dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Witam.

    Chciałem się ostatnio trochę podciągnać z teorii i zacząłem szukać definicji współczynnika przenikania ciepła (U) i znalazłem coś takiego:

    Współczynnik przenikania ciepła (U) określa ilość ciepła, która w jednostce czasu przeniknęła przez przegrodę o powierzchni 1m2, przy różnicy temperatury po obu stronach równej 1 K.

    I mam problem
    W jakiej jednostce czasu !?

    Jeśli okno ma U = 1,1 W/m2K to znaczy że przy różnicy temperatur 20 st.C (20 wewnątrz, 0 na zewnątrz) kazdy metr kwadratowy okna będzie przepuszczał energię równą 22W. Ale w jakim czasie ? Godzina ? Doba ?


    Jasiu

  2. #2

    Domyślnie

    współczynnik przenikania ciepła U
    Ilość ciepła, jaka przechodzi w ciągu jednej sekundy przez 1 m2 przegrody budowlanej przy różnicy temperatury po obu stronach tej przegrody wynoszącej 1 K (1 kelwin), mierzona w W/(m2.K). Im mniejszy współczynnik U, tym lepsza izolacyjność przegrody.

  3. #3

    Domyślnie

    Wymiar czasu się poprostu skraca. Ciepło to energia a energię mierzymy np. w Ws lub kWh. Natomiast próbę wsp. U wykonuje się przez 1s (na przykład, bo dokładność takiego pomiaru nie była by imponująca, zwykle pewnie dłużej to mierzą) i wychodzi np 1Ws/1s*1m2*1K no i dostajemy 1W/m2K czyli moc/powierzcznię*różnica temperatur czyli chyba (o ilę się nie mylę) to natężenie

  4. #4

    Domyślnie

    O przepraszam to napewno nie jest natężenie. Sorki coś mi się pomerdało.

  5. #5

    Domyślnie

    współczynnik przenikania to ilość ciepła (Juli) przenikająca przez powierzchnię 1m2 ściany w ciągu 1 sekundy przy różnicy temperatur z obu stron ścianek równej 1stopień (Kelwin). Daje to J/sm2K ale J/s=Wat (W), a więc zostaje W/m2K. To po prostu jednostki podstawowe w układzie SI. W Watach podaje się moc, czyli ilość ciepła w J (Julach) na jedn.czasu sek. (W=J/s)

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Tad dnia 2002-12-27 14:11 ]</font>

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    To wszystko wiem
    Chodziło mi tylko o tą "jednostkę czasu"

    Teraz już wiem, ze to sekunda.
    Dzięki

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    No dobra - to pociagne temat dalej

    Skoro wsp.U to strata 1 Wata ciepła na 1 m.kw przegrody przy róznicy temperatur 1 Kelvin w ciągu jednej sekundy to przez mur o wsp.U=0,3 o łacznej powierzchni 150 m.kw. przy róznicy temperatur 20 st.C, w ciągu sekundy "odparowuje" 0,3*150*20* = 900 Watów

    Coś mi się to nie widzi

  8. #8

    Domyślnie

    900 WAT = 900 J/s.
    900 W to nie tak znów dużo. Suszarka ma większą moc

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    No tak, ale te 900 Watów to zaledwie sekunda. Przez minutę będzie to już 54000, przez godzinę 3240000, a przez dobę 77760000, a przecież nie uwzględniłem strat przez otwory okienne (U=1,1) i przez wentylacje.

    To jak to się ma do 15MW rocznego zapotrzebowania na ciepło przeciętnego 150 metrowego domu (np.: http://www.kolmet.com.pl/Press/Dlaczego_gaz.htm) ?

    Coś musze robić źle, tylko nie mogę skubnąć co

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    jaka sekunda!!!
    wszystkie przykłady przenikalności,zapotrzebowania,straty,zyski,są podawane w KWh.
    Czyli KW na godzinę.A dopiero zamieniamy na WATY lub MEGAWATY czy miliwaty ,ale zawsze na godzinę.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Dalej mi nie sztymtuje

    Jeśli to jest KWh, a nie Ws to wychodzi (przy tych samych założeniach) 900 KWh, a to daje 21 MW na dobę.

    Nic to - w domu mam książkę z kuuuuupą wzorów - wciągnę i jak ktoś mnie nie ubiegnie to napisze jutro jak jest prawidłowo.
    Jasiu

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    nie waty czy kilowaty tylko na godzinę a nie nz sekundę

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    900W/godz=21.6kw/dobę=650KW/m-c=3,88 MW/sezon

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Teraz sie zgadza

    Dzięki

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    czyli przy prądzie to ok 2000pln w sezonie

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Tia

    Tylko, że 150 m.kw. to na ogół zaledwie powierzchnia murów, do tego należy dodać powierzchnie podłóg (na gruncie, nad nieogrzewaną piwnicą), powierzchnie dachu, oraz skorygować wsp 0,3 (dla muru) o straty przez otwory okienne (w najlepszym razie U=1,1), wentylacje, mostki termiczne, itp.

    Mnie wyszła łączna powierzchnia przegród zewnętrznych ponad 500 metrów kwadratowych, a wsp.U przyjąłem 0,4 i teraz wychodzi (jak należało się spodziewać) około 100 KW/doba przy różnicy temperatur 20 st.C. Można więc przyjąć, że sezon grzewczy dla typowego domu jednorodzinnego to 15-20 MW

    A tak wogóle bawię się w te rachunki, żeby obliczyć sobie opłacalność zwiększania ciepłochronności domu. I wyszło mi ,że zmniejszenie wsp U o 0,1 W/m2K daje dzienne oszczędności (w sezonie zimowym, ogrzewanie gazem) w okolicach 2-3,- PLN czli prawie 100,- PLN miesięcznie, a więc około 500-600 w sezonie grzewczym. Teraz trochę łatwiej mogę ocenić czy 2 kPLN więcej za lepsze okna to dużo, czy mało

    _________________

    Jasiu ze Szczecina

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Jasiu dnia 2002-12-27 18:56 ]</font>

  17. #17

    Domyślnie

    On 2002-12-27 17:17, Jasiu wrote:
    No tak, ale te 900 Watów to zaledwie sekunda. Przez minutę będzie to już 54000, przez godzinę 3240000, a przez dobę 77760000, a przecież nie uwzględniłem strat przez otwory okienne (U=1,1) i przez wentylacje.
    Pierwsza liczba jest ok, później już źle. 900 Watów oznacza ucieczkę 900 J w ciągu jednej sekundy. Przez dobę przez przegrodę przeniknie 77 MJ. Czyli można przyjąć że teoretycznie ogrzewanie pomieszczenia piecykiem o mocy 900 W zapewni żądaną różnicę temperatury. Przez dobę piecyk zużyje 0.9 * 24 = 21.6 kWh.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony