dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 32 z 33
Pokaż wyniki od 621 do 640 z 655
  1. #621

    Domyślnie

    Mam taki pomysł na wykonanie ziemianki. Wykopać dziurę na ściany, na szer. powiedzmy 20 cm i głębokość 2,5 m., nie wybierając środka. Następnie zalać to betonem z gruszki co nam da ściany. Odczekać tyle ile trzeba, a następnie wybrać środek i mamy gotową piwniczkę ze ścianami. Na to położyć płyty stropowe, np żerańskie. Płyty ewentualnie uszczelnić od góry i to wszystko przysypać 40-50 cm ziemi. Wejście od góry po drabinie, można zrobić schody, drzwi itd, ale to już zajmuje miejsce i podnosi koszty. Co o tym sądzicie?

  2. #622
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Za tę drabinę lepsza połowa cię przeklnie.

    Oczywiście możesz tak postawić ściany, ale tylko jeśli masz suchy teren. Inaczej będziesz miał wodną piwniczkę. U nas np. musi być podłoga i uszczelnienie na tip-top
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  3. #623

    Domyślnie

    Teren mam suchy, piach, czasem glina. Woda co najmniej na 6-8 m. Można jeszcze zrobić wejście od góry i zrobić stalowe schody. Mam płaską działkę, więc wyniesienie takiej ziemianki ponad teren to dużo większe koszty i więcej pracy. Jaką minimalną grubość muszą mieć takie ściany? Trzeba to jakoś zbroić, czy jak się wleje beton z gruszki to będzie to stabilne? Zakładam wysokość 200-220 cm.

  4. #624

    Domyślnie

    Dlaczego 60 cm szerokości na dole? Nie mam zamiaru tego kopać ręcznie, koparka to załatwi w 2 godziny łyżką 20 cm równo na całej głębokości i długości. Tak był kopany i wylewany fundament niedaleko i nic się nie obsypało. Tylko nie była wybierana ziemia w środku po zalaniu. Nie mam czasu, wiedzy ani materiałów żeby się bawić w murowanie z kamieni chociaż na pewno taka piwniczka wygląda o niebo lepiej ale ja chciałbym, żeby w całości była pod ziemią..Zostawię na dnie klepisko, ewentualnie jak będzie źle położę kostkę.

  5. #625
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ee0090 Zobacz post
    Dlaczego 60 cm szerokości na dole? Nie mam zamiaru tego kopać ręcznie, koparka to załatwi w 2 godziny łyżką 20 cm równo na całej głębokości i długości.
    Jaką koparką sięgnie i z jakiej odległości 2,5m w głąb? Jak będzie jeździł blisko to nie ma szans - obsypie się.

  6. #626

    Domyślnie

    obsypie się bo za głęboko? Przecież dół na położenie rur wodnych się nie obsypuje, co prawda to 1,5 m., a nie 2.5 ale nie wiem czy to ma znaczenie.

  7. #627

    Domyślnie

    Witam wszystkich zainteresowanych piwniczkami. Mam jedno pytanie, kupiłem gotową piwniczkę , i cały czas mnie gryzie czy ocieplać strop sturodurem czy nie? Ziemi nasypie na nią min. 1m. Bardzo dziękuję za informacje od użytkowników. Pozdrawiam

  8. #628

    Domyślnie

    Możesz ocieplić jak masz za dużo kasy Nic nie ocieplaj, nie ma takiej potrzeby.

  9. #629

    Domyślnie

    Mi nie chodzi o kasę, tylko zależy mi na temp. wewnątrz w okolicach 8stopni. Nie jestem zwolennikiem tego typu rozwiązań , kiedyś piwnice robili z kamienia i ziemi i do dzisiaj super funkcjonują , ale takiej okazji jak teraz już nie będę miał , bo jeszcze mam nie zasypaną, jeszcze jedna warstwa hydroizolacji , drenaż ze studzienką i system napowietrzania i wentylacji i zasypuję. Ma przedsionek , drzwi skierowane na północ, i 1.3 metra w gruncie. I na to ziemia i pytanie czy będzie git?

  10. #630
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Myślę, że jeśli nie dajesz dodatkowej termoizolacji, to temperatura wewnątrz będzie zależała od grubości warstwy ziemi, którą nasypiesz. Pewnie nie od parady byłoby też posadzić takie rośliny, które stworzą nad ziemią dodatkowo mikroklimat, który będzie chłodził. Trawnik tego nie zrobi.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  11. #631

    Domyślnie

    Szanowni Państwo,
    planuje budowę małej piwniczki obok domu i chciałbym się poradzić w kilku kwestiach.
    Piwniczka będzie ukryta w wysokiej (ok. 3m wysokości) skarpie, czyli poza ścianą frontową będzie obsypana ziemią, grunt dookoła to zwietrzelina.
    Wymiary niewielkie: wewnątrz: 1,4x2m, 2m wysokości w najwyższym punkcie (sufit w przekroju będzie elipsą).
    Piwniczkę planuję wymurować z pełnej cegły, na podłodze klinkier, dookoła piwniczki drenaż.
    Zwietrzelina na dnie wykopu jest bardzo zbita, raczej się łupie w większych kawałkach niż sypie - jaki zrobilibyście fundament? Myślę o małej ławie fundamentowej (15cm wysokości), ale może pokusić się o brak fundamentu ze względu na mały gabaryt i bardzo twarde podłoże?
    Jak grubą ścianę zrobić 12, czy 25cm? 25cm wydaje mi się bardziej "odpowiedzialne", ale jak wówczas z łukiem na suficie? 2 warstwy, czy cegła pionowo (i duże ilości zaprawy między cegłami na górze łuku)?
    Dla uzyskania lepszego klimatu cegłę planuję obłożyć ok 20-30 cm warstwą żółtej gliny i dopiero obsypać rodzimym gruntem (zwietrzeliną). Dodatkowo pod klinkier na podłodze też planuję 10-15cm gliny. Ścian oczywiście nie będę stawiał na glinie. Jaką zrobić izolacje? Planowałem wylać w środku cienki chudziak (na równo z fundamentem) położyć na to papę, wywinąć tą papę na ściany (dla uzyskania ciągłości izolacji), posmarować cegły od zewnątrz styrbitem i dopiero to obłożyć gliną. Ale, czy glina sama w sobie nie wytworzy wystarczającej izolacji? Dookoła będzie zwietrzelina (+ drenaż), która dużo łatwiej odprowadzi wodę, więc wydaje mi się, ze uplastyczniać powinno się jedynie kilka pierwszych centymetrów grubości gliny i woda nigdy nie dotrze do cegieł. Posmarowanie cegieł styrbitem nie będzie dużym kosztem, ale sprawi, ze cegły nie będą mogły "wymieniać" wilgoci z gliną i mam obawy, ze negatywnie wpłynie na jej mikroklimat/potencjalny problem z wilgocią w środku.
    Czy ocieplać dodatkowo ścianę frontową? Myślałem żeby dać 5-10 cm styropianu aqa pomiędzy 2 warstwy cegieł? Ale słońce raczej nie będzie świecić bezpośrednio na ścianę to może 25cm cegły wystarczy?
    Drzwi także wykonam sam, planuję kilka (3-4) warstwy deski 20mm (prawdopodobnie z twardszego drewna), czy to powinno wystarczyć, czy lepiej przewidzieć dodatkowe ocieplenie drzwi? Np. 2x2cm płyty PIR między warstwami drewna?
    Nie jest to budynek mieszkalny więc nie boję się eksperymentować, ale jakby ktoś z Państwa miał jakieś pomysły, lub przemyślenia chętnie poczytam. Jakby ktoś użytkował podobny obiekt chętnie dowiem się jak jest zbudowany i jak funkcjonuje. Najbardziej nurtuje mnie kwestia izolacji "gliną".
    Pozdrawiam

  12. #632

    Domyślnie

    witam
    Mam kupną betonową piwniczkę. Jeszcze nie zasypana więc mam dylematy.
    Jest pomalowana "firmowo" styrbitem czy coś w tym stylu, osadzona na 180cm , myślę czy kłaść styropian na ścianach, dachu ( a może tylko folia?) i czy trzeba jeszcze raz malować (poprawić) ochronę przed wilgocią by nie ciągnęła wody przypadkiem? będzie zasypana ziemią jeszcze, u mnie jest piasek i trochę gliny.

    Przed wejściem chcę zrobić coś w rodzaju studzienki - (podziurawione 10l wiadro z tworzywa wystarczy czy za mało? )

    pozdrawiam

  13. #633

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenris Zobacz post
    witam
    Mam kupną betonową piwniczkę. Jeszcze nie zasypana więc mam dylematy.
    [..]
    myślę czy kłaść styropian na ścianach, dachu ( a może tylko folia?)
    Ja bym położył - w sumie u siebie położyłem, już nie odkopiesz tego . U mnie w upały (30+) temperatura w piwniczce była ok 14 stopni i się zastanawiam czy nie za mało położyłem styropianu ( przysypane jakieś 50-100 cm ziemi) , na to oczywiście folia
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  14. #634

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Ja bym położył - w sumie u siebie położyłem, już nie odkopiesz tego . U mnie w upały (30+) temperatura w piwniczce była ok 14 stopni i się zastanawiam czy nie za mało położyłem styropianu ( przysypane jakieś 50-100 cm ziemi) , na to oczywiście folia
    Na ścianach pod ziemią dałeś styropian czy tylko na suficie?

  15. #635
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenris Zobacz post
    myślę czy kłaść styropian na ścianach, dachu
    W ziemiance właśnie o to chodzi, żeby grunt stabilizował temperaturę wewnątrz. Chcesz z tego zrezygnować?

    A co do hydroizolacji - to zależy czy podchodzą Ci wody gruntowe. Jak tak - to zaizoluj porządnie (również od spodu). Jak nie, to tylko z wierzchu bym dał (szerzej, żeby wody opadowe nie dostały się do wewnątrz).

  16. #636

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Na ścianach pod ziemią dałeś styropian czy tylko na suficie?
    Góra i boki (zostało mi z budowy trochę styropianu) , ziemiankę mam na bazie szamba i półokrągły strop, zrobię zdjęcia wewnątrz , może uda mi się dołączyć.
    Od spodu stoi na wylewce aby stabilizować całość, niby mam piach ale nie byłbym szczęśliwy jakby zaczęło się przechylać

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W ziemiance właśnie o to chodzi, żeby grunt stabilizował temperaturę wewnątrz.
    .
    Kaizen mam pytanie : jaka będzie temperatura ziemi na głębokości 0,5m przy bezpośrednim nasłonecznieniu w lato przy temp ~30 stopni na zewnątrz ?

    -----------------------

    Dzisiaj temp. mam tam 10 stopni , pierwszy raz zrobiliśmy ogórki kiszone i przechowują się rewelacyjnie . Miałem wybór albo podjazd albo ziemianka wybraliśmy ziemiankę i nie żałuję
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 13-10-2022 o 08:35
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  17. #637
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Kaizen mam pytanie : jaka będzie temperatura ziemi na głębokości 0,5m przy bezpośrednim nasłonecznieniu w lato przy temp ~30 stopni na zewnątrz ?
    Ok. 10* niższa, niż powietrza wentylacyjnego - więc będzie chłodzić.

  18. #638

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Góra i boki (zostało mi z budowy trochę styropianu) , ziemiankę mam na bazie szamba i półokrągły strop, zrobię zdjęcia wewnątrz , może uda mi się dołączyć.
    Od spodu stoi na wylewce aby stabilizować całość, niby mam piach ale nie byłbym szczęśliwy jakby zaczęło się przechylać
    Izolowanie styropianem ścian ziemianki pogarsza jej działanie grzejące w zimie i chłodzące w lecie. Izolujesz ją od wielkiego "stabilizatora" temperatury jakim jest ziemia.
    Lepiej byś zrobił dając ten styropian poziomo wokoło ziemianki zamiast na ścianach.

  19. #639

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Izolowanie styropianem ścian ziemianki pogarsza jej działanie grzejące w zimie i chłodzące w lecie. Izolujesz ją od wielkiego "stabilizatora" temperatury jakim jest ziemia.
    Lepiej byś zrobił dając ten styropian poziomo wokoło ziemianki zamiast na ścianach.
    Warunek jest taki że musisz tej ziemi mieć sporo, z boków i góry mam 1-0,5 m , mogłem od połowy ziemianki styropian dawać ale wtedy musiałbym listwę startową dołożyć - bez sensu.
    Miałem montowaną na wiosne więc nie mam doświadczenia jak to z temperaturą wygląda , podłoga jest stabilizatorem, co więcej tego styropianu to raptem 2 cm .
    W lato w upały +30 miałem jakieś 14 stopni, teraz mam jakieś 10 stopni - dla mnie wystarczająco

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ok. 10* niższa, niż powietrza wentylacyjnego - więc będzie chłodzić.
    10 stopni różnicy na 0,5m głębokości przy 30 stopniach ??? hmmmmm :
    http://solis.pl/index.php/projektowa...u_i_glebokosci
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 13-10-2022 o 12:54
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  20. #640

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Warunek jest taki że musisz tej ziemi mieć sporo, z boków i góry mam 1-0,5 m , mogłem od połowy ziemianki styropian dawać ale wtedy musiałbym listwę startową dołożyć - bez sensu.
    Miałem montowaną na wiosne więc nie mam doświadczenia jak to z temperaturą wygląda , podłoga jest stabilizatorem, co więcej tego styropianu to raptem 2 cm .
    W lato w upały +30 miałem jakieś 14 stopni, teraz mam jakieś 10 stopni - dla mnie wystarczająco
    Izolacyjność 10 cm styropianu odpowiada 1m ziemi.
    Ja w swojej ziemiance na stropie położyłem 10cm styropianu i wybudowałem na niej szopę.
    Ściany z kamienia aby wilgoć nie wchodziła z ziemi.
    Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych ziemianka zagłębiona tylko na 1m.
    Temperatura w lecie max 14C a w zimie min 8C.
    Jeśli Twoja jest całkowicie zagłębiona to 14C w lecie to dość wysoko.

    Nazwa:  piwnica 4.jpg
Wyświetleń: 160
Rozmiar:  44,7 KB


    P.S.
    Do czego Ci ta listwa startowa jak styropian pod ziemią opiera się na gruncie?
    Ostatnio edytowane przez stos ; 13-10-2022 o 13:21

Strona 32 z 33

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony