dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 115
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 2290
  1. #1

    Domyślnie Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.

    Witam
    Na sugestię Ewyk39 pozwoliłem sobie założyć nowy branżowy temat mówiący o sprawach szeroko rozumianej elektryczności. Na forum jest kilka osób-fachowców z tej branży które z całą pewnością będą w stanie odpowiedzieć na pytania. Z uwagi na rozległość forum i wielość tematów, wątków proponuję zadawać pytania, dzielić się wiedzą w tym wątku. Ułatwi to "wyławianie" problemów z całej listy wyświetlanych postów.
    Jak już gdzieś na forum napisałem budowę mam już dawno za sobą. W miarę możliwości i wiedzy postaram się służyć pomocą innym mającym problemy i wątpliwości.
    Nie wiem czym zakończy się mój pomysł ale spróbować może warto.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  2. #2

    Domyślnie Re: Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.

    Witam
    Cytat Napisał jacekj
    Nie wiem czym zakończy się mój pomysł ale spróbować może warto.
    Zawsze warto. A czy ktoś skorzysta, to inna sprawa.
    Moja budowa w trakcie .

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jurand79
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    736
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    No to w takim razie ja pierwszy zapytam - jak wygląda kwestia instalacji elektr w domach z bala drewnianego? Jakie kable, czy mogą być pojedyńcze przewody, czy układać je w specjalnych rurkach, czy też w wiercone kanały można układać zwykłe peszle, czy sąjakieśwymagania co do puszek instalacyjnych itp...
    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    witam
    Nie tak dawno rozmawiałem z rzeczoznawcą P-POŻ na temat instalacji w domu z bali. Zasada jest jedna. Wszystkie drewniane elementy powinny/muszą być zabezpieczone środkiem ogniochronnym. Po takim zabezpieczeniu traktowane są jako niepalne.
    Instalację wykonałbym kabelkami 750V układanymi w rurkach niepalnych. Instalację można ułożyć w posadzkach a gniazda nad posadzką. Gorsza sprawa z wyłącznikami.
    Instalację należy bezwzględnie wykonać w systemie TN-S OBOWIĄZKOWO z przewodem PE w 100% obwodów. Do tego wyłącznik RCD 300mA jak najdalej od budynku (zależy to od rodzaju przyłącza). Wszystkie obwody zabezpieczone RCD 30mA.
    Podejścia do gniazd w posadzce lub podłodze, do opraw w suficie.
    Przy odrobinie dobrej woli i chęciach wszystko można zrobić tak, że nie będzie żadnych no może prawie żadnych przewodów układanych po wierzchu.
    Do tego zalecałbym instalację SAP. Można wykorzystać wejścia pożarowe niektórych central ISWN. Do tego conajmniej w kuchni gaśnicę (tak na marginesie, gaśnica w kuchni powinna być w każdym mieszkaniu).
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  5. #5

    Domyślnie

    To ja mam drugie pytanie. Muszę pociągnąc na strychu trochę kabla wypuszczając na zewnątrz pod podbitkę (doświetlenie zewnętrzne) . Dach skośny. Jakie są zasady kładzenia kabli po krokwiach? Czy powinno śię kłąść bliżej deskowania czy bliżej spodu krokwi? Wiem że musi być w peszlu. Czy to może być zwykły peszel kupiony w hurtowni elektrycznej czy jakiś specjalny?

  6. #6

    Domyślnie

    Ja mam takie krótkie pytanie:
    Po której stronie powinna być faza w gniazdku ?
    Podobno nowe przepisy to określają.

    PS.
    OOOOOOOOOOO
    to jest mój setny post (jak tak dalej będę pościł to się zagłodzę )
    Więc z tej okazji :
    to po szklanie i na rusztowanie !
    raczej powinno być : flachę obalamy i prąd załączamy !
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    To ja ma drugą rocznicę bo wcześniej funkcjonowałem pod innym nickiem z małą przerwą w której hasło mi się zapomniało

  8. #8

    Domyślnie

    Witam!

    Pytanie przed wpuszczeniem na budowę elektryka - czy w Ytongu, na który wewnątrz będzie kładziony tynk tradycyjny (2-3 cm) kłaść instalację w bruzdach, czy raczej podtynkowo?

    Pozdrawiam,

    Maciek

  9. #9

    Domyślnie

    witam
    Cytat Napisał lonly
    To ja mam drugie pytanie. Muszę pociągnąc na strychu trochę kabla wypuszczając na zewnątrz pod podbitkę (doświetlenie zewnętrzne) . Dach skośny. Jakie są zasady kładzenia kabli po krokwiach? Czy powinno śię kłąść bliżej deskowania czy bliżej spodu krokwi? Wiem że musi być w peszlu. Czy to może być zwykły peszel kupiony w hurtowni elektrycznej czy jakiś specjalny?
    Przewody kabelkowe jak wyżej, 750V z żyłą PE układane w rurce niepalnej (nie w peszlu jeżeli masz na mysli rurkę karbowaną do instalacji pod tynkiem). Obwód zabezpieczony RCD 30mA.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  10. #10

    Domyślnie

    witam
    Cytat Napisał Ślimak Maciek
    Pytanie przed wpuszczeniem na budowę elektryka - czy w Ytongu, na który wewnątrz będzie kładziony tynk tradycyjny (2-3 cm) kłaść instalację w bruzdach, czy raczej podtynkowo?
    szkoły na ten temat są różne. Należy jednak zacząć od:

    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.


    § 187. 1. Przewody i kable elektryczne należy prowadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku.
    2. Dopuszcza się prowadzenie przewodów elektrycznych wtynkowych, pod warunkiem pokrycia ich warstwą tynku o grubości co najmniej 5 mm.

    czyli jest mowa o ich wymianie bez naruszania konstrukcji budynku.

    Instalacja p/t jest prostsza w wykonaniu i tańsza. Jest tylko problem z jej ewentualną rozbudową.

    W rurkach umożliwia rozbudowę, wymianę uszkodzonego przewodu, itp.

    Ostatnio modna staje się instalacje bezpuszkowa ale ma też swoje wady, zwiększa się ilość przewodów i kabelków.

    Generalnie nalezy pamiętać o minimalnym przykryciu tynkiem. Widziałem już instalacje gdzie tynkarze tak zacierali, że wyszły przewody kabelkowe na wierzch.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  11. #11

    Domyślnie

    No właśnie mam na myśli taką rurke karbowaną lekko przezroczystą a rurki niepalne to znaczy jak to wygląda ? Taka cała rurka jak kanalizacyjna tylko cienka?

  12. #12

    Domyślnie

    witam
    Cytat Napisał lonly
    No właśnie mam na myśli taką rurke karbowaną lekko przezroczystą a rurki niepalne to znaczy jak to wygląda ? Taka cała rurka jak kanalizacyjna tylko cienka?
    Może być taka. Najlepiej podjedź do hurtowni i zobacz. Poproś również o atest i deklarację zgodności na wyrób.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  13. #13

    Domyślnie

    [quote="Redii"]Ja mam takie krótkie pytanie:
    Po której stronie powinna być faza w gniazdku ?
    Podobno nowe przepisy to okreslają


    Dołączam się do pytania : po której stronie faza w gniazdku, czy jest to w jakiś sposób normowane , przy gniazdkach montowanych 30 cm od podłogi gdzie dajecie bolec uziemiający : na dole czy na górze, jak jest wygodniej póżniej przy eksploatacji, proste pytania ale chyba dość ważne .

  14. #14
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  15. #15

    Domyślnie

    witam
    Cytat Napisał marall
    wiec z odgromu zrezygnuje... ale jako uziom wykozystam zbrojenie law bednarke wyprowadze po wewnetrznej stronie sciany, hmmm tylko na jaka wysokosc, no i zeby mi pozniej nie przeszkadzala gdzies przy podlodze
    W taki sposób wykonuje się podejście do głównej szyny uziemiającej GSU. Można ją wykonać w piwnicach, pomieszczeniu technicznym, garażu itp.
    Co do wysokości jej montażu, nie ma jednoznacznych przepisów. Pozostaje logika i zdrowy rozsądek.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jurand79
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    736
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    [quote="Stanlay"]
    Cytat Napisał Redii
    Ja mam takie krótkie pytanie:
    Po której stronie powinna być faza w gniazdku ?
    Podobno nowe przepisy to okreslają


    Dołączam się do pytania : po której stronie faza w gniazdku, czy jest to w jakiś sposób normowane , przy gniazdkach montowanych 30 cm od podłogi gdzie dajecie bolec uziemiający : na dole czy na górze, jak jest wygodniej póżniej przy eksploatacji, proste pytania ale chyba dość ważne .
    Jak obejzysz katowa wtyczke zasilajaca komputer,monitor, listwe przeciwprzepieciowa, lodowke itp to przekonasz sie, ze bolec najlepiej jak jest u gory. Dlaczego? Bo wtedy kabel z wtyczki idzie w dol a nie do gory!

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rafibor
    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie Brak linii NN

    Witam,

    w bliskiej okolicy mojej działki nie ma linii NN zanjduje się ona okolo 300 metrów dalej czy prowadzić linię napowietrzna czy ziemną co jest lepsze?? tańsze, szybsze w realizacji???? W granicy mojej działki jest też linia SN czy istnieje jakakolwiek możliwość jej wykorzystania czy jest ot opłacalne
    w moim ZE nei bardzo chcieli/potrafili się wypowiedzieć /doradzić

    czy ktoś moze zna odpowiedź na moje pytania
    Pozdrawiam

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie Re: Brak linii NN

    Cytat Napisał rafibor
    Witam,

    w bliskiej okolicy mojej działki nie ma linii NN zanjduje się ona okolo 300 metrów dalej czy prowadzić linię napowietrzna czy ziemną co jest lepsze?? tańsze, szybsze w realizacji???? W granicy mojej działki jest też linia SN czy istnieje jakakolwiek możliwość jej wykorzystania czy jest ot opłacalne
    w moim ZE nei bardzo chcieli/potrafili się wypowiedzieć /doradzić

    czy ktoś moze zna odpowiedź na moje pytania
    Pozdrawiam
    trzeba wystąpić o warunki przyłącza to ZE powie co i jak , trzeba zrobić aby przyłączyć się , bo doradzać to rzeczywiścię mogą nie chcieć, a warunii przyłącza muszą wydać , a linią SN jest do wykożystania , tyle że trzeba by postawić transformator a to robi ZE.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rafibor
    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie Re: Brak linii NN

    dzięki za info

    pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    witam
    Cytat Napisał rafibor
    dzięki za info to znaczy ze musze przycisnąć ZE a penie nie usmiecha im się zbudowanie linii o długości 300 metrów
    Przyciśnij może raczej Twoją dziewczynę
    A poważnie to wystąp do ZE o warunki przyłączenia. Potraktują Cię trochę inaczej tzn taksa z taryfy dla mocy przyłączeniowej + 34 zł za każdy metr powyżej 200. Szczegóły sprawdź na stronie swojego ZE.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

Strona 1 z 115

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony