dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 81
  1. #41
    Guest

    Domyślnie

    >co to znaczy odpowiednio?
    >czy uklad np: 32[A] C - 32[A] B jest selektywny?
    Jeśli chodzi o wyłączniki instalacyjne to nie. O częściowej selektywności można mówic dopiero dla 10A. Dlatego nie należy stosować dwóch stopni zabezp. w tablicy. Najlepiej wywalczyć zab. przedlicznikowe 63A i wtedy w tablicy spokojnie dać 16 i 10 A.

  2. #42

  3. #43

    Domyślnie

    On 2003-01-09 10:32, Anonymous wrote:
    >co to znaczy odpowiednio?
    >czy uklad np: 32[A] C - 32[A] B jest selektywny?
    Jeśli chodzi o wyłączniki instalacyjne to nie.
    a jakie? silnikowe?

    O częściowej selektywności można mówic dopiero dla 10A.
    a co jesli masz wyl 10A i nie moze on byc ostatnim?

    Dlatego nie należy stosować dwóch stopni zabezp. w tablicy.
    nikt tego nie robi

    Najlepiej wywalczyć zab. przedlicznikowe 63A i wtedy w tablicy spokojnie dać 16 i 10 A.
    jesli wszystko dopasowane do obc obwodow to sie zgadzam

  4. #44
    Guest

    Domyślnie

    Może parę słówek:

    1. Jaka taryfa?

    Dla odbiorców zasilanych z sieci nn - C21, C22a, C22b, C11, C12a, C12b.

    {Litery oznaczające poziom napięcia sieci, z której energia dostarczana jest odbiorcom:
    A: napięcie wysokie (WN)
    B : napięcie średnie ( SN )
    C : napięcie niskie ( nn )
    D : niezależnie od napięcia zasilania
    G : niezależnie od napięcia zasilania
    R : niezależne od napięcia zasilania.

    Cyfry oznaczające wielkość zamówionej mocy:
    1: moc nie wyższa niż 40 kW i prąd znamionowy zabezpieczenia przedlicznikowego w torze prądowym nie większy niż 63 A,
    2: moc wyższa od 40 kW lub prąd znamionowy zabezpieczeń przedlicznikowych w torze prądowym większy od 63 A,

    Cyfry oznaczające liczbę rozliczeniowych stref czasowych:
    1: jednostrefowa,
    2: dwustrefowa,
    3: trójstrefowa

    Litery odnoszące się do grup taryfowych oznaczające rozliczenia w strefach:
    a : szczytowej i pozaszczytowej,
    b : dziennej i nocnej,
    e : dziennej i nocnej, o wydłużonej liczbie godzin w strefie nocnej.}

    2 Jak liczona jest faktura? np. C11

    Przykładowo:
    -zużyliśmy 120kWh
    -okres zużycia 2m-ce
    -8 kW (zapotrzebowanie na moc energetyczną okreś. w umowie z ZE)

    Składniki rachunku: (jest ich pięć)
    - za zuzyta energie :120kWh * (stawka za 1kWh)= 120*0,1782
    - opłata systemowa zmienna : 120kWh *0,0513
    - opłata sieciowa zmienna: 120kWh*0,1751
    - opłata sieciowa stała: 2m-ce * 8kW * 1,65zł
    - opłata abonamentowa: 2m-ce * 3,01



    Propunuję też zwracać uwagę w umowie na granice ekploatacji (przeważnie jest ona na zaplombowanych zaciskach licznika) , Więc nie ma co się martwić o przekrój przyłacza - odpowiada za nie energetyka.

    Zapotrzebowanie ma moc jest zwiazane tylko z wielkością głównego zabezpieczenia za licznikiem.
    Na poczatku proponuje nie przesadzać, zwiększyć zapotrzebowanie na moc zawsze możemy dopłacajac tylko za różnice, natomiast pieniążków za przewymiarowane zaptrzebowanie na moc nikt nam nie zwróci.

    pozdrawiam

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    tom soyer
    Wywołałeś mnie do tablicy więc uzasadniam przykład selektywności dla bezpiecznika topikowego: gG 32(35)A (zainstalowany w złączu przed licznikiem)następne zabezpieczenie wyłącznik selektywny w złączu za licznikiem 25A (zabezpieczenie ograniczajace moc wymagane obecnie w Warszawie i okolicach) w tablicy w budynku wył. nadmiarowy 20(25)A typ B. W takim układzie występuje pełna selektywnośc dla prądów zwarciowych (tylko w przypadku zwarć możemy mówić o selektywności) do ok. 1kA w zależności od producenta aparatów. Moje stwierdzenie "odpowiednio dobrać" to znaczy wziąść do ręki katalog producenta aparatów elektr. i z tabel doboru bezpieczników topikowych do wyłączników nadmiarowych odczytać co z czym działa selektywnie.
    Jeżeli chodzi o selektywność pomiędzy wyłącznikami nadmiarowymi to jest to raczej sprawa przypadku losowego idea wprowadzenia typów B C D nadmiarówek służy czemu innemu niż selektywność. Nie spotkałem się jeszcze aby któryś z producentów podawał informacje jak dobierać wyłączniki instalacyjne aby działały selektywnie pomiędzy sobą.
    Może Ty spotkałeś się z takimi informacjami technicznymi ?
    Przepraszam że odbiegam zbyt od tematu głównego.
    Pozdrawiam

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Anonimie
    Pozwolę sobie na uzupełnienie
    "...Propunuję też zwracać uwagę w umowie na granice ekploatacji (przeważnie jest ona na zaplombowanych zaciskach licznika) , Więc nie ma co się martwić o przekrój przyłacza - odpowiada za nie energetyka..."

    To co napisałeś nie do końca tak słodko wygląda. Bo jak nie przypilnujesz (czytaj nie dogadasz się z wykonawcą przyłącza) i wciśnie Ci cienkie przewody to później jak będziesz chciał zwiększyć moc to będziesz płacić za przebudowę przyłacza i dodatkowe kilowaty.
    Pozdrawiam

  7. #47

    Domyślnie

    On 2003-01-09 11:57, inwestor wrote:
    tom soyer
    Wywołałeś mnie do tablicy więc uzasadniam przykład selektywności dla bezpiecznika topikowego: gG 32(35)A (zainstalowany w złączu przed licznikiem)następne zabezpieczenie wyłącznik selektywny w złączu za licznikiem 25A (zabezpieczenie ograniczajace moc wymagane obecnie w Warszawie i okolicach) w tablicy w budynku wył. nadmiarowy 20(25)A typ B.
    ... jako zabezpieczenie zwarciowe w tablicy nie jest wymagane jesli jest zalicznikowe w zlaczu (eliminujesz jeden stopien selektywnosci - chyba ze przewidujesz zwarcia w kablu w ziemi). wystarczy rozlacznik albo (to chyba lepsze - jak uwazasz?) "roznicowka" 300mA.
    sprawa ma sie jednak inaczej kiedy stosuje sie takze ochrone przepieciowa i odgromowa.

    co do selektywnosci to wydaje mi sie ze trzeba isc w druga strone: konkretny obwod moze miec okreslone obciazenie wiec zabezpieczam go okreslonym wylacznikiem (o okreslonym pradzie i czasie zadzialania). zbior kilku obwodow tez powinien byc zabezpieczony okreslonym wylacznkiem (jaka bedzie jego ch-ka czasowa jesli wczesniej mialesc B i C?). to ze zakladasz dwa szeregi wyzej w selektywnosci wlasnie sie z tym wiaze - mozesz wtedy prawie zawsze dac B (robisz sobie bezpieczniej selektywnie pogarszajac zwarciowo).

    co do metody doboru to jak najbardziej celna - musimy to mowic czesto i glosno

    reszta jest dla mnie wyklarowana
    pozdrawiam

  8. #48
    Guest

    Domyślnie

    Na dzień dzisiejszy monopol na wykonywanie przyłączy energerycznych ma tylko energetyka.
    Obecnie standardowo przyłacza napowietrzne wykonywane są przekrojem 4*16. Energetyka w ten sposób się zabezpiecza na zwiekszenie mocy w ramach taryfy C11.

    P.S. źle napisałem wcześniej granice eksplkoatacji dla budynków nie są na liczniku ale albo zaciskach ASX albo na puszce (w zależności od wydanych warunków) (oczywiście mowa o przyłaczu napowietrznym)

    pozdrawiam i już siedzę cicho
    ... przez przypadek tu wpadłem i fajnie tu sobie poczynacie

  9. #49

    Domyślnie

    O co chodzi z tym "fajnie tu sobie poczynacie"?

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    tom soyer
    Pisząc o nadmiarówce 20 (25A) miałem na myśli zabezpieczenie jakiegoś obwodu w tablicy w budynku np. pralki.
    Jeśli nie dasz wyłączników nadmiarowych na odpływach z tablicy w budynku to nie będziesz mógł zastosować w instalacji w budynku przewodów 1,5mm2 bo najbliższe zabezpieczenie tego przewodu znajduje się właśnie w złączu w naszym przypadku 25A. Po co dawać kabel zasilający np 10...16mm2 ? Przecież bez tych zabezpieczeń w tablicy w budynku nie bedzie nigdy wykorzystany jego przekrój, bo nie będziesz mógł dać większego zabezpieczenia w złączu niż 25A (na obwody gniazd masz pewnie 2,5mm2). Pamiętaj że prądy z poszczególnych odpływów z tablicy w budynku sumują się właśnie w tym kablu.
    Jeśli chodzi o ochronę przeciwprzepięciową i odgromową to nie bardzo widzę związku z selektywnością zadziałania zabezpieczeń.
    Jeśli chodzi o różnicowkę 300mA to jej zastosowanie w opisany przez Ciebie sposób byłoby brakiem konsekwencji w przyjętych założeniach tzn. zapewnieniu niezawodnosci zasilania dla poszczególnych obwodów zasilanych z tablicy w budynku.
    Jak już pisałem o selektywności zadziałania zabezpieczeń możemy mówić tylko w sytuacji zwarcia w obwodzie. To co ty opisałeś to jest proste sumowanie się prądów w poszczególnych miejscach instalacji. Oczywiście nieodpowiednie dobranie zabezpieczeń może spowodować znaczne pogorszenie niezawodnosci zadziałania bo człon termiczny wyłącznikow nadmiarowych będzie reagować na przeciążenia. Natomiast nadal nie ma to zwiazku z typami B C D charakterystyk nadmiarówek.
    Wydaje mi się że nasza dyskusja przybiera prywanty charakter i jest prawdopodobnie nudna dla innych, więc proponuję, następne ewentualne wątpliwosci kieruj na priva, chyba że ktoś inny jest zainteresowany.
    Pozdrawiam


  11. #51

    Domyślnie

    On 2003-01-09 14:30, Anonymous wrote:
    Na dzień dzisiejszy monopol na wykonywanie przyłączy energerycznych ma tylko energetyka.
    ma monopol ale tez ma firmy ktorym to wszystko podzleca - z nimi duzo latwiej sie dogadac niz z gryzipiorami w Energetyce

  12. #52

    Domyślnie

    On 2003-01-09 14:44, inwestor wrote:
    tom soyer
    Pisząc o nadmiarówce 20 (25A) miałem na myśli zabezpieczenie jakiegoś obwodu w tablicy w budynku np. pralki.
    teraz dla mnie jasne. ale 25A to dla mnie zdecydowanie za duzo. jestem zwolennikiem wiekszej liczby obwodow nizej zabezpieczonych

    Jeśli chodzi o różnicowkę 300mA to jej zastosowanie w opisany przez Ciebie sposób byłoby brakiem konsekwencji w przyjętych założeniach tzn. zapewnieniu niezawodnosci zasilania dla poszczególnych obwodów zasilanych z tablicy w budynku.
    dlaczego? roznicowka nie dziala na zwarcie tylko uplywnosc (chyba ze jest zespolona z wylacznikiem wtedy takze(!) na zwarcie). roznicowa z pradem 300mA to dobre zabezpieczenie ppoz a dodatkowo moze sluzyc jako rozlacznik (z Twojej wypowiedzi zrozumialem ze S20 pelni ta role w tablicy)

    To co ty opisałeś to jest proste sumowanie się prądów w poszczególnych miejscach instalacji.
    nie proste: chodzi takze o prady bierne (pralka, zmywarka, oslawiony rekuperator i inne wentylatory, pompy, silowniki zaworow, rolety), ktorych nie zmierzysz zwyklym miernikiem - zmierzysz ich wartosc skuteczna. co prawda wylaczniki instalacyjnie dzialaja na czynna wartosc pradu ale to jak dlugo utrzyma sie jego max wartosc (np przy rozruchu) decyduje odbiornik
    [/quote]


    Wydaje mi się że nasza dyskusja przybiera prywanty charakter i jest prawdopodobnie nudna dla innych, więc proponuję, następne ewentualne wątpliwosci kieruj na priva, chyba że ktoś inny jest zainteresowany.
    Pozdrawiam
    to byl ostatni moj public - jasne troche odchodzimy od tematu
    dzieki i pozdrawiam

  13. #53

  14. #54

    Domyślnie

    ludzie ale Wy umiecie skomplikowac czlowiekowi zycie mam podobne pytanie jak dva i bardzo prosze o odpowiedz w 1 zdaniu a najlepiej JEDNYM wyrazem a nie pisanie poematow planuje budowe najnormalniejszego w swiecie domu ~140m2 wypelniam wlasnie wniosek o okreslenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej pkt 4

    roczne przewidywane zapotrzebowanie energii [MWh]:

    co tu wpisac zeby nie bylo problemow ? 15, 25.... ?

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zeyo
    co tu wpisac zeby nie bylo problemow ? 15, 25.... ?
    Nic.


  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał geguś
    Cytat Napisał Zeyo
    co tu wpisac zeby nie bylo problemow ? 15, 25.... ?
    Nic.

    hmm a to ciekawe ktos jeszcze moze potwierdzic ze ta wartosc jest nieistotna ?

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zeyo
    ludzie ale Wy umiecie skomplikowac czlowiekowi zycie mam podobne pytanie jak dva i bardzo prosze o odpowiedz w 1 zdaniu a najlepiej JEDNYM wyrazem a nie pisanie poematow planuje budowe najnormalniejszego w swiecie domu ~140m2 wypelniam wlasnie wniosek o okreslenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej pkt 4

    roczne przewidywane zapotrzebowanie energii [MWh]:

    co tu wpisac zeby nie bylo problemow ? 15, 25.... ?

    w MWh ? - To jest dziwne....

    Napisz 4000 kWh i będzie dobrze.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam2007
    w MWh ? - To jest dziwne....

    Napisz 4000 kWh i będzie dobrze.
    Małe rubryczki są.


  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zeyo
    Cytat Napisał geguś
    Cytat Napisał Zeyo
    co tu wpisac zeby nie bylo problemow ? 15, 25.... ?
    Nic.

    hmm a to ciekawe ktos jeszcze moze potwierdzic ze ta wartosc jest nieistotna ?
    Pani w zakładzie energetycznym, która służyła mi pomocą w wypełnianiu wniosku. Bardzo się pomyliła. Powiedziała że na chatynkę <100 m kw. ze wszystkim na prąd to 10 kW wystarczy... teraz zmieniam na 32 kW. Zaczynam się zastanawiać czy docelowy kabel 5x10 mi wytrzyma

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał barzuc
    Zaczynam się zastanawiać czy docelowy kabel 5x10 mi wytrzyma
    Długość kabla?

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony