dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    W projekcie mam obliczone zapotrzebowanie na moc cieplną do ogrzania domu (Qo=14711W).
    Mam też obliczone zapotrzebowanie na moc cieplną dla wentylacji (Qwent=3486W).
    W jaki sposób mam dobrać moc kotła?
    Czy wystarczy dodać obie wartości (14711+3486=18197), czy brać pod uwagę tylko zapotrzebowanie budynku na moc cieplną (14711)?

    Jeżeli dodaje się obie wartości, to czy mogę wziąć kocioł 18kW (planuję dogrzewać kominkiem), czy jednak większy np. 22kW.
    Jakie przewymiarowanie jest bezpieczne/zalecane (kocioł olejowy).
    Z góry dziękuję za Wasze opinie.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Napisz jaki rodzaj wentylacji planujesz oraz na jakie paliwo będziesz mieć kocioł
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Żadne przewymiarowanie nie jest zalecane, bo to potem dużo kosztuje.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Qo to jest już całkowite zapotrzebowanie na ciepło, aczkolwiek zawsze warto zadzwonić do projektanta i spytać się co miał na myśli - uniknie się pomyłek. Na moc kotła trzeba także patrzeć z punktu widzenia cwu. Tu zmniejszenie mocy prowadzi do wydłużenia czasu podgrzewania wody. Dlatego najlepiej wybrać kocioł o mocy dla cwu 22-24 kW, natomiast dla ogrzewania kocioł z modulacją palnika i tu im mnikesza tym lepiej. Można dobrać mniejszy kocioł lae wtedy trzeba powiekszyć zbiornik cwu. Jeżeli Qo wyszło 14 kW to dla 0 stopni potrzebna moc to 7 kW. A swoją drogą jakieś duże wyszło Tobie zapotrzebowanie. Jaką powierzchnię będziesz ogrzewał?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Dzięki za szybkie odpowiedzi.
    Odpowiadając na Wasze pytania
    - wentylacja grawitacyjna + nawiewniki w oknach
    - kocioł olejowy stojący, palnik bez modulacji, jednofunkcyjny z zasobnikiem
    - powierzchnia do ogrzania ok 230m2

    Jeżeli Qo to całkowite zapotrzebowanie na ciepło, to po co jest podawane Qwent? Projekt był liczony w KAN za pomocą ich programu komputerowego.

  6. #6

    Domyślnie

    raczej w zapotrzebowaniu na ciepło jest już ujeta wentylacja

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Jeszcze do mocy. Jeżeli Qo wyszło 14 kW to należy uwzględnić jeszcze sprawność pieca i sprawność instalacji (można przyjąć 0,. Moc pieca nie powinna być mniejsza niż 14/0,8=17,5 kW.
    Podczas ostatnich mrozów można było przetestować instalacje grzewcze i faktyczne zapotrzebowanie na energię. W moim domu 180 mkw przy różnicy 40k (-18 zewnątrz, 22 wewnątrz) zapotrzebowanie na ciepło nie przekraczało 8,3 kW (czyste przeliczenie spalonego gazu * 9,5 kWh/1 m3, pomijam sprawność. Z czystej proporcji teoretyczne zuzycie gazu w Twoim domu powinno wynosić 230*8,3/180=10,6 kW a wyszło 14 kW. Fakt, że mam rekuperator, ale Twoim domy chyba jeszcze coś można poprawić.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    AM
    Z tego co napisałeś to zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi w Twoim domu średnio ok. 64W/m2. Obecnie dąży się w nowych budynkach do tego aby zejść poniżej 50W/m2
    Wygląda na to że nie jest to super ocieplenie, lub dom nie jest w postaci zwartej bryły - stosunek pow. ścian zewnętrznych do kubatury jest duży, może też jest duża powierzchnia okien - może to podnosić zapotrzebowanie na moc cieplną do ogrzania. Istnieje również ewentualnośc, że moc do ogrzania Twojego budynku była obliczona ze sporym zapasem.
    Proponuję abyś jeszcze samodzielnie przeliczył zapotrzebowanie na ciepło np. przy pomocy programu OZC (www.oventrop.pl) i przeanalizował ewentualne docieplanie budynku, lub korektę mocy cieplnej.
    Jeżeli chodzi o moc kotła to powinna ona pokrywać wszelkie straty cieplne w tym wentylacyjne. Wszelkie przewymiarowanie kotła jest ekonomicznie nieuzasadnione chyba, że planujesz zwiększenie ogrzewanej powierzchni, lub lubisz mieć b. ciepło w domu np.+23 stopnie w pokojach a włazienkach +27. Ponadto kocioł większy jest droższy. Kocioł powinien pracować możliwie jak najdłużej z pełną mocą wtedy jego sprawność jest duża. Informacje na ten temat możesz otrzymać od producenta kotła.
    Jedyny minus zmniejszania mocy kotła to dłuższy czas ładowania zasobnika c.w.
    Możesz również dobrać mniejszą moc kotła niż wynika to z zapotrzebowania ciepła bo masz zamiar dogrzewania domu kominkiem.
    Pozdrawiam

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.
    No to mam o czym myśleć
    Rzeczywiście mój domek bardzo ekonomiczny to nie jest. W większości parterowy, rozłożysta bryła, liczne załamania, dużo ścian zewnętrznych, sporo okien.
    Zapotrzebowanie było liczone dla scian pustak max 29cm + 12 cm styropianu, poddasze 20cm wełny, posadzka na gruncie też 10 cm styropian.
    Dla bezpieczeństwa przyjąłem w projekcie k okna = 1,6. Myślę, że uda mi się osiągnąć 1,3 (przy szybie 1,1), to pewnie trochę pomoże.
    Zastanawiam się, czy zwiększenie ocieplenia ściany do 14 cm styropianu lub poddasza do 25cm wełną ma sens.
    Na podstawie Waszych postów poważnie się nad tym zastanawiam.

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Wasze zużycie gazu jest imponujące,więc proszę o pomoc.
    Dom 200m2 21*c piwnica 100m2 15*C
    zapotrzebowanie 47w/m2+3.5kw na wentylację
    przy -18*c spalam 30m3 gazu gz50.Piec vaillant vk 21kw+zasobnik 120l bez cyrkulacji

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    W czym pomagać? Czy Twoje zuzycie gazu jest zbyt duże?
    Ogrzewasz 300 m kw domu, średnia temperatura to 19 stopni. Jeżeli spalasz 30 m3 gazu na dzień, to na godzinę dostarczasz 30*9,5*0,9/24=10,69 kWh. Zapotrzebowanie obliczeniowe (40 stopni różnicy temperatur) wyniesie 10,69*40/(19+1=11,56. Czy jest to dużo? Tyle wynosi obliczone zapotrzebowanie na ciepło domu "Solidny" o powierzchni netto 200 mkw. Inna sprawa, że dużo płacisz, ale budując taki duży dom trzeba brać pod uwagę koszty jego eksploatacji. Reasumując: masz ciepły dom tylko, że duży.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    W obliczeniach nie ma modki tylo ( 19 + 18 ) co pisząc (19+1 inaczej wychodzi

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Dla zainteresowanych - mam za sobą samodzielne obliczenia programem ozc (dzieki Inwestor za podpowiedź)
    Pierwsze dwa dni spędziłem na nauczeniu się korzystania z software ale później było już OK. Jest to ten sam program, którym mi obliczyli zapotrzebowanie na ciepło w KAN.
    Wnioski:
    1. Sprawdziłem Qo - zawiera juz straty na wentylację - nie trzeba tego dodawać.
    2. Chyba nie jest tak źle. Jeżeli czegoś nie pomyliłem, to zapotrzebowanie na ciepło mojego domku to jakieś 13100W. Przy okazji okazało się, że w naturze mój dom ma większą powierzchnię. Ostatecznie więc zapotrzebowanie na 1m2 wyszło w granicach 47w/m2 (bez ogrzewania garażu do 8st C w bryle budynku ok 50W/m2).

    Przy okazji pobawiłem się w roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie - wyszło w granicach 34000kWh (ok 124kWh/m2). Czy ktoś ma doświadczenia jak się mają takie teoretyczne wyliczenia do praktyki. Czy ktoś sobie policzył roczne zapotrzebowanie i później sprawdził rzeczywiste koszty?

    Ciekawe - zabawy w powiększanie warstwy izolacji ścian zewnętrznych (z 12cm na 14cm styropianu) dało raczej mizerne efekty (oszczędności na ogrzewaniu w granicach 1000 -1500 kWh rocznie =~150PLN). Podobnie z wełną (25cm zamiast 20cm) na poddaszu.
    Lepszy efekt uzyskałem przy zwiększeniu izolacyjności okien (mam sporo) ale i tak wyszło na to, że nie opłaca mi się zmieniać wypełnienia szyb z argonu na krypton.
    Największe straty to straty na wentylację. Dla każdego pomieszczenia przyjąłem 1 wymiane powietrza na godzinę = wyszło 770m3 na godzinę dla budynku.
    Przy okazji pytanie - czy ktoś wie jak się to powinno przyjmować? W sumie na wentylacje wyszło 4kW przy 13KW całości - to jest 30%. Może jednak zrobiłem błąd z tym założeniem?

    3. No cóż - mam spory dom, sporą rodzinę (troje dzieci) - konsekwencje są właśnie takie - koszty ogrzania nie są najniższe (przy oleju ok 5-6kPLN rocznie, uwzględniając ciepłą wodę). Spróbuję te koszty trochę obniżyć kominkiem.
    Pocieszam się tym, że mój znajomy ma w Warszawie (Tarchomin) mieszkanie 80m2 i płaci 600PLN czynszu miesięcznie


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: am dnia 2003-01-06 14:54 ]</font>

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony