dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 216
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie ROLETY, MONTAŻ ROLET - wątek zbiorczy o sposobie mocowania kaset, prowadnic i napędów

    Czy ktoś próbował ukryć skrzynkę i prowadnicę rolety w ścianie 3-warstwowej? Widziałbym to np. tak: skrzynka mając 16cm wchodzi 7cm w warstwę ocieplenia (pozostaje go tylko 5cm), a 9 cm wypada w ścianie osłonowej. Jeżeli ma ona 12cm, to 3cm podkuwamy i tam umieszczamy prowadnice. Na głębokości 3cm kończy się też skrzynka rolet. Skrzynkę i prowadnice czymś przykrywamy, siatka i tynk. Wszystko jest elegancko pochowane. Pytania tylko, czy:
    - nie będzie pękać,
    - wystarczający będzie dostęp do mechanizmu (naprawy, konserwacja, montaż silniczka),
    - roleta będzie gładko chodzić w prowadnicach.

    A może ktoś zna jakieś inne tricki, aby ukryć roletę w takim murze (12cm ocieplenia+12 osłonowy)?

  2. #2

    Domyślnie

    Zobacz: http://www.zalux.com.pl/rol_zewnetrzne.htm
    Ja bede mieć ściane dwuwarstwową i zainteresował mnie problem

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Woreczek - ta strona nic mi nie mówi z wyjątkiem ... potwierdzenia problemu. Pierwszy typ jest całkowicie zewnętrzny - odpada. Drugi z klapą do mieszkania, więc zgodznie ze sztuką budowlaną jest do murów jedno- lub dwuwarstwowych. U mnie oznaczałoby to obniżenie wysokości okna. Nie chcę. Trzeci jest elemnentem muru konstrukcyjnego, czyli do murów jednowarstwowych. Dzięki za próbę.

  4. #4

    Domyślnie

    Widzę Frankai, że stoisz przed podobnym problemem co i ja. Rzeczywiście schowanie skrzynki roletowej w ścianie jest problemem. Klasycznie skrzynkę chowa sie w ścianie nośnej (wewnętrznej) - nie robi się nad oknem klasycznego nadproża, nad skrzynką przychodzi wieniec. Pancerz rolety montuje sie wówczas od wewnątrz, od spodu zakrywając skrzynkę tzw. rewizją (jest to płyta PCV lub pilśniowa z cienką warstwą styropianu. I tu właśnie jest pies pogrzebany. Taka rewizja to potworny mostek termiczny i idealne miejsce na hodowlę grzybów.
    Ja zastosowałem takie rozwiązanie w swoim garażu (ściana 1W - bloczek silikatowy 25 cm, skrzynki - tzw. RKS-y styropianowe 25 cm grubości). Na pewno nie powtórzę tego rozwiązania w domu. Tak samo jak ty kombinuję nad wyrzuceniem skrzynek roletowych na zewnątrz (na ścianę elewacyjną) - tyle że ( i tu cie zmartwię) najmniejszy wymiar RKS-ów to 20 cm (do drzwi balkonowych 25).
    W układzie który planuję (12cm - ściana elewacyjna +3cm - pustka + 5cm zewnętrzna warstwa wełny) ciensza skrzynka (12+3+5=20)wchodzi bez problemu. Pod nią zostanie kolejne 8cm wełny (w sumie 13cm) i ściana nośna.
    Ty miałbyś gorzej bo masz zaledwie 9cm ściany elewacyjnej, więc jesteś na starcie o 3cm do tyłu.
    Myślę, że warstwa siatki na styropianowej skrzynce załatwi sprawę (w moich skrzynkach zewnętrzna warstwa była pokryta czymś w rodzaju wiórobetonu - tynk,nawet bez siatki trzyma sie na tym bez zarzutu).
    W takim przypadku pancerz odwijałby sie na zewnątrz, zakrywając (po opuszczeniu) rewizję, która rzecz jasna będzie na zewnątrz okna. Ma to zresztą jeszcze taką zaletę, że jest wówczas dosyć miejsca (mdzy oknem a pancerzem rolety) na ew, zasuwki blokujące pancerz w prowadnicach (automatyczne kosztują ok. 100zł/roletę, ręczne, zasuwane od wewn. po opuszczeniu rolety są prawie darmo)
    Ostatnio coraz częściej zastanawiam sie czy w ogóle nie wyrzucić skrzynek na zewnątrz, na ścianę elewacyjną (takie rozwiązanie mam u siebie w bloku i jest b. wygodne - trzeba jedynie zrobić przejścia przez ścianę dla taśmy - wszystko inne jest od zewnątrz. Heroal robi teraz oprócz tradycyjnych prostokątnych skrzynek (mówię oczywiście o zewnętrznych metalowych) półokrągłe - w zróżnicowanej kolorystyce (ma takie również w ofercie Ferno, gdybyś decydował się na ich okna). Nie do każdej architektury to pasuje, (raczej do tej nowocześniejszej), ale można to rozważyć. Generalnie rozwiązanie o niebo prostsze i nie zmusza cię do uwzględniania wszystkich niuansów na etapie stawiania murów.
    Pozdrawiam - Alek

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Alek - śledź ten wątek. Rozmawiałem już z 2 goścmi i jednego odwiedzę za parę dni, a drugi (Perfecta) ma mi przysłać faks. Myślałem, że zrobi to zaraz po rozmowie, ale nic dziś nie przyszło, więc pewnie jutro. Boję się, że chce mi to całkiem wrzucić w miejsce ocieplenia nad oknem.
    Rozwiązanie z półokrągłymi skrzynkami jest dla mnie wyjściem awaryjnym. Grubość kasety zależy od producenta i grubości samej rolety. Ja spotkałem się głównie 16cm dla 1.5m i 25 dla 2.2m. W takim wypadku z 12-tki ściany roleta wystawałaby jakieś 4cm (8 przy "Twoich"), bo nad drzwiami balkonowymi mogę jeszcze przerobić na standardową rolokoasetę w murze konstrukcyjnym.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Alek - dostałem fax. Wynika z niego, że:
    1. Skrzynka do 180cm ma 15cm.
    2. Wraz z ocieplemniem za (ok. 0.7cm), (chyba) okładziną pod tynk (ok. 0.7cm), tynkiem (ok. 0.9cm) i noskiem (ok. 0.9cm) daje to 18cm.
    3. Miałem nadzieję, że nic nie będę widział, a tu jakowyś nosek. Nie wiem czy do otwierania rewizji, czy odporwadzania wody cieknącej po ścianie.
    4. Przekrój zawiera coś nad oknem. Opis jest po niemiecku, więc muszę to przeanalizować w domu, bo mój niemiecki jest zbyt słaby by to zrobić bez słownika.
    5. Skoro skrzynka ma 15cm i powiedzmy 1cm na jej obłożenie, to muszę wycofać się z oknem o 4cm w głąb muru - no problem.

    Wychodzi na to, że nie jest tak źle - choć nie idaelnie - ale szczegóły tak na prawdę wyjaśnię na Budmie lub będąc we Wrocławiu. Przypomnij mi o sobie po Budmie, to napiszę co się dowiedziałem.

  7. #7

    Domyślnie

    frankai - ciesze sie ze machnąłeś ten wątek - mnie też to interesuje - planuję założenie rolet u siebie ale musze schować kasety bo mi sie ochrona zabytków już uczepiła na zgodzie na remont - że rolety tak ale chowane w murze - ponieważ mam okna dość małe i szkoda mi było wstawiać rolety w we wnęki okienne, zostawiłem problem na potem - będę śledził postępy w pracach i pomysłach
    snow

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Snowdarf - Ty możesz mieć inny przypadek. Ja mam mur trójwarstwowy i planuję trzy różne sposoby montażu. Tego najbardziej obecnie popularnego - zamiast nadproża już nie zrobię, bo nadproża wylane. Planuję 3 sposoby:
    1. Okna 150cm - kaseta w murze osłonowym i trochę w ociepleniu. Okno nie dopchnę do węgarka lub pogrubię go.
    2. Drzwi balkonowe 210cm - tu mogę dać typową rolokasetę, bo nie mam tam solidnego nadproża. Na piętrze mam 15cm ocieplenia, więc trochę go pozostanie, a drzwi wycofam do brzegu muru konstrukcyjnego, oby pozostało to ocieplenie.
    3. Drzwi tarasowe - wyszły wyższe niż muszą być, więc roleta nad drzwiami.

  9. #9

    Domyślnie

    Frankai - co do noska. Rolokasety (czyli w skrócie RKS-y) są wykończone profilami aluminiowymi (od wewnątrz i zewnątrz) na spodnich krawędziach (usztywnienie skrzynki i zabezbieczenie styropianu przed uszkodzeniami). Profil ma rzeczywiście "nosek" od str. zewnetrnej i niestety jest on widoczny po położeniu tynku. Nie jest to jednak rażące (grubość "noska" to ok. 1mm - jest to więc cienka, równa srebrnoszara linia).
    Alek

  10. #10

    Domyślnie

    Jakie macie doświadczenia z eksploatacją i montażem rolet montowanych na zewnątrz okien? Nie chcę zmniejszać okien (mam 150 cm) dając kasety nad, (no i póki co nie trzeba wydawać ok. 4 tys na rolety od razu). Myślałem o zewnętrznych (np. heroal - wimont.com.pl). Co Wy na to???

    Przy kasetach nad oknami obawiam się też o stabilność mocowania okna, od góry się go nie przymocuje a ja mam szerokości 180 i wyjście tarasowe 360 cm. Jak takie okno się mocuje od góry?


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pawel_l dnia 2003-04-16 18:32 ]</font>

  11. #11

    Domyślnie

    a dlaczego miałbyś nie przymocowywać okna od góry???
    snow
    ...gust jest kwestią ... gustu??

  12. #12

    Domyślnie

    A znasz jakiś sposób na przymocowanie od góry okna z nałożoną kaseta PCV?

  13. #13

    Domyślnie

    Pianka montazowa. Wystarcza. Tylko trzeba ja dac w minimalnej ilosci. Okno trzyma sie dzieki kotwom z boku a nie montazowi z gory - zreszta wielu mialoby problem z mocowaniem od gory do zelbetowego nadproza czy wienca.

    D.

  14. #14

    Domyślnie

    Mam wrażenie że mój przedmówca nie dokońca wie o czym pisze. Jestem po montażu okien i coś mogę powiedzieć. Montowałem okna drewniane zakładano kotwy na bokach oraz kotwy na dole u góry nie można założyć bo mam skrzynki rks ale gdyby ich nie było nie widze problemu aby tam wywiercić otwór( są wiertarki i wiertła które na to pozwalają ) warunek aby nie trafić na pręt ale przy mocowaniu na blachach ,nie przewiercanie przez ramiak nie ma to znaczenia.. Przy dużych oknach jest problem ze sztywnością okna ja u siebie na oknie 270 cm połozyłem płaskownik 5 x 80 który przykręcilem do boków skrzynki oraz z góry do ramiaka. pozwoliło to na wystarczające usztywnienie okna przy oknach do 140 cm nie ma tego problemu mam ich 6 sztuk

  15. #15

    Domyślnie

    Wiem doskonale o czym pisze bo okna montowalem rok temu. Sam widzisz ze zamontowales okno mimo ze z gory nie jest przymocowane. Malo kto mocuje okno z gory - jest to raczej zbedne. Pytanie dotyczylo nie rks o ktorych ty piszesz ale o sks - ktore ja mam zamontowane do okien. Nie ma problemu zeby skrzynke od gory zamontowac na pianke - tylko trzeba uwazac zeby nie rozparla skrzynki.

    D.

  16. #16

    Domyślnie

    Ja mam pytanie jak z wysokościami skrzynek roletowych.
    Widziałem takie RKS które miały 30cm wysokości. Zatem aby zamontować okno o wysokości ok. 150cm to muszę mieć około 290 cm wysokości. Chyba że coś oszczędzę na nadprożu. Czy można to zrobić inaczej tak aby nad oknem było nie więcej niż 30 cm ściany wraz z nadprożem.
    I jeszcze jedno pytanie jakie rozmiary mają rolety na zewnątrz okna, i czy można w nich zamontować silniki?

  17. #17

    Domyślnie Czy rolety zewnetrzne mozna montowac po montazu okien ?

    Jutro wchodzi ekipa od okien a ja zapomnialem im powiedziec ze chce tez rolety zewnetrzne. Czy moga najpierw zalozyc okna a rolety dopiero za kilka dni ? Chodzi o to czy to nie duzy problem bo pewnie da sie wszystko.

  18. #18

    Domyślnie

    Dużo zależy od tego jakie to mają być rolety (skrzynki), dla RKS prowadnice przykręca się do ram okna i chyba może byc to trudne do wykonania po osadzeniu okna.

  19. #19

    Domyślnie

    rolety zewnetrzne ze skrzynka na zewnatrz

  20. #20

    Domyślnie Jak montuje się rolety zewnętrzne?

    Czy montując roletę zewnętrzną razem z oknem nakleży zostawić wolną przestrzeń nad planowanym oknemtzn całe nadproże wyżej czy tylko jakąś część w nadprożu?

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony