dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Grunty orne - działka budowlana

    Mam pewien problem. Działka jest budowlana - mam papierek że można tam stawiać dom itp. - w księdze jednak widnieje zapis - grunty orne. Dlaczego?

  2. #2

    Domyślnie

    Prawdopodobnie dlatego, że właściciele (poprzedni) nie dokonali właściwych zmian zapisów w księdze wieczystej po odrolnieniu gruntu.

  3. #3

    Domyślnie

    Czy po wpisaniu mnie do księgi (nowa księga) nie powinno się to zmienić? Czy muszę to zrobić teraz i osobiście? Nie będzie problemu podczas załatwiania innych formalności w między czasie?

  4. #4

    Domyślnie

    Wszystkie zapisy wieczystoksięgowe winny być dokonywane przy czynnościach notarialnych i innych dotyczących nieruchomości, i jeżeli z jakichś powodów tak się nie stało, to należy to wyjaśnić. Jeśli inne formalności nie wymagają wypisu z księgi wieczystej, to problemów nie powinno być.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pasco

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    915
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Ja też miałem grunty orne, a przy wydawaniu pozwolenia starostwo automatycznie zmieniło kwalifikację, wydało zgodę itd. Warunkiem jest chyba tylko plan zagospodarowania.

  6. #6

    Domyślnie

    Tak, dla wydania decyzji administracyjnych o pozwoleniu na budowę, wiążący jest zapis planu miejscowego i wypis z rejestru gruntów. Zapis w księdze wieczystej jest niejako wtórny, a ważniejsze informacje w niej zawarte dotyczą własności czy władania i obciążeń hipotecznych.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Być może w czasie całej procedury będziesz musiał dokonać wyłączenia części gruntu z produkcji rolnej. Dotyczy to części działki, na której stanie dom. Jeśli masz grunt w klasie III i wyższej (tzn I, II lub III z literkami), musisz dokonać wyłączenia. Jeśli IV czy V - nie. Klasę gruntu masz w rejestrze gruntów w gminie, w odpisie który i tak musisz uzyskać do pozwolenia. Odrolnienia może dokonać geodeta z uprawnieniami urbanistycznymi (najczęściej trudni się tym ktoś z UG lub UM ).
    Jaka jest dla Ciebie różnica? Od części "rolnej" płacisz sporo niższy podatek od nieruchomości niż "budowlanej", czyli wyłączonej z produkcji rolnej. Taka sobie jeszcze jedna procedura, nie ma się czym przejmować, tylko sprawdzić trzeba klasę gruntu
    Koszt w Lublinie - 450 PLN
    P.s. - działka oczywiście jest jak najbardziej budowlana Ech, te papiery

  8. #8

    Domyślnie

    W przyszłym tygodniu podjadę do Urzędu i wezmę wypis z zagospodarowania. Wszystko się wtedy wyjaśni

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    witam
    Jesli działka ma inne przeznaczenie niz rolne to aby zmienić zapis w Kw należy złożyć wniosek o sprostowanie Działu I i załączyć do niego wypis z rejestru gruntu, w którym okreslone będzie stosowne przeznaczenie gruntu. Przypilnuj aby organ prowadzący ewidencje gruntów wpisał stosowne oanaczenie i to wszystko. Wniosek do Kw kosztuje 30 zł
    Sąd nie dokonuje wpisów z urzędu dlatego musisz sie pofatygowac osobiście
    pozdrawiam

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dorianmk

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    32

    Domyślnie

    Witam jest nas więcej w tym moja osoba. Mam ten sam problem już pod koniec kwietnia miał być kredyt i zaczął się maj, marzenie o domu się oddaliło. Działka kupiona w 2011r wydane WZ, pozwolenie na budowę prawomocne 27kwietnia 2016r, zaczęta budowa(fundamenty) i odmowa banków na finansowanie.PKO BP , PKO SA, nawet PBS, pozostałe to samo BZWBK. BGŻ. Klasa ziemi V-VI wielkość 87 arów przy czym powiedziano mi że wydzielenie mniejszej nic nie zmieni. Dzisiaj rozpocząłem jednak wydzielanie 1400 m działka zyska nową księgę a w rejestrze gruntów będzie figurowała jako Bp(klasyfikacja gruntów w dziale budowlanych). W tym problem że banki zamiast opierać się na wypisie z rejestru gruntów, chcą zaświadczenia z gminy o MPZP lub studium, a ze studium wynika że działka 100m od drogi przeznaczona na budowę domów jednorodzinnych lub budowę zagrodową w dalszej części jako grunty orne. Doczepili się nawet o budowę zagrodową że nie może być takiego zapisu (PKOBP). W gminie nawet jak będzie kiedyś MPZP to i tak będzie ten zapis dmy jednorodzinne lub budowa zagrodowa. To jest jakaś chora interpretacja banków. Nie wiem jeszcze do końca czy tylko wydzielać czy zmieniać w starostwie klasyfikację na Bp co będzie się wiązało z wyższym p;odatkiem bo od całej działki, a nie tylko pod domem jak na działce o symbolu R.
    https://www.facebook.com/niedostanek...ezpis/?fref=ts

  11. #11

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    Mam bardzo podobny problem.Otóż właściciel zapewnia mnie, że działka jest budowlana.W księdze wieczystej ta działka ma wpisany sposób korzystania R Działki rolne.W wypisie z rejestru gruntów w opisie użytku to grunty orne RV.Ta działka ma ok 800m2 powstała z podziału większej działki na 2 działki.Działka przed podziałem miała warunki zabudowy na zbudowanie 2 domów jednorodzinnych WZ byly ostateczne przed 30.04.16 aczkolwiek w gminie Pani powiedziała, że po podziale trzeba ponownie wystąpić o WZ i powinna to być formalność(chociaż wiadomo jakie mamy urzędy)i czy nie bedzie to problemem jeśli wystapie o nie teraz po 30.04.16.Działka nie ma MPZP lecz w zaświadczeniu w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego ta działka ma oznaczenie MN3 -tkanka miejska z usługami.Moje pytanie brzmi czy na tej działce bedzie mozna sie budować i czy będzie trzeba ją odrolnic a co za tym idzie jaki może być koszt takiego przedsięwzięcia.Dziękuję z góry za udzielone informacje.Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Witam wszystkich.Mam podobny problem.Otóż właściciel zapewnia mnie, że działka jest budowlana.W księdze wieczystej ta działka ma wpisany sposób korzystania R Działki rolne.W wypisie z rejestru gruntów w opisie użytku to grunty orne RV.Ta działka ma ok 800m2 powstała z podziału większej działki na 2 działki.Działka przed podziałem miała warunki zabudowy na zbudowanie 2 domów jednorodzinnych WZ byly ostateczne przed 30.04.16 aczkolwiek w gminie Pani powiedziała, że po podziale trzeba ponownie wystąpić o WZ i powinna to być formalność(chociaż wiadomo jakie mamy urzędy)i czy nie bedzie to problemem jeśli wystapie o nie teraz po 30.04.16.Działka nie ma MPZP lecz w zaświadczeniu w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego ta działka ma oznaczenie MN3 -tkanka miejska z usługami.Moje pytanie brzmi czy na tej działce bedzie mozna sie budować i czy będzie trzeba ją odrolnic a co za tym idzie jaki może być koszt takiego przedsięwzięcia.Dziękuję z góry za udzielone informacje.Pozdrawiam

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jarek 92

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    białystok
    Kod pocztowy
    15-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    mam taką samą sytuacje jak przedmówca .jak ktoś moze coś doradzić bd super

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony