dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie

    W numerze 3-2002 na stronie 115 Muartor podał wzór na samodzielne obliczenie sezonowego zapotrzebowania na energię na cele grzewcze.
    We wzorze tym różnica temperatur wewnętrznej i zewnętrznej jest w mianowniku tego wzoru (E=24*Qo*Sd/[(Ti-Te)]*Nk gdzie Ti temp. wewnętrzna a Te zewnętrzna) z czego wynika, że im mniejsza ta różnica rym zapotrzebowanie na energię jest większe !!!
    Mi na przykłąd przy wewn. +20C a zewn -20C wyszło 21 600 kWh/rok a przy wewn. +19C a zewn. -15C wyszło 25 400 kWh/rok !

    Gdzie jest błąd ?

  2. #2

    Domyślnie

    Coś widzę, że albo pytanie za trudne albo mało ciekawe.
    Może chociaż redakcja się wypowie w ramach odpowiedzi na zapytanie prenumeratora ?

    Mam jeszcze jedno pytanie związane z poprzednim. W numerze 8-2001 na stronie 108 podany jest wzór do obliczenia mocy wkłądu kominkowego potrzebnego do ogrzania całego domu (D=V*G*[Tw-Tz]). Innymi słowy jest to też wzór potrzebny do obliczenia strat ciepła w domu. Tam już różnica tempratur wewnętrznej Tw i zewnętrznej Tz jest wprost proporcjonalna do strat mocy, czyli im mniejsz różnica tym mniejsze starty mocy i tym samym mniejsza moc potrzeban na ogrzanie.
    Jak się ten wzór ma do poprzedniego (z poprzedniej wiadomości) ?

  3. #3

    Domyślnie

    I jeszcze dodam, że obliczenia na stronie 112 (8-2001) są niedokładne ! Powierzchnia kolektora obliczona w pierwszym wzorze wychodzi w Muratorze 4,84m2 a jak policzę na kalkulatorze dla tych samych wartości to mi wychodzi 4,87. Po dodaniu 15% "zakładu" na straty ogólne systemu w Muratorze wyszło 5,4m2 a na kalkulatorze 5,6m2 !

    Błąd w zasadzie bez znaczenia dla systemu jakotakiego ale.... jest.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-10-29 21:35 ]</font>

  4. #4

    Domyślnie

    Maco, Twoje pytanie nie jest ani za trudne, ani nie ciekawe. Myślę,że autor tego wzoru powinien to wyjaśnić ( a Murator powinien tego dopilnować). Nie zajmuję się zawodowo tym tematem, ale patrząc w obowiązującą normę PrPN-B-02025 widzę zupełnie inną konstrukcję wzorów,np. straty ciepła przez przegrody zewnętrzne oblicza się wg:
    Qk=86400*Uk*Ak[(Ti-Te)*Ld
    gdzie,
    Uk-wsp.przenikania
    Ak-pole pow. k-tej przegrody
    Ld-liczba dni
    86400-liczba sekund w dobie

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pacul dnia 2002-10-30 09:54 ]</font>

  5. #5

    Domyślnie

    Może jednak nie ma błędu...
    Zauważyłam, że w ramce ze wzorem autor trochę niefortunnie sugeruje, że współczynnik Sd jest constans. Podczas gdy - zwróćcie uwagę - w końcowej części artykułu podaje, iż jest on funkcją temperatury zewnętrznej. Czyli ta wartość 4000 odpowiada temperaturze zewnętrznej -20 stopni. Dla wyższej temperatury prawdopodobnie będzie mniejsza.
    Taka sobie teoria, ale może coś tłumaczy?


    Nie dotykaj, nie zasłaniaj
    nie pij, nie pal, nie nakłaniaj
    nie dopuszczaj się mordobić
    no to co tu, kurka, robić?

  6. #6

    Domyślnie

    Może ?

    Szczerze mówiąc trcohę się zawiodłem na Redakcji (za brak komentarza) i już przestałem liczyć na jakąkolwiek odpowiedź...

    Coż, brak odpowiedzi to też odpowiedź, która dokłada się do oceny...

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sroka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zrobiłem sobie w domu arkusz Excela, w którym można policzyć to całe zapotrzebowanie na ciepło w zależności od powierzchni i wsp. U wszystkich przegród (ścian, podłóg, okien, ...) i w zależności od temperatur wew. i zew. w poszczególnych miesiącach.

    Postaram się dać to na moją stronę www lub mogę wysłać na priv.

    Rafał

  8. #8

    Domyślnie

    Poproszę !
    Ja też zrobiłem właśnie na podstawie wskazówek Muratora i stąd pytanie, bo jak w arkuszu rozbię wyższą (cieplej) temperaturę w zimeie to wychodzi mi, że więcej energii potrzebuję na ogrzanie...

    A na jakiej podstawie tworzyłeś swój arkusz ?

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-12-18 16:38 ]</font>

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    a redakcji wsiorawno

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Wydaje mi się że całkiem niezły do obliczania sezonowego zapotrzebowania na ciepło jest program OZC do zciągniącia z http://www.oventrop.pl/firma.htm
    Mogę tylko dodać że można w nim ustawić sobie rejon kraju poprzez wybór odpowiedniej stacji meteo.
    PZDR

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony