dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Co powiecie na taki przypadek:
    W grudniu 2001 r. uzyskałem pozwolenie na budowę. Budowę zamierzam rozpocząć na wiosnę 2003 r., jednak obecnie rozważam możliwość zmiany projektu budowlanego, na podstawie którego budowa byłaby realizowana. Inwestycja opierałaby się zatem na tzw. projekcie zamiennym.

    Czy mogę kontynuować ulgę, jeśli inwestycja byłaby realizowana z zachowaniem wydanych wcześniej warunków zagospodarowania terenu i na tej samej działce budowlanej? W piśmie otrzymanym z urzędu skarbowego ok. rok temu napisano mi, że „Uzyskanie pozwolenia na budowę oznacza rozpoczęcie budowy budynku i tym samym ponoszenie wydatków na ten cel.”

    Będę wdzięczny za opinię tym, którzy znają się na rzeczy, lub mieli już podobne doświadczenia.



  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Tu juz nie chodzi tylko o Urząd Skarbowy, ale o prawomocność budowy. Dowiedz się wszystkiego u siebie w Urzędzie, gdzie wydawali Ci pozwolenie na budowę. Jeśli uda się zrobić zamianę projektu, bez zmiany pozwolenia na budowę (jego numeru i daty wydania), to wtedy wszystko jest OK i ciągniesz starą ulgę...
    Ale ulga się liczy nie od uzyskania pozwolenia, a od rozpoczęcia budowy (oczywiście możesz zaliczać wcześniejsze faktury, ale rozliczasz je zgodnie z przepiasmi obowiązującymi w dniu wpisu do dziennika budowy). Oczywiście najpierw zawiadomienie do Gminy, ze rozpoczynasz...
    Zakładam, że to wszystko było wtedy zrobione, więc masz Dziennik Budowy i myślę, że teraz trzeba z nim do Urzędu - niech wydadzą zgodę na zamianę i wpiszą zmianę projektu w dzienniku.
    Ale w dzienniku powinieneś mieć wpisane chociaz tyczenie budynku, jeśl nie wylanie fundamentów (bez względu, czy fizycznie są, czy nie) - więc uważaj na to co juz masz...

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    nie zalogował mnie.
    Bela

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za opinię. Teraz mogę się już ujawnić, ponieważ dostałem oficjalną odpowiedź na piśmie z urzędu skarbowego.
    Okazuje się, że co urząd, to pogląd. Mój akurat juz po raz drugi wykazał się wyjątkowym rozsądkiem. Najpierw, jeszcze w 2001 r., uznał, że aby rozpocząć korzystanie z dużej ulgi wystarczy uzyskać pozwolenie do końca 2001 r. (bez koniecznosci rozpoczęcia robót budowlanych), a teraz potwierdził, ze realizacja inwestycji na tej samej działce w oparciu o projekt zamienny jest kontynuacją prawa do duzej ulgi. Uff, co za ulga z powodu ulgi!
    Współczuję wszystkim mającym z fiskusem pod górę. Ja złego słowa nie mogę powiedzieć (przynajmniej na razie - odpukać!!!.

  5. #5

    Domyślnie

    Zrobiłem dokładnie tak samo: kupno rozpoczętej budowy + przepisanie pozwolenia na budowe na mnie (12.2001)- zakup kilku materiałów 12.2001 - projekt zamienny (zmiana decyzji o pozwoleniu na budowę) - 07.2002.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony