dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
 1. #1

  Domyślnie

  Witam,
  bardzo ciekawa dyskusja wywiazala sie odnosnie promiennikow ciepla. Sam jestem bardzo tematem zainteresowany. A tak a'propos ich nieszkodliwosci dla zdrowia:
  "...promienniki elektryczne oddają ciepło do pomieszczenia w postaci promieniowania podczerwonego o długości fali 2-12μm(mikrometrów)" - to cyctat ze stronu: eco-partner.prv.pl

  A to cytat ze strony:bovin.com.pl, ktora produkuje promienniki ciepla np. dla lakierni samochodowych:

  "Oczywistym jest, iż nie należy wystawiać się na zbyt długie działanie ciepła. Oczy ludzkie są bardzo na nie wrażliwe, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia katarakty. Wiąże się to ze wzrostem współczynnika pochłaniania ciepła przez soczewkę oka. Powyższe ryzyko choroby potwierdziło się jednak tylko u osób pracujących w hutach metali i szkła. W związku z tym istotnym jest, aby promienniki nie tylko emitowały ciepło, ale również w pewnym stopniu światło widzialne. Odruchową reakcją człowieka na bardzo jasne światło jest zamknięcie oczu lub odwrócenie się. Dlatego krótkie fale podczerwone z szerokim zakresem światła widzialnego są bardziej korzystne w stosunku do ciepła fal średnich i długich z ich dużo węższym zakresem światła widzialnego."

  Tak sie zastanawiam - jak to jest z tym brakiem szkodliwosci dla zdrowia. A dla wzroku?

  Tomek


 2. #2
  ELITA FORUM (min. 1000)
  pik33

  Zarejestrowany
  Sep 2002
  Posty
  1.389
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  26

  Domyślnie

  Nie te moce..

  Z równym skutkiem przegrzejesz sobie oczy patrząc na nagrzany kaloryfer - też promieniuje podczerwień, oddając część ciepła jako promieniowanie.

  Nie ma się czym przejmować, dopóki szumnie zwany "promiennik" jest po prostu gładką płytą nagrzaną do stu czy dwustu stopni... zrobioną tak, żeby nie oddawać ciepła przez konwekcję, a w miarę możliwości w 100% przez promieniowanie.

 3. #3

  Domyślnie

  Teoretycznie mysle podobnie, ale z drugiej strony chodzi od "czas naswietlania". Miszkajac przez wiele lata w domu moze sie zdarzyc, ze bezwiednie bedziemy patrzyli w kierunku promieniowania przez wieleset godzin. Myslisz naprawde,ze mozna byc spokojnym?

  Zeby bylo jasne - obawiam sie tylko o skutki dla wzroku.

  Tomek

  <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: tcic dnia 2003-01-10 12:04 ]</font>

 4. #4

  Domyślnie

  Apel,
  Czy jest ktos z Kalisza lub okolic, kto ma zaintalowane ogrzewanie promienniki ciepla i bylby gotow dac referencje temu rozwiazaniu?

  TOMEK, Kalisz

 5. #5

  Domyślnie

  Zgadzam sie z PIK33.Jakbyła by duża moc promienników to może coś tam by ci się stało...ale tak jak na mieszkanie to czemu nie.Mam 3 lata promienniki i nie odczułem żadnych skutków ujemnych.Wręcz pod promiennikiem jest bardzo miło.Niedługo zaczynam budowę nowego domu i będę instalował promienniki ciepła na 100%-bo warto.
  Zbigniew

 6. #6

  Domyślnie

  A ja znalazłem takie coś: (sorry,że długie)odczerwień w lecznictwie

  --------------------------------------------------------------------------------
  PODCZERWIEŃ
  Co to są promienie podczerwone?
  Promieniowanie podczerwone (łac. Infra=pod, pod czymś) jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fal o zakresie od 800 nm 1 mm. Promieniowanie to stanowi około 40% promieniowania słonecznego, która daje człowiekowi ciepło oraz dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Promieniowanie podczerwone nosi czasami nazwę promieniowanie cieplnego.

  FALE LECZĄCE

  Leczenie ciepłem wykorzystywane jest w wielu przypadkach w celu zmniejszenia bólu, poprawy miejscowego krążenia krwi, szybszego gojenia się ran, a nawet terapii niektórych stanów zapalnych występujących zarówno miejscowo jak i ogólnie. Najlepszym generatorem promieniowania jest Słońce. Nie zawsze jednak możliwe jest bezpośrednie korzystanie z jego promieni. Współczesna technika umożliwia nam wykorzystanie siły leczniczej promieni podczerwonych, niezależnych od Słońca. Ważną rzeczą jest, aby aparatura generująca promieniowanie podczerwone wytwarzała je w sposób najbardziej zbliżony do widma słonecznego, zwłaszcza dla długości fal leżących w bliskiej podczerwieni. Te długości fal są najkorzystniejsze dla wymienionych wcześniej funkcji leczniczych.

  TERAPIA I PROFILAKTYKA

  Współczesna medycyna uważa, że najlepsze jest holistyczne leczenie pacjenta. Oznacza to, że w nowoczesnej terapii zwraca się dzisiaj coraz większą uwagę na stosowanie metod regenerujących i działających łagodnie na organizm. Skuteczna terapia, w rozumieniu współczesnej medycyny, to taka, której efektem jest ogólna poprawa zdrowia. Głębokie ciepło podczerwieni sauny fizjologicznej jest dla terapeuty prostym i wartościowym wsparciem w leczeniu wielu chorób, bez konieczności dodatkowego obciążenia organizmu. Skuteczność działania podczerwieni polega na wzmocnieniu własnych mechanizmów regulujących .
  Terapia podczerwienią w saunie fizjologicznej nie jest oczywiście uniwersalnym, cudownym środkiem, który uwalnia lub chroni przed wszystkimi chorobami. Leczenie podczerwienią da natomiast znakomite rezultaty, jeśli ta forma terapii uzupełni znane i uznane w medycynie leczenie farmakologiczne, fizykoterapeutyczne oraz rehabilitację. Jak każda forma terapii będzie ona korzystniejsza, gdy wyeliminujemy ze swego życia złe przyzwyczajenia i nawyki.

  PROFILAKTYKA I LECZENIE POPRZEZ PROMIENIOWANIE PODCZERWONE.

  Profilaktyczne i lecznicze działanie podczerwieni generowane przez aparaturę sauny fizjologicznej jest możliwe dzięki stymulacji naszych komórek i tkanek. Promieniowanie podczerwone:
  1.aktywizuje krążenie i przemianę materii
  2.wydala trucizny i substancje odpadowe
  3.mobilizuje siły obronne organizmu,
  4.wzmacnia system immunologiczny

  CO SIĘ DZIEJE W TEMPERATURZE 40-60°?

  Zdrowotne działanie sauny fizjologicznej polega na tym, że ciepło wnika do organizmu, aktywizując mięśnie, stawy i organy wewnętrzne. Ciepło podczerwieni powoduje intensywne lecznicze pocenie się od wewnątrz, wielokrotnie obfitsze niż podczas pobytu w zwykłej saunie.

  MOŻLIWOŚCI STOSOWANIA GŁĘBOKIEGO CIEPŁA PODCZERWIENI SAUNY FIZJOLOGICZNEJ.

  Głębokie ciepło podczerwieni stosowane jest z dużym sukcesem na całym świecie w chorobach przewlekłych i różnego rodzaju urazach. Poprawę - aż do całkowitego wyleczenia - można osiągnąć m.in. w podanych poniżej dolegliwościach: trądzik, przeziębienie, nerwobóle, zapalenie stawów, lumbago, gościec, ischias, bóle kręgosłupa i mięśni, zakwaszenie mięśni, urazy sportowe.

 7. #7

  Domyślnie

  Dzieki. Mysle, ze macie racje.

  Ale tak sie zastanawiam: Czy promienniki maja jakies wady?
  Chyba jakies slabsze strony tego rozwiazania musza byc!
  Bardzo chetnie bym je poznal lub chociaz o nich poczytal przed pojeciem ostatecznej decyzji.
  W numarze MURATORA poswieconemu roznym systemom ogrzewania jest na ten temat doslownie kilka zdan.
  Z dyskusji na forum tez ciezko jednoznacznie wyciagnac wnioski...

 8. #8

  Domyślnie

  Wydaje mi się , że mają - mogą łatwo wywołać pożar.
  Montowane na suficie podwieszanym w obecności ocieplenia i
  drewnianej więźby dachowej stanowią realne zagrożenie.
  Co z tego , że przewody są prowadzone w rurkach i izolowane .
  Połączenie promiennika wykonywane jest na ścisk (śruby), a co
  się stanie gdy połączenie się poluzuje . Zacznie się grzać ,
  i dostawać coraz większego luzu - aż do wystąpienia iskrzenia.
  Zibi.
  Może się mylę. OBY

 9. #9

  Domyślnie

  On 2003-01-11 22:32, zibi wrote:
  Wydaje mi się , że mają - mogą łatwo wywołać pożar.
  Montowane na suficie podwieszanym w obecności ocieplenia i
  drewnianej więźby dachowej stanowią realne zagrożenie.
  Co z tego , że przewody są prowadzone w rurkach i izolowane .
  Połączenie promiennika wykonywane jest na ścisk (śruby), a co
  się stanie gdy połączenie się poluzuje . Zacznie się grzać ,
  i dostawać coraz większego luzu - aż do wystąpienia iskrzenia.
  Zibi.
  Może się mylę. OBY
  Sufity podwieszane to raczej w firmach.Ja mam 2 śruby z boku i są one od nowego przykręcone-sprawdzałem teraz czy mają luzy i nic z tego.Nie ma luzów i nic się nie stanie.
  A czemu ma iskrzyć??bo poprostu się śrubka poluzuje??Nie wydaje mi się

 10. #10

  Domyślnie

  Jeśli się ma sufit z płyty gk , to promiennik musi być między
  nimi .Nad promiennikim ocieplenie i więźba. W promienniku są
  pewnie jakieś elementy grzejne. To wszystko jest zabudowane .
  Nie widzimy co się tam dzieje.Stąd moje obawy.Np. w budynkach
  drewnianych jest obowiązek prowadzenia inst. el. na zewnątrz
  ściany . Zibi

 11. #11

  Domyślnie

  On 2003-01-12 12:10, zibi wrote:
  Jeśli się ma sufit z płyty gk , to promiennik musi być między
  nimi .Nad promiennikim ocieplenie i więźba. W promienniku są
  pewnie jakieś elementy grzejne. To wszystko jest zabudowane .
  Nie widzimy co się tam dzieje.Stąd moje obawy.Np. w budynkach
  drewnianych jest obowiązek prowadzenia inst. el. na zewnątrz
  ściany . Zibi
  Jak masz płytę gk to montujesz na kołki rozporowe (są specjalne do "pustki" czyli inne niż w ściany). Chyba że masz sufit podwieszany z tymi kwadratowymi elementami (nie wiem dokładnie jak to się nazywa).To są wkładane zamiast tego kwadratu.Po bokach nie grzeje.Pozatym od strony sufitu one nie grzeją.Chyba jest jakaś izolacja.

 12. #12

  Domyślnie

  Jutro zadzwonie do Poznania:eko-partner i dowiem sie jak wyglada temat podwieszania promiennikow pod sufitem z karton gipsu (lub zabudowa w k-g). Jak dowiem sie czegos od dystrybutora - dam znac.
  A tak swoja droga w salonie mam normalny sufit (tynk gipsowy). Czy taki promiennik ladnie wyglada podwieszony pod normalnym sufitem? Jaka jest calkowita grubosc urzadzenia?
  Co innego, gdy jest zabudowany w k-g. Mamy wtedy jedna powierzchnie...
  A swoja droga jutro postaram sie czegos wiecej dowiedziec.

 13. #13

  Domyślnie

  Jak nie masz takiego sufitu (z GK) to nie trać czasu na pytania.Jak masz normalne(gips) to nie Twój już problem.Czy to ładnie wygląda???kwestia gustu.Wygląda to jak płyta styropianowa, tylko chropowatości ma delikatniejsze.Może w salonie obrazy???Ja mam grubość 4,2cm.

 14. #14

  Domyślnie

  Na pietrze mam sufit z karton gipsu (bede mial) a na dole w salonie, lazience i kuchni - zwykly tynk gipsowy. Stad interesuja mnie obydwa rozwiazania.
  A co do karton gipsu to slyszalem, ze jest jakis rodzaj o zwiekszonej odpornosci ogniowej. Moze cos takiego zastosowac?
  A swoja droga obejrze te obrazy. Ale chyba bede musial przejechac sie do Paznania "na ogledziny".
  Az mi sie wierzyc nie chce, ze nikt tego blizej nie sprzedaje. Kalisz to nie znowu taka dziura - a nie znalazlem nikogo, kto by promiennikami handlowal...

  P.S. Estetyczna plyta o grubosci 4,5 cm to chyba nie jest problem dla wystroju sufitu...
  Jesli nie tajemnica: Zbychu - gdzie Ty kupowales swoje promienniki?

 15. #15

  Domyślnie

  On 2003-01-12 17:59, tcic wrote:
  Na pietrze mam sufit z karton gipsu (bede mial) a na dole w salonie, lazience i kuchni - zwykly tynk gipsowy. Stad interesuja mnie obydwa rozwiazania.
  A co do karton gipsu to slyszalem, ze jest jakis rodzaj o zwiekszonej odpornosci ogniowej. Moze cos takiego zastosowac?
  A swoja droga obejrze te obrazy. Ale chyba bede musial przejechac sie do Paznania "na ogledziny".
  Az mi sie wierzyc nie chce, ze nikt tego blizej nie sprzedaje. Kalisz to nie znowu taka dziura - a nie znalazlem nikogo, kto by promiennikami handlowal...

  P.S. Estetyczna plyta o grubosci 4,5 cm to chyba nie jest problem dla wystroju sufitu...
  Jesli nie tajemnica: Zbychu - gdzie Ty kupowales swoje promienniki?
  Chyba że tak,ale do góry będziesz pewnie miał spad.Więc na spadzie nie montowałbym promienników.Lepiej już na ścianie.Jeżeli dobrze mi się wydaje to są takie kołki rozporowe, które właśnie wsadza się w pustą przestrzeń i po wkręceniu się "rozpychają" i montaż jest bezpieczny. Przecież chata Ci się nie zapali Ale jak różnica w cenie tej płyty GK będzie niewielka to możesz. Obrazy są na stronie internetowej.Przeglądałeś?zwróć uwagę na ramy, są węższe i szersze,są też te bez ramy.
  Ciesz się, że to Poznań, a nie Kraków, Suwałki itp. Jak oferują transport gratis?!to mi by nie przeszkadzało.
  Mi to ogrzewanie polecił dawny sąsiad Ś.P. elektryk i on to skąś przywiózł(z daleka-nie wiem dokładnie).
  Zbyszek

 16. #16

  Domyślnie

  Dzieki - jade tam. Obejrze i podejme decyzja.
  Tak goraco dykutujemy o tych promiennikach, ze co niektorzy podejrzewaja, ze reprezentujemy LOBBY sprzedawcow promiennikow.
  Ale dzieki za wszystkie Twoje podpowiedzi i opinie. Bardzo mi pomogly. Teraz jede zobaczyc "to cudo" na wlasne oczy.

  A tak na marginesie - podsumowalem koszty ogrzewania mojego mieszkania w bloku: 49 m kw. 3 pokoje i kuchnia (2 dorosle i 2 dzieci).
  Za ogrzewanie CO + ciepla woda place 300 zl miesiecznie.
  Jak samo ogrzewanie mojego domu (150 m kw) ma wyjsc ok.300 zl/ miesiac - to bylaby rewelacja. Przeciez w bloku place non stop a w domu tylko w sezonie grzewczym! No i do tego wspomaganie kominkiem. Jakby to sie sprawdzilo - to naprawde bez sensu jest inwestowanie w kotlownie, wodne CO, butle gazowe, itp...

 17. #17

  Domyślnie

  Bedac w ta sobote w Castoramie w Szczecinie widzialem promienniki. Byly produkcji wloskiej. Sa w ksztalcie bialego panelu z blachy grubosci ok. 10 cm. Przednia scianka miala male otwory, wewnatrz widoczna byla biala plyta. W czasie pracy caly panel jest lekko cieply. Byly na kolkach, ale mozna je powiesic tez na sciane czy suficie. Mialy przelacznik moc i termoregulator. Moce 3 modeli to odpowiednio: 600/800 W - 298zl, 600/1200 - 378 zl i 900/1800 W - 458zl. Roznia sie wielkoscia, najmocniejszy : 95x55x10 cm. Promienniki pojawily sie pierwszy raz, sa narazie drogie, ale maja podobno staniec. Wiec w temacie promiennikow zaczyna sie cos dziac.

 18. #18
  REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Kaizen
  Zarejestrowany
  Jun 2014
  Kod pocztowy
  05-540
  Posty
  15.771
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  128

  Domyślnie

  Promienniki były pod strzechami dobre kilkadziesiąt lat temu. Teraz to marketing i sprzedawanie prostych rzeczy tanio. Często jeszcze nazywając promiennikiem każdy grzejnik... bo w zasadzie każdy jest promiennikiem. W farelce też ładnie drucik świeci pidczerwienią.

  Klasyczne, prawdziwe promienniki są tanie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony