dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 68 z 68
Pokaż wyniki od 1.341 do 1.355 z 1355
  1. #1341
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Jak musi być pojemność takiego zbiornika aby nałapać ciepła na cała zimę ?
    Każdy materiał ma określoną pojemność cieplną..... zawsze gdzieś jest granica....
    Na dom ok. 130m3 potrzebny jest zbiornik 200m3.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  2. #1342

    Domyślnie

    Przymierzam się do podłączenia drugiego bufora równolegle do pierwszego, i zaczytałem się o parafinie. Na tym etapie nie jestem gotów na dorobienie gęstej sieci rurek wewnątrz drugiego baniaka i zalanie go parafiną, jednak może da się zrobić to inaczej?
    Zamiast wody (rurki) w parafinie - parafina w wodzie. Myślę tak: Małe porcje parafiny, w zakręconej butelce lub szczelnej saszetce plastikowej. Saszetka na tyle cienka (grubość max 1-1,5 cm), żeby była spora powierzchnia wymiany ciepła w stosunku do objętości.
    I takich saszetek wrzucam ileśtam by pływały w buforze.

    Moje pytania to:
    1) Jeśli saszetka ma objętość np. 1 litra, to w baniaku jest o 1 litr wody mniej. Ile zdolności magazynowania zyskam/stracę?
    2) Jak ze mianą objętości takiej saszetki? Jeśli parafina przed przemianą fazową ma 1 litr objętości, to ile ma po roztopieniu?Zład wody w systemie pomoże ze zmianami objętości, ale trzeba dobrać naczynie wyrównawcze.
    3) Czy plastik/opakowanie wytrzyma wiele cykli zmian temperatury i objętości zawartości?
    4) Czy to w ogóle ma sens?

  3. #1343
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Od czasu, gdy w 2005 roku popełniłem ten wątek trochę zmian w tej dziedzinie zaszło.
    Jednak fizyka procesu nadal jest niezmienna.
    Gdzieś czytałem o malutkich kapsułkach z trwałego i bardzo elastycznego materiału wypełnionych parafiną - jako wsad do akumulatora ciepła, w którym nośnikiem jest woda.
    Podobno zadziałało. ale to bardzo niszowe, mało rozpowszechnione prace - w sensie dla indywidualnego użytkownika.
    W skali przemysłowej są prowadzone ze sporym powodzeniem.
    https://www.google.pl/search?q=akumu...&bih=664&dpr=1
    Wychodzi więc na to, ze takie działania mają sens.
    Powszechnie dostępne materiały raczej nie wytrzymają wielokrotnego i długotrwałego rozciagania i kurczenia, bo parafiny znacznie zwiekszają swą objętość przy przejściu fazowym.
    Pojemności cieplnej się tu nie straci a zyska się stabilizowanie temperatury medium dokładnie w punkcie przemiany fazowej dobranej parafiny.
    Generalnie - można!
    Sam popełniłem taki akumulator (ładnych parę lat temu) o objętości 1m3 i zadziałał bardzo dobrze.
    Jednak dłubania było naprawdę dużo, aby go sklecić.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #1344
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.661

    Domyślnie

    A nie lepiej gromadzić energię w postaci sprężonego powietrza ? kupujesz zbiornik z 6 tys litrów za psią kasę i panelami latem bijesz do zbiornika z 50 bar i całą zimę agregat tzn silnik pneumatyczny napędza generator i po sprawie

  5. #1345
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Primo - zbiornik ciśnieniowy czyli podpada pod UDOT (reżim, papiery = koszty). Secundo - sprawność całego procesu! Nikt na świcie jeszcze na to nie wpadł? A może już to policzono i wyszło tak pieknie jak planowano w NPŁ a w praktyce wyszedł krowi placek?

  6. #1346

    Domyślnie

    Ciekawe co za sprężarkę będziesz potrzebować, aby to nabić do 50bar. Takiej objętości zbiorniki na takie ciśnienie to są setki tysięcy PLN, a i tak nie każda firma byłaby w stanie coś takiego zrobić. Raczej bałbym się koło czegoś takiego mieszkać.

    Tu jest zbiornik ciśnieniowy 6m3 na maks 11bar https://abc-kompresory.pl/zbiorniki-...-11-bar-k.html
    i to jest tylko 11 bar.
    Na początku roku składałem zapytanie odnośnie zbiorników ciśnieniowych i dostałem ofertę na 10m3 i 50bar na kwotę brutto jakieś 300 kPLN, stawiam, że teraz to raczej będzie bliżej 400 kPLN w cenie jest już wszystko z UDT, ale barolitry i tak są przekroczone więc corocznie panowie z UDT ładne opłaty mogą za coś takiego pobierać.
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

  7. #1347
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Primo - zbiornik ciśnieniowy czyli podpada pod UDOT (reżim, papiery = koszty). Secundo - sprawność całego procesu! Nikt na świcie jeszcze na to nie wpadł? A może już to policzono i wyszło tak pieknie jak planowano w NPŁ a w praktyce wyszedł krowi placek?
    Po pierwsze primo a kto musi o tym wiedzieć ? kopiesz dziurę w ziemi usadowisz zasypiesz zapominasz jedziesz ,
    ps ktoś tam o sprężarce no to pierwsza lepsza od klimatyzacji przemysłowych wali 40 bar .

  8. #1348
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    ...
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 01-07-2022 o 18:09

  9. #1349
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Koniecznie chcesz awansować na żółte paski wszelkich telewizji? Taka bombka uporządkuje podwórka w promieniu100-200 metrów, ubezpieczenie żadne nie pomoże,. Zapłacisz za wszelkie szkody, niebo w # masz jak w banku a wpis na dziale IV KW będziesz spłacał pewnie do końca żywota. Znam przyjemniejsze sposoby na życie.

  10. #1350
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Można jeszcze sobie jaką górkę usypać z basenikiem na szczycie i elektrownię szczytowo-pompową odpalić...


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #1351

    Domyślnie

    O i jeszcze jakby śniegiem sypnęło to mógłby trasę narciarską otworzyć i na tym zarobić
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

  12. #1352

    Domyślnie

    Jak projekt gówniany to reszta już nie ma sensu. Jak ktoś się zabiera za budowanie domu energooszczędnego a już tym bardziej pasywnego. To mus zacząć od znalezienia dobrego projektanta który ma wiedze w tym temacie. Zabieranie się od projektu z katalogu i upychanie jakiś technologi/rozwiązań to zwykłe wyrzucanie kasy w błoto. Dla przykładu grubość ocieplenia dobieramy na podstawie obliczeń a nie na podstawie może tak czy siak. Można wybudować spokojnie prosty dom pasywny i tańszy niż niektóre domy z katalogu. Bo to kwestia projektu a nie jakiś skomplikowanych - kosztownych rozwiązań.

    Jeśli chodzi o mnie to jest u mnie mogę polecić, dobrze się sprawdza.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 08-11-2022 o 11:32

  13. #1353

    Domyślnie

    Krótko, zwięźle i na temat.
    Pompa ciepła:
    Zalety: bezobsługowa, czysta maszynownia.
    Minusy: cena, koszty i dostępność ewentualnego serwisu.
    Pellet:
    Zalety: cena, stosunkowo czysta kotłownia, każdy hydraulik ogarnie ewentualną naprawę
    Minusy: wymaga obsługi kilka razy w miesiącu, wymaga miejsca na składowanie opału.
    Wybór jest bardzo indywidualny i każdy wybierze to co mu bardziej pasuje.

  14. #1354
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Nie do końca o to w tym wątku idzie, ale kontynuujmy...

    Olej opałowy to około 12kWh/kg
    Węgiel kamienny to około 7-9 kWh/kg
    Pelet to około 5kWh/kg

    Tyle energii te substancje "magazynują"
    No i - fakt!
    Zwykle kupowane są latem - na zimę.
    Ale...

    W tym wątku rozważamy jak przechować darmowe ciepełko dostępne latem na czas zimowy - a to nie to samo...


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #1355

    Domyślnie

    No właśnie jak ? Cała masa ludzi ma panele - sma wdepnałem na tą ścieżkę niestety spóźniłem się na magazyn 80 proc i teraz widze że psu w d.. ta instalacja - jest prąd który się zmarnuje bo odzysk to będzie jakieś może 30 może 50 procent, Można by tym prądem coś naładować - tylko co - może produkować wodór ?
    Tylko nadal nikt nie ogarnął bezpiecznego magazynu. Gdzie upakować te 10 000 kwh potrzebne w zimie ?

Strona 68 z 68

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony