dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 14
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 274
  1. #241
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    1. Przemyśl projekt swój,albowiem on źródłem problemów i wydatków twoich będzie.

  2. #242
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    przed planowaniem budowy przeczytać samemu z uwagą od początku do końca miejscowy plan zagospodarowania terenu. Jeżeli w planie poza zabudową mieszkaniową są usługi ( gastronomi, produkcja drobna itp itd) przemyśleć x razy budowanie się w tym miejscu

  3. #243

    Domyślnie

    Zaczynając budowę warto dobrze wybrać technologię i materiały, szczególnie te, których albo nie widać, albo nie da się wymienić (albo oba na raz), czyli przemyśleć co na stan surowy zamknięty. Urządzanie domu to etap istotny, ale tu jest więcej możliwości korygowania pomysłów, a np. taki dach, w sensie dachówkę trudno będzie wymieniać - więc lepiej wybrać coś, co jest trwale, bezpieczne i ponadczasowe. To moje osobiste przemyślenia - sąsiad wybrał dachówkę cementową i po 8 latach robił remont dachu, co prawda kuna zjadła mu izolację, ale przy okazji okazało się, że dachówki kruszeją, poza tym na dachu mech. Ja mam do dzisiaj i bezproblemowo. To samo ściany - ceramika. Sprawdzona jakość po prostu.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 14-09-2021 o 22:18

  4. #244

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    1. Przemyśl projekt swój,albowiem on źródłem problemów i wydatków twoich będzie.
    Jestem żółtodziobem, który zaczyna myśleć o własnym domu, podoba mi się kilka projektów Archipelagu. Ale zastanawiam się czy zaproponowane tam rozwiązania materiałowe obligują mnie do ich zastosowania? Czy np. wpisaną dachówkę Roben mogę zamienić na blachodachówkę Pruszyński? Czy to może być problem, o którym piszesz? Dziękuję za odpowiedź.

  5. #245
    Banned
    Anette87

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    Trzęsacz
    Kod pocztowy
    72-344
    Posty
    16

    Domyślnie

    Pewnie, że można zmienić materiał! Robisz to podczas adaptacji, szczególnie jeśli zmienić chcesz lżejsze pokrycie dachu na cięższe, bo trzeba przeliczyć więźbę. Chyba że to więźba prefabrykowana. Zmiana materiałów to nie problem. Ale wydatki będą

  6. #246
    Banned
    Dudi77

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    xxx
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    9

    Domyślnie

    Planować całościowo - od razu z ogrodzeniem, tarasami i ogrodem! Potem się to wydłuża, etapuje na lata i nie daje cieszyć efektem końcowym, bo końca nie widać

  7. #247
    Banned
    Dudi77

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    xxx
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał KasiaMoch72 Zobacz post
    Jestem żółtodziobem, który zaczyna myśleć o własnym domu, podoba mi się kilka projektów Archipelagu. Ale zastanawiam się czy zaproponowane tam rozwiązania materiałowe obligują mnie do ich zastosowania? Czy np. wpisaną dachówkę Roben mogę zamienić na blachodachówkę Pruszyński? Czy to może być problem, o którym piszesz? Dziękuję za odpowiedź.
    Zmienić można, ale ja bym nie zamienił dachówki ceramicznej na blachę, tym bardziej, że oferta jest bardzo OK!
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 17-06-2022 o 10:57

  8. #248

    Domyślnie

    Przy wykończeniówce naprawdę warto poświęcić czas na rozpatrzenie wszystkich możliwych szczegółów, gdzie gniazdko, gdzie kable, gdzie włącznik światła itd

  9. #249

    Domyślnie

    Cytat Napisał KasiaMoch72 Zobacz post
    Jestem żółtodziobem, który zaczyna myśleć o własnym domu, podoba mi się kilka projektów Archipelagu. Ale zastanawiam się czy zaproponowane tam rozwiązania materiałowe obligują mnie do ich zastosowania? Czy np. wpisaną dachówkę Roben mogę zamienić na blachodachówkę Pruszyński? Czy to może być problem, o którym piszesz? Dziękuję za odpowiedź.
    Możesz, tylko po co? jest w porządku i wcale nie wyjdzie specjalnie drożej niż blacha Pruszyński, a dach wygląda zupełnie inaczej i lepiej się użytkuje poddasze, co do tego nie mam wątpliwości - nie nagrzewa się tak w upałyi nie dudni tak jak pada. Dla mnie więcej plusów!
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 04-07-2022 o 15:43

  10. #250

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaLigawa Zobacz post
    Możesz, tylko po co? Ceramika Roben jest w porządku i wcale nie wyjdzie specjalnie drożej niż blacha Pruszyński, a dach wygląda zupełnie inaczej i lepiej się użytkuje poddasze, co do tego nie mam wątpliwości - nie nagrzewa się tak w upałyi nie dudni tak jak pada. Dla mnie więcej plusów!
    czy mozesz mi napisac jaka będzie roznica w materiale jesli chodzi o dach 220 m2 dwuspad?



    Z mojej strony dodam radę
    Nie podnosić scianek kolankowych w typowych projektach, jesli nie akceptujesz wysokosci scianki kolankowej w projekcie ktory wybrales, szukaj innego projektu z wyzsza scianka. Nie kombinować z tym, bo potem wychodzi szkaradło. Giną okną, duża elewacja, nieproporcjonalny dach do elewacji.
    Szukaj typowego projektu z wyższą ścianką lub zaakceptuj skosy lub buduj pełne piętro.
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 25-06-2022 o 21:42

  11. #251

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    czy mozesz mi napisac jaka będzie roznica w materiale jesli chodzi o dach 220 m2 dwuspad?



    Z mojej strony dodam radę
    Nie podnosić scianek kolankowych w typowych projektach, jesli nie akceptujesz wysokosci scianki kolankowej w projekcie ktory wybrales, szukaj innego projektu z wyzsza scianka. Nie kombinować z tym, bo potem wychodzi szkaradło. Giną okną, duża elewacja, nieproporcjonalny dach do elewacji.
    Szukaj typowego projektu z wyższą ścianką lub zaakceptuj skosy lub buduj pełne piętro.
    zgadzam się z przedmówcą! za wysokie ścianki kolankowe wcale nie podnoszą funkcjonalności, okna są co prawda wyżej, ale w polu widzenia ma się tylko niebo, a to z kolei działa negatywnie na przebywanie w takich pomieszczeniach; jak ma być pełna kondygnacja, to budować piętrówkę!

  12. #252
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    KumeLeo

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-098
    Posty
    1

    Domyślnie

    siemka super temat

  13. #253

    Domyślnie

    Zgadzam się z przedmówcami:

    1. Warto brać ekipy z polecenia innych inwestorów (zazwyczaj się sprawdzało). Nie warto brać generalnego wykonawcy - cięcia na materiale, krętactwo i robienie fuszerek byle szybko zamknąć inwestycję.
    2. Warto dobrze przemyśleć jakie materiały kupić (ja niezaznajomiony w temacie zostałem wrobiony przez dewelopera na styropian elewacyjny o lambdzie 0045 i podłogowy EPS 70, którego nikt już nie stosuje, bo największe dziadostwo),
    3. Wszystko na piśmie i to w dwóch podpisanych kopiach, każdą zmianę parafować,
    4. Umowy najlepiej z każdą ekipą + nie dawać dużych zaliczek (najlepiej w ogóle nie dawać zaliczek - rozliczać się po skończonej pracy). Jak ktoś chce zaliczki więcej niż 30% to radziłbym się poważnie zastanowić (chyba, że z polecenia kilku osób).
    5. Wszystko sprawdzać, nikomu nie ufać - niestety ale ta brażna jest przesiąknieta wszelkiej maści cwaniaczkami szukajacymi szybkiego zarobku i jeleni, którzy nie mają pojęcia o budownictwie (patrz - ja). Warto wziąć z polecenia kierownika budowy, hojnie mu zapłacić, żeby sprawdzał każdy etap budowy i odbierał pracę poszczególnych ekip,
    6. Założyć budżet przynajmniej 20% większy niż się zakładało
    7. Jak się nie ma zaufanej ekipy, zaufanego kierownika budowy i nie ma się pojęcia o budowaniu to lepiej kupić coś gotowego i nie wdawać się w szczegóły - szkoda nerwów.
    8. Nigdy nie brać ekip, które ogłaszają się na forach / FB. Dobre ekipy nie potrzebują reklamy i mają terminy często po kilka miesięcy do przodu (także jak ktoś ma terminy od zaraz - to jest to bardzo podejrzane).

  14. #254
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał budamator Zobacz post
    ...
    5. ... Warto wziąć z polecenia kierownika budowy, hojnie mu zapłacić, żeby sprawdzał każdy etap budowy i odbierał pracę poszczególnych ekip,
    ....
    Miałem do czynienia z kilkoma kierownikami budowy, podobno z polecenia. O wentylacji mechaniczej mgliste pojecie ze cos takiego istnieje, na temat obliczen OZC i prawidłowego doboru izolacji termicznej praktycznie zero pojecia, o sprawdzeniu instalacji ogrzewania podłogowego podobnie, nie wspomne o doborze mocy zródła grzewczego czy sprawdzeniu prawidlowosci montażu okien i drzwi od stony termicznej. Oczywiscie KB moze sie nie znac na instalacjach, ale zatrudnianie kolejnego kierownika robót instalacyjnego czy nadzoru inwestorskiego z tego zakresu to troche przesada. To jest demonizowanie roli KB ktory w zasadzie dba tylko o stronę czysto wytrzymałosciową budynku (zbrojenia, szalowanie, zgodnosc z wymiarami) bo to ma znaczenie dla konstrukcji budynku. To ze budynek zuzyje wiecej energii na ogrzewanie ich w ogole nie interesuje, bo to nie oni za to płacą, a wszelkie pretensje z powodu niedopilnowania, braku doradztwa sa ciezkie do udowodnienia i długotrwałe.

  15. #255
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    ....

    Ojej, zdradziłeś największą tajemnicę budowy.... Kierownik jest od pieczątek i brania pieniędzy, a nie pilnowania czegokolwiek.

    Ja bym dodał do tej listy

    9. Bycie sceptykiem wobec rzeczy wpisywanych na tego typu forach i anonsów z płatnych profili na tym forum i w internecie.

  16. #256
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Ojej, zdradziłeś największą tajemnicę budowy.... Kierownik jest od pieczątek i brania pieniędzy, a nie pilnowania czegokolwiek.

    Ja bym dodał do tej listy

    9. Bycie sceptykiem wobec rzeczy wpisywanych na tego typu forach i anonsów z płatnych profili na tym forum i w internecie.
    Coś sie nie zgadza?, w ktorym miejscu sie pomyłiłem albo cos przekręciłem?. Z tą tajemnicą to przesadzasz, o tym wiedzą wszyscy i to nie od dzisiaj.

  17. #257
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    na temat obliczen OZC i prawidłowego doboru izolacji termicznej praktycznie zero pojecia,od stony termicznej.
    Dlaczego kierbud miałby znać się na pracy architekta i konstruktora?

  18. #258
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Ojej, zdradziłeś największą tajemnicę budowy.... Kierownik jest od pieczątek i brania pieniędzy, a nie pilnowania czegokolwiek.
    Kto nie czyta Prawa Budowlanego to ma kierbuda za superbohatera. A zakres jego obowiązków jest skromny i daleki od oczekiwań inwestorów (inwestorzy często myślą, że kierbud ma w zakresie obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego - a jest zakaz łączenia tych funkcji).

  19. #259
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dokładnie - on ma tylko organizować plac budowy i przestrzegać realizacji zgodnej z projektem. Nie ma być od poprawiania instalacji ogrzewania, wyliczania OZC czy dokładania izolacji.

  20. #260
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    dokładnie.... i przestrzegać realizacji zgodnej z projektem. ....
    Nie spotkałem sie z przypadkiem ze KB sprawdzał zgodnosc z projektem rozstawów OP i przekrojów instalacji co zwu i cwu. Nie spotkałem siez przypakiem sprawdzenia rodzajów styropianów uzywanych do ocieplaenia przegród, jak równiez wykonania instalacji wentylacji mechanicznej. Jakoby ma przestrzegac realizacji zgodnej z projektem. Tylko jak ma to przestrzegac skoro sie na tym nie zna, albo traktuje to jako sprawy nieistotne. Co swiatlejszy inwestor podsunie DB do wypełnienia i podpisania, laik będzie miał KB jako to ujął Kaizen za superbohatera. Zatrudnienie nadzoru inwestrorskiego tez nie załatwi do konca sprawy chyba ze ten insepktor ma uprawnienia kilku specjalnosci i sprawdzii konstrukcję i instalacje.

Strona 13 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony