dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Polny

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    3

    Domyślnie

    Czytam rózne opinie na temat różnego ogrzewania i sam się zastanawiam jakie wybrać.Ponieważ mam mieć dom z uzytkowym poddaszem to podłogówka wypada tylko na parterze (czy sie mylę?) pod płytki i ewentualnie panele.Proszę mnie oswiecić w jaki sposób ogrzać poddasze? jakie grzejniki? Jaki Piec? zgóry dziękuję i mam nadzieję że jeszcze w tej sprawie napiszę gdy doczytam sobie litaratury trochę i moje wątpliwosci jeszcze wzrosną.!

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Chłopie Ty tu chcesz byśmy Ci napisali książkę. Poczytaj książki, gazety i INNE WĄTKI.
    PYTANIA ZADAWAJ KONKRETNE.
    Podłogówkę możesz dać na piętrze, ale nie w sypialnii!

  3. #3

    Domyślnie

    Frankai! Proszę nie irytuj się O ogrzewaniu podłogowym literatury jest sporo, ale ja osobiście do końca nie jestem przekonany! Jest bardzo dużo za, ale i oczywiście są przeciw.
    Jeśli o mnie chodzi, to mam dosyć już teorii i chętnie bym poznał opinie ludzi, którzy mają zamontowaną podłogówkę u siebie i żyją z tym na codzień. Jakie plusy i minusy, jakie są koszty ogrzewania no i co z tą bezwładnością (nie daje mi to spokoju!)

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    OK.
    Wady i zalety opisywałem w innym wątku - użyj "Szukaj".
    Co do użytkowników, to byłem u kolegi i to mnie przekonało. Stojąc na płytkach w normalnym domu ciągnie chłodem - u nich nie i dzięki temu jest przytulniej. Przyjąłem zasadę: płytki na podłodze - rura w środku.
    Rury do ogrzewania podłogowego zatopine są w grubej (4-6cm) warstwie betonu lub innego materiału i to powoduje bezwładność. Na ogrzanie lub oziębienie trzeba czasu, więc zmiany temperatury są powolne. Nie dasz rady (chyba - nie sprawdzałem)ustawić 12 stopni w dzień, a 20 po południu i w nocy. W lepszym utrzymaniu temperatury pomoże Ci inteligentny sterownik pogodowy, który nauczy się "dynamiki ogrzewania domu". Wadą jego jest wysoki koszt. Jestem na etapie budowy, więc mogę Ci udzielić tylko teoretycznych odpowiedzi.
    Przypominam - konkretne pytanie = konkretna odpowiedź.
    Moja wypowiedź może faktycznie była trochę nerwowa, bo zaczęło się pojawiać dużo pytań od nowa. Lepiej by te osoby użyły "szukaj" i poczytały to co już wcześniej było opisane.

  5. #5

    Domyślnie

    Frankai! Czy orientujesz się, czy każdy regulator pogodowy jest "inteligentny" i uczy się dynamiki ogrzewania domu?
    Podobają mi się piece Vaillanta, przeglądałem materiały ich dotyczące i nie znalazłem tam wzmianki o tej funkcji uczenia!
    Jeśli chodzi o archiwum wiadomości, to z pewnością masz rację, ale z drugiej strony, nie każdy ma czas, aby tam szukać.
    Najszybciej jest rzucić temat na forum, odhaczyć, aby powiadomić mnie mailem jak ktoś odpowie i czekać!!! (to dla tych bardziej leniwych lub zapracowanych!)

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Krzysztof - niestety nie mogę Ci pomóc dokładną radą. Nie każdy regulator jest inteligentny. Chodzi o to by mógł zapamiętywać jak zmianiała się pogoda, swoje nastawy i temperaturę w domu. Tu musisz pytać producentów, mają wszak swoje strony, lub projektantów i instalatorów. Powodzenia.

    Do Krzysztofa i wszystkich - proszę o używanie funkcji "Szukaj", bo otwieranie nowych wątków zaśmieca Forum. Można potem ewentualnie odkurzyć temat zadając tam nowe pytanie, a w ostateczności róbcie nowy wątek. Liczba mniejsza liczba wątków z dużą ilością odpowiedzi jest lepsza niż odwrotnie. Osoby odpowiadające mogą się zniechęcić!

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Popieram Cie wodzu. Plytki - ogrzewanie podlogowe ale do tego i tak grzejniki c.o.

  8. #8

    Domyślnie

    minusem ogrzewania podłogowego jest to,że przy dużych mrozach rozhartowuje organizm (stopki wolą chlodniejszą podłogę przed wyjściem na dworek).

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Pibull - co miałeś na myśli mówiąc, że dodatko grzejniki? Jeżeli w sypialniach i drabinka w łazience to OK. Nie ma moim zdaniem sensu dawać ich w salonie, bo podłogówka wystarcza, a poza tym jednym z plusów podłogówki jest właśnie brak grzejników.

    Dla tych co nie wiedzą: szacunkowe zapotrzebowanie na energię domu dobrze ocieplonego to 60-80W/m2; z podłogówki można wyciągnąć do 100-110W/m2, choć normalnie nie przekracza się 90W/m2. Pamiętać należy, że nie na całej podłodze układa się ogrzewanie, stąd w niektórych pomieszczeniach drzeba dołożyć grzejniczek. Sztandarowym przykładem jest łazienka - tam potrzebujemy trochę większej mocy (chcemy np.24 a ni 20 stopni), a podłoga jest w dużej mierze zajęta pod wannę, brodzik i może stojącą muszlę ustępową. Oprócz tego czasem trzeba przesuszyć ręcznik, więc daje się tam grzejnik drabinkowy.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Jak zabraknie pradu to chyba bedziesz sie swieczka grzal bo zadnej alternatywy miec nie bedziesz. Ostatnio byly wichury i pradu nie bylo. Zgadzam sie z Toba ze ogrzewanie podlogowe w zupelnosci wystarczy, ale ja osobisci jeszcze wolalbym miec grzejnik. To znacyz nie traktuje ogrzewania podlogowego jako podstawowego

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Pitbull - dawanie grzejnika i podłogówki w tym samym pomieszczeniu o wystarczającej powierzchni podłogi moim zdaniem nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Jak już decyduję się (koszty) na podłogówkę, to po co mi grzejnik obok. Jeżeli nie chcesz mieć ziębiącej podłogim to może maty grzejne - biorąc pod uwagę, że nie ma to służyć ogrzewaniu, to mała moc wystarczy - nie będzie żarło dużo prądu, a koszt wykonania znacznie niższy.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    O widzisz i to rozwiazanie mi odpowiada. To znaczy ze maty grzejne tez maja ta samo automatyke?
    Jaki jest koszt?

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    pitbull
    W przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej, nie tylko ogrzewanie podłogowe, ale praktycznie żaden współczesny system grzewczy bie będzie działał (pompa wody, elektronika kotła, itp.)
    Skutecznym zabezpieczeniem pozostaje ogrzewanie kominkiem.
    pozdrawiam

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Super dyskusja, faktycznie jak zabraknie prądu to zginiemy marnie. Ja ostatnio pozyskałam 2 stare lampy naftowe. No dobrze, ja też uważam, że nie ma co robić ogrzewania podlogowego /wodnego/ i grzejników w tym samym pomieszczeniu, ale uważam, że jest sens zrobić elektryczne kable grzejne / nie maty - bo to strasznie drogie/, i do tego grzejniki CO. My mamy miec jeszcze na dodatek kominek w tym samym pomieszczeniu / ale oczywiscie nie wszystko naraz będzie uzywane/. Pozdr. Majka

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Pitbull - wątpię byś znalazł jakąś automatykę sterującą na raz dwoma różnymi typami ogrzewania. Nie jest to proste zadanie i w automatyce daje się wtedy o jeden rząd większą stałą czasową, by układy nie wpadły w niekończące się drgania. Biorąc pod uwagę, że mata ma tylko ocieplić podłogę, by nie było zimno w stópki, to lepiej daj maty małej mocy bez sterowania, a jak się bardzo upierasz przy sterowaniu, to najwyżej coś ala ściemniacz by regulować jej moc i ustawić sobie raz na dzień ręcznie.

  16. #16

    Domyślnie

    Majka.
    Jak decydujesz się na przewody grzejne elektryczne i co wodne to masz o wiele wiekszy wydatek ponieważ łączysz dwa systemy grzewcze. Uważam że przy zastosowaniu kominka z dystrybucją ciepła + ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektr) to wystarczajacy sposób na ogrzeanie domu. Dzisiejsze techniki budowania domu są na tyle dobre że to wystarcza. Przez pewien okres wynajmowałem dom gdzie była tylko podłogówka wszędzie w każdym pomieszczeniu i zero grzejników oczywiście wkład kominkowy. Temp w pomieszczeniach była na tyle wysoka że w zimie moznabyło chodzić w T-shirtach.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony