dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie

    Witam,
    Często podajecie ceny za usługę z dodatkiem "bez rachunku".
    A ile byłoby z z fakturą? Czy ktos z Was o to zapytał?

    Wg mnie winno być tylko o 7% więcej (taki jest VAT), lecz odliczamy przecież 19%, więc na plus dla nas pozostaje 12%.

    W takim razie dlaczego bez rachunku?
    Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Bez rachunku dajesz delikwentowi do rączki np 1000 PLN, on je bierze i wszyscy są zadowoleni.
    Z rachunkiem, żeby temu panu zostało w kieszeni 1000 PLN musisz zapłacić temu panu także za:
    #1. jego podatek dochodowy, 19%, już jest 1190 PLN
    #2. jego ubezpieczenie emerytalno-rentowe itp ZUSy - kolejne 20%, już jest około 1430 złotych
    #3. no i dopiero teraz VAT od tego, 7%, 1530 PLN
    --------
    Teraz chyba jasne dlaczego kwitnie szara strefa? Jak chcesz dać komuś zarobić legalnie 1000 PLN, musisz wyłożyć ponad 1500. Jak dasz do rączki 1000 - to dasz do rączki 1000...

  3. #3

    Domyślnie

    pik33,
    jak ktoś sam prowadzi działalność to ZUS płąci tak czy siak niezależnie czy ma dochody czy nie i nie jest to stawka procentowa od dochodów.

    A do Twoich wyliczeń bym dodał opłaty za księgowość i koszt prztworzenia takiej faktury przez całą księgowość (a to jest czas i często kłopot bo tu trzeba trochę "urzędowego myślenia&quot. Bez faktury sprawa jest zabójczo prosta !

  4. #4

    Domyślnie

    Poza tym, nie wszyscy odliczają .

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Jak ma firmę to płaci xxx%, nie mniej niż...

  6. #6

    Domyślnie

    Otóż to, dla prowadzących działalność składki są jednakowe
    bez względu na wysokość dochodu.
    Więc (od więc zdania sie nie zaczyna!) nie zgadzam sie, że o te
    kwoty zapłacę mniej, jeśli będzie to usługa bez r-ku.

    Ja byłam ciekawa czy podano Wam kwotę na i bez faktury

  7. #7

    Domyślnie

    Warto tez sobie przesymulowac wielkosc wydatkow, tak zeby te fakturowane byly rowne/niewiele wieksze od kwoty, ktora mozna odliczyc (w tym roku 180 i iles tam tysiecy). Do tej kwoty warto brac f-ry, powyzej tej kwoty nie warto. A ze na niektore rzeczy na koncu budowy nalezy lub nawet trzeba wziasc f-re, wiec lepiej wczesniej pamietac, zeby na duperele (np. tynki) tej f-ry nie brac.

  8. #8

    Domyślnie

    Gwoli ścisłości:
    - osoby fizyczne prowadzące działalność gosp. i spółki cywilne płacą ZUS zryczałtowany, niezależnie od obrotu;
    - jeśli chodzi o podatek dochodowy to jest to najczęściej ryczałt, który dla usług budowlanych wynosi zdaje się 5,5% od obrotu;
    - jeśli w firmie oprócz właścicieli pracują inne osoby, to od ich pensji trzeba płacić zaliczki na podatek, ZUS-y, składki emerytalne itp itd i to jest drogi interes.
    Problem moim zdaniem polega na tym, że małe firmy budowlane najczęściej w ogóle nie rejestrują działalności, żeby uciec od obciążeń podatkowych, i faktury po prostu nie mogą wystawić.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Zgadzam się z Pingo.
    Kiedyś jeden wykonawca wystawił mi fakturę za usługę. Coś mi się nie spodobała jego indolencja przy wypisywaniu faktury.
    Zwróciłem się do Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy ten wykonawca jest płatnikiem podatku Vat (bo tylko od rachunków wystawionych takiego podatnika można odliczyć ulgę budowlaną).
    Otrzymałem odpowiedź, że ta osoba ma zawieszoną od dawna działalność i za jakieś przewiny jest wzywana bezskutecznie do Urzędu Skarbowego. Niemniej działalność jako taką ma zgłoszoną i w związku z tym znajduje się na liście firm uprawnionych do wystawiania fatur Vat. Otrzymaną fakturę mogę sobie spokojnie odliczyć od podatku co też zrobiłem.
    Pozdrawiam
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony