dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Zbierajcie faktury

    Sejm uchwalił rekompensaty za wzrost VAT-u w budownictwie

    W piątek Sejm uchwalił ustawę przyznającą osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, rekompensatę za wzrost podatku VAT na materiały budowlane.

    Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami opowiedzieli się wszyscy posłowie biorący udział w głosowaniu (386 parlamentarzystów).
    Ustawa ma na celu złagodzenie podwyżki podatku VAT z 7 do 22% nałożonej na materiały budowlane, jaka nastąpiła po 1 maja ubiegłego roku. Podwyżka uderzyła w osoby budujące i remontujące samodzielnie mieszkania i domy. Osoby kupujące mieszkania od firm deweloperskich lub zlecające budowę nadal są obciążone podatkiem 7-procentowym. Ustawa ma zlikwidować tę nierówność.

    Zgodnie z ustawą fiskus miałby zwracać podatek VAT stanowiący różnicę pomiędzy stawką 7 a 22%.

    Sejm przyjął wszystkie poprawki. Ograniczają one w znacznym stopniu wysokość rekompensat w porównaniu z pierwotnym projektem ustawy. Poseł sprawozdawca Zbigniew Janowski (SLD) wyjaśnił, że poprawki są wynikiem kompromisu z rządem, który przeciwny był poselskiemu projektowi ustawy ze względu na duże wydatki w budżecie. Projekt ustawy czekał w szufladzie na porozumienie między posłami, a rządem ponad rok.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    pytanie, czy zwrot vatu bedzie mógł być łączony z innymi ulgami np. odsetkową, remontową itp. ?

    Jeśli tak, to

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    jak dobrze usłyszałem, to maksymalna suma zwrotu to 20tyś zł
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    hmm,

    policzyłem wstępnie potencjalny zwrot w przypadku remontu, gdyż dom wybudowałem jeszcze na stawce 7%.

    w moim przypadku będzie to zwrot najwyżej kilka stówek, no może dojdzie do 1 kzł.
    ( odliczenie remontu tylko 30 m2 - proporcjonalnie do całości powierzchni budynku ),

    ... jeśli w dalszej ścieżce legislacyjnej nic nie zmienią,
    ... jeśli podpisze senat i prezydent,
    ... jeśli nie wykluczą tych, którzy korzystają z innych ulg,

    tak, że tymczasem myślę o urlopie i wakacjach i przestaje się podniecać tą wiadomością.

  5. #5

    Domyślnie

    No dla mnie to akurat istotna informacja

  6. #6

    Domyślnie

    Płacisz za deskę podłogową 100 zł plus 22 zł VAT-u = 122 zł.
    Odbierasz sobie ulgę remontową: minus 19 zł = 103 zł
    Odbierasz sobie różnicę VAT-u (22 minus 7): minus 15 zł = 88 zł.
    Sie znaczy deska kosztuje cię 88 zł zamiast 122 zł.
    Byłoby fajnie, ale ponoć będą jakieś skomplikowane obwarowania, o których jeszcze nie wiemy np. wielkość domu do 70 metrów...

    A jak wiadomo niektórzy nie biorą faktury i płacą 100 zł

  7. #7

    Domyślnie

    Byłoby fajnie, ale ponoć będą jakieś skomplikowane obwarowania, o których jeszcze nie wiemy np. wielkość domu do 70 metrów...
    o ile dobrze słyszałem w DTV to zwrot ulgi do powierzchni 70m2 bez względu na wielkość całego domu, podobnie jak kiedyś ulga obejmowała zwrot 19 % od 350 m2 zakupu działki bez względu na powierzchnię całości działki.

    Ponieważ temat interesuje spore grono osób więc , jeżeli macie jakieś bieżące newsy dzielcie się nimi na bieżąco. Dzięki Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Najlepsze że obowiązuje od 01.05.2004, a podobno jednym z głównych warunków państwa prawa jest, że prawo nie może obowiązywać w tył (co mają zrobić ci co nie brali faktór tylko paragony, bo faktury mogły tylko posłużyć jako papier toaletowy 9 i to bardzo kiepski ).
    Z drugiej strony lepiej że można odliczyć ja jestem w dobrej sytuacji bo dopiero zaczołem i mogę zbierać ( przy budowie można odliczyć ok 20kzł zmiejszając vat z 22% co 12% (Nie wiem dlaczego nie do obowiazujących prze unią 7%).
    A więc aby dostać pełną ulgę trzeba przedstawić faktury na ok 240kzł !!!! sporo. A trzeba pamietać,że kupując np okna z montażem du_a nie można nic odjąć - jesteśmy w vacie 7%
    I w ten sposób trzeba brać rachunki na wszystko od gwoździa do komina wanny itp ( a jakie to korzyści dla państwa )

  9. #9

    Domyślnie

    Odbierasz sobie różnicę VAT-u (22 minus 7): minus 15 zł = 88 zł
    Vat nalicza się od dołu.
    Jak narzut a nie marżę.
    Czyli minus ok.12,3%

  10. #10

    Domyślnie

    Aby obliczyć kwotę Vat od brutto trzeba pomnożyć razy 18,03%. A poza tym to chyba nie można korzystać z ulgi remontowej jeśli nie odda się domu do użytku. Trzeba być naprawdę optymistą , żeby wierzyć , że będzie można korzystać z ulgi odsetkowej i zwrotu VAT . Do tego napewno ograniczą korzystanie z ulgi osobom , które już raz skorzystały z ulgi budowlanej. Będę jeszcze większą pesymistką bo nie wprowadzą tej ustawy w życie przed wyborami a to na dzień dzisiejszy tzw. kiełbaska wyborcza.
    Iwka
    ---------------------------
    Trzeba się wykończyć, żeby skończyć

  11. #11

    Domyślnie

    Aby obliczyć kwotę Vat od brutto trzeba pomnożyć razy 18,03%. A
    Matematycy,matematycy....

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał pattaya
    Aby obliczyć kwotę Vat od brutto trzeba pomnożyć razy 18,03%. A
    Matematycy,matematycy....
    Co chcesz? Przecież dobrze napisał. ( przy vacie 22%)

    A przy przykładowej kwocie 100zł. netto różnica między 7% a 22% wynosi równo 15zł.

  13. #13

    Domyślnie

    Oczywiście, że dobrze napisał. Bierzcie pod uwagę, że zwrot ma być za 70 m. czyli niewiele. Na pewno nie 20 tys.

  14. #14

    Domyślnie

    Co chcesz? Przecież dobrze napisał. ( przy vacie 22%)
    W przybliżeniu.
    Czy to problem dokładnie policzyć?

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    w ogole nie wiem jak to ugryzc te 70 mkw
    o co tu chodzi?
    czy jesli mam 280 m2 i nazbieram faktur na zwrot 20 000 to dostane tylko 1/4 czyli 5000?
    czy jak mam to rozumiec?
    bo jesli tak to kazdy moze sobie od razu wyliczyc faktor ile procent dostanie z powrotem
    zamiast 15
    dostanie 15 *70/metraz
    czyli u mnie 15*0,25
    czyli dostalbym 3,75 % z powrotem?
    jesli tak to gra nei warta swieczki

  16. #16

    Domyślnie



    Prezydent zawetuje ustawę o rekompensatach VAT?
    (PAP, pb/11.07.2005)
    Minister gospodarki, Jacek Piechota uważa, że jest duże prawdopodobieństwo, że prezydent zawetuje ustawę o rekompensatach za wzrost VAT w budownictwie.

    "Ustawa jeszcze nie zakończyła drogi legislacyjnej, jest jeszcze Senat, prezydent. Premier i minister finansów mają w tym zakresie duże wątpliwości. Nie wiem czy nie będzie wniosku o weto prezydenckie" - powiedział Piechota w wywiadzie dla radia PIN.

    "Taki wniosek (o weto) wymaga analizy i rozpatrzenia, na razie są rozmowy. W najbliższym czasie decyzja będzie musiała zapaść. (...) Jest duże prawdopodobieństwo, że tak (będzie weto prezydenta)" - dodał.

    W piątek Sejm uchwalił ustawę o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, będzie przysługiwała rekompensata za wzrost podatku VAT na materiały budowlane.

    Uregulowania zawarte w ustawie mają łagodzić skutki podniesienia od 1 maja 2004 r. podatku VAT z 7 do 22 proc. na materiały budowlane dla osób budujących własne mieszkanie lub prowadzących remont.

    Według wiceministra finansów Jarosława Nenemana skutki budżetowe rekompensat za wzrost podatku VAT na materiały budowlane wyniosą około 4 mld zł w okresie trzech lat, z czego około 1-2 mld zł przypadnie w roku 2006.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.dworek
    w ogole nie wiem jak to ugryzc te 70 mkw
    o co tu chodzi?
    czy jesli mam 280 m2 i nazbieram faktur na zwrot 20 000 to dostane tylko 1/4 czyli 5000?
    czy jak mam to rozumiec?
    bo jesli tak to kazdy moze sobie od razu wyliczyc faktor ile procent dostanie z powrotem
    zamiast 15
    dostanie 15 *70/metraz
    czyli u mnie 15*0,25
    czyli dostalbym 3,75 % z powrotem?
    jesli tak to gra nei warta swieczki
    Leonie - by otrzymać zwrot nadpłaconego Vat trzeba przede wszystkim płacic podatki w Polsce. Z Twoich postów pamiętam, że pracujesz w Niemczech.
    Co do wskaźnika 70 metrów to jest to tylko i jedynie element potrzebny do ustalenia koroczącej wysokości kwoty przysługującego odpisu.
    Bez znaczenia jest czy budujesz dom o pow. 70m2 czy też 700m2.
    Zwrot będzie dotyczył tylko i jedynie przecietnej ceny m2 x70.
    Oczywiście po spełnieniu wielu innych (oprócz miejsca płacenia podatków) warunków.
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  18. #18

    Domyślnie

    Widzisz Wowka, chyba nici ze zwrotu VAT. Lepszym rowiązanie byłaby jednak ustawa o budownictwie społecznym. Większość państw UE z tego korzysta.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał mTom
    Prezydent zawetuje ustawę o rekompensatach VAT?
    Szczególnie, że tym prezydentem bedzie pewnie Cimoszewicz. Zdziwiłbym się, gdyby tak chetnie podpisał coś, przeciwko czemu ciągle wystepował (blokował ustawę). Tak więc euforia trwała tylko weekend, teraz wracamy do czarnej (czyt. z politykami) rzeczywistości.

    Arecki

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arkadly
    Cytat Napisał mTom
    Prezydent zawetuje ustawę o rekompensatach VAT?
    Szczególnie, że tym prezydentem bedzie pewnie Cimoszewicz.
    Arecki
    Bądźmy dobrej myśli.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony