dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Samoczyszczace farby???

    Mam pytanie, słyszałem o samoczyszczących farbach oferowanych przez firmę ecofair, czy ktoś o nich słyszał?
    Dzięki za odpowiedzi!

  2. #2

    Domyślnie Re: Samoczyszczace farby???

    Cytat Napisał bob.budowniczy1
    Mam pytanie, słyszałem o samoczyszczących farbach oferowanych przez firmę ecofair, czy ktoś o nich słyszał?
    Dzięki za odpowiedzi!
    To sa farby zewn czy wew?
    ZBUDOWALEM KOLIBE-L

  3. #3

    Domyślnie

    Tej firmy nie znam. Ale z praktyki wiadomo że hasło "samoczyszcząca" powinno się zmienić na "mniej brudząca" jeżeli mówimy o farbach zewnętrznych. Faktycznie mnie się brudzą, jednak po kilku latacj i tak trzeba odnowić powłokę malarską.

  4. #4

    Domyślnie

    Również bardzo interesuje mnie temat samoczyszczących farb. I tu nie mogę zgodzić się z hydrogenium, farby te się samooczyszczają przez długie lata, dopoki powierzchnia nimi pokryta nie zostanie mechanicznie uszkodzona. Dużo ciekawych informacji o materiałach samoczyszczących dowiedzialem sie na BUDMIE, gdzie firma Ecofair wystawiała swoje produkty. Dla osób, które nie wierzą w skuteczność samooczyszczania polecam wejść na stronę www.ecofair.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Może jestem ignorantem ,ale wierzę tylko w antygraffiti.

  6. #6

    Domyślnie

    http://www.sto.pl/produkte/tm/it/tm_pdf/Lotusan.pdf

    Taką farba malowałem elewację. Na wskazanej stronie można trochę o własnościach tej farby poczytać. Na Forum też było o tej farbie sporo.
    Ale uwaga jest dośc droga - 12,5l kosztuje 500PLN brutto, a do tego trzeba kupić jeszcze grunt.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztofh
    http://www.sto.pl/produkte/tm/it/tm_pdf/Lotusan.pdf

    Taką farba malowałem elewację. Na wskazanej stronie można trochę o własnościach tej farby poczytać. Na Forum też było o tej farbie sporo.
    Ale uwaga jest dośc droga - 12,5l kosztuje 500PLN brutto, a do tego trzeba kupić jeszcze grunt.
    A jaką faktyczna wydajność ma ta farba z tych 12,5 litra ??

  8. #8

    Domyślnie

    Do pomalowania dwukrotnego (ok 240m2) poszło 5,5 wiadra po 12l każde.

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie

    Farby fotokatalityczne i ich samooczyszczanie, to nie to samo co efekt lotosu. Efekt lotosu nie działa tak jak jest opisywany, a poza tym może byc używany tylko na elewacje. Farby Ecofair są farbami działającymi na zasadzie fotokatalizy i są używane na elewacje, jak i do wnętrz. Kupiłem już je, uzyłem i na kilka, kilkanaście, a nawet jak mówią producenci kilkadziesiąt lat odkładam kolejny remont

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Efekt samooczyszczenia polega na tym, że padający deszcz zmywa osiadły brud.
    Różni producenci to róźnie reklamują.
    Podstawą fizyki takiego zjawiska jest
    - wysoki kąt zwilżania powierzchni (hydrofobowość), oznacza to w praktyce farbę silikonową odrzucającą wodę
    - lepsze powinowactwo brudu do wody niż do powierzchni, praktycznie -"woda zabiera brud"

    Farby silikonowe są sobie nie równe. Prawdziwy efekt samooczyszczenia jest tylko dla dobrych producentów, nie oszukujących farb dodatkiem olejów silikonowych, a stosujących spore ilośc żywic silikonowych (najdroższy komponent). Farby z duża ilością oleju - na początku działąją, potem olej wypacają i brudzą się jeszcze bardziej od zwykłej farby (np. Kamienica Centralna w Zamościu).

    Tanie farby silikonowe w zwiazku z tym nie są w stanie spełnić wysokich kryteriów.

  12. #12

    Domyślnie

    Sp5es, czy mógłbyś wymienić dobrych producentów poza wspomnianym Ecofair'em i StoLotusam Color'em?

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Tak, Huma, Sto ispo, Caparol, Remmers, Relius.

    Lotusan to dobry produkt, ale jest totalnie przedrożony. Dostatecznie zadawalające efekty można uzyskać za dużo mniejsze pieniądze np. Huma farba silikonowa

    Dodatkowo efekt lotosu występuje, ale dopóki powierzchnia nie zostanie poddana działaniu mechanicznemu (np. pociągnięcie ręką, umycie szmatą). Wówczas struktura powierzchni ulega uszkodzeniu i efektu lotosu nieodwracalnie giniea. Przez to lepiej się nadaje na duże budynki (wieżowce) , bo nikt nie pociera fasady pomiędzy 4 a 5 piętrem w przeciwieństwie do domków w strefach parteru czy 1 piętra.

    Tego Eco Faira nie znam, poczytałem stronę internetową i wydaje mi się to pic na wodę.

    Jako podstawę efektu podaje się mikrorozrobniony tlenek tytanu.... ale zawieszony w spoiwie (przypuszczalnie akrylowym).

    Co to znaczy - można oczekiwac dobrej siły krycia. Katalitycznie - rozdrobnienie powinno zwiększać powierzchnię właściwą i stąd potencjalnie reaktywność,ale o ile ta powierzchnia jest powierzchnią czynną. Zalanie ją spoiwem powoduje, że nie dzieje się ...nic. Bo po co rozwinięta powierzchnia skoro jest "zaklejona"?

    Po drugie poszukuje dowolnego podręcznika do chemii udawadniające katalityczny efekt UTLENIENIA przez tlenek tytanu, na wszystkie związki co się ruszają... Tlenek tytanu działa przy reakacjach alkilowania, ale nie znam jego działania , i mocno w nie wątpie , do utleniania. Coś na ten temat chyba wiem...

    Wyjątkowo wątpliwe jet określenie zdolności magazynowania energii UV, aby reakcja mogła dalej zachodzić. Jak działa taki akumulator ?
    Prawie kwalifikuje sie taki wyrób pod Nobla!

    Podsumowanie
    - może jestem niedouczony, ale opisane efekty jako reakcje katalityczne są mocno wątpliwe
    - być może to są i dobre farby , ale jako "normalne", bo przecież można też zrobić dobrze kryjącą farbę akrylową, która przyzwoicie działą.
    - śmierdzi mi to nadętym marketingiem. bez pokrycia w chemii i fizyce, tym bardziej, że do innej części opisów ze stron internetowych i w innych punktach można mieć zastrzeżenia.
    - sam tlenek tytanu stosowany jest jako filtr na UV...
    - widziałem już paru podobnych oszołomów (np. farba Thermoshield), który stwierdzili, że efekt CUD występuje, tylko nikt nie potrafi wyjaśnic sposobu jego powstawania... Był inny wynalazek włoskich farb antykondensacyjnych, przyczym efekt reklamującychh działał do chwili postawienia paru niewygodnych pytań, bo opisujący kolejny cud techniki - antykondensacyjnie sie rozpływali natychmiast .
    - w szczególności chciałbym widziec to działanie cud na ścianach zapaskudzonych substancjami smolistymi z papierosów (paręset związków). kataliza z reguły działa selektywnie na określone związki - a tu ten cud - na wszystko....

  14. #14

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    A co złego powiecie na farbę silikonową Malfarbu:
    http://www.malfarb.pl/produkty/zewn/fasada.html
    jest u mnie dostępna i dość tania.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  16. #16

    Domyślnie

    Witam serdecznie.
    Jestem administratorem firmy Ecofair. Przeglądając statystyki wizyt strony http://ecofair.pl zauważyłem, że występuje kilka referali właśnie z tego forum. Z ciekawości zajrzałem.

    Nie jestem chemikiem i nie mam specjalistycznej wiedzy, aby się wypowiadać jako znawca tematu, ale z tego co dotychczas się dowiedziałem efekt lotosu nie ma nic wspólnego z produktami fotokatalitycznymi.
    Obawiem się, że stwierdzenia Pana przedstawiającego sie jako Sp5es, nie są do końca prawdziwe.
    Jednak jak już wspomniałem nie jestem żadnym autorytetem w tej dziedzinie i mogę się mylić, dlatego przekazałem link do forum naszemu głównemu chemikowi. Prawdopodobnie jutro udzieli stosownych odpowiedzi.

    Pozdrawiam
    Michał Siek
    http://siek.pl

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Witamy administratora.
    Napisałem co mi się wydaje, na podstawie informacji ze strony internetowej. Jest parę rzeczy budzących watpliwość, ale chętnie poznam wiedzę i nowe zjawiska, o ile takie są. Najlepiej poparte jakimiś materiałami źródłowymi lub neutralnymi badaniami.

    Nie chcę dezawuować wyrobów, o ile nie mam pełnej wiedzy na ich temat. Ale na razie te opisy jawią się jako zbyt marketingowe, dość słabo podparte chemią, chyba że to tajemnica.... Byle by nie tak jak w Thermoshield. Bo tam Instytut Techniki Budowlanej nie był w stanie potwierdzić efektu cud, opróćz efektu normalnej farby, za to bardzo drogiej.

    Podstawowe pytania
    - co jest katalizatorem?
    - jaka jest jego powierzchnia właściwa
    - jaka jest jego powierzchnia właściwa w wyrobie (z 25% spoiwa akrylowego ?)
    - jakie związki są utlenianie i z jaką szybkością na katalizatorze TiO2 w temperaturze otoczenia ?
    - jak zagwarantowane jest usuwanie substancji smolistych
    (dym)?
    - jaki jest mechanizm kumulowania energii, jakie związki je kumulują i przez jaki okres czasu?
    - w jaki sposób energia ta jest oddawana (długość fal ) i jak ta energia
    wpływa na efekt katalityczny ?

    Reszta pytań nasunie się po pierwszych wyjaśnieniach.

    sp5es
    Chętnie zmienię zdanie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony