dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie

    na wisne planuje zabrac do dalszej pracy nad domem. teraz pytanie do Was jak dobrze wykonac instalacje elektryczna jakie grubosci drutu itd itp co wy na to jak wygldalo to u was ?
    z gory dziekuje za wypowiedzi

  2. #2

    Domyślnie

    wybaczcie mi moje literowki ) tak juz mam )

  3. #3

    Domyślnie

    wpisz w "szukaj" <instalacje elektryczne>, znajdziesz to o co pytasz

  4. #4

    Domyślnie

    szukalem szukalem ale brak konkretow ...

  5. #5

    Domyślnie

    Na wiosnę ja również przystępuję do instalacji.
    Pisanie o projektach nie jest wymianą doświadczeń ale myślę,
    że i ten etap wart jest wymiany poglądów.
    Parę pomysłów zaraz podam w temacie "do czego doszedłem"

  6. #6

  7. #7

    Domyślnie

    Najlepiej i najtaniej wykonać instalację podtynkową przewodami YDY. Do zasilania dniazdek gdzie nie przewidujemy dużych obciążeń ( grzałek, dużych silników ) YDY 3x1,5. Do tych mocniejszych 3x2,5.
    Polecam:
    - na kżdej kondygnacji skrzynkę - na parterze większą rozbudowaną min 2x12 miejsc na zabezpieczenia, na poddaszu mniejsza na 6-12 miejsc
    - dla bezpieczeństwa zabezpieczenie róznicowoprądowe
    - w kuchni dużo gniazdek koniecznie z osobnych obwodów dla kuchenki, zmywarki, podgrzewacza wody, i reszta gniazdek. Na tym nie warto oszczędzać.
    - jeżeli myślicie o kuchence elektrycznej - to koniecznie 3 fazy YDY 5x2,5
    - ułóżcie przewody pod kratki wentylacyjne w miejscach gdzie planujecie szybkie przewietrzanie ( kuchnia, WC)
    - telefon w każdym pomieszczeniu
    - skrętka komputerowa do każdego pokoju
    - puszki segmentowe ( takie łączone w rzędy )przystosowane do przykręcania do nich osprzępu
    - w salonie oświetlenie górne i boczne ( kinkiety)
    - oświetlenie halogenowe w kuchni wydaje mi się marnym pomysłem, chyba, że jako uzupełniające.
    Tyle na dziś. Miłej zabawy

  8. #8

    Domyślnie

    dzieki za info )
    napewno mi sie przyda

  9. #9

    Domyślnie

    Przekrój przewodu zależy nie tylko od mocy odbiorników w obwodzie ale też od założonego dopuszczalnego spadku napięcia,(funkcja długości) co szczególnie trzeba wziąć pod uwagę przy oświetleniu wrażliwym na jego nadmierny spadek.
    Ale, jeśli jesteś "zielony", to nie łudź się, że zaprojektujesz instalację poprawnie. Niekoniecznie trzeba być elektrykiem, aby to dobrze zrobić, ale wskazówki na forum to stanowczo za mało.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie zapomnij o instalacji RTV-SAT (wskazówka http://www.dipol.com.pl) i alarmowej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony