dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie

    Witam !
    Mam ogromną prośbę. Jeśli macie zrobioną na komputerze listę wydatków, to skopiujcie ją w wiadomość lub prześlijcie ją na priva.
    Pozwoli mi to lepiej przewidzieć wszystkie koszty. Na pewno wiele rzeczy nie mam zapisanych.
    Z góry dziękuję !!!!

  2. #2

    Domyślnie

    Jak coś dostaniesz to proszę podeślij i mi.

  3. #3

    Domyślnie

    czesc, staram się prowadzic taką listę na bieżąco, żeby mieć jaką taką kontrolę nad wydatkami i nad tym, czy trzymam się budżetu..
    jest ona niestety dosc dluga, a na jakim etapie budowy jestescie? moja lista zaczyna sie od kupna dzialki, oplat sadowych, notarialnych, posrednika itd., przez wszystkie drobne wydatki zwiazane z rozpoczeciem budowy, nastepnie etapy stanu surowego, osobno materialy i place wykonawcow,
    to, co wiem na pewno, to ze do przewidywanej sumy trzeba doliczyc z gory jedna swinke-skarbonke na wszelkie wydatki nieprzewidziane, ktore zawsze sa i nabijaja niezla sume (tu troche gwozdzi, tam deski i tak to leci). Niby projekt byl dopiety na ostatni guzik, ale na etapie realizacji zawsze cos wyskoczy. Do tego nie wszystko da sie policzyc przed rozpoczeciem, niektore rzeczy, jak np. podsypka albo beton.. dopiero w czasie budowy okazuje sie ile tego idzie naprawde, mimo ze mam skosztorysowana cala budowe. Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    czesc, staram się prowadzic taką listę na bieżąco, żeby mieć jaką taką kontrolę nad wydatkami i nad tym, czy trzymam się budżetu..
    jest ona niestety dosc dluga, a na jakim etapie budowy jestescie? moja lista zaczyna sie od kupna dzialki, oplat sadowych, notarialnych, posrednika itd., przez wszystkie drobne wydatki zwiazane z rozpoczeciem budowy, nastepnie etapy stanu surowego, osobno materialy i place wykonawcow,
    to, co wiem na pewno, to ze do przewidywanej sumy trzeba doliczyc z gory jedna swinke-skarbonke na wszelkie wydatki nieprzewidziane, ktore zawsze sa i nabijaja niezla sume (tu troche gwozdzi, tam deski i tak to leci). Niby projekt byl dopiety na ostatni guzik, ale na etapie realizacji zawsze cos wyskoczy. Do tego nie wszystko da sie policzyc przed rozpoczeciem, niektore rzeczy, jak np. podsypka albo beton.. dopiero w czasie budowy okazuje sie ile tego idzie naprawde, mimo ze mam skosztorysowana cala budowe. Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Ja też poproszę
    PLIZZZZZZ

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Darek R

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4

    Domyślnie

    A ja też mógłbym dostać taką listę?

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jolprzem

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    8

    Domyślnie

    j ja też jeszcze bardzo proszę o taką listę !!!!!!!!

  8. #8

    Domyślnie

    Pewnie jeszcze kilka osób chciałoby dostać taką listę
    Czy na Forum jest jakiś mechanizm wymiany plików? Czy pozostaje podanie swojego maila?
    Pozdrawiam, flate

  9. #9

    Domyślnie

    witam wszystkich,
    jutro postaram się wklepać tutaj swoja listę. Myślę, że odezwie się jeszcze parę osób, i z listy w ogólnie-dostępnym wątku będzie wiekszy pożytek niż z privów. na razie.

  10. #10

    Domyślnie

    Jestem dopiero na etapie planowania wszystkiego.
    Dzięki za zainteresowanie. Fajnie, że jest tak dużo zainteresowanych osób. Na pewno możecie zrobić coś ważnego !!
    Dzięki !!!!!!!!!

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    agnes

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    577
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Powiem szczerze-akurat jestem na etapie przed samą przeoprowadzką /na swięta br./ robiłam taka listę od samiutkiego poczatku /kupno działki/ ale w pewnym momencie zaprzestałam /chyba jakoś tak na etapie /stanu zamknietego z tynkami wewn i instalacjami.Nie miała ona wpływu na osczędności wręcz przeciwnie korygowała założony wczesniej kosztorys z rzeczywistością i tylko mnie denerwowała . Bezlitośnie pokazywałA ile poszło juz forsy a ile....jeszcze zostało do zrobienia i ZAPŁACENIA .TAKŻE MAM SOBIE TAKĄ LISTĘ W KOMPUTERZE I NAWET JEJ NIE OTWIERAM /CHYBA OD 3 M-CY/ I JAKOS LŻEJ MI NA DUSZY

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    agnes

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    577
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    A po drugie to projekt projektowi nierówny,systemy budowania również ,także kosztorysy mogą się różnić diametralnie,nie widzę więc sensu porównywania ich.Ponadto jeden bierze faktury drugi nie, budować można zatrudniając firmę lub samemu z rodziną . Ceny materiałów równiez róznią się znacznie .Także kosztorys powinien być zrobiony inmdywidualnie .Tak jak pisałam wyżej miałąm zrobiony taki prognostyczny kosztorys ale na niewiele mi sie on przydał ,w rzeczywistości trzeba jeszcze duuuużoooo dołożyć )
    pozdrawiam

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Agnes ma dużo racji - lista potrafi człowieka zdołować, bo widać jak forsa leci, zwłaszcza jak się zsumuje wszystkie 'drobiazgi', takie fakturki po stówę z czymś, które w masie nabijają już całe tysiące...
    Ceny towarów i transportu też różnią się znacznie, ale myślę że pytającym może bardziej chodzi o same hasła na liście, na co zwrócić uwagę (np. koszty mediów, warunków, transportu, hds-u i innych takich), a nie o porównanie ceny cegły.
    Trudność z taką lista polega też na tym, że nie wszystko reguluje się na bieżąco, np. ja umówiłam się z hurtownią, w której biorę cały materiał na ściany, że będę wpłacać 3x 10 tys na pookrycie wszystkich wysłanych przez nich transportów. Tak samo drobniejsze wydatki na faktury (np. gwoździe kupowane przez majstra albo rolka folii) sa opłacane raz na kilka dni kiedy trochę się ich już uzbiera.
    Zaczynając od początku, moje wydatki to:
    - zakup działki
    - opłata dla pośrednika nieruchomości
    - opłaty notarialne, sądowe, admin., założenie hipoteki
    - projekt indywidualny domu (dom b. prosty, na planie 'stodoły', nazywamy go stodołą toskańską , prosty ale duży 300m , na planie prostokąta, parter+poddasze użytkowe, garaż na 2 stanowiska w bryle domu, mury zewn. z porothermu 44, ściana nośna z cegły pełnej na 38cm, strop keramzyt.Muchy, dużo okien ale żadnych wykuszy, łuków itd.;
    w cenie projektu jest także projekt zagospodarowania działki, projekty branżowe, projekty przyłączy, kosztorys, ekspertyza gruntu pod fundamenty, uzgodnienia z ZUD-em;
    - kierownik budowy (opłacany w 3 ratach - na początku, po stanie surowym i po oddaniu domu do użytkowania)
    - wydanie warunków wod-kan
    - warunki gaz.+ od razu opłata za przyłącze
    - wpłata na przyłącze energet.
    - pozwol. na budowę (byłoby bezpłatnie gdyby nie garaż)
    - uporządkowanie działki (wykarczowanie 1,5m chaszczy na działce 1300m, zaoranie)
    - kilkadziesiąt złotych na ksero rzutów budynku do wyceny dla kilku ekip (nie każdemu chce się powierzac teczkę z konstrukcją...

    To chyba tyle do wytyczenia fundamentów. Następny etap:

    - geodeta: wytyczenie fundamentów 100zł od narożnika
    - stal zbrojeniowa na ławy (pręty+strzemiona+drut wiązałkowy)
    - beton + bloczki do stanu zero
    - cement 1,4t, wapno 0,5t, papa podkład.80m2, folia bud.0,2 100m2
    - paleta od cementu/ kaucja 1szt- 30zł
    - zapłata ekipie za stan zero

    Teraz ściany parteru:
    - cegła pełna kl.150 1.680szt.,wapno 0,75t ,cement 1,4t
    - palety/kaucja 2szt - 60zł
    - porotherm 44 kl10 1.080szt., zaprawa porotherm TM 1.250kg
    - porotherm 44 kl.10 1.080szt., zaprawa TM 1.250kg
    - cegła pełna kl.150 2.520szt.
    - nadproża l-19 10szt.
    - nadproża l19 D120 12 szt., D150 3szt.
    - zapłata dla ekipy
    Strop i ściany piętra:
    - gwoździe i wkręty róznych rozmiarów
    - strzemiona
    - nadproża
    - belki i pustaki stropowe
    - porotherm, cegła, wapno, cement... jak wyżej, powtarza się ta sama zabawa z transportami z hurtowni
    - stemple budowlane
    - zbrojeniowa stal
    - beton 31m3 + praca i dojazd pompy
    - robocizna za strop, ściany i wieńce jeszcze kończą, tak że tutaj lista na razie się kończy

    Po drodze trzeba wziąć pod uwagę:
    - koszty podsypki, której zawsze prawie idzie więcej niż zakłada projekt, bo warunki terenowe odbiegaja od wyobrażeń architekta, u mnie np. poszło 17 samochodów
    - deski szalunkowe - nie dajcie namówić się na tzw. deski trochę droższe, które można potem wykorzystać na dach - to bzdura, ochlapane betonem dechy moga być już tylkko szalunkowe
    - gwoździe i wkręty - idzie tego sporo, nawet jeśli ekipa dba o ich odzysk z szalunków
    - koszty transportu: jesli hurtownia nie zapewnia transportu z hds-em - ja miałam taka sytuację z cegłą, to trzeba doliczyc rozładunek ok.50-70zł za godzinę; w ogóle trzeba zwrócić uwagę czy towar jest z transportem na budowę czy tylko 'loco hurtownia', i wtedy dochodzi opłata za transport dla kierowcy ('do łapy'120 za kurs, do mnie to odległośc ok.20km)
    - przy ustalaniu rabatu na porotherm trzeba pilnować o jaką klasę chodzi (10 czy 15), bo czasem zdarza się im pomylić i licza taką sama cenę za niższą klasę
    - wywóz tego, co wykopie się przy ławach fundamentowych, u nie była sama prawie glina i trzeba było wywieźć 2 samochody
    - humus+ wyrównanie frontu działki (na początku był taki jakby wał między ulicą a działką)+ przywóz 2 samochodów piasku do murowania + 5x podsypka + 2x rozładunek porothermu (2x20 palet)... wszystko ten sam facet z okolicy ok.1.800zł
    - ponieważ buduję z kredytu 50% musze rozliczyć fakturami, resztę na oświadczenie - trzeba stale liczyć na co potrzebny jest rachunek, a co można sobie odpuścić, wiadomo że hurtownia nie sprzeda towaru bez faktury ale robocizna może być tylko na oświadczenie itd.
    - jeśli przeciąga się sprawa mediów, czyli przyłączy to dolicz jeszcze koszt pożyczenia prądu i wody od sąsiada, w sumie ok.150zł za całą budowę
    - u mnie odpadły koszty baraku (ekipa stwierdziła że nie musi być) oraz opłotowania, bo strasznie utrudniło by to budowę, poza tym byłoby to i tak tymczasowe. Na szczęście sąsiedzi pilnują i - odpukać - wszystko na razie gra, a ekipie łatwiej się rozjeżdża moją działkę samochodami
    - generalnie: żadnych zaliczek za towar i dla fachowców, chyba że jest jakaś stała współpraca z hurtownią bo wtedy łatwiej się reguluje płatności przelewami co kilka tygodni
    - ksero rzutów i projektu do wyceny (ekipa, hurtownie-strop, dach..)
    - no i benzyna oraz to, co się z nerwów przeje i przepije w czasie kontroli na budowie..lub po.

    To chyba tyle tak na pierwszy ogień.











  14. #14

    Domyślnie

    O, pardon, to dłuuuugaśne wyżej to moja wiadomośc, tylko mnie nie zalogowało.

  15. #15

    Domyślnie

    ps. aha, cena wynikająca z kosztorysu jest astronomicznie wielka, i jak mówi mój architekt "i tak buduje się za połowę tego", właściwie kosztorys ma wartość spisu tego, co po kolei trzeba zrobić, bo w sensie cen jest... hm..

  16. #16

    Domyślnie

    Dzięki !
    O to mi chodziło. Dzięki za trud.

  17. #17

    Domyślnie

    Dzięki !
    O to mi chodziło. Dzięki za trud.

  18. #18

    Domyślnie

    Moja rada dla zainteresowanych - trzeba udać sie z projektem do kogoś po konkretną i szczegółową wycenę. Ja tak zrobiłem, robiono mi dwie korekty, aby uwzględniono nawet najdrobniejsze elementy. I co ? Rzeczywiste koszty są dzięki temu nie 30 % większe, jak to sie mówi, ale 10% !!!! Ot cały pożytek. Naprawdę nikt nie przewidzi wszystkiego (np. piasek do zasypania chyba wyszło 6000zł, a planowano 2000zł itd.itp. transport, załadunek, wyładunek, tu dodatkowe zbrojenie, tam deseczka, trochę cegieł dodatkowo itd). Branie wydatków z innych projektów i innych warunków nie jest dobrym pomysłem.
    mironmk

  19. #19

    Domyślnie

    Moja rada dla zainteresowanych - trzeba udać sie z projektem do kogoś po konkretną i szczegółową wycenę. Ja tak zrobiłem, robiono mi dwie korekty, aby uwzględniono nawet najdrobniejsze elementy. I co ? Rzeczywiste koszty są dzięki temu nie 30 % większe, jak to sie mówi, ale 10% !!!! Ot cały pożytek. Naprawdę nikt nie przewidzi wszystkiego (np. piasek do zasypania chyba wyszło 6000zł, a planowano 2000zł itd.itp. transport, załadunek, wyładunek, tu dodatkowe zbrojenie, tam deseczka, trochę cegieł dodatkowo itd). Branie wydatków z innych projektów i innych warunków nie jest dobrym pomysłem, bo mogą okazać zupełnie nieprzydatne. Podobne dane można uzyskać z wyliczenia ilość metrów x 600zł (stan surowy) lub x 1600 (pod klucz). Trzeba sie tylko upewnić, czy podane ceny są jeszcze obowiązujące, nie jestem pewien.
    mironmk

  20. #20

    Domyślnie

    Zgadzam się z przedmówcą - branie wydatków z innych projektów nie ma sensu, ale można dzięki temu być czujnym w którym momencie koszty mogą się najbardziej 'naciągnąć'.
    U mnie było tak np. z bloczkami na ławy - wyszło ich dużo więcej, bo posadowienie domu wobec drogi musiało się zmienić o 3 rzędy w górę. Architekt nie mógł tego przewidzieć, mimo tego że widział wcześniej teren. Takie rzeczy wychodza dopiero 'w praniu', czyli w czasie budowania. Nie można po prostu przywiązywać się do konkretnych ilości materiałów co do sztuki, zwłaszcza przy fundamentach, betonie, podsypce i deskach szalunkowych.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony