dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie

    Mam w domu instalacje nawiewno-wywiewną z rekuperatorem. Kominiarz nie chce mi odebrać domu bo twierdzi że w łazience (tam mam kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania) oraz kuchni (kuchenka gazowa) muszę umieścić kratki wentylacji grawitacyjnej. Czy ma rację?

  2. #2

    Domyślnie

    Nie wiem czy kominiarz ma rację, ale radzę zmienić kominiarza. Mój kominiarz o nic nie pytał, nic nie sprawdzał, wypisał kwit bez daty /datę kazał wpisać przy odbiorze budynku/ zainkasował 100 zł i sobie poszedł.

  3. #3

    Domyślnie

    Niestety kominiarze podzielili sobie teren i nie wchodza sobie nawzajem. Mój jest nowy i niestety bardzo ambitny.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Chyba zgodnie z przepisami tak. Twoja instalacja wpuszcza i usuwa identyczne objętości powietrza, więc tego do spalania (w kuchence) może braknąć. W takim przypadku faktycznie ciąg może się odwracać. Co do kotłów z zamkniętą komorą, to Murator kiedyś pisał, że ustawodawca na wszelki wypadek i tak traktuje je tak samo jak normalne, ale ponoć przewidywana jest zmiana ustawy.
    Może Sanipro podać Ci przepisy konkretniej? On jest dobry w te klocki.

  5. #5

    Domyślnie

    Wykułem kratki wentylacyjne w łazience i kuchni i tak mi odebrali. Ale wydaje mi się, że po prostu nie wszyscy, co powinni, znają się na tym. Kominiarz przy pisaniu protokołu pytał się „Jak to urządzenie się nazywało?” (chodziło o rekuperator). W gazowni też mi powiedzieli, że nie mieli jeszcze takiego przypadku i lepiej jest dołożyć dodatkową kratkę wentylacyjną.
    Na szczęście podłączyli mi gaz i kocioł juz grzeje.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Oj tak tak. Wielu wykonawców i wielu urzędników nie ma pojęcia o rzeczach co funkcjonują na rynku od mniej niż 10 lat. Jak byłem niedawno w salonie to przyszedł zapytać się jeden fachowiec (po oddechu to można było od razu stwierdzić) co to jest ........ (tu był przydługawy opis a chodziło o płyty włókno-gipsowe). Stwierdziłem, że chłop nie wie, ale przynajmniej żądny wiedzy

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    hugo

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    252

    Domyślnie

    Tam gdzie znajdują się urządzenia gazowe wentylacja wywiewna musi być (dla gazu ziemnego w najwyższym punkcie, dla propanu w najniższym punkcie), wentylacja nawiewna musi być tylko dla kotłów z otwartą komora spalania, przy zamkniętej komorze nie musi być nawiewu. Nie wiem jak ustawodawca rozwiązał problem przy zastosowaniu mechanicznej wentylacji, pamiętam tylko że nie wolno stosować wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach gdzie znajdują się urządzenia gazowe, dlatego że mogą zakłócić naturalna grawitację powietrza. Może cos uległo w tej sprawie zmianie.

  8. #8

    Domyślnie

    W dzienniku ustaw nr 75 z dnia 15 czerwca 2002 zostało opublikowane nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające dotychczasowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wejdzie w życie 15 grudnia.
    jednym z jego punktów jest.
    2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.
    i jak to się ma do tego kominiarza
    no i oczywiście do zdrowego rozsądku

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: januszek dnia 2002-11-20 10:11 ]</font>

  9. #9

    Domyślnie

    Na stronie http://www.wentylacja.org.pl/02_pyt6.htm znalazłem taki oto tekst: "Jeżeli kominek będzie pobierać powietrze bezpośrednio z pomieszczenia (kominek z otwartą komorą spalania), trzeba zadbać o dodatkowe doprowadzenie powietrza poprzez nawiewniki ścienne lub okienne. Zgodnie z przepisami w przypadku budowy kominka możemy stosować jedynie wentylację naturalna a nie mechaniczną." Czy dotyczy to również wentylacji nawiewno-wywiewnej? Jaki jest powód wprowdzenia tego zakazu bo piece gazowe i kominki mają dużo wspólnych cech? Co do konieczności doprowadzenia powietrza to nie mam wątpliwości.

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    slawek2222

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    8

    Domyślnie

    nie wiem czy kominiarz miał rację, jednak w przypadku używania kominka lub kotła z otwartą komorą spalania wraz z wentylacja mechaniczną trzeba zadbać o to aby rekuperator nawiewał więcej powietrza niz wyciąga, tak jest zdecydowanie bezpieczniej, w przeciwnym wypadku może okazac sie że wentylacja mechaniczna wyciąga nam spaliny do pomieszczenia, wentylacja grawitacyjna zdecydowanie nie jest w tym przypadku wskazana, głównie na możliwośc np w lecie odwrotnego ciągu.

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    slawek2222

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    8

    Domyślnie

    nie wiem czy kominiarz miał rację, jednak w przypadku używania kominka lub kotła z otwartą komorą spalania wraz z wentylacja mechaniczną trzeba zadbać o to aby rekuperator nawiewał więcej powietrza niz wyciąga, tak jest zdecydowanie bezpieczniej, w przeciwnym wypadku może okazac sie że wentylacja mechaniczna wyciąga nam spaliny do pomieszczenia, wentylacja grawitacyjna zdecydowanie nie jest w tym przypadku wskazana, głównie na możliwośc np w lecie odwrotnego ciągu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony