dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
 1. #1
  Guest

  Domyślnie

  Jaka powinna być minimalna odległość elementów drewnianej więźby od komina z cegły pełnej, służącego do odprowadzania spalin z kominka zamkniętego?

 2. #2
  OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
  Zarejestrowany
  Mar 2002
  Posty
  5.890

  Domyślnie

  Moi cieśle mówili, że 30 cm - nigdzie indziej tej informacji nie sprawdzałem

 3. #3
  Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
  dobrzykowice

  Zarejestrowany
  May 2002
  Posty
  2.955

  Domyślnie

  a musi byc wogole jakas odleglość ? Po co ?

 4. #4

  Domyślnie

  Myślę, że 30cm to jest zbyt dużo. Mam wrażenie że jest to coś ok. 12-15cm. Zakładając 30cm, odliczając to po dwóch stronach krokwi i odstęp między krokwiami np.80cm /bardzo popularny rozstaw/ to na komin zostaje 20cm. Jak zatem wcisnąć komin fi20.
  Pozdrawiam

 5. #5
  OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
  Zarejestrowany
  Mar 2002
  Posty
  5.890

  Domyślnie

  Dobrzykowice- chodzi o przepisy p-poż.
  Kodi - masz logiczną rację. Z pewnością 30 cm to zbyt dużo.
  Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

 6. #6

  Domyślnie

  15 cm
  zresztą ta informacja była już gdzieś na forum

 7. #7
  OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
  Zarejestrowany
  Jan 2002
  Skąd
  Południowa Wielkopolska
  Posty
  8.525

  Domyślnie

  A nie ma tak, że jak zbyt blisko, to trzeba zrobić osłonę z blachy. Pomijam fakt, że jak ten biedny kominiarz ma to sprawdzić, jak ocieplę chatę po kalenicę i tym samym ukryję wszystkie krowkie. Inna sprawa, to to że nie zamierzam sobie "podpalić" chałupy przez własną głupotę. Odległość od paleniska kominka mam pewnie >6m, więc też już nie będzie aż tak gorąco. Był tu kominiarz (mam nadzieję, że prawdziwy), może więc się wypowie jak mamy zrobić i ew. jak poprawić (blacha). Ja nie mierzyłem, ale na pewno nie mam 30cm, choć jedną krokiew mam wyciętą (są wymiany).

 8. #8
  Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
  dobrzykowice

  Zarejestrowany
  May 2002
  Posty
  2.955

  Domyślnie

  pewnie z tymi przepisami macie rację ale powiedzcie mi w jaki sposób bezpośrednie sąsiedztwo komina i krokwi może stanowic zagrożenie pożarowe ?!!!

 9. #9

  Domyślnie

  pewnie żadne, bo ocieplny komin przecież na zew. nie jest nawet gorący, ale przepis jest przepis. Mało jest takich.
  Pozdrawiam

 10. #10

  Domyślnie

  rozmawialem z kilkoma cieslami - twierdza ze nia ma minimum. czasami jednak dobrze jest zrobic opierzenie na krokwi jesli nie ma wkladu a krowkiew przylega bezposrednio do komina.


 11. #11
  Guest

  Domyślnie

  Co to znaczy zrobić opierzenie?

 12. #12

  Domyślnie

  Wszystkie wewnętrzne powierzchnie przewodu kominowego muszą być oddalone o minimum 16 cm od wszelkich konstrukcji drewnianych jak również od innych łatwopalnych elementów.
  to z normy, niestety w tekście w necie nie podają której.

  Karina

 13. #13

  Domyślnie

  mój kierownik budowy kazał mi oddzielić krokwie od komina kartongopsami.

 14. #14
  ELITA FORUM (min. 1000)
  am

  Zarejestrowany
  Sep 2002
  Posty
  1.008
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  99

  Domyślnie

  Pisałem już kiedyś o tym.
  Miałem taką sytuację - więźba, a dokładniej wymiana drewnana dotykała komina. Po kilkunastu postach na forum na ten temat zaprosiłem do siebie kominiarza na wizję lokalną.
  Oto co usłyszałem:
  1. przepisy mówią o tym, że element drewniany musi być odsunięty o 0,2m od wewnetrznego lica przewodu kominowego (dotyczy przewodów dymowych). Jeżeli jest to komin murowany tradycyjny (cegła pełna) oznacza to konieczność odsunięcia elementów drewnianych od komina o 20cm-12cm(cegła)= ~8cm.
  2. Element drewniany (np. krokiew) może dotykać komina w bezpośrednim sąsiedztwie przewodu wentylacyjnego
  3. Komin powinien być otynkowany

  Dla zainteresownych w moim dzienniku budowy pisałem o tym i jest zdjęcie jak NIE powinno się robić więźby przy kominie.
  (U mnie drewniany element dotyka komina, który nie jest otynkowany w bezpośrednim sąsiedztwie przewodu dymowego)

  Co do potencjalnych zagrożeń kominiarz przekonał mnie jednym prostym testem. Twierdzi, żę nie widział jeszcze komina z cegły, któty byłby w 100% szczelny. Podpalił zapalniczkę i przesuwał ją wzdłuż spoin komina aż znalazł miejsce, gdzie był wyczuwalny ciąg. Przy wkładzie z kwasówki do kotła w zasadzie nie ma problemów, przy przewodzie do kominka mogą wystąpić iskry, wys. temperatura no i oczywiście zapalenie sadzy. Istnieje ryzyko zapalenia się elementu drewnianego.

  Kominiarz mnie przekonał. Ja odsuwam element drewniany (jeszcze mogę a komin tynkuję.
  Można jeszcze próbować wkładać blachę między komin a więźbę - ale dla mnie to jednak jakieś ryzyko.

  POzdrawiam

 15. #15
  Guest

  Domyślnie

  Czy są jakieś przepisy regulujące ten problem ? Mnie poinformowano, że ta odległość wynosi 25 cm czyli przy 12 cm cegle odległośc wynosi 13 cm
  Jeszcze jedno pytanie a co w przypadku stropu drewnianego ? dziura wokół komina ?

 16. #16
  Guest

  Domyślnie

  Czy odległości te dotyczą tylko kanałów dymowych - pochodzących z pieców na paliwo stałe, gdzie występuje wysoka temperatura, czy również przewodów spalinowych tj np z kotłów gazowych, gdzie temperatura spalin jest znacznie mniejsza.
  Krzy.

 17. #17

  Domyślnie

  Moim zdaniem:Praktycznie rzecz biorąc, jeśli masz komin od pieca gazowego i olejowego, musisz mieć wkład ze stali kwasoodpornej, najczesciej w środku jeszcze docieplony wełna mineralną (choc powoli się od tego odchodzi). Temperatura spalin na wylocie czopucha będzie wynosiła około 110-160 C. Na wysokosci przy której komin może stykać się z więźba dachową
  (4 - 6 m), temperatura ta będzie wynosiła około 80-100 C, być moze jeszcze mniej. W środku wkładu . Wkład w zasadzie jest na 100% szczelny w dodatku ocieplony wełną + cegła 12 cm, nawet bez tynku, na zewnątrz tej cegły bedziesz miał temp. nie wieksza niż pokojowa . A temperatura zapalenia drewna sosnowego to około 240 C (pisze z pamięci , moge się troszke mylić, ale napewno nie w dół). Wniosek z tego - spij spokojnie.
  Zupełnie inaczej wygląda sprawa z kominkami. W kominach od kominków temperatura będzie wynosiła średnio 400 C, a moze dochodzic okresowo nawet do 1000 C (przy zapaleniu sadzy). Źle wykonany komin od kominka, usytuowany blisko więźby dachowej to proszenie się o nieszczęście, czyli pożar (coś kojarze odległośc jednakże 30 cm, ale z praktycznego punktu widzenia macie racje, to przesada). Postaram się to sprawdzić. Znam norme PN-89/B-10425 w której to jest, ale niestety nie mam jej w domu.

 18. #18
  Guest

  Domyślnie

  odległość 15 cm krokwii od cegły dotyczy tylko przewodów palnych !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 19. #19

  Domyślnie

  Jest projekt nowej normy o kominach. Oto jej zapisy odnośnie odległości i zagrożenia przeciwpożarowego:
  (wiem, że to nielegalne, ale co tam ):

  6.3.3 Zapobieganie pożarom w warunkach pracy

  Maksymalna temperatura palnych materiałów znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego nie powinna przekraczać 85 °C w odniesieniu do temperatury otoczenia 20 °C. Odległość do materiału palnego powinna być deklarowana, patrz p.4.8. Odległość powinna być określona poprzez badanie zgodnie z prEN 13216-1 lub w zależności od materiału stosownie z odnośną normą (normy prEN 1859 dla kominów metalowych) do ustabilizowanego stanu przy temperaturze badań podanej w tablicy 3 stosownie do opisu wyrobu.

  Uwaga: To wymaganie jest spełnione dla kominów, gdy odległość od materiałów palnych wynosi co najmniej 50mm od zewnętrznych ścian i przestrzeni przewietrzania badanej w wolnostojącym otwartym pokoju próby montażowej przy temperaturze podanej w tablicy 3, temperaturze zewnętrznej ściany nie przekraczającej 100°C i temperaturze otoczenia 20°C.

  6.3.4 Zapobieganie skutkom ognia wynikającym z pożaru sadzy

  Maksymalna temperatura graniczących palnych materiałów nie powinna przekraczać 100 °C w odniesieniu do temperatury otoczenia 20 °C dla badań prowadzonych przy temperaturze 1000°C ponad 30 minut. Odległość do materiałów palnych nie powinna przekraczać odległości deklarowanej w p.6.3.3. Odległość powinna być weryfikowana poprzez badanie zgodnie z prEN 13216-1 lub w zależności od materiału stosowanie z odnośną normą (norma prEN 1859 dla kominów metalowych.).

  Uwaga:To wymaganie jest spełnione dla kominów, gdy odległość od materiałów palnych wynosi co najmniej 50mm od zewnętrznych ścian i przestrzeni przewietrzania badanej w wolnostojącym otwartym pokoju próby montażowej przy temperaturze 1000°C w czasie ponad 30 minut, temperaturze zewnętrznej ściany nie przekraczającej 140°C i temperaturze otoczenia 20°C.

  Całość na : http://www.kominy.pl/kominy/po_norma.htm

 20. #20

  Domyślnie

  Ronin,

  A potrafisz to przetłumaczyć na polski tak aby można było to zrozumieć przy temp. otoczenia 20 C ?
  Z pozdr, Filo.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony