dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie

    To jest cytat ze strony speców od wentylacji :
    "Ciepło wentylacji - jest ściśle związane z ilością świeżego powietrza jaka musimy usunąć/dostarczyć do pomieszczenia. Przy założeniu jak w poprzedniej odpowiedzi dla domku z jedną kuchnią i 2 łazienkami mamy 220 m3/h. To powietrze trzeba podgrzać. Moc dodatkowej nagrzewnicy ( kotła) obliczamy ze wzoru Q nagrzewnicy= Vx1.2 x 1 x dT / 3600 gdzie 1.2 i 1 to odpowiednio gęstość i ciepło właściwe powietrza, a V to ilość powietrza, dT - różnica temperatur przed i za nagrzewnicą, którą przyjmujemy........ No właśnie. Proponuję 20 stopni. Ponieważ średnia temperatura w sezonie grzewczym jest powyżej 0; Mozna dyskuytować i przyjąć więcej co jest korzystne np. dla producentów central z odzyskiem ale bądźmy obiektywni. Po obliczeniach mamy Q = (220 x 1.2 x 1x 20)/3600 = ok. 1.5 kW Tak więc nagrzewnica o takiej mocy musi pracować przez sezon grzewczy aby zapewnić nawiew powietrza o temperaturze ok. 20 stopni (podstawowe ogrzewanie domu stanowi oczywiście kocioł grzewczy). Zakładamy że pracuje ona 200 dni w roku czyli 200x24hx1.5kW=7200kWh - tyle zużyhjemy energii co w przeliczeniu na złotówki i pozyskaniu tej energi np. z gazu da 7200 kWhx0.12 zł = 864 zł - tyle nas kosztuje rocznie(na sezon) wentylacja. Teraz pytanie ile z tego odyskamy jeśli zastosujemy centralkę z odzyskiem ??? Producenci mówią o sprawności 70%, ale sprawność ta zależy od temperatury powietrza nawiewanego, wywiewanego i jego wilgotności. Im większa różnica temperatur tym większa sprawność. Spotkałem się z opinią że dla obliczeń kosztów należy przyjąć 50% (mówimy o wymienniku krzyżowym; katalog VTSClima str. 35 obliczenie opłacalności zastosowania odyzku ciepła) Załóżmy więc że odzyskamy 500 zł. Pytanie kiedy to się zamortyzuje jeśli wykonanie instalacji wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym kosztuje od 6000 do 10 000 zł w zależności od producenta centrali ( centralka, sterowanie, układ kanałów, nawiewniki, robocizna). Po 10-15 latach taka centralka jest do wymiany. Moim zdaniem sens odzysku ciepła zaczyna się od 3-4 000 m3/h. Dopiero wtedy stosunek oszczędności do inwestycji nabiera sensu. Proponuję też przeanalizować kalkulator odzysku na stronie VTCClima."
    I dalej :
    "Centrala sama w sobie nie grzeje. Musi być w niej nagrzewnica wodna elektryczna czy też gazowa. Centrala nawiewno-wywiewna z wymiennikiem krzyżowym oznacza że 100% powietrza jest nawiewane i 100% wywiewane. Aby ogrzewać powietrzem dom jednorodzinny jego ilość jest kilka czy kilkunastokrotnie większa od ilości powietrza jaka wystarczy do wentylacji. Tak więc potrzeba ok. 2000-4000 m3/h. Tymczasem do wentylacji wystarczy ok. 200-400 m3/h. Przy ogrzewaniu powietrznym powietrze cyrkuluje a w centrali z wymiennikiem krzyżowym nie bo jak wyżej 100% jest nawiewane i wywiewane. Takie potrzeby są np. w służbie zdrowia gdzie cyrkulacja jest wykluczona, ale domów jednorodzinnych tak się nie ogrzewa z prostych powodów ekonomicznych. W poprzedniej odpowiedzi pokazane jest jak policzyć koszty wentylacji. Tak samo mozna policzyć koszty ogrzewania zwiększając ilość powietrza. "

  2. #2

    Domyślnie

    On 2003-01-08 10:45, Roose wrote:
    To jest cytat ze strony speców od wentylacji :
    "Ciepło wentylacji - jest ściśle związane z ilością świeżego powietrza jaka musimy usunąć/dostarczyć do pomieszczenia. Przy założeniu jak w poprzedniej odpowiedzi dla domku z jedną kuchnią i 2 łazienkami mamy 220 m3/h. To powietrze trzeba podgrzać. Moc dodatkowej nagrzewnicy ( kotła) obliczamy ze wzoru Q nagrzewnicy= Vx1.2 x 1 x dT / 3600 gdzie 1.2 i 1 to odpowiednio gęstość i ciepło właściwe powietrza, a V to ilość powietrza, dT - różnica temperatur przed i za nagrzewnicą, którą przyjmujemy........ No właśnie. Proponuję 20 stopni. Ponieważ średnia temperatura w sezonie grzewczym jest powyżej 0; Mozna dyskuytować i przyjąć więcej co jest korzystne np. dla producentów central z odzyskiem ale bądźmy obiektywni.
    przyjmujac temperatrue za nagrzewnica 20* w pomieszczeniu nigdy 20* nie uzyskamy. do sterowania przyjmuje sie temperature powietrza wywiewanego albo w pomieszczeniu

  3. #3

    Domyślnie

    Ponieważ średnia temperatura w sezonie grzewczym jest powyżej 0; Mozna dyskuytować i przyjąć więcej co jest korzystne np. dla producentów central z odzyskiem ale bądźmy obiektywni. Po obliczeniach mamy Q = (220 x 1.2 x 1x 20)/3600 = ok. 1.5 kW
    sprostowanie: przyjmujmy napiecie 230V, nie tylko w tym,, przypadku

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    Tak więc nagrzewnica o takiej mocy musi pracować przez sezon grzewczy aby zapewnić nawiew powietrza o temperaturze ok. 20 stopni (podstawowe ogrzewanie domu stanowi oczywiście kocioł grzewczy). Zakładamy że pracuje ona 200 dni w roku czyli 200x24hx1.5kW=7200kWh - tyle zużyhjemy energii co w przeliczeniu na złotówki i pozyskaniu tej energi np. z gazu da 7200 kWhx0.12 zł = 864 zł - tyle nas kosztuje rocznie (na sezon) wentylacja. Teraz pytanie ile z tego odyskamy jeśli zastosujemy centralkę z odzyskiem ??? Producenci mówią o sprawności 70%, ale sprawność ta zależy od temperatury powietrza nawiewanego, wywiewanego i jego wilgotności. Im większa różnica temperatur tym większa sprawność. Spotkałem się z opinią że dla obliczeń kosztów należy przyjąć 50% (mówimy o wymienniku krzyżowym; katalog VTSClima str. 35 obliczenie opłacalności zastosowania odyzku ciepła) Załóżmy więc że odzyskamy 500 zł. Pytanie kiedy to się zamortyzuje jeśli wykonanie instalacji wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym kosztuje od 6000 do 10 000 zł w zależności od producenta centrali ( centralka, sterowanie, układ kanałów, nawiewniki, robocizna). Po 10-15 latach taka centralka jest do wymiany. Moim zdaniem sens odzysku ciepła zaczyna się od 3-4 000 m3/h. Dopiero wtedy stosunek oszczędności do inwestycji nabiera sensu. Proponuję też przeanalizować kalkulator odzysku na stronie VTCClima."
    w momencie nie stosowania odzysku ciepla teoretycznie powinnismy ta energie policzyc jako stracona na wentylacje (zachowanie jakosci powietrza). przyjmujac takie warunki jw deklarujemy zycie we wlasnym smrodku zamiast strate 30..40% ogrzanego powietrza - ta mentalnosc jest dobra dla grzybiarzy (domownikow z grzybami). Co do kostow to kazdy policzy je sobie sam ale uwazam ze sa lekko przesadzone - to nie filozofia, robocizne mozna wziac na siebie.

  6. #6

    Domyślnie

    "Centrala sama w sobie nie grzeje. Musi być w niej nagrzewnica wodna elektryczna czy też gazowa. Centrala nawiewno-wywiewna z wymiennikiem krzyżowym oznacza że 100% powietrza jest nawiewane i 100% wywiewane. Aby ogrzewać powietrzem dom jednorodzinny jego ilość jest kilka czy kilkunastokrotnie większa od ilości powietrza jaka wystarczy do wentylacji.
    wcale to nie musi byc wymiennik krzyzowy. udzial powietrza nawiewanego mozna zmniejszyc do 20..30%

  7. #7

    Domyślnie

    Tak więc potrzeba ok. 2000-4000 m3/h. Tymczasem do wentylacji wystarczy ok. 200-400 m3/h. Przy ogrzewaniu powietrznym powietrze cyrkuluje a w centrali z wymiennikiem krzyżowym nie bo jak wyżej 100% jest nawiewane i wywiewane. Takie potrzeby są np. w służbie zdrowia gdzie cyrkulacja jest wykluczona, ale domów jednorodzinnych tak się nie ogrzewa z prostych powodów ekonomicznych. W poprzedniej odpowiedzi pokazane jest jak policzyć koszty wentylacji. Tak samo mozna policzyć koszty ogrzewania zwiększając ilość powietrza. "
    przy ogrzewaniu powietrznym albo stosuje sie czerpnie swiezego powietrza eliminujac duza czesc wentylacji budynku albo i nie i wtedy straty na wentylacje i tak powstaj (10% ogrzewania). w sluzbie zdrowia stosuje sie wlasnie wymienniki krzyzowe aby powietrze nawiewwane nie mieszalo sie z wywiewanym (pomimo stosowania kilkustopniowych filtrow). w centralach wcale nie trzeba miec wymiennika - w naszym przecietnym domu (przede wszystkim ze wzgledow wilgotnosciowych i rodzaju ogrzewania - nie wszedzie podlogowka) istotna jest cyrkulacja! mozna kupic centrale z podmieszaniem wtedy powietrze wywiewane moze zostac zawrocone, i przepuszone przez filtr i wymieszane ze swiezym (0..100%) ponownie trafia do pomieszczen.

  8. #8

    Domyślnie

    Roose,
    myślę, że koszty instalcji są zawyżone. Można kupić rekuperator przeciwprądowy o wydajności 250m3/h za 3000, do tego kanały i sterowanie i przy odrobinie własnej pracy całość to 5000.
    Taki rekuperator ma sprawność 90% w papierach ale będąc ostrożnym załóżmy 70% czyli 600zł rocznej oszczędności. I jeszce jedna rzecz bardzo ważna dla nowych domów. Przy takiej wentylacji można niektóre okna zrobić nieotwierane (zamknięte na stałe) i nie trzeba budować kominów wentylacyjnych). Za okna mamy inwestycyjną oszczędność 1000zł (ostrożny szacunek. Czytałem, że w domu o p.u. 150m ktoś zaoszczędził 2000zł na siedmiu oknach) i za brak kominów wentyklacyjnych kolejny 1000zł (też chyba ostrożny szacunek biorąc pod uwagę materiały, robocizną i obróbki komów na dachu).
    Całość wygląda tak, że do zainwestowania jest 3000zł netto przy rocznym zwrocie kosztów 600zł. Czyli zwrot po 5 latach. Jak dla mnie to super, zwłaszcza że mam 100% komfort świeżego powietrza (trudno to wyrazić w złowtówkach) a dobudowując Gruntowy Wymiennik Powietrza (koszty od kilkuset złotych do 2 tys \. zaleznie od patentu i wkładu pracy własnej) mam w lecie darmową mini klimatyzację...

  9. #9

    Domyślnie

    Jesli maco cos takiego masz to prosze o szczegoly, moze byc na priva

  10. #10

    Domyślnie

    jeszcze taniej można samemu zrobić rekuperator wymiennik kupcie
    w HEATEX typ T lub dwa typ H a cena 1000zł ostrożnie licząc
    sprawność takiego układu powyżej 80%

    PS: tam również jest program ile zyskamy stosując taki wymiennik przeliczcie proszę a może się okazać że za dwa lub trzy sezony
    powodzenia w obliczeniach

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: januszek dnia 2003-01-08 12:59 ]</font>

  11. #11

  12. #12

    Domyślnie

    tom... ale o co konkretnie Ci chodzi ?

    Czy ceny podane przez januszka nie są nawet niższe ?

  13. #13

    Domyślnie

    On 2003-01-08 16:31, Maco wrote:
    tom... ale o co konkretnie Ci chodzi ?

    Czy ceny podane przez januszka nie są nawet niższe ?
    czy masz taka "instalacje"?

  14. #14

    Domyślnie

    A zobaczcie te centralę
    http://www.tywent.com.pl/Polish/61%27.HTM


    ZWC-1 250 - 1408 zł
    ZWC-2 500 - 1595 zł


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: SlawekZ dnia 2003-01-09 09:49 ]</font>

  15. #15

    Domyślnie

    tom, nie mam. To jest na razie mój projekt. Mam nadzieję, że za rok już będe miał i że będę mógł napisać jak działa.

  16. #16

    Domyślnie

    On 2003-01-09 09:53, Maco wrote:
    tom, nie mam. To jest na razie mój projekt. Mam nadzieję, że za rok już będe miał i że będę mógł napisać jak działa.
    czekam i powodzenia
    ja cos takiego robilem ale nie dla siebie, powiedzmy w stadardzie przemyslowym. trudno mowic o minimalizacji kosztow (normy).

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sroka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Do Toma soyera:
    On 2003-01-08 10:54, tom soyer wrote:
    Ponieważ średnia temperatura w sezonie grzewczym jest powyżej 0; Mozna dyskuytować i przyjąć więcej co jest korzystne np. dla producentów central z odzyskiem ale bądźmy obiektywni. Po obliczeniach mamy Q = (220 x 1.2 x 1x 20)/3600 = ok. 1.5 kW
    sprostowanie: przyjmujmy napiecie 230V, nie tylko w tym,, przypadku

    Ale się podłożyłeś brachu
    "220" w cytowanym przez Ciebie wzorze to ilość powietrza (w m3/h) a nie napięcie w sieci (w V).

    Żeby nie było wątpliwości: nie miałem zamiaru być złośliwy. Po prostu masz obszerne uwagi do tekstu, a wychodzi na to, że dość pobieżnie go przeczytałeś (przynajmniej ten fragment).

    Pozdrawiam, Rafał

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: sroka dnia 2003-01-09 16:01 ]</font>

  18. #18

    Domyślnie

    Q nagrzewnicy= Vx1.2 x 1 x dT /3600 gdzie 1.2 i 1 to odpowiednio gęstość i ciepło właściwe powietrza, a V to ilość powietrza, dT - różnica temperatur przed i za nagrzewnicą, którą przyjmujemy........

    jasne!

  19. #19

    Domyślnie

    to skrzywienie zawodowe: ostatnio staram sie sprawe podwyzszonego napiecia tak czesto wszystkim przypominac ze mi sie udzielilo

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    On 2003-01-09 11:22, tom soyer wrote:
    On 2003-01-09 09:53, Maco wrote:
    tom, nie mam. To jest na razie mój projekt. Mam nadzieję, że za rok już będe miał i że będę mógł napisać jak działa.
    czekam i powodzenia
    ja cos takiego robilem ale nie dla siebie, powiedzmy w stadardzie przemyslowym. trudno mowic o minimalizacji kosztow (normy).
    Tom, czy w takim razie myślisz, że moje założenia lub obliczenia są naciągane ?
    Jakie przyjąłbyś założenia najbardziej realne dla dome u jednorodzinnego 150m2 zamieszkałego przez 4 osoby ?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony