dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 36
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 704
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    go

    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    4

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe, podłogówka a panele

    Czy ktos moze mi poradzic? Chce dac w domu wodne ogrzewanie podlogowe, a na nie polozyc panele (panel: plyta HDF 7mm + 2mm drewna). Wiem ze drewno jest izolatorem, ale podobno do 20 mm drewna mozna dac podlogowke. Czy takie rozwiazanie ma sens?
    /go

  2. #2

    Domyślnie

    Panele są stosowane przy ogrzewaniu podłogowym i, tak jak piszesz, rozsądna grubość drewna nie powinna przekraczać 2cm. Z takiej podłogi mniej da się wyciągnąć mocy cieplnej(przy założeniu stałej temperatury podkładu) a izolacja podłogi powinna być lepsza aby zachować te same proporcje strumienia cieplnego(w dół i w górę).

  3. #3

    Domyślnie

    tak jest - nie ma specjalnych przeciwskazań, aby tylko miały dopuszczenie na ogrzewanie podłogowe. Fajnie super jeśli projektant domu przewidział wszystkie warstwy stropu i ujął obciążenie od dodatkowej wylewki / min 6,5 cm /
    Jak bedziesz układał pętle - układaj ślimaka z /najlepiej / osobną pętlą podokienną, jak nie to najpierw mały ślimak pod oknem i od niego drugi slimaczek na pokój.

  4. #4

    Domyślnie

    A co myślicie o mozajce (deszczułki 8mm). I czym je przykleić.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Moje pytanie z innego wątku.
    W jaki sposób układać panele na ogrzewaniu podłogowym?
    Przyklejać panele do podłoża (jeżeli tak, ta jakie kleje?) czy może tzw podłoga pływająca (panele na cienkiej gąbce, nie przyklejone do podłoża)

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    go

    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    4

    Domyślnie

    >aby tylko miały dopuszczenie na ogrzewanie podłogowe.
    jak sa oznaczane takie panele? Na ulotce producenta nie znalazlem zadnych oznaczen, nie podaje tez nigdzie ze sie nadaja

    >układaj ślimaka z /najlepiej / osobną pętlą podokienną, jak nie to najpierw mały ślimak pod oknem i od niego drugi slimaczek na pokój.
    Co daje takie rozwiazanie? Czy kolo okna powinno byc najwiecej zwojow, zeby bardziej gzalo?

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    JW

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Posty
    9

    Domyślnie

    Czy ktoś grzeje podłogówką pod panelami? Jak to chodzi, więcej grzejecie, macie więcej pętli, wyższą temperaturę na piecu, czy panele się "rozchodzą", ile płacicie za gaz (ile m2 domu, jaki piec, czy wszędzie podłogówka?)
    Mam mieć salon z kuchnią 75m2 - może jednak tradycyjne ogrzewanie?

  8. #8

    Domyślnie

    Pod oknem dajesz więcej zwojów, lub osobny obieg, bo tam szybsiej się wychładza.

  9. #9

    Domyślnie

    Jakie panele się nadają na podłogowe elektryczne. Podobno nie wszystkie można montować. Czy macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Możecie polecić jakieś firmy, które robią panele na zatrzask pod podłogowe elektryczne?
    Pozdrawiam
    PEDROS

  10. #10

    Domyślnie

    Witam,
    Ja też to przerabiałam w zeszłym roku i pomimo, iż do podłóg jeszcze mi trochę brakuje, to za namowami kolegów z forum, jednak postanowiłam zamienić panele na terakotę.
    Tak, tak - wiem, ja też uważałam, że to "nieprzytulne" itd... Ale będzie tak tylko w holu, salonie, kuchni, łazience, a w sypialniach - wykładzina.
    Niektórzy tu Ci powiedzą, że podłogówka jest niezdrowa w sypialniach, ale... każdy wybiera dla siebie.
    W INFORMATORZE BUDOWLANYM Muratora (tym 2 lub 3 tomowym) znajdziesz firmy robiące panele z opisem jakiej są grubości i czy są przystosowane do ogrzewania podłogowego.
    Generalnie chodzi o to, ze muszą być cieńsze, chyba do 0,7 cm.
    Pozdrawiam,
    Bela

  11. #11

    Domyślnie

    Panele na ogrzewanie ( na pewno wodne ) w większości mogą być stosowane. Ważne aby łączny opór wylewki+paneli nie przekroczył max. R=0,15, z tego co próbowałam wyliczać to wychodzi R=0,07-0,08.
    Trzeba uwzględnić to przy projektowaniu podłogówki, gdyż kafle dają sporo mniejszy opór cieplny i z tego powodu inna może być temp. w pomieszczeniu. Wydajność podłogówki zależy także od temperatury w pomieszczeniu, czyli deltaT czynnika w rurkach i temp. np. w łazience.
    Druga sprawa to kleje, nie wszystkie się nadają. Są takie panele, które układa się bez kleju, ale ą drogie około 100zł/m2. I musisz mieć baaaardzo równą podłogę, aby "wyrównywacza" w postaci tektury było jak najmniej.
    My też zbieramy informacje.

    Karina

  12. #12

    Domyślnie

    "Fachowy sprzedawca" paneli z Castoramy odpowiedział, że wszystkie się nadają. Jakoś mu nie uwierzyłem . Jak znajdę jakieś konkrety dam znać. Na pewno chodzi o opór cieplny, ale może też o sposób klejenie paneli, lub jakieś specjalne ułożenie warstw?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Producent paneli gdy dopuszcza je do zastosowania w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym umieszcza specjalne oznaczenie na karcie informacyjnej która jest przy każdej paczce z panelami. Zwróć uwagę na to oznaczenie jeśli go nie ma to takich paneli nie można stosować, nawet gdyby sprzedawca mówił co innego.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-02-02 22:01 ]</font>

  14. #14

    Domyślnie

    Jakiego typu są to oznaczenia. Może jakieś konkretne znacie na podłogówkę. I jaka firma?
    Pozdrawiam
    PEDROS

  15. #15

    Domyślnie

    Wszyscy mówią, że muszą być specjalne panele z odpowiednim oznaczeniem. Oznaczenie nawet widziałem (podłoga z falującymi kreskami do góry), ale tylko w czasopiśmie... Nie spotkałem na razie paneli, które by miały takie oznaczenie na opakowaniu...

  16. #16

    Domyślnie

    Pedros - pytanie z "innej beczki".
    Twoje elektryczne ogrzewanie podlogowe ma tylko utrzymywac komfort cieplej podlogi, czy grzac rowniez pomieszczenie?

  17. #17

    Domyślnie

    No właśnie mam konkret, ale niepełny . Jeden ze sprzedawców niemieckiej firmy na E... (dokładnie nie pamiętam) poinformował mnie, że od kwietnia-maja firma ta wprowadza na rynek panele do podłogówki. Podobno są one jakoś inaczej laminowane?. Za 3 miesiące sprawdzę dokładnie o co chodzi. Mówił jeszcze, że inni producenci, którymi handluje, też się do tego zabierają, bo stworzył się ostatnio rynek

  18. #18

    Domyślnie

    Z pierwszych poszukiwań paneli na ciepłą podłogę : Classen i Wiparquet w cenach 49,9999999999... zł. Nadal się rozglądam.

  19. #19

    Domyślnie

    panele z tzw. HDF-em nadają się na ogrzewanie podłogowe, szczególnie np. do kuchni. Panele na bazie takiej płyty wiórowej raczej nie, właściwie na pewno nie.
    Zadaliśmy pytanie bezpośrednio do jednego z producentów, które panele nadają się do podłogówki i czy udzielają gwarancji.
    Owszem udzielają, ale przy zachowaniu odpowiednich warunków układania, np. odpowiednio niska wilgotność posadzki, odpowiednie uruchamianie podłogówki zaczynając temp. wody w podłogówce, gdyż o takim systemie piszę, od 20C i zwiększając co dziennie o 5C, a następnie po osiągnieciu max. obniżanie co 5C do uzyskania optimum. i jeszcze wiele innych punktów ...

    Karina

  20. #20

    Domyślnie

    Do tcic
    U mnie podłogówka będzie do ogrzewania całego domu.
    Pozdrawiam

Strona 1 z 36

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony