dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie

    Czy w ramach ulgi remontowej można rozliczyć materiały użyte do remontu typu: papier ścierny, folia malarska?
    Inne wątpliwe dla mnie pozycje, to:
    - wkręty, gwoździe
    - kabel telefoniczny
    - kontakty ścienne

    Pomóżcie!

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Wedlug mnie mozna, nie mozesz odliczac - urzadze typu pedzel, wiertarka, zszywacz tapicerski, kask ochronny, okulary itp.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Tak, w moim przypadku US bez problemów uznał wydatki na wymienione przez Ciebie materiały. Był mały kłopot z tarczami (ściernymi) do kątówki ale gdy wytłumaczyłem, że zużywają się identycznie jak papier ścierny to i ten wydatek został uznany.

  4. #4

    Domyślnie

    Gwoździe TAK
    Kontakty TAK
    Kalbel tel. raczej nie (chyba że na stałe w ścianie) ale mogą się przyczepić
    Folia papier itp. nie bo w większości przypadków kwalifikują to jako narzędzia.

  5. #5

    Domyślnie

    Aha... czyli Wowka kontra Wladek - kto ma rację?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Dlaczego kontra?

    Moje wydatki US już sprawdzał. Papier ścierny i tarcze zużywają się podczas pracy (można powiedzieć, że pędzel też ale pędzel jest zaliczany bez żadnej dyskusji do narzędzi). Przewody telefoniczne oczywiście należy umieścić pod tytnkiem lub w szczelinie dylatacyjnej pod listwą przypodłogową. Czyli jest to element zabudowany. Podobnie jak przewody antent TV. Folia malarska może służyć nie tylko jako ochrona mebli przed pobrudzeniem. Ja osobiście używałem je do wyłożenia płyt szałunkowych przy wylewaniu fundamentów. Po prostu nie musiałem potem czyścić tych płyt przed oddaniem sąsiadowi a i płyty "lżej odchodziły". Każdy rachunek miałem opisany i zastrzeżeń nie było. Pozdrawiam.
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  7. #7

    Domyślnie

    Zdaje sie, ze wszystko zalezy od Urzedu (czytaj: urzedniczki).
    Mój US sprawdził tylko sume na kalkulatorze - a napchalem w papiery wszystko łacznie z doniczkami na balkon.(trwale zwiazane z mieszkaniem!) Z tego, co wiem - jedyna kara za nietrafiony odpis to pisanie korekty. Składaj wszystko, co masz. Jak sie przyczepia to ponegocjujesz, popłaczesz i najwyzej wypełnisz wszystko jeszcze raz. Chyba, ze o czyms nie wiem...

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    On 2003-01-07 19:42, Mis Uszatek wrote:
    Chyba, ze o czyms nie wiem...
    Tak nie wiesz być może o konieczności zwrotu "niesłusznie" wypłaconej kwoty "ulgi" powiększonej o ustawowe odsetki za zwłokę + grzywna wynikająca z ustawy karno-skarbowej.
    Nie jestem do końca pewien ale zdaje się, że orzeczenie grzywny jest obligatoryjne.
    P.S Urząd Skarbowy ma 5 lat na zbadanie każdej deklaracji PIT.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Wowka dnia 2003-01-08 11:47 ]</font>

  9. #9

    Domyślnie

    Ajajaj!
    Zdaje się, że miałem nie lada fart!
    No bo drugi raz np.: za cztery lata to już chyba mnie sprawdzać nie będą. A może znowu o czymś nie wiem...
    (bo wiecie, patrzę teraz w te sprawdzane przez US papiery - a tam cała elektryka w postaci kwitu WZ a nie faktury. Ale jaja!)

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Panie Mis Uszatek proszę podać swój dokładny adres i NIP.
    Kołodko

  11. #11

    Domyślnie

    mnie pani urzędniczka sprawdzała bardzo skrupulatnie, każdą fakturę (a było tego cały segregator) i wyrzuciła z zestawienia papier ścierny stwierdzając "to się nienależy". Ponieważ chodziło o nieduże kwoty to nie dyskutowałam z nią.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Od tego roku jak zle rozliczysz ...urzednik :
    MA OBOWIAZEK ZALOZENIA SPRAWY KARNO-SKARBOWEJ...

    Teska

  13. #13

    Domyślnie

    U mnie było to samo co u ewunia^. Wszystko sprawdzono bardzo skrupulatnie i czepiano się wszystkiego co nie było na stałe. Wchodziła w to wspomniana już folia. Na szczęście było to tuż po wprowadzeniu podatku więć pani w urzędzie była łaskawa i skończyło się na korekcie. Mój znajomy miał w zeszłym roku podobną sytuację i tym razem płacił karne odsetki.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    ZBYSZEK

    teraz oprócz odsetek...niestety sprawa karna..

    Teska

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Stosuję następujący sposób postępowania.
    W styczniu każdego roku składam w US wniosek o zaniechanie ustalania i poboru zaliczki na podatek dochodowy. Zasadą jest, że wydanie takiej decyzji musi być poprzedzone przeprowadzeniem kontroli. Więc kseruję wszystkie Pity z zakładów pracy, wszelkie rachunki dokumentujące wydatki z ramienia wszystkich ulg i odliczeń. Dołączam do tego wykaz faktur z nr NIP wystawców i zanoszę to wszystko do US.
    Tam sprawdzają poprawność rozliczenia, sporządzają protokół z kontroli (który ja także podpisuję) i dopiero wtedy wydana zostaje decyzję (jak dotąd pozytywną dla mnie).
    Co prawda US ma w dalszym ciągu 5 lat na przeprowadzenie ponownej kontroli tych samych dokumentów. Ale jest to mało prawdopodobne by tak się stało gdyż moja teczka ląduje na pólce z umownym napisem "sprawdzone".
    Polecam takie rozwiązanie.

    Ponadto jeśli faktura opiewa na drobną kwotę (bo ileż w końcu kosztuje taka folia malarska) to najlepiej jest nie zaprzątać sobie tym głowy. Doszedłem do takiego wniosku w drugim roku budowy gdy już bardzo zblizyłem się do granicy limitu ulgi a do zrobieni pozostało jeszcze .... niestety ;(

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Przekazuję komunikat Ministerstwa Finansów przekazany przez PAP (ONET 24.01.03). Sądzę, że treśc komunikatu wyjaśnia wiele wątpliwości.
    Pozdrawiam


    Podatki: Złożysz korektę, unikniesz kary
    (PAP, aj/24.01.2003)

    Jeśli podatnik ujawni popełnione przez siebie przestępstwo lub wykroczenie podatkowe, złoży korektę zeznania oraz zapłaci swoje należności - uniknie postępowania karno-skarbowego - poinformowało Ministerstwo Finansów.

    "Nieprawdą jest, że samo skorygowanie deklaracji podatkowej powoduje wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe" - czytamy w komunikacie dotyczącym stosowania kodeksu karnego skarbowego.

    Według MF, przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, polegające na podaniu nieprawdy lub zatajeniu prawdy w zeznaniu podatkowym skutkujące "uszczupleniem podatku lub bezzasadnym zwrotem podatku lub nadpłaty" może być popełnione jedynie umyślnie, więc podatnik który w zeznaniu podał nieprawdę, lecz uczynił to nieumyślnie, nie będzie ponosić odpowiedzialności karnej-skarbowej.

    Sprawca umyślnego przestępstwa lub wykroczenia skarbowego może uniknąć kary korzystając z instytucji czynnego żalu - musi samodzielnie zawiadomić organ podatkowy o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia (zawiadomienie musi być dokonane w czasie kiedy organ podatkowy nie miał jeszcze wyraźnie udokumentowanej wiadomości o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia) i uregulować swoje należności (naprawić szkodę).

    MF zaprzecza informacjom pojawiającym się w prasie, że po złożeniu korekty deklaracji podatkowej nie będzie można skorzystać z instytucji czynnego żalu.

    1 stycznia 2003 roku przestał obowiązywać artykuł 81.3 ustawy ordynacja podatkowa z 1997 roku (w przypadku skorygowania deklaracji podatkowej nie stosowało się wobec podatnika kar przewidzianych w kodeksie karnym skarbowym).

    Przepis ten, według MF, był sprzeczny z art.16.2 ustawy - kodeks karny skarbowy z 1999 roku, który "zaniechanie ukarania uzależnia nie tylko od złożenia korekty, ale też od faktycznego uiszczenia uszczuplonego podatku".

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Złóżyliśmy PIT-y. Wypełnia je mąż, bo ja mam alergię na US
    Rozliczamy tylko te faktury, które są pewne. Nigdy żadnych gwożdzi itp. rzeczy. Budowa i tak pożre całą ulgę i sporo jeszcze zostanie. W tym roku rozliczamy połowę faktur, aby odzyskać choć trochę podatku wpłaconego w Zusie. 2 lata temu odzyskalibyśmy 14tys zł, a po tych zmianach tylko 6,5tyś.
    P.S. Tak jak Wowka na początku roku składamy podanie w US /ulga budowlana/.
    P,S.2 Dom odebraliśmy tylko częściowo, aby korzystać z ulgi w 2003 r.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony