dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: KRUZ

  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    Mam taki dylemat moralny i proszę o jakieś rady!
    Jestem właścicielką 43 arowej niestety rolniczej działki, posiadam również 22 ary ziemi rolniczej w innym miejscu.
    I moje pytanie: Ile ziemi rolniczej(jakiej klasy,i czy w jednym miejscu)potrzeba by sie starać o zabudowę siedliskową. I ewentualnie jakie inne wymagania muszą być spełnione by się wybudować mimo działki rolniczej?
    Z góry dziękuje za wszystkie sugestie!

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    On 2003-01-31 08:48, Agacka wrote:
    Mam taki dylemat moralny i proszę o jakieś rady!
    Zwróc się z pismem o właczenie Twojej działki do terenów budowlanych w planie zagospodarowania przestrzennego - to najprostsze rozwiązanie
    Jeżeli nie rozważasz takiego rozwiązania, a wolisz budować jako rolnik, więc powinnaś dokupić czy wydzieżawić na okres wieloletni taki obszar gruntu aby stać się posiadaczem (dzierżawcą)
    ponad 1 hektara przeliczeniowego gruntu, ale miejsce (zdaje się)ma znaczenie - o ile ten grunt będzie w tej samej gminie to ok.
    Grunt położony w innej gminie przez prawo zdaje się jest traktowany jako leżący w innym państwie - nie jest się wtedy w świetle prawa rolnikiem i nie można się budować

    Może to regionalne ustalenia ... nie jestem pewien

    Nie rozumiem jednak Twojego dylematu moralnego - Agacka ?
    To nie Ty wymyśliłaś takie prawo ...

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    Brzoza
    Moralny bo jestem w desperacji! Czekam na zatwierdzenie zmiany planu zagospodarowania w mojej gminie juz od sierpnia zeszłego roku (wstępne wyłożenie)a panienka beznamietnym głosem w urzedzie poinformowała mnie że to może jescze z rok potrwać jak nie bedzie spraw sądowych!!! I dlatego siedzę i kombinuję.
    A nie masz pojecia gdzie szukać jakiś przepisów na piśmie na ten temat?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    Czy naprawdę nikt nic na ten temat nie wie? Może gdzieś w ustawch można tego poszukać, albo może gdzieś telefonicznie się dowiedzieć?

  5. #5

    Domyślnie

    Moze cos zmieni nowa ustawa oplanowaniu i zagosp.przstrzennym.Jezeli nasi wybrancy znajda chwile czasu pomiedzy sporami o biopaliwa, a doplatami do hektara,to uchwala ja w polowie lutego.
    Ja tez czekam na zmiany.
    teraz mozna zajrzec na strone: http://www.sejm.gov.pl - proj.ustaw w toku,druk nr 622
    ..."siedze i kombinuje"...
    Znam takich co kombinowali i teraz siedzą.

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Wydzierżawiłem notarialnie 2ha na czas nie określony /notariusze mają gotowe druki/ z możliwością półrocznego wypowiedzenia. Rok rolniczy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Budowa siedliska ma swoje plusy w postaci małych opłat urzędowch. Postaraj się o inż nadzoru który działa na tym terenie i zleć mu załatwienie tej sprawy.
    Zyczę niskich górek na budowie.

  7. #7

    Domyślnie

    Bylem w identycznej sytuacji - mialem ponizej 1ha ziemi rolnej. Wyjscie jest jedno -trzeba dokupic ziemi tak by bylo ponad 1ha. Najlepiej najtanszej - laki, niska klasa. 50ar kupisz za 1-2tys. Idealnie byloby dogadac sie w Urzdzie Gminy - zeby sprzedali ci taka dzialke z zasobow Agencji Rolnej. Plusy - bedziez placic nizszy podatek duzo mniej niz teraz placisz. Poza tym nie bedziesz musiala placic za odrolnienie dzialki pod dom - zagrode mozna stawiac na gruncie rolnym i nie trzeba odralniac. W razie problemow - poszukaj na forum - kiedys dawalem tu numery wyrokow sadowych w sprawie siedlisk ktore pozwalaja na przekonanie urzednikow w gminie. Warunkiem jest jednak posiadanie 1ha przeliczeniowo lub fizycznie. A moze przeliczeniowo masz juz ponad 1ha - placisz podatek rolny czy nie ?

    D.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    Dave! z góry dzięki podatek rolny płacę, ale nie mam hektara brakuje mi 35 arów,pytanie czy dzierżawa może byc bezpłatna? i czy musi ta ziemia być w jednej gminie lub nie daj Boże w jednym kawałku? i jeszcze jedno: Obecnie trwa zmiana zagospodarowania przestrzennego w mojej gminie i część jednej z działek jest juz wstępnie zaznaczona jako budowlana czy to mi w czymś może pokrzyżować plany?

  9. #9

    Domyślnie

    Jezeli placisz podatek rolny (ok. 70zl za hektar rocznie) to jestes rolnikiem i nie musisz nic dokupywac ani dzierzawic. Ale oznaczaloby to ze masz ziemie dobrej klasy i przeliczeniowo masz ponad 1ha. Jezeli nie placisz podatku ROLNEGO ale podatek OD GRUNTOW rolnych (ok. 300zl za 1ha rocznie) tzn. ze nie masz 1ha przeliczeniowo i bedziesz musiala dokupic ziemie albo wydzierzawic. Dzialki nie musza byc w jednym kawalku, nie musza byc nawet w jednej gminie. Jezeli trwa zmiana planu to do momentu jego uchwalenia obowiazuja stare zasady. Zreszta to ze kawalek dzialki stanie sie budowlany nie ma znaczenia. Mialoby to znaczenie gdybys chciala na tym kawalku postawic dom nie bedac rolnikiem. Ale to chyba nie wchodzi w gre ?

    D.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    Na dzień dzisiejszy chcę postawic w ogóle dom i jest mi wszystko jedno czy mam być rolnikiem czy nie, i dlatego tak kombinuje. Na dzień dzisiejszy nie jestem jeszcze rolnikiem i właśnie zbieram informacje co zrobić by nim zostać i mieć możliwość budować się nie czekając aż ten plan zostanie zatwierdzony, bo u źródeł dowiedziałam się że to może potrwać z rok lub lepiej!! Dzięki za wszystkie cenne rady obecnie usiłuję się dokopać do tekstu ustawy z 1993 roku (przy okazji dzięki za dane na priva )a nie jest to łatwe bo w necie przeważnie są od 1995 roku nie starsze!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony