tzn. Taras od południa, wejście od północy.

  16. #16

    Domyślnie

    Mamy działkę o bardzo dziwnym kształcie (narożna) - trapez, każdy bok innej długości, 5 arów. W związku z tym każdy projekt rysowaliśmy w odp. skali i przykładaliśmy wycięty wielokąt do działki, albo 'obracaliśmy go wokół stron świata' i akurat te do przyjęcia nie mieściły się...
    Wybór trwał ok. pół roku. Ja obstawałam za czymś prostym bez zbędnych bajerów (koszty, obawa o jakość wykonania powyższych), ale mąż to romantyk i obstawał za dworkiem , a nie chatką.
    Na szczęście poglądy na rozmieszczenie wnętrz były jednakowe...
    Obejrzeliśmy setki katalogów. Projekty naszych lokalnych architektów nie podobały nam się.
    W końcu padło na Jędrzej Archipelagu.
    Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozmieszczenia wnętrz, ale ja nadal uważam , że były rzeczy , które kosztowały za drogo , tylko dlatego , że są bajerami i nie mają żadnej funkcjonalnej cechy.

  17. #17

    Domyślnie

    Szukałam podobnie jak wszyscy, zatrzymując się przy trasie jak coś mi się spodobało, przeglądając projekty dostępne w empiku. Początkowo ważne było aby miał to coś z zewnątrz , po wyborze i zapewnianiu, że to jest to przychodziła analiza funkcjonalności ( musze początkowo i oby jak najszybciej wykończyć tylko parter, poddasze uzytkowe wdrugim etapie) i próba zaadoptowania domku na działce 18,7X 35. Te dwa kryteria doprowadziły mnie do gotowego projektu KB Projekt z Krakowa, chatki DM -5570. Zmieniłam gabinet na sypialnię , kosztem spiżarki stworzyłam pralnię , mam zamiar zabudować ganeczek( w projekcie 3x 4) i zrobić w nim wiatrołap.Co ja za hybrydę stworzę to okaźe się pewnie w przyszłym roku , bo teraz to sie tylko przyłączę i może zrobię fundamenty.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar helism
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Skąd
    prawie Tarnów
    Posty
    602

    Domyślnie

    A my najpierw zaczęliśmy od projektu, a dopiero potem udało nam się "dokupić" do niego działkę. Dom miał mieć w miarę prostą bryłę i dach, parterowy z poddaszem użytkowym. Chcieliśmy częściowo podpiwniczony, ale o taki teraz trudno z gotowych. W końcu adaptowaliśmy i mamy niedużą piwnicę. Dom miał się nadawać do stopniowego wykańczania, tzn. mieć oprócz pokoju dziennego jeszcze jeden pokój, który tymczsowo spełniałby funkcję, sypialni, gabinetu itp. Najpierw chcieliśmy budować "Modelowy" z domów dla Kowalskich, ale w końcu stanęło na D-21 czyli "Tradycyjnym". I chyba jesteśmy zadowoleni.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MariuszP

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami

    Witajcie.
    Poszukuje jakiegos projektu parterowego domku bez piwnic z metrazem do 100-110m2. Mozecie sie pochwalic co w tym rodzaju pobudowaliscie z projektow Muratora i w jakiej cenie wyszedl Wam stan surowy zamkniety?

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MariuszP

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Co myslicie o tym projekcie: D12 ?
    http://www.projekty.murator.com.pl/p...?IdProjektu=29

Strona 1 z 627

Tagi dla tego tematu

Edytuj Tagi
"dobredomy", "dom, (proszę, -opinie, 2"?, 5pokoi, adaptacja, adresy www biur projektowych, alabama, alabaster, albo, antka, ar-1, architektura, aslan 2, atrium, azalia, bardzo, będzie, budowa, budowa domu, budowa domu do 400 tys., budowa za 400 tys., budowie, budowie?, budowlany, budowy, budynek gospodarczy, budynki gospodarcze projekty, budżet, byście, bławatek, c117d, c221, c77 zręczny, cene, charakterem, codzienny, dach płaski, delicja, denver, dla, dn006, doborze, docelowo dla 4 osób, dole, dom, dom 100 m2, dom m42 przemyślany z muratora, dom parterowy, dom piętrowy, dom w jonagoldach, dom w rododendronach 6, dom z gabinetem, domek, domena, domku, domów, domowe, dompasja, domu, domu..., domy, domy forumowiczów, dużych, dwupokoleniowy., dwuspadowy, dylemat, dylematy, dylematy i zmagania inwestorów, działka, działkę, e-121, energooszczędny, essen, fachowców, forum budowlane, gabinet, gabinetem, garaż w piwnicy, gienia, groszek, grota, gryf, hektora, help!, igor, indygo, inwestprojekt, iskierka, jak dopasować dom do potrzeb rodziny, jak dopasować projekt domu, jak spełnić wymagania, jak wybierałeś projekt, jak wybierałeś projekt?, jak wybrać, jak wybrać dom odpowiadający warunkom działki i stronom świata, jak wybrałeś projekt, jaki, jaki projekt, jaspis, jednorodzinny, jest, jonatanach, kajtek, klaudiusz, kobeach, kontra, koszt budowy, kosztorys, kosztorys budowy domu, koszty, kotłownia, kryteriów:, kto buduje dom, który, kuchnia+, kupowany, kwitnąca jabłoń, lepszy, lepszy?, lipińskich, lk&159, lmb05, loft, lokalizaja budynku, lux?, m-131, m36 spokojna przystań, m42c, madera, maja 2, mandarynkach., mania?, masę, mała działka, małe domy, małe domy projekty, małego, mały, mały dom, mini, mnie, może...., możliwe?, muratora-, myślicie?, najczęściej, najtanszy, następujących, nietypowa, ocenic, oceny, odpowiedź), odszukaniu, ogrzewania., onyks, opal, opinie, orion, osobowej, osobwej, palermo, parter, parter południa dworek, parterowego, parterowy, parteru, pegaz, pierwszy, piwnica, poddaszem, poddaszem?, podobne, podziel się doświdczeniami, pokoi, polecicie, poliklet 2, pomieszczeń-, pomoc, pomoc., pomocy !!!, pomozcie, pomożecie, poradę, porównanie, poszukuję, potrzebna, położenie działki, pracowania domów, pracowni, pracownia, pracownie, praktyczneprojekty, praktyczny dom, problem, projekt, projekt domu, projekt domu atos, projekt i realizacja, projekt indywidualny, projekt z91, projekt:, projekt?, projektem, projektów, projektu, projektu., projekty, projekty budynków gospodarczych, projekty do 300 tys., projekty domów, projekty domów i architektura, projekty domów jednorodzinnych, projekty domów na wąską działkę, projekty domów z wejściem od południa, projekty małych domów, projekty tanich domów, projekut, propozycje, propozycje projektów, prośba, prosi, prosty, prosze, proton, przebudowy i remonty, przemyślany, przemyślany?, przy, pytań, pytania, pytanie, płaski dach, racjonalny, radę, rady, ralf-g1, referendum ws. projektu, remont, remonty, rodziny, rozkład, rysunku..., salon, salvador??, siebie, skarpie., sposobie, średni, stodoła, straszny, studio, stylu, świeżak, sypialniami, system gospodarczy, szukam, słonecznej, takich, tani, tani dom, tani projekt, tani:), tanie domy, taniego, taniej, tańszy, telimena, tola, topaz, tuluza, tych, usługa, użytkowym, w-0501, według, wejście, wielka, wielopokoleniowego, wjazd od południa, wrocław, wybieram projekt, wybiorze, wybór, wyborem, wyboru, wyborze, wybrać, wybrać?, wybrali?, wybudowanie, wykończenia, z10, z10?, z12, z128, z151, z152?, z205, z500, zachodu, zaraz, zdjęcia poliklet, znacie, znalezeniem, zoja, zrób to sam, zuzia, zx105, zx40, zx57, zx60, [poszukuję], łatwy w budowie

Tagi

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony