dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie Sauna - czego potrzebuje?

    Planuję część łazienki zarezerwować na saunę, którą mam nadzieję w jakiejś tam odległej przyszłości zainstalować.

    Co muszę zarezerwować na etapie instalacji?
    Na razie przeznaczyłem gniazdko 3-faz.
    Czy potrzeba jakieś dodatkowe odpływy, dopływy, czy jeszcze coś innego?

  2. #2

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Czyżby nikt nie robił sauny?

  4. #4

    Domyślnie

    Jestem bardzo zainteresowany tematem, przy czym planuję saunę w oddzielnym "domku" na ogrodzie. Będę obserwował.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    dodatkowo
    - dobra wentylacja

    w łaziencę chcesz zbudować saunę A ile ona ma metrów?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majka
    dodatkowo
    - dobra wentylacja

    w łaziencę chcesz zbudować saunę A ile ona ma metrów?
    Łazienka po podłogach ma 19 m2. Użytkowej tak z 11-12 m2.
    Chcę zostawić po podłogach ok 6 m2 - co prawda pod skosami, ale powinno wystarczyć.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    2112wojtek

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    4.617

    Domyślnie

    Wszystko zalezy jeszcze jaka saune chcesz zainastalowac. Jest tego kilka rodzajow. Musisz zaopatrzyc sie glownie w zasilanie . Na kazdy m2 powierzchni sauny trzeba zabezpieczy min. 1,5kW nie mniej niz 4 kW na cale pomieszczenie / min. wymagania nawet dla malego pieca/. A wiec sila z odpowiednimi zabezpieczeniami. Warunek drugi to nie mozesz miec w obrebie kabiny zadnych kratek sciekowych a cala podloga musi byc dobrze wypoziomowana i zmywalna.
    Co do wentylacji to hmmm! opinie sa bardzo podzielone i jesli to bedzie sauna sucha to wystarczy tradycyjna grawiatacyjna. W saunie wbrew pozorom nie ma duzo wilgoci. Dla piecow wielofunkcyjnych z programem wilgotnym i aromaterapii wystarczy wywiew mechaniczny . Jesli sauna bedzie "chodzic na okraglo" to zgoda, trzeba dodatkowo sie zabezpieczyc. Saune w domu uruchamia sie max 2 razy w tygodniu. Jesli masz dobrze rozplanowana lazienke i super jesli rekuperator , to sauna jest znakomitym, dodatkowym zrodlem ciepla dla calego domu.

    PS najmniejsza sauna moze miec ok. 1,5m2 i starcza dla 2 osob

  8. #8

    Domyślnie sauna

    Witajcie !

    Do tego co napisał Wojtek dodałbym, że najlepszym podlożem pod saunę jest ceramika. I co rzeczywiście ważne, dobrze wypoziomowana.
    A co do wilgotności, to przy temperaturach 90 - 110 stopni, jest na poziomie 8 - 15 procent.
    Pozdrowienia
    Akson

  9. #9

    Domyślnie

    Akson,
    Czy dobrze rozumiem - mogę od razu dać płytki ceramiczne na całą podłogę łazienki - również w miejscu planowanej sauny a później dobudować do tego drewnianą kabinę?
    Pozdrawiam
    jj

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    2112wojtek

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    4.617

    Domyślnie

    nie wiem co odpowie Ci akson ale juz sie z Nim zgadzam .
    Dodam tylko tyle , ze sauna najczesciej nie ma swojej podlogi trwale laczonej z kabina. Jest to ruszt drewniany, zdejmowany i tak musi byc , bo piec polewa sie woda a woda ma to do siebie , ze sie rozlewa no i trzeba czasem umyc to co jest pod spodem. Do instalacji sauny powinienes miec wykonana na gotowo cala lazienke./niekoniecznie sciany , ktora zasloni sauna /
    pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie Re: sauna

    Cytat Napisał akson
    Witajcie !

    Do tego co napisał Wojtek dodałbym, że najlepszym podlożem pod saunę jest ceramika. I co rzeczywiście ważne, dobrze wypoziomowana.
    A co do wilgotności, to przy temperaturach 90 - 110 stopni, jest na poziomie 8 - 15 procent.
    Pozdrowienia
    Akson
    Ja mam pomieszczenie przy łazience 2x2 m. co do podłogi - myslałek o zostawieniu wylewki ale faktycznie to chyba bez sensu. czyli ruszt podłohgowy w saunie sie podnosi i do podłogi jest dojście ???? pytam po laicku bo dotyczczas jako użytkownik nie swoich saun się nad tym nie głowiłem

  12. #12

    Domyślnie sauna

    no to znowu ja ...
    oczywiście płyteczki na całą łazienkę lub pomieszczenie w którym jest sauna. dla estetyki można sobie dla utrudnienia np. zafundować inny kolor lub kształt.
    A tzw. drewniany podest podłogowy proponuję tylko na częsci komunikacyjnej w saunie a nie na całości. szkoda materiału.
    Pozdrawiam
    Akson

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Do Wojtka:
    dlaczego w saunie nie może być kratki ściekowej?
    Sauny które odwiedzałem miały kratki.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    2112wojtek

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    4.617

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janussz
    Do Wojtka:
    dlaczego w saunie nie może być kratki ściekowej?
    Sauny które odwiedzałem miały kratki.
    witam
    W saunie panuje wysoka temperatura 80-90st, ktora spowoduje odparowanie wody z syfonu , no i mamy w saunie malo przyjemne wyziewy
    Nie zaleca sie wiec w obrebie kabiny/sauna finska, szwedzka/ instalowania kratki. Po za kabina moze byc. Nie ma przeciwskazan aby kratka znajdowala sie w lazniach parowych /turecka, bania/ , gdzie temeratury sa stosunkowo niewysokie i bardzo duza wilgotnosc.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Korzystałem z sauny w której temperatura była ok. 130st.C. Przy podłodze jest o wiele chłodniej. Temperatura poniżej 120st.C to praktycznie w saunie żadna temperatura. Mówię o saunie suchej. Suchej tylko z nazwy, bo w rzeczywistości kamienie były obficie polewane wodą.
    Wyglądało to tak:
    miotełka z brzozy z zaschniętymi liśćmi (winnik) była "zaparzana" we wrzątku. Jeden uczestnik "saunowania" leżał na ławce, a drugi smagał go tą miotełką oraz tarł nią ciało leżącego. Zanim jednak do tego doszło musiał tę miotełkę wyjąć z tego wrzątku i polewał nią kamienie jednocześnie podgrzewając liście. Wody więc na podłodze było dużo. Nie było mowy o odparowaniu jej z kratki.
    Po takim czymś można było nago wyjść na dwudziestostopniowy mróz. Włosy na głowie zamarzały. Jedyny ubiór to klapki na nogach.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    2112wojtek

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    4.617

    Domyślnie

    Byc moze w saunach publicznych czy takich gdzie "przerob" jest duzy nie ma to znaczenia w domowych na pewno producenci zalecaja nie umieszczanie kratek.
    Twoj opis przypomina banie , zazdroszcze tej przyjemnosci .Tam gdzie nie ma mrozow mozna sobie postawic komore "lodowa". Dostepne od pewnego czasu takze u nas i mimo nie malej ceny, maja coraz wiecej zwolennikow.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Wojtku, to nie była publiczna sauna.
    Rafał 9,
    wiesz o czym należy pamiętać? Nie należy samemu kombinować z piecem. Jeszcze piec jako taki to pół biedy, ale kamienie do niego. Opowiadał mi taki starszy pan, że kiedyś był w saunie i o mało życia w niej nie stracił. Ktoś zrobił sobie sam piec i nad grzałkami położył polne kamienie. Jak poleli je wodą, to wytworzył się jakiś związek chemiczny i podobno część uczestników "sesji" straciła przytomność.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    2112wojtek

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    4.617

    Domyślnie

    Janussz
    Coz, widocznie mozna tak jak mowisz. Podalem jedynie informacje za zaleceniami producentow z ktorymi mialem okazje wspolpracowac , poparte publikacja bodaj wyd. Murator "Kominki i Sauny" /o ile pamiec nie zawodzi , byl kiedys tez artykul o budowie sauny w Muratorze i jak nalezy sie do tego przygotowac /. Skoro jednak mowisz , ze w obiektach , w ktorych byles takie kratki sciekowe funkcjonuja, to cofam to co powiedzialem.
    pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony