dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
 1. #1

  Domyślnie

  Co zrobić aby woda ze studni głębinowej po przejściu przez podgrzewacz pojemnościowy (100 litrowy Ariston)nie smierdziała siarkowodorem. Woda prosto ze studni nie śmierdzi (nawet po przegotowaniu), z podgrzewacza 15 litrowego (Ariston)też nie smierdzi. Śmierdzi tylko z tego 100 itrowego. Jak zaradzić tym smrodom?

 2. #2
  DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
  sanipro

  Zarejestrowany
  Dec 2001
  Posty
  784

  Domyślnie

  Zapach wody wskazuje, że jej skład jest niewłaściwy. Trzeba dokonać analizy wody. W SANEPIDZIE kosztuje to drogo, lecz można taniej zlecić np. w Wodociągach. Woda do picia nie powinna mieć ani barwy ani zapachu. Magą tu być przekroczone normy, fizyko-chemiczne, jak i bakteriologiczne. Po uzyskaniu wyników z analizy wody można podjąć decyzję jak ograniczyć występujące w wodzie znieczyszczenia.
  Nadmierne ilości związków żelaza i manganu można usunąć za pomocą napowietrzania i filtrowania (odżelaziacze). Bardzo uniwersalnym środkiem do uzdatniania wody jest węgiel aktywny. Filtrowanie wody przez węgiel aktywny zmniejsza zanieczyszcenia fizyko-chemiczne i biologiczne.

 3. #3
  DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
  sanipro

  Zarejestrowany
  Dec 2001
  Posty
  784

  Domyślnie

  Woda może być zanieczyszczona w drodze między ujęciem i punktem poboru. Mogą to powodować przewody, uszczelnienie, jak również zbiornik podgrzewacza. Sprawdź z czego wykonałeś instalację. Jeżeli nic nie wskazuje, że to przez rury, a instalacja była dobrze wypłukana przed uruchomieniem i sprawdziliśmy, że normy zanieczyszczeń w wodzie ze studni nie są przekroczone, być może te zanieczyszczenia powoduje podgrzewacz. Skorzystaj z rękojmi względnie gwarancji i złóż reklamację - koniecznie na piśmie, bo mogą się próbować wykręcić. Po otrzymaniu wyników amalizy wody szczególna uwagę zwróć na zawartość w wodzie metali ciężkich (ołów, rtęć itp. - nawet wielkości śladowe są niepożądane i mogą powodować przykre następstwa. Jeżeli składasz reklamację dobrze byłoby pobrać wodę do badania po przejściu przez podgrzewacz.

 4. #4
  OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
  Zarejestrowany
  Jan 2002
  Skąd
  Południowa Wielkopolska
  Posty
  8.525

  Domyślnie

  Uzupełnij informację o miejsce rozejścia się instalacji doprowadzającej wodę do obydwu podgrzewaczy. Chodzi o to by wykluczyć wpływ doprowadzenia. Czy masz możliwość przepłukania doprowadzenia i podgrzewacza? Sanipro dobrze Ci radzi z gwarancją. Może tylko uzupełnię, że gdybyś robił badania, to przedtem przepłucz, oraz weź próbkę sprzed podgrzewacza.
  Czy nie ma na Forum osoby z wodkan-u lub instalatora c.w.u.? Pomóżcie koledze.

 5. #5

  Domyślnie

  Dzięki. Już biorę się do pracy!!!

 6. #6
  DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
  sanipro

  Zarejestrowany
  Dec 2001
  Posty
  784

  Domyślnie

  Jeżeli już podjąłeś się śledżctwa kto Ci psuje wodę odsyłam cię do przepisów:ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 4 września 2000 r. w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze, woda w kąpieliskach, oraz zasad sprawowania kontroli jakości wody przez organy Inspekcji Sanitarnej. (Dz. U. Nr 82, poz. 937) Łatwi znajdziesz ten przepis na stronie: http://www.abc.com.pl/.
  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z września 2000 roku uwzględnia aż 68 substancji szkodliwych, których stężenie w wodzie pitnej nie może przekraczać ściśle określonych wartości. Coraz dłuższa lista groźnych związków jest spowodowana nie tylko obniżającą się jakością wody w Polsce, ale też złym stanem instalacji wodno-sanitarnych i... kranów zainstalowanych w naszych domach. Normy Unii Europejskiej dotyczące stężenia substancji nieorganicznych w wodzie zdatnej do picia są znacznie bardziej rygorystyczne niż te, które obowiązują w Polsce. Przy opracowywaniu dopuszczalnych stężeń substancji występujących w wodzie do picia specjaliści z Państwowego Zakładu Higieny biorą przede wszystkim pod uwagę aspekty zdrowotne. Ograniczenia dotyczą głównie takich związków jak kadm, cynk czy ołów, których nawet niewielkie stężenie może powodować zmiany rakotwórcze lub mutagenne. Metale ciężkie wypłukiwane do wody pitnej kumulują się latami w ludzkim organizmie, powodując nieodwracalne zmiany. Na przykład człowiek narażony na długotrwałe działanie jonów ołowiu - choćby w śladowych ilościach - może mieć kłopoty z oddychaniem i częste migreny. Jest to pierwiastek, którego oddziaływanie jest szczególne niebezpieczne dla dzieci - może powodować uszkodzenia tkanek nerwowych i mózgu. Podobne działanie ma kadm, który może wywoływać dodatkowo zakłócenia widzenia. Glin, wchodzący w skład stopów, z których produkowane są urządzenia sanitarne, może z kolei prowadzić do zaniku pigmentu w skórze czyli tzw. bielactwa. Istnieje również podejrzenie, że woda zawierająca duże ilości glinu może być przyczyną choroby Alzheimera.


 7. #7
  DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
  sanipro

  Zarejestrowany
  Dec 2001
  Posty
  784

  Domyślnie

  W zwiążku ze zwróceniem uwagi przez ALANTĘ NA na problem praw uautorskich uprzejmie informuję, że pw swojej wypowiedzi wtrąciłem tekst zacytowany z artykułu pt. "Ołów w szklance wody", lecz przykro mi, ale nie pamiętam autora. Obiecuję, że jak sobie przypomnę, lub odszukam wskaże na to ciekawe, źródło informacji.

 8. #8
  DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
  sanipro

  Zarejestrowany
  Dec 2001
  Posty
  784

  Domyślnie

  C.d.Obiecuję, że jak sobie przypomnę sobie, lub odszukam, wskażę na to ciekawe, źródło informacji.
  Przepraszam ale nie wiem dlaczego, moja wiadomość poszła, zanim zakończyłem i dokonałem korekty.

 9. #9

  Domyślnie

  Witam, odświeżam temat, mam studnię wykopaną na głębokość około 17 m- woda z tej studni śmierdzi tzn zalatuje troszkę takim bagienkiem. Jak twierdzi studniarz, który mi to kopał woda będzie miała normalny zapach, gdy studnia bedzie użytkowana cały czas, bo obecnie woda pobierana do celów budowlanych nie częściej niz raz na 2 tygodnie beczka 200l. Budowa mojej studni to: rura wodociągowa chyba 160mm, na dole oczywiście filtr(siatka wokól rury) itd. Dodam, że jakoś wysoko jest ta woda, bo około 2 m od poniżej powierzchni gruntu. Czy aby wszystko jest ok?

 10. #10
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  elwis_m

  Zarejestrowany
  Aug 2010
  Posty
  2

  Domyślnie

  i ja też mam taki problem, mimo zainstalowango filtra (3500zł)
  po wyjęciu anody z zasobnika się poprawiło, ale znów woda zaczyna śmierdzieć.
  trzeba jeszcze raz zbadać wodę i będzie wiadomo.
  i chyba reklamacja filtrów nas czeka.

 11. #11
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  pusiek1

  Zarejestrowany
  Jan 2012
  Skąd
  radom
  Kod pocztowy
  26-600
  Posty
  2

  Domyślnie woda czuć gazem

  Witam tydzien temu wykopali mi studnie głebinową jak odkrecam wode w kranie czu tak jak by sie ulatniał gaz proszę o pomoc woda ogolnie jest przejzysta smak ma jak by metaliczny i pozostawia osad zółty na umywalce zbiornik mam 80l jesli to co s pomoze jak jestem na działce woda leci przez kran 8h codziennie co mama dalej robic za 2mc chce sie wprowadzic

 12. #12
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  pusiek1

  Zarejestrowany
  Jan 2012
  Skąd
  radom
  Kod pocztowy
  26-600
  Posty
  2

  Domyślnie

  dodam ze mieskzanie postawione nowe instalacja wszytsko w tym roku rury miedziane itd

 13. #13
  FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
  greyzone

  Zarejestrowany
  May 2011
  Skąd
  Goleniów
  Kod pocztowy
  72-100
  Posty
  201

  Domyślnie

  Ziemisty smak/zapach to geosmnia ta sama substancja co w karpiu-takiej rybce.
  Likwiduje się to np. kwaskiem cytrynowym.
  Smrodek siarkowodoru spowodowany jest produktem przemiany materii sinic, jak obumierają to taki zapach się pojawia.
  Problem ten występuje z powodu żyjątek pojawiających się na złożach żelazowych czyli wychodzi na to, że woda jest zażelaziona.
  Dodając do tego za mały pobór wody mamy takie właśnie zapachowo smakowe objawy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony