dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19

Temat: Ceny propanu

  1. #1

    Domyślnie

    Tak a propos dyskusji o zbiorniku na gaz zaczalem sie zastanawiac skad sie biora tak wielkie roznice w cenie propanu latem i zima ? Przeciez dochodza one do 50% ! Czyzby koszty przechowywania propanu tak gwaltownie rosly ? Cyz jak kupie cysterne propanu latem i sprzedam zima zarobie 50% ? Ile kosztuje wynajecie cysterny ? Sadze ze da sie zarobic bez problemu... Ja mysle ze to po prostu zmowa producentow gazu plynnego, nic wiecej...

    D.

  2. #2

    Domyślnie

    może koszty transportu?
    Inna sprawa to różnica pomiedzy jednym dostawcą i drugim np. Shellem (najdroższy) a np. Gaspol (jeden z najtańszych).
    ________________________
    U mnie problemem nie jest zakres robót a czas i pieniądze......

  3. #3

    Domyślnie

    A mnie zastanawia jeszcze jedno. Ceny propanu obecnie to ok1,50/litr. Na stacjach benzynowych widziałem cenę poniżej 1 zł. Czy coś poplątałem, czy na stacjach gaz jest 30% tańszy?
    Chyba, że jest to propan-butan. Ale i tak nie wiem czemy taka różnica w cenie - niech wypowiedzą się jeżdżący na gazie (nie zrozumcie tylko tego opacznie )

  4. #4

    Domyślnie

    Na stacjach LPG sprzedaje sie propan z dodatkiem butanu - bo samochody z reguly odpalaja na benzynie a pozniej jak sie rozgrzewaja to sa przestawiane na gaz i nie ma problemu zimna. W butlach gazowych stojacych na dworze stosuje sie wylacznie czysty propan zeby nie bylo sytuacji ze gaz przestaje parowac. Druga sprawa to koszty transportu - z propanem na dzialke trzeba przyjeach a samochodem sam jedziesz po gaz wiec odpada transport.. No i dochodzi 3 czynnik - ktory ja bym nazwał zmową producentów - to nie jest normalne, że sprzdają gaz za 1,80 za litr podczas gdy latem sprzedawali go za 1,30. Na pewno nie wynika to z ceny surowców i z kosztów przechowywania. Po prostu wiedzą - że muszą sobie odbić na tych, którym gaz w butlach właśnie się kończy i muszą go natychmiast kupić. Działanie nieco perfidne ale skoro żaden producent się nie wychyli to wszyscy na tym żerują....

    D.

  5. #5

    Domyślnie

    To proste - popyt i podaż. Jak jest popyt, to ceny rosną, jak go nie ma to spadają. Produkcja i podaż jest taka sama przez cały rok, popyt właściwie tylko zimą (porócz autogazu, dlatego tam wahania są mniejsze).

  6. #6

    Domyślnie

    Gdyby to bylo tak proste to ceny gazu najbardziej roslyby latem - wtedy wszak wszyscy wlasciciele butli gazowych do ogrzewania domow tankuja do pelna bo cena gazu jest najnizsza. Zima zamawia sie minimalne ilosci tylko po to by przetrwac do lata i zatankowac do pelna. Tak wiec twoj argument calkowicie upada.

    D.

  7. #7

    Domyślnie

    a może różnica w cenie latem i zimą wynika z dość dużej wrażliwości propanu i butanu na temperaturę/ przy zmianie temperatury gaz płynny o ile dobrze wiem znacznie zmienia swą objętość. Bioroąc to pod uwagę oraz to że przy tankowaniu jednostką rozliczeniową jest objętość a nie waga zimą gaz powinien być droższy.

  8. #8

    Domyślnie

    Jest to sluszne spostrzezenie ale nie oddaje zmian cen. Ja zatankowalem do pelna latem a uruchomilem butle zima. Roznica w zawartosci zbiornika wynosila niecale 2% (83% w stosunku do 85% latem). Roznice w cenach rzedu 2% zaakceptowalbym bez zadnego problemu. Ale roznice w cenach latem i zima dochodza do 100% !

    D.

  9. #9

    Domyślnie

    Qrcze - muszę dać shelowi na wstrzymanie. cena gazu u nich to rozbój w biały dzień. Zeszłej jesieni udało mi się wynegocjować 10 gr rabatu na litrze. Tylko że to i tak było cholernie dużo. Ostatnią zimę paliłem więc drewnem.

  10. #10

    Domyślnie

    Tambala ma rację - liczy się popyt i podaż, czyli czysta ekonomia. Posiadaczy butli tankujących w lecie nie ma aż tylu żeby mogli wpłynąć na relacje cenowe. Sezon grzewczy zaczyna się późną jesienią i kończy na wiosnę, w tym okresie rośnie popyt i ceny.

  11. #11

    Domyślnie

    Pingo - z twojej wypowiedzi wynika ze wszyscy tankuja w zimie - bo wtedy ceny sa najwyzsze. Ale jak to sie ma do prawdy skoro nikt nie chce przeplacac i jak musi tankowac zima to tankuje minimalna ilosc gazu (np. 500l) po to by doczekac do wiosny az ceny spadna i wtedy zatankowac do pelna ? Inaczej - czy jest wsrod nas ktos, kto majac butle do ogrzewania tankuje do pelna zima ? A ilu tankuje do pelna latem ? Wiec jak to jest z ta podaza i popytem ?

    D.

  12. #12

    Domyślnie

    Dave, butle przy domach jednorodzinnych to tylko mały procent użytkowników gazu. W sezonie grzewczym popyt na paliwo opałowe rośnie, nie mam w tej chwili żadnych statystyk żeby to udowodnić ale zawsze można poszukać jeśli komuś bardzo się chce. Notabene na fali rośnie również cena autogazu mimo że jego zużycie specjalnie się w okresie zimowym nie zwiększa.

  13. #13

    Domyślnie

    Pingo - oczywiscie ze zuzycie gazu zima rosnie. Ale nie znaczy ze rosnie popyt i sprzedaz... Paliwo do samochodow - to tez gaz plynny i jest poddany takim samym machinacjom finansowym jak propan do ogrzewania. Dla mnie jedynym argumentem wskazującym na tak drastyczne zwyzki zima jest zmowa producentow i pewnosc ze czlowiek ogrzewajacy dom i majacy pusta butle ma "noz na gardle" i zaplaci kazda cene. Wiekszosc tak robi - ale kupuja minimalne ilosci po to by przetrwac do lata i wtedy zatankowac do pelna. Popyt na cele paliwa do samochodow jest mniej wiecej staly a popyt na cele grzewcze sadze ze jest wiekszy latem. Nie ma tu wiec prostej zaleznosci rynkowej i ceny de facto nie dyktuje rynek. Chyba ze sa jeszcze inne zrodla popytu na propan zima ?

    D.

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    mi sie wydaje ze chca wyrownac braki w kasie, bo w zimie mniej osob tankuje zbiorniki do pelna i byc moze tu jest problem
    pozdrawiam,pompka.

  15. #15

    Domyślnie

    Pewna firma zaproponowała mi zbiornik razem z liczniken i wskazania będą podstawą do rozliczania
    Bez zmartwien o poziom w zbiorniku.
    Cena gazu 4.47zł za metr3 przez cały rok
    W piątek 25 04 jestem umówiony z przedstawicielem może ktoś chce jakieś informacje lub pomoze mi o co mam się pytać zeby uniknąć niespodzianek
    pozdrawiam Darek

  16. #16

    Domyślnie

    Jeszcze zopomniałem o opłacie za dzierzawe zbiornika,za miesiąc
    1zbiornik naziemny 45 zł
    2zbiornik podziemny 72 zł
    Darek


  17. #17

    Domyślnie

    Odswieze ten watek bo mam dowod na to ze producenci propanu spekuluja gazem zima naciagajac klientow i tak naprawde wysoka cena w zimie wynika glownie z ich nieuczciwosci. Konkretnie: sprawdzalem ceny gazu do samochodow (LPG) (zwykle tansza od propanu mieszanka propan-butan ale dosc podobna cenowo i zachowujaca sie identycznie - zima cena rosnie) z cena propanu do ogrzewania. I o ile zima cena propanu do ogrzewania jest o wiele wyzsza od LPG (roznica dochodzi do 20-30%) o tyle teraz w lipcu moge kupic propan taniej niz LPG jest sprzedawany na stacjach. Nikt mi nie wmowi ze koszty transportu zima sa wyzsze niz latem i stad te roznice. Po prostu - zima producenci naciagaja klientow.

    D.

  18. #18

    Domyślnie

    Zgodnie z polską normą PN-82/C-96000 „gazy węglowodorowe płynne (C3-C4) są to skroplone i pozostające pod ciśnieniem własnych par mieszaniny węglowodorów alifatycznych, których podstawowymi składnikami określonymi w niniejszej normie literą C z indeksem liczbowym są:
    Propan, propylen – C3,
    Butan, buteny oraz butadieny – C4,
    oraz w mniejszych ilościach:
    Metan – C1,
    Etan, etylen – C2,
    Petany, peteny i wyższe – C5.
    W zależności od zawartości podstawowych węglowodorów i przeznaczenia, rozróżnia się trzy rodzaje mieszanin gazów węglowodorowych (płynnych C3-C4): butan techniczny (mieszanina A), propan-butan techniczny (mieszanina B), propan techniczny (mieszanina C).

    Gaz płynny jest cięższy od powietrza. W przypadku wycieku zbiera się z zagłębieniach, dlatego też przepisy zabraniają montażu instalacji w miejscach, w których w razie wycieku gaz płynny mógłby się gromadzić.


    Propan C3H8
    Wysoka wartość kaloryczna
    Temperatura wrzenia: -42 st. C
    Temperatura zamarzania: -187 st. C
    Wartość opałowa górna: na kilogram - 13,8 kWh (49,8 MJ)
    Wartość opałowa dolna: na kilogram - 12,8 kWh (46,1 MJ)
    Wysokie ciśnienie - większa zdolność odparowywania
    Łatwy w magazynowaniu na zewnątrz
    Cięższy od powietrza


    Propan-Butan C3H8+C4H10
    Temperatura wrzenia (w zależności od proporcji mieszanki): - 20& st. C (dla mieszanki 30% propanu, 70% butanu)
    Niższe ciśnienie - niższa zdolność odparowywania
    Przeznaczony do użytku w pomieszczeniach
    Cięższy od powietrza


    Butan C4H10
    Temperatura wrzenia: -2 st. C
    Temperatura zamarzania: -140 st. C
    Przeznaczony do użytku w pomieszczeniach
    Cięższy od powietrza


    Właściwości cieplne gazu płynnego
    Wartość opałowa jest podstawą do prowadzenia wszystkiego rodzaju obliczeń cieplnych. Jest to wartość ciepła (energii) jaką można uzyskać w wyniku spalania całkowitego i zupełnego z jednego kilograma (lub 1 m3) gazu płynnego. Dla gazów płynnych wynosi ona:

    Gaz faza gazowa faza ciekła
    kcal/Nm3 kJ/Nm3 kcal/kg kcal/kg
    propan 21.790 91.260 11.070 46.360
    butan 29.280 122.570 10.920 45.720

    Aby należycie ocenić kaloryczność propanu i butanu należy porównać ją z kalorycznością innych paliw gazowych, np. z gazów ziemnych. Użytkowa wartość opałowa gazu ziemnego jest równa około 37 300 kJ/Nm3. Wartość opałowa gazów płynnych przewyższa więc kaloryczność gazu ziemnego.
    Propan: 91.260/37.300 = 2,4 krotnie wyższa
    Butan: 122.570/37.300 = 3,3 krotnie wyższa.
    Średnia wartość opałowa mieszaniny propanu i butanu wynosi QW=46.000 kJ/kg.

    Wartości przeliczeniowe dla propanu

    1 l płynu = 0,254 m3 gazu

    faza ciekła
    1 l = 0,52 kg
    1 kg = 1,92 l
    faza gazowa
    1 Nm3 = 2 kg
    1 kg = 0,5 Nm3
    wartość opałowa
    ok. 46 MJ/kg
    ok. 92 MJ/m3
    ok. 11000 kcal/kg
    ok. 22000 kcal/m3
    ok. 1 kg/h = 13 kW ok. 1 kW = 0,077 kg/h

    To apropo właściwości propanu i butanu dla zainteresowanych
    źródło: www.e-petrol.com.pl

  19. #19

    Domyślnie

    sorry, ze tak troche od czapy ale ktoś kiedyś szukał takich danych a to najświeższy wątek o LPG

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony