dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 115
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 2290
  1. #41

    Domyślnie

    witaj
    Cytat Napisał facio
    Dom kwadrat 4x14,30 m = 57,2 dzielone na 20 wychodzi mniej więcej 3 przewody.
    Dach klasyczna koperta 300 m2 dachówka ceramiczna lub cementowa
    Słusznie zauważyłeś, że minimum 3 przewody odprowadzające przy założeniu, że rynny czyli dolna krawędź dachu jest na jednym poziomie lub nieznacznie sie różnią. I jeszcze jedno, przy takiej dachówce należy wykonać na dachu zwody poziome po kalenicach i kominach.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert58
    Witam,
    mam następujący problem - istniejąca linia energetyczna została położona przez sąsiada na jego gruncie. Jest to wg jego słów "dwie grube pyty" - jedna zasila jego dom wraz z zakładem produkcyjnym a druga jest w rezerwie (jak coś strzeli to ponoć wystarczy przełączyć i prąd jest nadal o drugą naprawiają).
    Za przyłączenie do tej sieci sąsiad chciałby jakiejś rekompensaty za poniesione koszty położenia linii. I tutaj zaczynają się problemy.
    Propozycja sąsiada: w związku z faktem, że linia jest już mocno obciążona, powinienem sfinasować mu podłączenie zakładu produkcyjnego do linii w innej sąsiedniej ulicy (zejście z słupa, ok. 6 mb linii do zakładu) w kwocie ok. 5-6 tys. aby odciążyć linię, z której ja wezmę prąd. Dodatkowo na poparcie swojej teorii poinformował mnie, że ewentualny koszt pociągnięcia w moim zakresie linii (do ulicy ma ok. 80 mb) wyniesie ok. 15 tys. i w związku z tym jego oferta jest bardzo OK.
    Co o powyższym sądzicie? Wiem, że powinienem udać się do ZE ale nie chcę również kłopotu z sąsiadem ichciełbym najpierw z nim sprawę załatwić ugodowo.
    Ps. droga pomiędzy naszymi działkami jest prywatna a linia obecna jest położona na działce sąsiada i ponoć mogę mieć kłopoty z wejściem na jego teren nawet jeżeli ZE pozwoli mi na przyłączenie (czytaj brednie o przeciążeniu sieci). Czy to ja mam tam wchodzić czy jeżeli ZE da mi możliwość przyłącza i oni to realizują to co mi do problemów wejścia?
    Pozdrawiam.
    Spraw kilka. Linia może być położona przez sąsiada i może:
    - być na jego majątku wtedy energetyka nie wyda Ci z niej warunków przyłączenia,
    - przekazał ją na majątek zakładu i wtedy ZE może wydać z niej warunki przy założeniu, że parametry techniczne na to pozwolą.

    Należy wystąpić do ZE o warunki. Następnie po ich akceptacji zawrzeć umowę przyłączeniową, zapłacić kasę i czekać na napięcie w złączu.
    Energetyka projektuje (zgody, zgłoszenie, ewentualne odszkodowania za wejście w teren sąsiada) i wykonuje przyłączenie do sieci. Do 200m opłata ryczałtowa wg taryfy (sprawdź na stronie netowej ZE jaka to będzie kwota dla Twojej mocy przyłączeniowej). Tak więc Inwestora nic nie obchodzi.
    Z drugiej strony wiem, że z całym szacunkiem do stolicy ale w tamtejszych ZE panują różne zwyczaje nie do pomyślenia np w ENIONIE.
    Występując o warunki sąsiad nie będzie informowany o niczym. Tak więc wystąp o warunki i czekaj.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  3. #43

    Domyślnie

    serdeczne dzięki za info
    Ps. linia jest w działce sąsiada ale przekazana została na własność energetyki
    Pozdrawiam

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekj
    witaj
    Cytat Napisał facio
    Dom kwadrat 4x14,30 m = 57,2 dzielone na 20 wychodzi mniej więcej 3 przewody.
    Dach klasyczna koperta 300 m2 dachówka ceramiczna lub cementowa
    Słusznie zauważyłeś, że minimum 3 przewody odprowadzające przy założeniu, że rynny czyli dolna krawędź dachu jest na jednym poziomie lub nieznacznie sie różnią. I jeszcze jedno, przy takiej dachówce należy wykonać na dachu zwody poziome po kalenicach i kominach.
    Witaj , czy pisząc zwody poziome po kalenicach i kominach masz na myśli obejmy (sprężyste zapinki) mocujące np. do gąsiorów ?
    Chciałem dać pionowe uchyty stojące na gąsiorach.Czy są jakieś zalecenia co do sposobu montażu w zależności od pokrycia dachu ? U mnie jest dachówka ceramiczna.

    Pozdrawiam

  5. #45

    Domyślnie

    witam
    Zwody poziome to np drut stalowy ocynkowany fi 8mm wg nowej normy. Drut mocuje się do kalwnicy, gąsiora za pomocą uchwytów dystansowych. Zobacz przykładowe rozwiąznia np na stronie http://www.ah.com.pl/produkty.php lub poszukaj w googlach słów "osprzęt odgromowy".
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekj
    witam
    Zwody poziome to np drut stalowy ocynkowany fi 8mm wg nowej normy. Drut mocuje się do kalwnicy, gąsiora za pomocą uchwytów dystansowych. Zobacz przykładowe rozwiąznia np na stronie http://www.ah.com.pl/produkty.php lub poszukaj w googlach słów "osprzęt odgromowy".
    Dzięki ,

    bardzo dobry ten rysunek i obrazowo przedstawiony .

  7. #47

    Domyślnie

    ----------------------------------------------------

  8. #48

    Domyślnie

    Witam,

    Chciałbym zmienić licznik 3 fazowy 1-taryfowy na 2-taryfowy (taryfę C11 na C12NW).
    Zakład energetyczny poinformował mnie, że muszę własnym nakładem przygotować miejsce na zegar i wyciągnąć z niego 3 przewody.
    Mam szafkę w ścianie domu.
    Ponieważ mam jeszcze ważne uprawnienia elektryczne SEP (E+P) - jestem inżynierem elektrykiem ale pałam się informatyką i nie mam wiedzy praktycznej z zakresu wymogów ZE to byłbym wdzięczny za opisanie co muszę kupić i jak podłączyć (wiem jak podłączyć układ pomiarowy, wiem jak podłączyć zegar sterujący ale przecież nie mogę sam zrywać plomb no i licznik jest na razie 3 fazowy 1-taryfowy) Czy to oznacza, że mam tylko zamontować wyprawkę pod zegar i wyprowadzić z niej 3 przewody?
    Będę bardziej niż wdzięczny za szczegółowy opis jak ma wyglądać technicznie taka instalacja.
    Pozdrawiam serdecznie
    Andrzej

  9. #49

    Domyślnie

    witam
    Witam,

    Chciałbym zmienić licznik 3 fazowy 1-taryfowy na 2-taryfowy (taryfę C11 na C12NW).
    Zakład energetyczny poinformował mnie, że muszę własnym nakładem przygotować miejsce na zegar i wyciągnąć z niego 3 przewody.
    Mam szafkę w ścianie domu.
    Ponieważ mam jeszcze ważne uprawnienia elektryczne SEP (E+P) - jestem inżynierem elektrykiem ale pałam się informatyką i nie mam wiedzy praktycznej z zakresu wymogów ZE to byłbym wdzięczny za opisanie co muszę kupić i jak podłączyć (wiem jak podłączyć układ pomiarowy, wiem jak podłączyć zegar sterujący ale przecież nie mogę sam zrywać plomb no i licznik jest na razie 3 fazowy 1-taryfowy) Czy to oznacza, że mam tylko zamontować wyprawkę pod zegar i wyprowadzić z niej 3 przewody?
    Będę bardziej niż wdzięczny za szczegółowy opis jak ma wyglądać technicznie taka instalacja.
    Praktycznie wygląda to tak. Po uzyskaniu zgody ZE (pomijam formę bo różnie bywa w różnych ZE) firma, elektryk z uprawnieniami w imieniu inwestora lub sam inwestor zgłasza w Dziale Pomiarów lokalnego Rejonu fakt przystąpienia do prac. I tu spotkałem sie z dwoma sytuacjami. Rejon daje błogosławieństwo i określa termin zakończenia prac oraz Rejon podjeżdża i rozplombowuje pomiar. Następnie elektryk wykonuje prace i zgłasza gotowość przyłączenia instalacji.
    Rejon przyjeżdża, sprawdza połączenia montuje licznik, zakłada plomby i zawiera umowę sprzedaży energii elektrycznej dla taryfy C12.
    To w sktócie tak wygląda.
    PS
    1. Uprawnienia E+D
    2. Co kupić? Zapytaj w Dziale Pomiarów. Może być potrzebna tablica pod zegar podobna jak dla licznika 1 fazowego.
    3. Licznik i zegar dostarcza ZE.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mkmar

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    148

    Domyślnie

    Witam
    A ja mam następujący problem: otóż bezpieczniki na obwodach to 20A na gniazdach i 16A na oświetleniu, różnicówka to 25A natomiast w skrzynce licznkowej jest 32A i gdy zrobię jakiekolwiek zwarcie to wywala mi zwykle wszystko tj. bezpiecznik na obwodzie, różnicówkę i w skrzynce. Więc zastanawiam się czy elektryk coś nie skopał wykonując połaczenia w rozdzielnicy bo po co mi takie zabezpieczenia na obwodach gdy przy byle jakim zwarciu muszę lecieć do skrzynki za ogrodzeniem. Do tego raz zauważyłem że przy zwarciu przewodu zerowego do uziemienia wyrzuciło dodatkowo bezpiecznik pod plombą w skrzynce. Poradzcie o co tu chodzi?

  11. #51

    Domyślnie

    witam
    Cytat Napisał mkmar
    Witam
    A ja mam następujący problem: otóż bezpieczniki na obwodach to 20A na gniazdach i 16A na oświetleniu, różnicówka to 25A natomiast w skrzynce licznkowej jest 32A i gdy zrobię jakiekolwiek zwarcie to wywala mi zwykle wszystko tj. bezpiecznik na obwodzie, różnicówkę i w skrzynce. Więc zastanawiam się czy elektryk coś nie skopał wykonując połaczenia w rozdzielnicy bo po co mi takie zabezpieczenia na obwodach gdy przy byle jakim zwarciu muszę lecieć do skrzynki za ogrodzeniem. Do tego raz zauważyłem że przy zwarciu przewodu zerowego do uziemienia wyrzuciło dodatkowo bezpiecznik pod plombą w skrzynce. Poradzcie o co tu chodzi?
    Kilka błędów:
    1. Brak selektywności zadziałania zabezpieczeń.
    2. Źle dobrane zabezpieczenia, dla gniazd max 16A(przewody 2,5 mm2), dla oświetlenia max. 10A(przewody 1,5mm2).
    3. Przy zwarciu L-N różnicówka jezeli nie jest z członem nadmiarowym nie może wyłączać.
    4. Przy zwarciu L-PE lub N-PE powinna wyłączyć tylko różnicówka.
    5. Przy zwarciu N-PE nie ma prawa wyłączyć jakiekolwiek zabezpieczenie nadmiarowe bo go po prostu nie ma w takim obwodzie.
    Słowem, coś jest namieszane i to nawet nie mało. Wołaj elektryka spowrotem niech sprawdzi co zrobił. I jeszcze jedno, zarządaj od niego protokołów z pomiarów skuteczności ochrony od porażeń.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  12. #52
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jariwo1

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    2

    Domyślnie Instalacje inteligentne LCN

    Witm wszystkich
    Chciałem tutaj poruszyć temat Inteligentnych Instalacji Elektrycznych, ale przez mój brak wiedzy temat wyskoczył na stronie ogólnej - wymiana doświadczeń Sorki.
    Ogólnie mówiąc wykonuje w domu instalację elektryczną i chciałbym ją przygotować pod tzw. system inteligentnego sterowania. Zdecydowałem się na LCN, przy okazji poznałem kilka innych systemów, ale chciałbym jeszcze poznać opinie innych instalatorów i użytkowników. Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia z takimi systemami to czekam na uwagi.
    Pozdrawiam

  13. #53

    Domyślnie

    zarządaj od niego protokołów z pomiarów skuteczności ochrony od porażeń.

    Czy wg.przepisów jest konieczność wykonywania takich pomiarów przez elektryka przy odbiorze instalacji ? Jaka jest cena takich pomiarów i czy są jeszcze inne które trzeba lub warto zrobić ?

    Pozdrawiam

  14. #54

    Domyślnie

    witam
    Każda robota na instalacji polegająca na przeróbkach, modernizacji powinna zostać zakończona pomiarami. Z takich pomiarów elektryk sporządza protokół i przekazuje go użytkownikowi. Pomiar taki jest w cenie usługi.

    I jeszcze jedno, pomiary wykonuje elektryk z uprawnieniami E natomiast zatwierdza je i pisze, że instalacja nadaje się do eksploatacji elektryk z uprawnieniam D.

    Oddzielnej wycenie podlegają pomiary okresowe zlecane indywidualnie w trakcie eksploatacji instalacji.

    Jakie pomiary?
    1. pomiar SSW czyli samoczynne szybkie wyłączenie
    2. badanie wyłącznika RCD (czas i prąd zadziałania
    3. pomiar ciągłości przewodu PE
    4. badanie połączeń wyrównawczych.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  15. #55

    Domyślnie Re: Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.

    Witam!
    Jak powinna być podłączona instalacja gazu ziemnego do Głównej Szyny Wyrównawczej? W piwnicy znajduje się gazomierz i GSU
    Pozdr.

  16. #56

    Domyślnie

    jacekj napisał:
    cytat:
    "1. Brak selektywności zadziałania zabezpieczeń"
    koniec cytatu.

    Jak sprawdzić poprawność doboru S-ów, pod względem selektywności ?
    Pozdr.

  17. #57

    Domyślnie

    witam
    Cytat Napisał Joy1
    Jak sprawdzić poprawność doboru S-ów, pod względem selektywności ?Pozdr.
    Niestety, zastosowanie zwykłych wyłączników S nie zapewni selektywności. Problem pojawia się już w warunkach przyłączenia. Niektóre ZE podają zabezpieczenia przedlicznikowe np S303/C25. Dając S301/ B16 czy C16 dla obwodów gniazd lub B10 dla obw. oświetleniowych pozbawiamy instalacji selektywności. Przy zwarciach leci wszystko.
    Selektywność można zapewnić stosując od strony zasilania bezpieczniki topikowe (niektóre ZE nie wyrażają zgody) lub wyłączniki selektywne. W przypadku tych ostatnich cena poraża inwestora.
    Sprawdzić można wykonując obliczenia parametrów sieci lub mierząc (prąd zwarcia) od trafo do odbiornika posiłkując się katalogami producentów.
    Dla przykładu Legrand podaje, że dla:
    S300/C10 przy prądzie zwarcia 0.8 kA należy wcześniej zastosować bezpiecznik 35A o charakterystyce gG lub większy aby uzyskać selektywność.
    Ale tuitaj pojawia się problem z ZE oraz wielkością mocy przyłączeniowej.

    Należy pamiętać o jednym, nasze prawo nakazuje zachowanie selektywności zadziałania zabezpieczeń w instalacjach. Jak widzimy, prawo sobie a życie sobie.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  18. #58

    Domyślnie Re: Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.

    witam
    Cytat Napisał Joy1
    Witam!
    Jak powinna być podłączona instalacja gazu ziemnego do Głównej Szyny Wyrównawczej? W piwnicy znajduje się gazomierz i GSUPozdr.
    Gazomierz w piwnicy?? Dziwne
    Co do instalacji wewnętrznej, wykonana jest z pewnie z rur stalowych a przyłącz z rur PE.
    Tak więc należy na rurę zapiąć opaskę i za pomocą przewodu wyrównawczego dokonać połączenia. Dla świętego spokoju można zapytać Zakład Gazowniczy o możliwość wykonania takiego połączenia. Oczywiście na piśmie.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  19. #59

    Domyślnie Re: Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.

    Cytat Napisał jacekj
    Co do instalacji wewnętrznej, wykonana jest z pewnie z rur stalowych a przyłącz z rur PE.
    Dla świętego spokoju można zapytać Zakład Gazowniczy o możliwość wykonania takiego połączenia. Oczywiście na piśmie.
    Niestety instalacja jest stara, więc rury z przyłącza, z tego co widzę, są stalowe. Tak więc, z ulicy mogą przenosić się jakieś tam obce potencjały.
    Rozmawiałem ustnie z instalatorami z gazowni. Twierdzą że wstawek izolacyjnych, w zasadzie, nie stosuje się. Twierdzą, że śmiało można podpiąć 10-ką CU do rur, oraz zmostkować rury na gazomierzu. Co do wstawki izol. podobno jest to zwykły kawałek rury pcv i nikt tego nie stosuje. Dziwi mnie takie stawianie sprawy przez gazowników, ponieważ w Polsce mamy wiele starych inst. gazowych.
    Nie wszystkie są nowego typu z PCV.
    Dlatego ciekawy jestem, czy wspomniany wcześniej metalowy gazociąg można ( czy nie) podpiąć pod GSU bez wstawki izolacyjnej. Nawet jeśli nie podepnę, to i tak podłączając piec gazowy, fabryka daje przewód PE na rurę gazową wewnątrz obudowy pieca.

    Nasze przepisy i życie to jest mały MATRIX

  20. #60

    Domyślnie

    witam
    W tym przypadku tak jak pisałem, pisemne stanowisko ZG.
    Nie zmienia to jednak faktu, że poprzez kuchenki z zasilaniem elektrycznym(oświetlenie piekarnika, piekarnik elektryczny) piecyki łazienkowe następują sztuczne i niekontrolowane połączenia instalacji.
    Po przyłączeniu wszystkich metalowych instalacji do GSU uzyskujemy efekt wyrównania potencjałów oraz metalowymi przyłączami uziemiamy zacisk/przewód PEN w starych instalacjach elektrycznych oraz przewód PE w nowych.
    Z nowymi mniejszy problem, natomiast ze starymi nie poddawanymi okresowym kontrolom pojawia się zagrożenie niezauważonego upalenia się przewodu PEN co stanowi zagrożenie dla życia i mienia. Problemy zaczynają się również w chwili kiedy dostawcy mediów zaczynają wymieniać swoje przyłącza i sieci na PE czy PVC.

    Reasumując,
    GSU,
    dobrze uziemiona (nie przyłączami)
    połączenia wyrównawcze główne
    połączenia wyrównawcze lokalne
    okresowe badania i kontrole instalacji elektrycznych.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

Strona 3 z 115

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony